Akıllı telefonun batarya ömrünü uzatmak mümkün mü ?

Evet akıllı telefon bataryasını küçük ayrıntılarla tam iki kat uzatabiliriz.. Evet mobil cihazınızın pil ömrünü uzatmak mümkün. Bu yazımızda batarya ömrü nasıl uzatılır beraber bakalım.

Gündelik hayatta sürekli olarak akıllı telefonunuzun şarjı bitiyorsa,  bu gerçekten rahatsız edici bir durum. Özellikle çalışan insanlar için; en önemli zamanlarda telefonun şarjının bitmesi tam bir rezalet.

Telefon üreticileri işlemci ve ana kart gibi telefonu güçlendiren donanımları geliştirmeye devam ediyorlar fakat mesele bataryaya geldiği zaman bütün üretici firmaların eli kolu bağlanıyor. Çünkü bataryadan performans elde etmek isterken aynı zamanda güvenliğide düşünmek zorundalar. İncelen telefon kalınlıkları ve yükselen performans batarya konusunda ciddi problemlere neden olabiliyor. Ve bu nedenle firmalar bataryanın dayanma süresinden taviz verebiliyorlar. Çabuk biten şarjlar tam bir kabus halini alabiliyor.

Basit yöntemlerle batarya ömrü uzatmak..

   Neyse ki, küçük ayrıntılarla cihazınızın batarya ömrü kolaylıklıkla uzatabilir. Yapılan bir röportajda Almanya batarya teknolojisi danışmanlık firması Batterie Ingenieure’in genel müdürü Dominik Schulte, Business Insider yaptığı açıklamada. Telefonunuzun bataryasını sadece bir gecede %100 oranla güçlendirmenin yolu olduğunu söylüyor. Hemde çok basit bir yöntemle.

   Evet “telefonunuzun batarya ömrünü bir gecede uzatılabilirsiniz” Peki nasıl ? Bu soruya cevap verecek olursak; geceleri ve kullanmadığımız zamanlarda  şarj etmek yerine, şarj aralığınızı hep aynı aralıkta tutmak. Bir çok telefon üreticisinin belli bilgilendirme yazılarını incelediğimizde zaten pillerinin ömrünün  bu şekilde uzun bir süre  korunabildiğini  kabul ediyor. Peki telefonu kullanmadığımız zamanlarda şarjını hangi aralıkta bırakırsak batarya ömrünü uzatırız?

     Cevabımız aslında çok basit. Akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan lityum-iyon pillerin, geceleri ve kullanmadığımız zamanlarda şarjını  % 30 civarında bırakırsak bataryanın ömrünü neredeyse 2 kat uzadığı ortaya çıktı. Bu nedenle, telefonunuzu kullanmadığız zamanlarda şarjını yüzde %30 civarında tutmak sizin için en iyisi olacaktır.https://www.tubitak.gov.tr/

Peki stabilhayat ailesi olarak bizim tavsiyelerimizi sıralarsak;

1- Telefonunuz şarj olurken, telefonuzu kullanmamak,

2- Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

3- Eğer e-posta ile sürekli işiniz yoksa, gereksiz senkronizasyonları kapatmak.

4- Telefonun şarjının tamamen bitmesini beklemeyip şarja koymalısınız çünkü bataryanın bitmesi bataryaya ciddi zararlar verir. Ayrıca dolduktan sonra telefonu hemen şarjdan çekmelisin gibi bilgiler tamamen yanlıştır.

5- Telefonun kendi orjinal şarj aletini kullanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir