Çörek Otu Yağı Faydaları – En Kapsamlı Rehber

Çörek otundan biraz bahsedecek olursak; Güneybatı Asya’ya özgü bir bitki olan Nigella sativa adlı bitkinin tohumlarından elde edilmektedir. Çörek otundaki esas etkiyi “Timokinon”  ile adlandırdığımız kilit bir bileşik tarafından sağlamaktadır. Timokinon, yüksek miktarda antioksidan içermektedir.Timokinon, düşük yan etkilere sahip olması dolayısıyla diğer yağlara göre çok daha rahatlıkla kullanılabilmektedir. O zaman çörek otu yağı faydaları serisine başlayalım..

Şifalı bitkiler arasında yer alan çörek otu sadece bu hali ile değil yağı ile de şifa dağıtmaya devam ediyor.

Çörek otu yağı ile birçok hastalık şifa kazanıyor diyebiliriz. Çok eski yıllardan beri kullanılan çörek otu bitkisi büyük çoğunluk olarak Hindistan topraklarında yetiştiriliyor. Ayrıca eski Mısırlılar tarafından da bu şifalı bitkinin sıkça kullanıldığı kullanılan kaynaklardan bilinmektedir. Birçok hastalık için şifalı bir özellik taşıması, çörek otunun yetiştirilme alanlarının da fazlalaşmasını sağlamıştır. Çörek otu birçok ülkede kara ya da siyah tohum adı ile de bilinmektedir.

KANSIZLIKTAN KURTULMAK ÇOK KOLAY. MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN

Çörek otu yağı faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

çörek otu yağı faydaları
çörek otu yağı faydaları

Her derde deva diyebileceğimiz çörek otu yağının sayısız faydası mevcut. Bu faydalar arasında en çok bilinenleri sizler için sıralayalım;
• Özellikle bahar ve kış aylarında yaşanan burun tıkanıklığını geçirmede etkilidir.
Günümüzün en büyük şikayetlerinden biri olan uykusuzluk için de çörek otu yağı imdadınıza yetişiyor.
• Kalbi dış etkenlerden korur.
Diyabet için etkilidir.

• Dizanteriye karşı faydalıdır.
Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Eğer kış aylarında sık sık nezle ve grip ile boğuşuyorsanız mutlaka çörek otu yağı mucizesini denemelisiniz.
• Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. (çörek otu yağı faydaları)

Çörek otu yağının yaraları iyileştirici özelliği vardır.
• Baş ağrısı problemi sık çekenlerdenseniz çörek otu yağı kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
Bağırsaklara yerleşen ve size zor anlar yaşatan bağırsak parazitlerinin ve kurtlarının düşürülmesinde büyük bir etkiye sahiptir.
• Sindirim sistemini rahatlatarak oluşabilecek gaz sorunlarının önüne geçer.
Kabızlık sorunu yaşayanlar düzenli olarak çörek otu yağı kullanarak bu sıkıntı ile vedalaşabilirler.
• Eklem ağrıları, artrit ve romatizma için ideal bir doğal ilaç görevi görür.
• Eğer şiddetli kas ağrılarınız varsa bir çay bardağı çörek otu yağı ile ağrıyan bölgelerinize masaj yapabilirsiniz.
• Dolaşım sisteminin düzgün işleyişine katkıda bulunur.
Cinsel gücü artırıcı etkiye sahiptir.
• Kansere karşı güçlü bir kalkan görevi görür.
Mide bulantısı ve ağrısı ile karşı karşıyaysanız yarım tatlı kaşığı taze zencefil suyu ve yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını karıştırıp günde iki kez tüketebilirsiniz. Şikayetlerinizin kısa süre içerisinde ortadan kalktığını göreceksiniz.

• Saç dökülmesini önleyerek saçınıza istenilen hacmi sağlar. Ayrıca düzenli olarak çörek otu yağı kullanmak saçın beyazlaşmasını da geciktirecektir.
Saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzamasını istiyorsanız düzenli olarak çörek otu yağı kullanmalısınız.
• Birçok bünyede büyük bir sıkıntı oluşturan kronik yorgunluğun ortadan kalkmasında etkilidir.

(Çörek otu yağı faydaları)

çörek otu yağı faydaları
çörek otu yağı faydaları

Son yapılan araştırmalar sonucunda çörek otu yağının özellikle alerjik hastalıklar üzerindeki olumlu etkisi saaptanmıştır. Soğuk sıkım çörek otu yağının vücuttaki yangı-iltihaplanmaya karşı koruyucu, alerji önleyici ve ağrıyı azaltıcı etkisi vardır. Amerika’da yayınlanan bir çalışmada, çörek otu yağının burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmayı azalttığı belirlenmiştir. (çörek otu yağı faydaları)

Bağışıklık sistemi üzerine yapılan başka bir araştırmada da 4 hafta süresince her gün sürekli çörek otu tohumu tüketen kişilerin, vücudu hastalıklara karşı koruyan total akyuvar değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir artış olduğu görülmüştür.

Çörek otu, yağ şeklinde kullanılacaksa; formunun korunması için soğuk sıkım şeklinde tüketilmesi oldukça önemlidir. Günde 1 çay kaşığı, aç karnına tüketilebilir. Çörek otunun kokusundan rahatsız olanlar geceden veya tok karna tüketebilirler. Bu tarz tohum yağları güvenilir bir şekilde kullanılabilse de, bazı özel durumlarda hassas bir yaklaşım gerekmektedir. Böyle durumlarda tüketimi kesmekte fayda vardır.

Çörek otu yağı cilde faydaları

Sadece sağlığınız için değil, vücudunuzun dış kalkanı olan cildiniz için de etkili olan çörek otu yağı ile pek çok cilt problemine veda etmeniz mümkün hale gelecek.
• Ayaklarda kaşıntıya sebep olan tırnak ve deri mantarının tedavisinde etkin bir rol oynar.
• Akneleri iyileştirici bir özelliğe sahiptir.
• Bir başka cilt hastalığı olan egzamanın tedavisinde de etkilidir

• Cilt kuruluğunu engelleyerek, cilt üzerinde meydana gelecek çatlamaların önüne geçecektir.
• Deri hastalıklarından en sıkıntı verenlerinden biri olan sedef hastalığının iyileşmesinde büyük bir etkisi vardır.. (çörek otu yağı faydaları)

Hamileler için kullanımı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, doktora danışarak tüketilmesi önemlidir. Çörek otu yağı, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğu veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen bir ilaç kullanılıyorsa, yine mutlaka bir hekime danışılarak tüketilmelidir. Kistik yapısı fazla olanların da çörek otu yağını dikkatli kullanmaları konusunda uyaralım.

UYARI ! (çörek otu yağı faydaları)

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak oluşturulmuş ve bazı üniversitelerin araştırmalarına dayanan, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilirStabil Hayat https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-901/black-seed https://www.healthline.com/health/food-nutrition/black-seed-oil-benefits https://www.medicalnewstoday.com/articles/322948.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir