Ufak Bir Dekorasyon Önerisi : Renk Tonları

   Ruh halimizi belki de en fazla etkileyen şeylerin başında renkler  geliyor. Dekorasyonun vazgeçilmez hilesi doğru renk seçimi diyebiliriz. Bir mekana girdiğimizde o mekanla ilgili ilk ön yargıyı renkler oluşturur. Peki mimarinin ve sanatın en güçlü silahı renkler hakkında ne biliyoruz Dekorasyon için renk seçiminde stabilhayat ailesi tabi ki yanınızda.. İşte Ufak dekorasyon önerisi

 RENKLER İLE DUYGULARINIZI TAZELEYİN

 Evinizi ya da ofisinizi olduğundan daha geniş  ya da dar algılamamız, sıcak ve huzurlu bir ortamda hissetmemiz tamamen seçeceğiniz renklere bağlı. Artık dekorasyon için tabuları yıkalım,  daha özgün ve özgür  mekanlar dekore edilelim. Renkleri seçerken ortama kattığı duyguyu ele alalım. Bunun ilk adımı ve en temel meselesi renkler ne ifade ettiği. Kendi mekanınızda seçeceğiniz renkler belirlenmeden önce, renkleri tanımalıyız ve insanlar üzerinde ki bırakacakları etkiyi bilmeniz gerek. Şimdi gelin hep beraber renklerin dünyasında bir yolculuğa çıkalım ve renklerin büyülü dünyasını tanıyalım. Dekorasyon Önerisi ve Renkler..

   RENKLER İÇİN UFAK BİR TANITIM YAPARSAK

Renkler genel hatlarıyla kırmızı, sarı, turuncu, mavi, yeşil, mor, lacivert olmak üzere yedi renkten oluşur. Bu renklerin üç tanesi ana renk, dört tanesi ise ara renklerdir. Dünyamızda doğal olarak bulunan kırmızı, sarı ve mavi ana renklerimiz.

 Ara renkler ise ana renklerin  birbirine karıştırılması sonucu oluşur. Tamam bu kadar sıkıcı bilgi yeter hayata dönük neler yapabiliriz onlara bakalım.

blank

   ZITLIĞIN BÜYÜSÜ

Zıt renkler bildiğiniz gibi birbirini harika bir şekilde tamamlar ve yan yana kullanıldıklarında bir mekana keyifli bir canlılık katarlar. Aslında zaten buna doğada her gün rastlarız. Kırmızı gülün etrafını saran yeşil yaprakları ve dalları, yeşillikler içinde kırmızı çatılı bir ev, gün batımı manzarasında mavi deniz ve gökyüzünde turuncu güneş gibi..

    RENKLERİN KENDİ ENERJİSİ

Renk kartelası, tonlarına göre genel olarak insanlar üzerinde oluşturduğu psikolojik  etkiye göre ‘sıcak’ ve ‘soğuk’ olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrımın özünde mantık olarak bizlere ateşi ve sıcaklığı çağrıştıran renklerle; sakinlik hissi veren renkleri kategorize etmek yatar. Enerjik, doygun ve canlılık hissi veren sıcak renkler dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak sarı gelir. Sarı, renklerin en sıcak, aydın ve dışa dönük olanıdır. Umut  duygusu taşır, toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı bulunur. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasını tesadüf sanmadınız herhalde. Kırmızı  ve turuncu  ise en güçlü karakteristik sıcak renklerdendir. Maviden mora kadar uzanan renk skalası ise soğuk renk olarak temsil edilir ve insan ruhuna sakinlik hissi katar.

   Mekanlarda doğru renk seçimi yapmak için öncelikle mekanın boyutunu , hangi amaçlarla kullanılmak istendiğini iyi analiz etmek ve ışık alma oranı gibi bazı püf noktaları gözden geçirmek gerekir. Mesela küçük mekanlar için koyu, parlak ve neon renklerden uzak durun.

  Mekanı olduğundan daha geniş göstermek istiyorsanız açık tonlarda renk kullanmak yeterli olacaktır. Renkleri kullanmadan önce beyaz bir zeminde renklerin uyumunu kontrol etmek yeterli olacaktır. Geri kalan sadece sizin zevkinize kalmış. https://www.manrepeller.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir