Bademcik şişmesine ne iyi gelir ?-En Doğal Yöntemler

Bademcik boğazın bakterilere ve virüslere maruz kalması sonucu yaşadığı iltihaplanma sebebiyle şişer. İltihaplanma oluşan bademcik de belli zaman sonra kızarıklık, lenf bezlerinde şişlik, yutkunma zorluğu, ses kısıklığı ve sarı ya da yeşil iltihap oluşur. Bademciklerin görevi, vücudumuza ağız yoluyla aldığımız her türlü mikro organizmalara karşı savunma yapmaktır. Bunu da antikor üreterek sağlar. Fazla mikroplarla karşılaşınca gereğinden fazla antikor üretimi yapması ile birlikte bademcikler şişme yapar. O zaman bademcik şişmesine ne iyi gelir bakalım..

Bademcikler şişmeden önce ama kendisini mutlaka belli ettiğini unutmayın; boğazda ağrı, yutkunurken zorlanma, ateşin yükselmesi, yutkunurken boğazda tıkanma, ağızda koku, ses kısıklığı ve boğazın her iki yanında ağrı hissetme vs birçok belirti genellikle bademcik şişmesinin habercisi olabiliyor.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

bademcik şişmesine ne iyi gelir
bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler

Bademcik şişmesine iyi gelen yöntemleri aşağıda size tam liste olarak sıraladık. Bu gibi durumlarda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler ile birlikte, çeşitli önlemlerle de bademcik şişmelerinin tekrar yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Bademcik iltihabı için listelenen bu yöntemlerin sonunda hala rahatsızlığınızın devam ediyorsa doktorunuza başvurmayı unutmayın.

BU ARADA FARANJİT SIKINTISI ÇEKİYORSANIZ TIKLAYIN…

İşte sizler için oluşturmuş olduğumuz doğal yöntemler listesi;

Tuzlu Su

bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler
bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler

Bademcik şişmesi sonucu oluşan balgamlar, bademcik iltihabına neden olan miktropları içerdiğinden, tuzlu su kullanılması bademciklerin ve boşlukların arasına sıkışmış olan bu balgamlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte; yapılan araştırmalara göre; tuz, ağızdaki enfeksiyonu önlemeye yarayacak antiseptik özellikler içermektedir ve suyla beraber yapılan gargara da mukusu kırarak nefes almayı kolaylaştırır.

Diş ağrısına ve kulak tıkanıklığına da iyi gelebilen özelliklere sahip tuzlu su yöntemini günde bir kaç kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Tuzlu su karışımını yapmak için 1 bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırmanız yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi

bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler
bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler

Elma sirkesi, bademcik şişmesine neden olan iltihabın atılmasında da oldukça önemli rol oynayan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu çeşitli çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Günde bir kere uygulayabileceğiniz elma sirkesi için bir bardak sıcak su içine 1 yemek kaşığı elma sirkesini eklemek ve dilerseniz bir miktar da bal karıştırmak yeterli olacaktır.

Tuzlu suda uygulanan yöntem gibi, elma sirkesi yöntemini de gargara şeklinde uygulamanız yeterli olacaktır.

MİDE BULANTISINDAN KURTULMAK İÇİN TIKLAYIN..

Papatya Çayı

bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler
bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler

Papatya çayının bir çok faydasının yanı sıra, bademcik iltihabından kaynaklanan dokuların şişmesine ve ağrısını azaltmasına iyi olabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde yayınlanan bir makalede nakledilmiştir. Ve doğal bir antibiyotik olarak ta bilinen papatya çayı, bademcik şişmesine iyi gelebilecek kesin çözümler arasındadır. Her gün 2 bardağa kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Propolis

bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler
bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler

Son zamanlarda oldukça popüler olan propolisi bademciklerde de etkili bir çözüm olabilir. Propolisin bilindiği gibi arı kovanlarındaki çukurları kapatmak için arıların kullandığı bir madde. Öksürüğe, soğuk algınlığına, bademcik iltihabına ve tabi ki bademcik şişmesine etkili olacak antibiyotik, anti-inflamatuar ve antiviral özellikleri olduğu yapılan çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır .

Günde bir iki kere uygulayabileceğiniz propolisin spreylerden alabilir yada damla şeklinde ki formlarını su ile birlikte kullanabilirsiniz.

FAKAT; bazı kişilerin, propolise karşı alerjik reaksiyonlar gösterebildiği için dikkat edilmesi gereken bir yöntem olduğu da unutulmamalıdır.

Soğan

blank

Gelelim soğana. Evet soğan bademcik iltihabı sonucu oluşan şişmelere de iyi gelir denilebilecek antibakteriyel özellikler içermektedir. Bu özelliği ile birlikte ayrıca anti-enflamatuar özelliğine sahip olduğu için şişmeyi indirmek ve iltihabı azaltmak için oldukça etkilidir.

Günde bir kez uygulamanızın yeterli olacağı bu yöntem; sadece küçük bir soğanı rendeleyip yarım bardak suyla karıştırdıktan sonra üzerine bir miktar bal ekleyerek ve bu karışımı tüketmeniz yeterli olacaktır.

BURUN KANAMASI SIKINTISI YAŞIYORSANIZ TIKLAYIN..

Zencefil

bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler
bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler

Bir çok çözümde yer verdiğimiz zencefil, bel ağrısına olduğu gibi bademcik şişmesi içinde oldukça etkili bir bitkidir. Yapılan çalışmalarda; anti-inflamatuar ve anttibakteriyel özelliklere sahip olan gingerol adlı bir bileşiği içermesi bu gibi durumlara etkili olduğunu göstermiştir.

Bir bardak suyun içerisinde, sadece 1 dilim zencefili kaynattıktan sonra süzmenizin ardından oda sıcaklığında soğuttuktan sonra tüketebilirsiniz. Tadını ve etkisini arttırmak için de bir kaşık bal ilave ederek bu karışımı gün içerisinde 3 ya da 4 kere tüketebilirsiniz.

Çemen Tohumu

blank

Bitkisel çözümlerden çemen otunun da anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklerini de göz önünde tutarsak bademcik iltihabı ve şişmesine gayet iyi geldiği gözlenmiştir.

Antiviral ve antibakteriyel özellikleri bir yandan enfeksiyona müdahale ederken bir yandan da şişiklikleri azaltarak bademcik iltihabından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir. Bununla beraber, balgam söktürücü özelliği de bulunan çemen otunu evde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Günde bir kere uygulayabileceğiniz bu gargara yöntemi ile ortalama 3 çemek kaşığı çemen otu tohumunu 1 litre suda kaynatmanız ve oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra gün boyunca kısa süreli gargara şeklinde uygulamanız yeterli olacaktır.

Süt, Karabiber ve Zerdeçal

blank

Gelelim süte, bademcik iltihabının yanı sıra bir çok enfeksiyonda etkili olabildiği bilinmektedir. Eğer evinizde zerdeçal ve karabiber de bulunuyorsa bu karışım, bademcik şişmesine gayet iyi gelmektedir.

Zerdeçal ve karabiberde bulunan analjezik, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler sadece iltihap söktürü değil aynı zamanda belirtileri de ortadan kaldırmak için oldukça etkilidir.

Yatmadan önce tüketebileceğiniz bu karışım için bir bardak sıcak süte biraz karabiber ve zerdeçal eklemeniz ve karıştırmanız yeterlidir.

Nane Çayı

blank

Bitkisel çözümlerden nane çayı da soğuk alıngılığına, gribe, üst solunum yolunun sebep olduğu enfeksiyona ve badem şişmesine iyi gelen en etkili çözümlerden de biridir.

Nanede bulunan anti-inflamatuar, antiviral, analjezik ve antibakteriyel özellikler bademcikte yaşanan ağrılara ya acılara da oldukça faydalı olabileceğini gösteren çeşitli araştırmalar vardır .

Gün içeriside 3 ya da 4 kere tükebileceğiniz nane çayına ekstra olarak etkisini arttırması ve tadını güzelleştirmesi için bir miktar bal da ekleyebilirsiniz. Demleme işlemiinden sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakmayı unutmayınız.

Kekik

blank

Bakterilere karşı güçlü bir direniş gösteren antibakteriyel özelliklerle dolu olan kekik bademcik şişmesine karşısında oldukça etkili. Antiviral özelliğini ise; karvakrol adı verilen bir bileşenden almakta olan kekik, bademcik iltihabına karşı uygulanabilecek doğal ilaç diyebileceğimiz bitkisel de bir çözümdür

Ayrıca; bademcik iltihabına maruz kalmış boğaz ağrısına ve şişikliğe de iyi gelen antienflamatuar özellikleri de içerisinde barındırır

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş kekiği bir bardak suda kaynatıp oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra günde 3 kere tüketebilir ve etkisini arttırmak için de bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı (bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler ile)

blank

Hindistan cevizi yağı da bir çok rahatsızlıkta incelediğimiz; egzamaya, cilt lekelerine ve ayak çatlaklarına da iyi geldiği üzere; lorik asit kaynağına sahip olduğundan dolayı bakterilere etkili gelerek bademcik iltihabına da iyi gelir diyebileceğimiz etkili çözümlerdendir .

İçeriğinde bulunan inti-inflamatuar özellikleri bademciklerdeki şişmeleri ve iltihaplanmaların ayrıca azalmasına da neden olabilir . Ayrıca; doğal ilaç olarak ta adlandırabileceğimiz Hindistan cevizi yağı, dekonjestandır ve enfeksiyona, balgama da iyi gelebilir.

Tek yapmanız gereken 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ağızınızda bir süre gargara yapıp dışarı atmak ve bu işlemi günde 2 kere uygulamak yeterli olacaktır.

Ananas Suyu (bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler ile)

blank

Ananas suyu da limon gibi yüksek C vitamini içermesi ve bromelain adı verilen enzimlere sahip olduğu için bademcik şişmesine oldukça iyi gelmektedir. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere de sahip olan ananas suyunun şişmede yaşanılan belirtileri hafifletmek için ve iyileşme sürecini hızlı bir şekilde atlatmak için etkili bir yöntem olduğunu inceleyen çeşitli çalışmalar vardır.

Tüm bunların yanında, antibakteriyel özellere de sahip olması enfeksiyonlarla olan mücadelesini daha da etkili kılıyor.

Ananas suyunun, bademciklerdeki şişiklere ve iltihapmaya etkili olabilmesi için günde 1 kere ve 1 bardak olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Yoğurt (bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler ile)

blank

Bademciklerde yaşanılan bu ağrıların ve şişiklerin engellenmesini sağlayacak probiyotik özelliklere sahip olan yoğurt; yatıştırıcı, iltihap önleyici özellikleriyle bademcik şişmesine iyi gelir ve bağışıklılığınızı arttırır.

Bununla beraber bademciklerde yaşanan bu iltihaplara neden olan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları da önleyici özellikleri vardır .

Bademcik Şişmesi için Önlemler (bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler ile)

Bademcikte oluşan iltihaplanmalar bulaşıcı olabilme olasılığı oldukça yüksek. Bu durumda yaşayan kişilerden uzak durulması gerekmektedir.

Bu süre zarfında; bol bol su tüketmeli, mümkün oldukça dinlenmeye, gün içerisinde bir kaç kez ılık su ile gargara yapmaya, nemlendirici kullanmaya ve dumandan uzak durmaya özen göstererek tedavinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bademcik şişmelerinde genelde acil durumlar yaşanmasa da 39 derecenin üzerinde ateşe, kasların güçsüzleşmesine, ciddi boyun tutulmasına ve uzun süre devam eden şiddetli ağrılara maruz kalınması durumunda vakit kaybetmeden doktora danışılması çok önemlidir.

UYARI ! (bademcik şişmesine ne iyi gelir doğal yöntemler ile)

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir.

bknz. https://www.healthline.com/health/swollen-tonsils#could-it-be-cancer https://www.webmd.com/oral-health/tonsillitis-symptoms-causes-and-treatments#1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir