Diz Ağrılarını Önlemek Sizin Elinizde

En Çok Şikayet Edilen Eklem Ağrısı : Diz Ağrısı 

Yanlış hareketler ve fazla kilo gibi dizimizi zorlayan şeylerin üzerine ilerleyen yaş ve hareketsizlik gibi etkenler birleştiği zaman artık dizlerimiz sinyal vermeye başlıyor ve diz ağrısı kaçınılmaz oluyor…

Ülkemizde ve Dünyada En Çok Şikayet Edilen Ağrı


Yapılan araştırmalara göre en çok şikayet edilen ağrı diz ağrısı olmakla beraber en çok kadınlarda görülmektedir. Peki bu diz ağrısından nasıl korunabiliriz. Aslında bu sorunun cevabı o kadarda zor değil. Öncelikle diz ağrısı için bazı önleyici alışkanlıklardan bahsedersek, öncelik olarak dizinize binen yüklerin azaltarak başlayabiliriz. Bunun için ilk önce fazla kiloları vermelisiniz. Ve kaslarınızı güçlendirici egzersizlerle dizlerinize gelen yükü azaltabilirsiniz. Özellikle uyluk ön adalesinin güçlendirilmesi dize binen yükleri ciddi ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Adalelerin kuvvetli olması kıkırdak yapısına gelen yükleri azaltarak eklemi korur, mevcut hasarın ilerlemesi önleyip yeni aşınmaların önüne geçer.

Şimdi Size Evde Uygulayabileceğiniz Bazı Ufak Egzersizlerden Bahsedelim.. 

Şimdi Bazı Ufak Hareketlerden Bahsedelim

İlk çalışma alanı olarak yatağı seçiyoruz, tam istediğimiz gibi; Düz ve yumuşak bir zemin. Şimdi yatağa oturun ve ayaklarınızı uzatın. Bu konumdayken bir bacağınız düz, diğer bacağınız ise bükük olacak şekilde oturmaya devam edin. Oturur vaziyette dizinizi yatağa hafifçe bastırıp, üst ön adalesini kastıktan sonra beş saniye bekleyin ve sonra gevşetin. Ardından diğer bacağınıza aynı işlemleri yapın. Bu egzersizleri düzenli olarak her bir bacak için yaklaşık 4-5 dakika boyunca tekrar edin. Tabi bu egzersizleri yaparken üzerinizdeki kıyafetlerin rahat olmasına özen gösterin.

Şimdi ise sert ve düz bir zemine oturun ayaklarınızı uzatın ve bir dizinizin altına 5-6 cm çapında bir havlu rulosu yerleştirdikten sonra oturun. Dizinizin üzerinden havluya doğru hafifçe bastırıp dizinizi gererek bacağınızı düzleştirin. Topuğunuzu yerden kaldırıp beş saniye bekleyin, sonra gevşetin. Aynı işlemi diğer dizinize de uygulayın. Bu egzersizi de her bir bacak için 4-5 dakika uygulayın. Diz ağrısı için birebir gelecektir.

blank

Bir Başka Diz Ağrısı Hareketi :

Yine düz bir zemine hafif uzanır pozisyon alın, gövdenizi dirseklerinizle destekleyerek uzanın. Bir bacağınızı düz olarak tutun ve diğer dizinizi bükülü vaziyette olsun. Ayak tabanı yerde olacak şekilde tutun. Problemli bacağınızın uyluk kaslarını kasın ve bacağınız düz bir şekilde yavaşça yerden 10-20 cm kadar kaldırın. Bu pozisyonda beş saniye tutun ve ardından gevşeyin. Bu egzersizi de her bir bacak için 4-5 dakika boyunca devam ettirebilirsiniz.

Eğer ciddi diz sorunlarınız yoksa, hafif ağrılardan kurtulmak sizin elinzde…https://www.who.int/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir