Baş Ağrısı İle Başa Çıkma Yolları

Baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısı ile mücadele etmeliyiz. Evet baş ağrısı ile başa çıkmak için 10 basit yöntem açıklıyoruz.

Baş Ağrısı İçin 10 Etkili Tavsiyeler

 Günlük hayatta birçoğumuz baş ağrısı ile karşılaşmaktayız. Peki bu baş ağrısıyla nasıl mücadele edebiliriz. Çok basit; sadece hayatımıza kattığımız ufak değişikliklerle gerilim tipi dediğimiz baş ağrısından kurtulabiliriz.

BOL BOL SU İÇİN

Hepimizin bildiği gibi insan vücudunun %60 civarı su. Ve günlük yeterli miktarda su almazsak biyolojik işleyişimizde birçok sıkıntı meydana gelebiliyor. Bunlardan birisi sürekli karşılaştığımız baş ağrısı.Stres, uykusuzluk ve az su içmek gibi yaptığımız hatalar yüzünden çoğumuz baş ağrısı yaşıyoruz. Çoğunlukla hafif veya orta şiddetli tüm baş bölgesini kapsayan, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrıları maalesef hepimizin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Yaşam kaynağı olan su, kan dolaşımını düzenler ve vücudun ihtiyacı olan elektrolit ve minerallerin dengesini sağlar.Ayrıca baş ağrılarında koruyucu etki yapar. Bu yüzden günde en az 2 litre su tüketmek çok önemli. Alkol, kafein ve şeker tüketimini de azaltmak kan dolaşımını rahatlatıyor. Bu yüzden bu maddelerden de uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

ILIK DUŞ ALMAK

Gün içinde gerilen kaslarımızı rahatlatmanın en kolay yolu tabi ki ılık bir duş. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Tam ayarında ayarlanmış bir ılık duş kaslarınızı tamamen gevşeterek baş ağrısından korunmanız için size yeterli olacaktır.

DİNLENMEK İÇİN YETERLİ ZAMAN AYIRMAK

Aşırı yorgunluk da gerilim tipi dediğimiz baş ağrısına neden olur. Bundan dolayı dinlenip, istirahat etmeliyiz. İnsan anatomisi dinlenmeye geçtiği zaman kan dolaşımı düzene girmeye başlıyor. Böylelikle tüm organlara, özellikle de beyne nüfus eden oksijen oranı artıyor. Beynimizde artan oksijen oranı, baş ağrılarını azaltmak için en önemli faktörlerden biri.

STRESTEN UZAK DURUN

Evet her ne kadar biz size stresten uzak durun desek bile bunu hayatınıza uygulamanız oldukça zor. Gündelik yaşam kalitenizi bozan depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik bozukluklar baş ağrısını tetikleyen önemli etkenlerden. İş hayatınız ya da aile ortamınız yoğun stres altında olabilir ve bu stresle başa çıkamaz duruma gelebilirsiniz. Bu yüzden kısa sürelide olsa bu stres ortamından uzaklaşmak sizi stresten koruyabilir. Bunun yanında kendinize zaman ayırmak stresinizi azaltacak ve baş ağrısından korunmanızı sağlayacaktır.Ama hala stresin altından kalkamazsanız psikolojik bir destek almak hayatınıza çok büyük katkı sağlayacaktır.

SOĞUK/SICAK UYGULAMASI YAPMAK

Baş ağrılarından kurtulmak için doktorların bir diğer tavsiyesi ise sıcak veya soğuk uygulama. Bu uygulama özellikle gerilim tipi baş ağrılarından kurtulmanız için mükemmel bir yöntem. Gergin kaslarınızı gevşeterek baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur. Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir bez yada küçük buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Şakak ve boyun bölgesi üzerinde 15 dakikada bir tutmak ve 3 defa tekrarlamak yeterli olacaktır.

BAŞ AĞRISI İSTEMİYORSANIZ GEVŞEYİN

Baş ağrılarınızla başa çıkmak için gevşemek çok önemlidir.Gevşek için yapabileceğiniz şeyler ;derin nefes alma teknikleri, yoga, davranış terapileri ile akupunktur gibi gevşeme terapilerinden faydalanabilirsiniz. Ve gevşemeyi başarabilirseniz beyninizdeki seratonin düzeyi arttırabilir  ve baş ağrısından kurtulursunuz.

DÜZENLİ UYKU SAATLERİ

Sağlıklı bireylerin ortak özelliklerinin başında kaliteli bir uyku geliyor. Özellikle uyku sırasında vücudumuzda salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça faydalı.) Bu konuyla ilgili yakında bir makale sizinle paylaşacağız.) Nedir bu kaliteli uyku? Kaliteli uyuduğumuzu nasıl anlarız? Evet, bunun cevabı çok basit; sabah dinç uyanmış ve gün içinde zinde hissediyorsanız kaliteli bir uyku uyumuşsunuz demektir.Uyku düzeninizi günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla olmamak şeklinde düzenlemenizde bizim tavsiyemiz.

DURUŞUNUZA DÜZELTİN

Yanlış ve kambur durmak kaslarınızı sürekli olarak gerer. Sağlık açısından pek çok probleme de yol açabilir. Kasların gerginliğini azalmak için doğru durma konusunda kendinizi zorlamalısınız. Kaslarınız gevşediği zaman baş ağrılarınızın da azaldığını göreceksiniz.

UZUN SÜRELİ AÇ KALMAYIN

Uzun süre aç kaldığınız zaman baş ağrısını tetiklersiniz. Bu yüzden yemek öğünlerinizi atlamadan düzenli olarak yemeniz gerekiyor. Ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın sağlıklı olan az ve sık yemektir. Tabi ki bunun için bir diyetisyenden tavsiyeler alabilirsiniz. https://www.nytimes.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir