Amazon artık teslimatlarını Drone ile yapacak

Amazon’un Yeni Teslimat Drone’una Ilk Bakış

Amazon’un prime air adıyla ve geliştirdiği yeni sistemin drone ve uçakları oldukça şaşırtıcı. Amazon’un bu sene piyasaya sürdüğü teslimat droneları bildiğimiz drone’ların aksine işleyişi bir çok alanda farklılık göstermekte. Bu drone çok az hareketli parçaya sahip olan drone’umuz oldukça stabil durumda; kalkış hareketi dikey, helikopter tarzı yükselirken, kalktıktan sonra küçük bir uçağa benzeyen modele geçiş yapıyor. Bu inanılmaz bir olay. Ayrıca drone şekil olarak altıgen ve hibrit özellikte olmasını takdir ediyoruz.

PEKİ DRONE İLE TESLİMAT YAPMAK GÜVENLİ Mİ?


Akıllara gelen ilk sorulardan birisi ise bu drone’ların hem kendi hemde insanların güvenliğini nasıl sağlanacağı. Evet amazon ekibi bu sorunun cevabını çoktan verdi bile. Tabi ki drone içine gömülen bir dizi sensör ve bilgisayar modülleri ile. Amazon’un kamuya yaptığı duyuru videosunda tasarladığı görsel, termal, ultrasonik sensörler ve drone’un otonom uçuş sistemlerinin nasıl çalıştığını anlatıyor.

Amazon’un drone’una bir bakış.

Burada ki dikkat çekmek istenen asıl mesele drone’nun güvenli ve bağımsız olması. Drone bir ağa bağlı olmasa bile yeni bir durumla karşılaştığı zaman mevcut oluşan kriz durumuna karşılık kendi uygun tepkisini verebilecek.
Uçak modunda ise drone’umuz 15 mil civarı uçabiliyor ve beş kiloluk ağırlığa sahip paketler taşıyabiliyor.

Bir diğer tasarıma bakarsak

Evet bu sefer ki modelimiz diğer önceki modellerin tarzından oldukça uzak. Tasarımı oldukça geleneksel, neredeyse kızak benzeri tasarımın rafine edilmiş bir versiyonu . Bizce gayet şık.

AMAZON YİNE FORMDA

Amazon ‘un son nesil uçakları gerçekten çok farklı görünüyor. Uçağın havalı duruşunu inkar edemeyiz, fakat beklediğimizden biraz daha büyük olması bizi biraz şaşırttı. Amazon ‘un bu konu hakkında açıklaması ise uçağı için geliştirdiği sensör paketi ve güvenlik özellikleri uçak hacminin artmasında etkin rol oynadı.

(https://www.amazon.com/Amazon-Prime-Air/b?ie=UTF8&node=8037720011)

AMAZON EKİBİNİN DRONE VE UÇAKLAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ İNCELERSEK


Amazon’un drone dağıtım sistemi olan Prime Air’in kurucu başkan yardımcısı Gur Kimchi, yaptığı açıklamalarda:
“Bizim anlayışımız , drone’un bize bağlı olmadan bağımsız olarak güvenli olmasını sağlayan teknolojiye sahip olmak” dedi. Amazon tarafı “Bağımsız olarak ” vurgusunu özellikle yapıyor.
Kimchi, Amazon’un neredeyse drone’un tüm yazılım ve donanımını kendi bünyesinde tasarladığını da vurguladı. “Uçak teknolojilerini baştan aşağı; hammaddeden donanıma, yazılıma, yapılara, fabrikaya tedarik zincirine ve nihayetinde teslimata kadar kontrol ediyoruz” dedi. “Ve nihayet görüldüğü gibi uçağın kendisi dünyayı hayran bırakacak kontrol ve yeteneklere sahip.”


Ama net olan bir şey varsa oda ekibin uçuş yüzeylerini mümkün olduğunca basit tutmaya çalıştığıdır. Dört uçak kontrol yüzeyi ve altı adet motor vardır. Amazonun kendi içinde geliştirdiği otopilot sistemi ise tüm sensör verilerini değerlendiriyor ve drone’a bütün uçuşu boyunca manevra yapma özgürlüğü veriyor. Uçağın ortasındaki sabitlenmiş açılı şekildeki kutu, uçağın akıllılarının ve sunduğu paketin çoğunu barındırıyor.

Amazonun kargo dronelarının şıklığı bir ayrı konu

Drone kendi etrafında neler olup bittiğini öğrenmek için, uçuş sırasında sürekli izleyen bir dizi sensör ve ayrıca makine öğrenme modülleri kullanmaktadır. Bunlar, düzenli kamera görüntüleri ve kızılötesi kameralar içerir. Uçağın her tarafında mevcut olan sensörler yaklaşmakta olan bir uçak gibi problemleri görebilecek çok sayıda sensöre sahiptir.
Uçağımızın bir başka bir özelliği ise etrafındaki diğer hava trafiğini algılamak ve buna göre anlık tepkiler vermesidir. Ayriyeten iniş bölgesindeki insanları tespit etmek için çeşitli öğrenme modülleri kullanır. Amazon ekibi bu sorunu çözmek için fotogrametrik modeller , segmentasyon modelleri ve sinir ağları kullanmış. Kimchi, “Muhtemelen tüm bu alanlarda en son teknoloji algoritmalara sahibiz” dedi.
Uçak ne zaman bir nesne veya ineceği alanda bir insan tespit ederse, teslimat girişimini iptal eder veya teslimatı ertelemektedir.

Kimchi, “Uçağın hoşuna giden en güzel özelliği ise, planlamada olmayan bir sıkıntı ile karşılaştığı zaman kendisine programlanmadığı halde doğru ve güvenli kararı vermesidir” dedi.
Amazon Ekibi ayrıca, bir konum ya da herhangi bir GPS bilgisi hakkında bilgiye sahip olmasa bile, drone’un güzergahını ve mevcut ortamının haritasını oluşturmasına yardımcı olan Görsel Eşzamanlı Yerelleştirme ve Haritalama (VSLAM) olarak bilinen bir teknik kullanıyor.
Kimchi, “Algı ve algoritmik çeşitliliğin bu birleşimi, sistemimizi benzersiz bir şekilde güvenli kılan şey olduğunu düşünüyoruz” dedi. Drone teslimat yerine ya da depoya geri dönerken, tüm sensörlerin ve algoritmaların her zaman aynı fikirde olması gerekir yoksa aksi bir durum algılarsa, drone görevi iptal eder. Kimchi, “ Drone sisteminin her parçası, harekete devam etmek konusunda hemfikir olmalı” dedi.

Çalışma Sistami Hakkında Detay

Amazon ekibi, drone etrafındaki yerleşik donanımın nasıl göründüğünün tüm ayrıntılarını anlatmaya hazır değil. Kimchi, sistemin, birden fazla işletim sistemi ve CPU mimarisi kullandığını söyledi. Tüm bu sensörlerin, AI smart’ların ve tüm ünitenin çalışmasını sağlayan dronun gerçek tasarımının entegrasyonu bazı durumlarda, iki başarısız üniteyi bile idare edebilir. Ve diğer çoğu insansız hava aracının aksine inecek bir yer bulması gerektiğinde, AI-Smart fonksiyonu devreye giriyor ve drone, insanlardan ve nesnelerden uzağa inecek güvenli bir yer bulmaya çalışıyor.

Bu noktaya gelmek tabi ki kolay olmadı, yaklaşık 50.000’den fazla farklı yapılandırmayı değerlendirmek için bir AI-smart sistemi kuruldu. Sadece hesaplamalı akışkanlar dinamiği simülasyonları 30 milyon saatlik AWS hesaplama zamanını aldı (yeni, yüksek derecede optimize edilmiş bir drone inşa etmek istediğinizde büyük bir buluta sahip olmak her zaman avantajdır). Ayrıca, tüm sensörlerle birlikte milyonlarca simülasyon çalışması gerçekleştirdi ve en uygun çözümü bulmak için tüm olası konumlara ve sensör aralıklarına hatta kameralar için bile farklı lensler bile denendi.
Ekip ayrıca, tüm uçuş hizmetlerinin harekete geçtiği ve tüm sensörlerin simüle edilmiş çevreyi algıladığı döngüsel donanım simülasyonları gerçekleştirdi. Burada da, Kimchi, ekibin bu işi yapmak için kullandığı gizli sosu vermeye oldukça hazır değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir