Bebeklerde orta kulak iltihabı hakkında DEV REHBER

Genellikle bebeklerde çok fazla karşılaşılan bir diğer durum kulaklarda enfeksiyon oluşması yani bebeklerde orta kulak iltihabı. Çoğunlukla soğuk algınlığı yada boğaz enfeksiyonları bu hastalığı tetikleyebilir.

Bebekler ile birlikte 6 yaşın altında ki çocuklarda genellikle östaki borusu daha kısa olduğu için herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu veya basit bir nezle gibi ufak rahatsızlıklar kulak iltihabı olması için yeterli sebeb olabilir.

Bebeklerde Kulak İltihabı Nasıl Farkedilir?

bebeklerde orta kulak iltihabı
bebeklerde orta kulak iltihabı

Aslında geçirdiği her hastalıkta, bebeğiniz hissettiği rahatsızlıktan dolayı huzursuz davranışlarla size kendisini anlatır. Sadece bebeğinizin davranışlarını daha dikkatli takip etmeniz yeterli.

Bebeğiniz her zamankinden daha çok ağlıyorsa ve bir ağrısı olduğunu belli ediyorsa ve özellikle son haftalarda solunum yolu hastalığı geçirmiş ise, kulak enfeksiyonundan şüphe edilebilir. Bunun yanında kulak enfeksiyonu geçiren bir bebekte olası belirtileri sıralayacak olursak:

BADEMCİK SIKINTISINA KARŞI NE YAPMANIZ GEREKTİĞİNİ MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN..

Bebeğiniz ellerini çok fazla kulağına götürüyorsa

Elleri kulaklara götürme hareketi, bebeğinizin acı çektiğini ve bir ağrısı olduğunu size anlatmak içindir. (Normal durumlarda da bebeğiniz kulakları ile ilgilenebilir, bir sorun olduğunu düşünmeniz için huzursuz olduğunu gözlemlemeniz gerekir.)

Kulağından sıvı akabilir

 Sürekli olan bir durum değil fakat bazı bebeklerde kulaktan beyaz ya da sarı renkte sıvı akışı gözlemlenebileceğini unutmayın.

Kötü bir koku yayılabilir

 Çocuğunuzun kulaklarına yakından kokladığınızda burnunuza kötü bir koku gelebilir, bu durum da, kulak enfeksiyonu belirtileri arasında yer aldığını unutmayın.

Uyku sorunu çekebilir:

Kulak ağrısına bağlı olarak bebeğiniz düzgün bir şekilde yatmakta zorluk çekecektir, buna bağlı olarak da uyku problemi yaşayacaktır.

İshal ve kusma gözlemlenebilir

Kulak iltihabına neden olan bakteriler, gastrotestinal sistemi etkileyebilir ve buna bağlı olarak ishal ve kusma durumları gözlemlenebilir.

İştahı azalır (bebeklerde orta kulak iltihabı)

Bebeğiniz yutkunmada ve çiğnemekte zorluk çekeceği için iştahında gözle görülür bir düşüş meydana gelecektir.

Yapılan çalışmalara göre, bebeklerin %23’ünün ilk bir yıl içinde en az bir kez kulak enfeksiyonu geçirdiği, %50’sinden fazlasının da, 3 yaşından önce en az bir kez kulak enfeksiyonu geçirdiği belirlenmiştir. Bu verilere bakarak bebekler için ciddi bir risk konusu olduğu aşikar.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

blank
bebeklerde orta kulak iltihabı

Enfeksiyonlara genellikle bakteriler ve virüsler sebep olur. Bebeğin kulak zarının arkasında biriken sıvı, bu bölgede bakterilerin hızla üremesine ve buna bağlı olarak bölgenin iltihaplanmasına neden olmuş olabilir.

Normal şartlarda, bu bölgede biriken sıvı, östaki borusu yardımı ile hızla boşaltılır, fakat soğuk algınlığı ve benzeri rahatsızlıklarda östaki borusunun tıkanması, bu bölgede sıvı birikimine sebeb olur. Bakteriler karanlık ve nemli ortamlarda çok daha hızlı çoğaldıkları için, bu bölge bakteriler için mükemmel bir üreme ortamı olduğunu unutamayın.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi (bebeklerde orta kulak iltihabı)

Eğer bebeğinizde kulak iltihabından şüpheleniyorsanız öncelikle bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktor kulak iltihabının seviyesine göre aksiyon alacaktır.

Çoğu basit kulak enfeksiyonu, iyi bir bakım ve temizlik ile kendiliğinden geçer, ancak ileri seviyelerdeki enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi gereklidir. Antibiyotikleri çok sık almak antibiyotik direnci oluşturacağı için doktorunuz reçete yazmadıkça antibiyotik tedavisi uygulamamanız gerekmektedir.

Orta Kulak İltihabı için Alınabilecek Önlemler

bebeklerde orta kulak iltihabı
bebeklerde orta kulak iltihabı

Kulak iltihabı bulaşıcı bir hastalık değildir, fakat kulak iltihabına neden olan üst solunum yolu hastalıkları genelliklikle bulaşıcıdır, bu nedenle soğuk algınlığı, grip, nezle, sinüzit gibi hastalıklara önlem almanız gerekmektedir. Mikropların ve bakterilerin üremesini engellemenin en iyi yolu, temizliktir. bu nedenle bebeğinizi ve kendinizi sürekli olarak temiz tutmanız gerekiyor.

Ayrıca; (bebeklerde orta kulak iltihabı)

Bebeğinizin aşılarını güncel tutun. Aşılar, kulak enfeksiyonuna neden olabilecek bazı hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Bebeğinizi en az 6 ay emzirin. 6. aydan önce katı mamalara geçilmemesi gerekir, bunun en büyük nedenlerinden biri de, annedeki antikorların süt yolu ile bebeğe aktarılması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İlk 4 ay içinde formül mama ile beslenmeye başlayan bebeklerde kulak iltihabı görülme olasılığı %70 oranında artar.

Bebeğinizi sigara dumanından uzak tutun. Ebeveynleri tarafından sigara dumanına düzenli maruz kalan bebeklerde kulak iltihabı görülme olasılığı %86 fazladır.

Orta kulak iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

Orta kulak enfeksiyonlarının birçoğu her hangi bir soruna neden olmaz. Ancak sık sık tekrarlayan ve tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonları daha ciddi sorunlara yol açabilir.

 • Başın diğer bölgelerinde enfeksiyon
 • Kulak zarının yırtılması
 • İşitme bozukluğu veya kalıcı işitme kaybı
 • İşitme sorununun bebek veya çocuklarda olması durumunda konuşma ve sosyal gelişim becerilerinde gecikmeler
 • Yüzde sinir felci, menenjit olabilir.

Orta kulak iltihabı olmamak için yapılması gerekenler? (bebeklerde orta kulak iltihabı)

 • Orta kulak iltihabı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra yaşanmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik önlemler almak orta kulak iltihabı olmamak için önemlidir.
 • Sigara dumanına maruziyetten kaçınılmalı.
 • Bebekler mümkün olduğu kadar anne sütü ile emzirilmelidir. Anne sütü, kulak enfeksiyonlarından korunma sağlayabilen antikorlar içerir.
 • Bebeğinizi biberon ile besliyorsanız mümkün olduğu kadar dik tutmaya çalışılmalıdır.

Orta kulak iltihabı bulaşıcı mıdır? (bebeklerde orta kulak iltihabı)

Orta kulak iltihabı bulaşıcı değildir. Çocukların veya yetişkinlerin birbirlerine orta kulak iltihabını bulaştırması mümkün değildir. Bununla birlikte, orta kulak iltihabı genellikle geçirilen viral enfeksiyonun ardından yaşanmaktadır. Bu virüs yoluyla bulaşan enfeksiyonlar bulaşıcı olduğunu unutmayalım.

Orta kulak iltihabı bitkisel tedavisi var mıdır? (bebeklerde orta kulak iltihabı)

Orta kulak iltihabının bitkisel tedavisi bulunmamaktadır.

Orta kulak iltihabının bitkisel tedavisi adı altında

 • Tuz gibi
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Çay ağacı yağı
 • Zeytinyağı
 • Elma sirkesi
 • Fesleğen
 • Güzelavrat otu
 • Kirpi otu
 • Kurtboğan
 • Sarıpapatya gibi vs vs birçok bitki ve çiçeklerin kullanıldığı yöntem gündeme gelmektedir. (bebeklerde orta kulak iltihabı)

Ancak orta kulak iltihabının bitkisel veya doğal tedavisi adı altında gündeme gelen bu tür yöntemlerin orta kulak iltihabı tedavisinde yeri yoktur. https://www.healthline.com/health/childrens-health/remedies-for-baby-ear-infection

UYARI ! 

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak oluşturulmuş ve bazı üniversitelerin araştırmalarına dayanan, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilirStabil Hayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir