Adet Söktürücü ilaçlar – Hızlı Adet Getirici Bitkiler Ve Doğal Yöntemler

Kadınlar için hazırladığımız özel bir içerik ile devam ediyoruz. Evet bu liste hiç bir yerde bulamayacağınız ve sürekli elinizin altında bulunması gereken harika bilgiler içeriyor. Öncelik olarak adet söktürücü ilaçlar ile başlayıp, sonra adet söktürücü doğal yöntemler, adet söktürücü hareketler ve adet söktürücü bitkiler ile devam edeceğiz. Evet hemen adet olmak için ne yapılmalı sorusunun cevabı burada. Ama başlamadan önce unutmayın ki çoğu kadın adet söktürücü ilaç isimleri konusunu araştırmakta ve bu yönde bilinçsizce kullanım sergilemektedir. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak güvenli şekilde bu ilaçları kullanmanız oldukça önemlidir. Ayrıca Gebelik şüphesi olan kişilerde adet söktürücü hap kullanılamaz.

Adet söktürücü ilaçlar

Adet söktürücü ilaç listesi

Tarlusal

adet söktürücü ilaçlar
adet söktürücü ilaçlar

Evet ilk olarak tarlusal ile başlayalım. Bu ilaç genellikle 5mg Tablet şeklinde bulunuyor. Tarlusal 5mg tablet kullanımı uzman hekim tarafından reçete ile alınabilmektedir. Ama belirtmemiz gereken bu ilacın bazı yan etkileri olduğu. İlacın yan etkilerine bakacak olursak Dilde şişme, karı ağrısı, yüzde şişme, nefes alıp vermede zorluk, boğaz şişmesi gibi etkilere neden olabilir. Bu durumlarda derhal doktorunuz ile iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Damarlarda veya akciğerlerde herhangi bir pıhtı olursa buda damarlarda iltihaplanmaya neden olacaktır.

Tedaviniz üç dönem tekrarlanacak şekilde 5-10 günlük sürede günde 2.5-10 mg. Tabletleri kullanmayı bıraktıktan birkaç gün sonra genellikle adet kanaması gibi kanamanız olur. Bazı durumlarda doktorunuz TARLUSAL ile eş zamanlı olarak 10 gün süreyle 5-10 mg dozunda östrojen hormonu da reçete edebilir.

Cyclo-Progynova

adet söktürücü ilaçlar
adet söktürücü ilaçlar

 Draje adet kanaması başladıktan sonra reçete edilmişse adetin 5. Gününden itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. İlaç alınmaya başlandıktan sonra ki 11 gün beyaz tabletler alınmalı, sonra gelen 10 günse her gün bir tane açık kahverengi tabletler alınmalıdır.

CYCLO-PROGYNOVA ambalajında, her biri 2 mg estradiol valerat içeren 11 beyaz renkli tablet; ve her biri 2 mg estradiol valerat ve 0,5 mg norgestrel içeren 10 açık kahverengi tablet olmak üzere toplam 21 tablet bulunur. CYCLO-PROGYNOVA, laktoz (sığır kaynaklı) içerir. CYCLO-PROGYNOVA östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. Östrojen ve progesteronlar rahim üzerine etkileri ile adet döngüsünün meydana gelmesini sağlarlar

Lutenyl

adet söktürücü ilaçlar
adet söktürücü ilaçlar

Genellikle eczanelerde 5mg tablet olarak bulunan bir ilaçtır. Lutenyl 5mg tabletin kullanım amacına bakıldığında kadınların progesteron eksikliğinden dolayı şu durumlarda; fonksiyonel olan kanamaların oluşması, şiddetli biçimde adet ağrıları olması östrojen ile birlikte kombine biçimde kullanılabilmektedir.  Farmakoklinik çalışmalar, tüm hastalarda tam bir antigonadotropik etki göstermeyi mümkün kılmamıştır. Bazı endikasyonlarda (rahim kanaması, amenore, dismenore); ilk olarak bozuklukların işlevsel doğasını sağlamak için bir etiyolojik değerlendirme yapın.

Tedaviye başlamadan önce meme ve rahim kanseri (rahim ağzı, endometriyum) olmadığından emin olun. Göz bozuklukları (diplopi, görme keskinliği kaybı, retinada vasküler lezyonlar), trombo-embolik olaylar veya önemli ve olağandışı baş ağrıları durumunda ürünün uygulanmasına ara verin. Kardiyovasküler hastalık, dengesiz arteriyel hipertansiyon, diyabet veya porfiri olan veya mevcut olan hastalara özellikle dikkat edin.

Duphaston 10mg Tablet

adet söktürücü ilaçlar
adet söktürücü ilaçlar

Duphaston şu hastalıklarda kullanılmakta; endometrioz, şiddetli adet ağrıları, adet düzensizliği, düşük riski durumlarında kullanılmaktadır.

Bu ilaç hangi problemler için kullanılmaktadır bakalım:

 • Ağrılı adet dönemleri
 • Endometriyozis – rahmin içindeki olan dokunun rahim dışında bulunması
 • Menopozdan önce duran adet dönemleri
  2
 • Düzensiz adet dönemleri
 • Olağandışı ağır olan veya adet dönemleri arasında gerçekleşen menstrual kanama
 • Pre-menstrual sendrom (PMS) (Adet öncesi oluşan rahatsızlık verici belirtilerin
  tedavisinde)
 • Düşük riskini azaltmak için
 • Düşük seviyede progesterondan kaynaklanan infertilite (kısırlık)

Birinci kısımda östrojen hormonu daha fazladır, ikinci kısımda ise progesteron daha baskın gelir. İkinci kısımda progesteron baskın haldeyken düşüş yaşaması adet kanamasının başlamasını sağlar. Piyasada bulunan bütün adet söktürücü ilaçlar aslında kadınların adet döngülerini taklit ederek adet düzensizliği sorununu tedavi ederler. İlaç ile birlikte progesteron hormonu vücuda giriş yapar, ilaç kesildiğinde ise progesteron hormonundan düşüş olur ve adet kanaması başlar. Adet söktürücü ilaç kesildikten 3-4 gün sonra kanama başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KADINLARA ÖZEL MOTİVASYON SERİSİNE GÖZ ATTINIZ MI?

Adet Söktürücü ilaç Kullanırken Yan Etkilere Dikkat Edilmeli?

Her ilaçta olduğu gibi maalesef bu ilaçlarda bazı yan etkiler mevcut. Adet söktürücü ilaçlar için bu yan etkileri genelleyecek olursak; göğüslerde ve göğüs uçlarında hassasiyet, şişkinlik, adet kanamasının normalden az veya fazla miktarda olması ve vajinal akıntılar gibi birçok yan etki kendini gösterebilir. Burada dikkat edilmesi gereken kısım ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmak. Evet bu sayede ilaçların mevcut yan etkilerini en aza indirerek üvenli bir şekilde kullanmış olacaksınız. Belirtmemiz gereken en önemli kısım ise kaşıntı, nefes darlığı gibi olağan dışı belirtilerin gözlenmesi halinde ilaç alerjisi ihtimali de göz önüne alınarak acilen en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekir.

Adet söktürücü ilaç kullananlar hangi durumlarda doktora başvurmalı?

Her ilaçta olduğu gibi adet söktürücü hap listesinde bulunan ilaçlarında bazı yan etkileri vardır. Aşağıda belirtilen yan etkilerde en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

 • Göğüslerde hassasiyet oluşması,
 • Adet akışındaki farklılıklar,
 • Düzensiz vajinal kanama ya da iç çamaşırında lekelenmeler,
 • Akne oluşumu,
 • Vücutta tüylenmenin artması,
 • Saç dökülmesi artış gözlenmesi,
 • zor uyuma, uykusuzluk
 • Halsizlik,
 • Midede çeşitli ağrı ve kramplar,
 • Ani kilo alımı ya da ani kilo kaybı,

Adet Söktürücü Kullanırken Bazı Yan Etkilerin Görülebileceğini Hatırlatalım;  

 • Kan tükürme,
 • Ani göğüs ağrısı,
 • Kalp atışında düzensizlik,
 • Ani görme değişiklikleri veya görme kabı yaşanması,
 • Depresyon hali
 • Bacakta ağrı, şişkinlik, kızarıklık veya hassasiyet,
 • Konurşurken zorlanma,
 • Şiddetli baş dönmesi,
 • Kol veya bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanma,
 • Nefes darlığı,
 • Cilt veya gözlerde sarılık,
 • Ateşlenme
 • Deri döküntülerin oluşması
 • Nefes almada zorlanma
 • Yutkunurken Zorlanma

Adet Söktürücü İğne Mevcut Mudur?

Adet söktürücü iğne var mı ? Evet bu soruyu yanıtlayacak olursak, bu ilaçları üreten firmalar bu ilaçları farklı farklı versiyonlarda üretmektedir. Bunlar hap, tablet, draje ya da kapsül olarak piyasaya sürülmektedir. Bunların yanında iğne şeklinde de üretimi yapılan ilaçlar piyasada mevcuttur. Doktorunuz kimi zaman hap kullanımı yerine iğne enjeksiyonu yapılmasını ve ilacın bu şekilde kullanılmasını da hastalara tavsiye edebilir. Bu iğnelerinde aynı tablet ya da kapsül şeklinde bulunan ilaçlar gibi kesinlikle doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılması gerekiyor. Kısaca bu adet söktürücü iğneler kafanıza göre kullanmanız oldukça tehlikelidir.

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Doğal Yöntemler

adet-sokturucu-bitkiler
adet-sokturucu-bitkiler

Dereotu

Adet söktürücü bitkiler serisine dereotu ile başlıyoruz. Evet dereotu sayesinde adet sancılarından kurtulabilir ve adet getirici etkisiyle de zor döneminizden kurtulmanızı sağlar. Dereotunu tüketirken çiğ olarak yemeniz etkisini kısa bir süre içinde göstermesini sağlar. Bunlara ek olarak demleyerek çay olarak da tüketilebilir.

Zencefil

Bazı kadınlarda adet sancıları ciddi manada fazla olabiliyor. Bu durumdaki kadınların zencefil tüketmesi oldukça yararlı olacaktır. Şiddetli adet ağrısı çeken kadınlar zencefil tüketerek adet sancısına sebep olan prostaglandin maddisinin etkisini azaltarak ağrılardan kısmen kurtulabilir. Ayrıca zencefil, bir ağrı kesiciye göre daha hızlı ağrıları keser.

Maydanoz

Gelelim maydonoza. Evet Maydanoz içerisinde bulunan etken maddeler ile rahmi uyaran özellklere sahiptir. Ek olarak içinde bulunan antioksidan bulundurması sebebiyle tükettiğinizde vücudunuz zararlı toksinleri uzaklaştırır ve kan akışını hızlandırır. En önemli özelliği ise adet getirici bir etki göstermesidir. Adet getirici etkisinden yararlanmak için maydanozu kaynatıp tüketebilir ya da direkt çiğ halde yiyebilirsiniz. Eğer suyunu içecekseniz 30 dakika bekledikten sonra gün boyu aralıklı bir şekilde içebilirsiniz.

Ardıç

Ardıç meyvesini inceleyecek olursak; Evet kozalak ağaçlarından çıkan ardıç, kadınlar içinde oldukça yararlı. Genel olarak, adet döngüsüne yardımcı olmakta ve tüketilince adet sancısı kesen etkisi vardır. Ek olarak yine kadınlarda görülen beyaz renkli akıntıların geçmesinde ciddi rol oynar. Kullanımına gelecek olursak ardıcı taze bir şekilde yiyebilirsiniz ya da kaynamış suya atarak suyunu da içebilirsiniz. Eğer kaynatarak suyunu içmeyi tercih ederseniz yaklaşık olarak 2 saat dinlendirmeniz faydalı olacaktır.

 Anason

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri olan anason ile devam ediyoruz. Evet anason bitkisi kadınların adet dönemlerinde de kurtarıcı etkiye sahip. Regl dönemlerinde meydana gelen ağrı ve krampları en aza indirerek bu dönemi daha rahat atlatmanızı sağlar. Çay olarak tüketmeniz oldukça pratik olacaktır. Anason çayını hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil çayının en iyi adet getirici bitki çaylarından biri olduğunu belirtelim. Ekstra olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve adet ağrılarını azaltmaktada oldukça başarılı. Adet söktürücü zencefil çayı için 1 adet taze zencefili 10 dakika kaynayan suda bekleterek tüketin. Acı ve baskın bir tada sahip olduğu için zencefil çayını içerken içine bal koyarak yumuşak bir içim elde edebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı

Kurutulmuş kiraz sapından üretilen kiraz sapı çayı oldukça etkili bir adet söktürücü ve regl sancısını azaltıcı özelliklere sahiptir. Regl dönemlerinde kiraz sapı çayı tüketmek isteyenler bir bardak su ile kurutulmuş kiraz saplarını kaynatıp günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde rahatlıkla tüketebilirler.

Havuç Tohumu Çayı

Evet toplumda genel olarak ismi çok duyulmasa bile adet getirici özelliği oldukça yüksek bir çay ile devam ediyoruz. Havuç tohumu çayının adet getirici özelliği oldukça yüksek ve regl sancılarını azaltmada oldukça etkili olduğunu söyleyelim. Kullanımına gelecek olursak sadece 1 bardak kaynamış suya 10 gram havuç tohumu attıktan sonra sadece 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

Kereviz

Kereviz günlük olarak tüketilmelidir. Adet söktürmede etkili özelliği sayesinde zor günlerinizde yardımcınız olacaktır. Kadınların adet dönemi yani regl dönemlerinin düzenlenmesine kadar yardım eder. Geciken menstrual döngüyü düzene sokar. Ufak bir bilgi daha verecek olursak; Kansere karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre kanserli hücrelerin yayılmasını önlediği görülmüştür. Kanserli hücrelerin büyümesini durdurduğu gözlemlenmiştir. Özellikle kolon ve mide kanserlerine iyi gelir.

Isırgan Otu Çayı

Isırgan oyu çayı ise adet söktürücü bitkiler arasında ısırgan otu en etkili olanlar listesinde zirvede yer alabilir. EVet regl dönemlerinde ısırgan otu çayını düzenli bir şekilde tüketirseniz regl ağrılarınız hafifleyebilir. 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suyu atıp 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Demlendikten sonra günde ortalama 3 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.

Çörek otu

Çörek otu adet dönemlerinizde ağrılarınızı azaltır ve aynı zamanda adet dönemlerinizi düzenlemeye de yardımcı olur. Günde 15 gram çörek otu yarısı sabah, yarısı da öğleden sonra olmak kaydıyla az su ile birlikte 8 ay boyunca tüketilebilirsiniz. Ufak bir not bildirecek olursak; Çörek otu tohumunda aktif bir madde olan araştırmacılar, 1960’lardan beri TQ’yu araştırıyorlar. Ensefalomiyelit, diyabet, astım ve karsinojenezde yardımcı olduğu bildirilen antioksidan, anti-inflamatuvar ve anti-kanser özellikleri de mevcuttur.

Boy otu (Çemen otu)

Boy otu diğer adıyla çemen otu; İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu arındırır ve kan akışını düzenler. Kadınlar için ise adet dönemindeki sancıları ve krampları azaltır. Çemen otunu toz haline getirene kadar ezin. Sonrasında 1 tatlı kaşığı tozun üstüne su ekleyerek demlenmeye bırakın. 10 dakika bekledikten sonra süzerek rahatlıkla içebilirsiniz.

Soğan

Evet soğanı ise kür olarak kullanılabilirsiniz. Soğan adet gecikmesini önleyen besinlerden biridir. Adet sökücü bitkiler listesinde olmazsa olmazımız. Dikkat edilmesi gereken kısım klorsuz su ile kaynatılıp içilmesi önemlidir. Bir adet soğan dörde bölünür. Kaynayan suya atılır ve 10 dakika daha kaynatılmaya devam edilir. Ardından soğutarak ılık şekilde günde 2 defa tüketilebilir. 15 gün boyunca bu küre devam ederseniz etkili sonuç alacağınızı göreceksiniz.

Yulaf

Zengin besin değerine sahip yulaf, vücutta meydana gelen yıkımları önleyerek direnç sağlamaktadır. Özellikle regli döneminde yorgunluk ve ağrı yaşayan kadınların yulaf tüketmesi hem iyi bir direnç hem de kuvvetli bir adet söktürücü etki göstermektedir. Ek olarak Düzenli olarak yulaf tüketmek, metabolizmanın hızlanmasına böylelikle de kilo vermeye destek olur. Kahvaltıda düzenli olarak yulaf tüketmek, gün içinde fazla kalori alımını da engelleyecektir.

Nar Suyu

Düzenli olarak tüketildiği taktirde adet gecikmelerinin önüne geçer ve kanamaları hızlandırır ve sökülmeye etki eder. Ufak bilgilerde verecek olursak: Nar suyu düzenli olarak tüketildiğinde kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağladığından beynin ihtiyaç duyduğu oksijeni de sağlayabiliyor. Hal böyle olunca başta hafıza olmak üzere beynimiz birçok fonksiyonunu daha verimli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Hafızanızın güçlenmesini, konsantrasyonunuzun artmasını isterseniz nar suyu size bu konuda büyük bir destek vereceğini hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KADINLARA ÖZEL MOTİVASYON SERİSİNE GÖZ ATTINIZ MI?

Adet Söktürücü Hareketler

adet-sokturucu-hareketler
adet-sokturucu-hareketler

Adet söktürücü hareketlere gelecek olursak. Evet aşağıda sizler için adet söktürücü hareketleri listeledik. Bunları ısındıktan sonra evde rahatlıkla uygulayarak adetinizin gecikmesini engelleyebilir. Rahat bir nefes alabilirsiniz. Aşağıdaki hareketlerin uygulamalarını rahatlıkla video şeklinde bulabileceğinizi hatırlatalım.

 • Düzenli sabah Koşusu
 • Mekik çekmek
 • Makas Hareketi
 • Squat çalışmak
 • Bicycle Crunches Hareketi
 • Mountain Climber Hareketi
 • Twisted Crunch Hareketi
 • Ters Crunch
 • Standing Twist (Ayakta Bükme Hareketi)
 • Stability Ball Knee Tuck Hareketi

Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Adaçayı

Adaçayı, doğanın bir mucizesi. Pek çok probleme ve sıkıntıhya iyi gelen adaçayı elbette adet ağrısı için de oldukça etkili. Ağrıları azaltmanın yanı sıra içerisinde bulunan östrojen hormonu sayesinde regl döngünüzü kontrol altına almanıza yardımcı olur. Bunların yanında rahimde kist ve miyom oluşumunu da engeller. Adet dönemi yaklaştığında ve adet dönemindeyken tüketebilirsiniz. 1 fincan kaynar suya bir tutam adaçayı yeterli olur.

Kantaron çayı

Kantaron çayı ise regl dönemlerindeki ağrıları hafiflemesinde oldukça etkilidir. Ek olarak rahimdeki kist oluşumunu engeller. Bu şifalı bitki ayrıca rahim ve yumurtalık kanserlerinin tedavisinde de kullanıldığını da hatırlatalım..

Hayıt otu çayı

Vücutta bozulan hormon dengesini toparlamak için hayıt otunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde regl düzensizliğini ortadan kaldırır. Bunların yanında adet sancılarını en aza indirger. Ağrıları azaltmak haricinde regl zamanı yaşadığınız gerginlikleri, kanama miktarını, şişkinlikleri ve göğüs ağrılarına da pozitif yönde etki gösterdiği saptanmıştır. Kullanımına gelecek olursak; toz haline getirdiğiniz 1 tatlı kaşığı hayıt otuna 1 bardak kaynar su ekleyerek rahatlıkla içebilirsiniz.

Kırk kilit otu çayı

Gelelim kırk kilit otuna, evet bu bitkinin yararları saymakla bitmez. Bunlardan biri de sancılı regl dönemleri yaşayan kadınlar için; Eğer regl dönemleriniz çok ağrılı geçiyorsa kırk kilit otunu tüketebilirsiniz. Kurutulmuş yapraklardan bir tutam alarak 1 bardak kaynar suya ekleyin ve demlendikten sonra hemen içebilirsiniz. Regl döneminden 1 hafta önce kullanmaya başlarsanız etkilerini daha fazla göreceksiniz.

Papatya çayı

Papatya çayı, biberiye çayıyla birleştiğinde adet söktürücü etkisi güçlenir. Bu yüzden papatya ve biberiyeyi birlikte tüketebilirsiniz. Bu çay sayesinde gerginlik ve stresiniz de ağrılarınızla beraber azalır. Papatya ve biberiye ilave ettiğiniz çayınızı 10-15 dakika sonra süzerek rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ek olarak Bağırsaklar vücudun ikinci beyni gibidir ve bu nedenle de, düzenli bir sindirim sistemi genel sağlık açısından son derece önemlidir. Papatya çayı, geleneksel olarak bulantı ve gaz da dahil olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanıldığını hatırlatalım..

Kekik çayı

Özü kekik olan kekik suyu karın ağrısı başta olmak üzere mide, sindirim rahatsızlıklarında da kullanılır. Parazitlere karşı etkilidir. Kurt düşürücü özelliği vardır. Kekik suyu kan şekerini de dengeleyici özelliği sayesinde şeker hastalarına önerilmektedir. Evimizin demirbaşı olan kekik, hem yağı, hem yaprakları, hem suyu, hemde kekik çayı ile başlı başına bir eczane gibidir. Sindirimi kolaylaştırarak regl döneminde kasıklarda oluşan krampları engeller ve ağrıyı azaltır. Kekik çayını, regl olmadan önce tüketmeye başlayabilirsiniz. 1 fincan kaynar suya bir tutam kekik ekleyip demlendikten sonra tüketin. Eğer tadı acı gelirse çayınıza 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Civanperçemi çayı

Civan perçemi otu, özellikle sonbahar aylarında yetişen son derece güzel kokulu bir bitkidir. Çay olarak demlendiği zaman lezzetli bir içecek haline gelen bitkinin sağlığa büyük faydalar sağladığı düşünülür. Civan perçemi çayı demlemek ise oldukça basittir. Kaynayan suya atılan bir tutam civan perçemi bitkisini on dakika boyunca suyun içinde bekletmek, içeceği hazırlamak için yeterlidir.

Birçok ilacın yapımında kullanılan civanperçemi bitkisini tükettiğinizde rahminizi temizler ve rahim ağzı yaralarının temizlenmesine yardımcı olur. 1 bardak kaynar suya bir tutam civanperçemi bitkisi ekleyip demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Tadı çok acıysa içine bal eklemenizi tavsiye ederiz.

Biberiye çayı

Biberiye çayı, hem adet düzenleyici hem de ağrı dindirici bir özelliğiyle oldukça etkili. Bazı bitkilerde olduğu gibi biberiye çayı tüketiminde de rahimdeki kistler atılır. 1 fincan sıcak suya atacağınız 1 çay kaşığı biberiye otunu 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Regl olmanızdan birkaç gün önce biberiye çayı içmeye başlarsanız sizin için daha faydalı olur. Biberiye çayı, genel sağlığı artırmaya ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı antioksidanlar açısından zengindir. Yüksek oranda C ve A vitamini ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum içeriği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı koruduğunu da hatırlatalım.

Mine çiçeği çayı

Regl dönemlerinde ağrıları azaltır ve bunun yanında regl dönemiyle beraber gelen gerginlikleri ve stresi de ciddi seviyede azaltan bu çay adeta bir şifa deposu. Kullanımına gelecek olursak 1 tatlı kaşığı kurutulmuş mine çiçeğinin üstüne 1 bardak kaynar su ekleyerek demlenmesi için bekleyin. Daha sonra mine çiçeğini süzerek suyunu tüketin. Günde 3 bardak tüketilmesi yeterli olacaktır.

Adet Söktürücü ilaçlar

Peki Yukarıda Bahsedilen Adet Söktürücü ilaçlar Nasıl Etki Gösterir ?

Kadınlarda menstruasyon döngüsünden sorumlu olan iki ana hormon vardır: Bunlar östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Adet getirici ilaçlar ise, bu hormonları çeşitli oranlarda içermekte ve suni yolla vücuda etki ederek adet döngüsünü düzenlemeyi amaçlamaktadır. Sağlıklı bir kadının vücudunda yumurtlama öncesinde östrojen hormonu baskınken, yumurtlama sonrası östrojen miktarı azalarak progesteron hormonu baskın hale gelmeye başlamaktadır. Tabi stres ve bazı çevresel faktörler yüzünden bu muazzam döngü bozulabilir. Bu yüzden bu ilaçlar kullanılarak tekrar eski forma dönmek amaçlanmaktadır. ( adet söktürücü ilaç )

Bu kanama aynı zamanda vücudun bir sonraki menstruasyon döngüsüne hazırlanmasını sağlar. Çeşitli nedenlerle adet düzeninin bozulması halinde bu düzenin yeniden yerine getirilebilmesi amacıyla adet söktürücü ilaçların kullanımı gerekmektedir. Tabi burada önemli olan bu işin doktor kontrolünde olmasıdır. Adeti gecikmiş olan kadınlarda adet söktürücü ilaç kullanımı ile birkaç gün içerisinde adet kanamasını rahat bir şekilde düzenler ve gerçekleşir. Reçetesiz adet söktürücü ilaçlar kadın hormonal düzeninde önemli değişiklikler yarattığından bilinçsiz olarak kesinlikle kullanılmaması gerektiğini hatırlatalım.

Adet söktürücü ilaçlar kimler için tehlikeli?

Aşağıdaki durumlarda adet söktürücü ilaçların kullanılması oldukça tehlikeli olabilir:

 • Hamilelik durumu ve hamilelik şüphesi
 • Geçmiş bir meme kanseri ya da genetik olarak kansere yatkınlık varsa
 • Daha önce kalp krizi geçirdiyseniz ya da genetik olarak yatkınsanız
 • Çeşitli karaciğer rahatsızlıklarınız varsa..
 • Metabolizmanızın işleyişini bozan hastalıklarınız varsa.. ( adet söktürücü ilaç )

Adet Söktürücü ilaçlar Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Adet getirici ilaç genel olarak küçük haplar şeklindedir. Fakat bu küçük oluşu sizi aldatmasın. Bu ilacın ç veya tok karnına alınması, günlük doz miktarı hakkında doktor tarafından gerekli bilgiler verilmesi oldukça önemlidir. Hormon içeren haplar olması dolayısıyla ilaçların her gün aynı saatte alınması önemlidir. Bunların yanında menstruasyon döngüsünün devam etmesi açısından doktor tarafından ilacın ne zaman sonlandırılacağının belirtilmesi gerekmektedir.

Emziren Anneler Adet Söktürücü Kullanabilir mi?

Gelelim emziren annelere. Evet emziren annelerin kullandığı her şey süt yoluyla bebeğe geçtiği için bu ilacın kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Bununn yerine yukarıda bahsedilen adet söktürücü doğal yöntemler uygulanabilir.Doğumun ardından 18 ay boyunca adet düzensizlikleri yaşanabilir ve bu durum tıbben son derece normal kabul ediliyor. Kimi zaman annelerde doğumdan sonra uzun bir süre adet kanaması hiç olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda anneler kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilir ve doktor kontrolünde olmak kaydıyla emzirme döneminde regl söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Ancak doktorunuz ilaçları reçete etmeden önce bazı kontroller yapmak isteyebilir.

Bununla birlikte ilaçların belirtilen dozajda ve sadece belirtilen süre içerisinde kullanılması, emzirme döneminde çok daha fazla önem taşıyor. Doktorunuzun belirttiği tarihte ilacın kullanımını kesmelisiniz. Bu ilaçlar aylarca, uzun süreli olarak kullanılan ilaçlar değildir. Sadece adet kanamasının başlaması amacıyla, kısa süreli olarak kullanılması gereken ilaçlardır. Emzirme sürecinde herhangi bir ilacın kullanımı, hekime danışılmadığı sürece kesinlikle önerilmez. Emziren kadınlarda süt hormonu olarak da bilinen prolaktin hormonunun kandaki miktarının yüksek olması, menstruasyonu baskılayarak adet kanamasını engelleyebilir. Bu normal bir durumdur ve emzirme dönemi bittikten sonra sağlıklı kadınlarda adet döngüsü yeniden rayına oturacağını belitelim.

Adet Söktürücü Hap Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Tarlusal gibi oldukça yaygın kullanılan adet söktürücü ilaç tarzı olan haplar genel olarak 10 gün civarı etkisini göstermektedir. Bu ilaçların çalışma prensibi kandaki hormon düzeylerini belirli seviyelerde düzenlemesidir. Bu yüzden yaklaşık 10 günde ancak etki ettiğini hatırlatalım. Dolayısıyla her hastanın kanındaki hormon düzeyi farklı olduğundan kanamanın gerçekleşeceği tarih de kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Adet Söktürücü Zararlı mı?

Bu sorunun yanıtı değişkenlik gösterebilir. Evet bu ilaçlar eğer doktorunuz tarafından tavsiye edildiyse, belirtilen süre boyunca ve belirtilen dozajda kullanımı durumunda ciddi zararlar söz konusu olmaz. Fakat hastanın kafasına göre ilaç kullanımı hem çok ciddi hem de kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu ilaçların belirli bir miktarda hormon içerdiğini unutmamak gerekiyor. Bu hormonların vücuda aşırı düzeyde yüklenmesi ise hormon dengesini bozabilir ve neticede çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayı ilaçların doktorunuz tarafından reçete edilmiş olması durumu dışında asla gelişigüzel kullanılmaması gerekiyor. ( adet söktürücü ilaç )

Uyarı:

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak ve analiz edilerek oluşturulmuş, tavsiye ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği kesinlikle taşımaz. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir. ( adet söktürücü ilaç )

Bilgiler Hekim ve Eczacıya Danışmanın Yerine Geçemez. Kanalımız doktorunuzun veya eczacınızın yerini almayı hedeflememektedir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan web sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüz yüze gelmesi GEREKLİDİR. Bu kanalda verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tamamen kullanıcıya aittir ( adet söktürücü ilaç )

KAYNAKLAR: https://www.webmd.com/women/qa/what-are-the-best-medications-to-relieve-painful-menstrual-cramps https://www.drugs.com/condition/dysmenorrhea.html https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menstrual-cramps/diagnosis-treatment/drc-20374944 https://www.healthline.com/health/womens-health/irregular-periods-home-remedies#1 https://food.ndtv.com/health/7-effective-home-remedies-for-irregular-periods-1662651

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir