Dostluk Sözleri – Resimli, Kısa, Uzun Dostlukla ilgili güzel sözler

Bu harika görsel içeriğimiz, hayatımızın her anında yanımızda olan dostlarımız için. En üzüntülü anımızda hep yanımızda oldular, en mutlu anımızda bizimle sevindiler. Gerçek dostlukları ifade edebilmek amacıyla hazırladığımız dostluk sözleri serisi sizlerle. Yorumlarınızı bekliyoruz. O zaman dostlukla ilgili sözler içeriğimize başlayalım.. Keyifli okumalar..

Dostluk Sözleri

dostluk sözleri
dostluk sözleri

Arkadaş edinmenin zamanı, ona ihtiyacımız olmadan öncedir.

 • Dostun gönle gelen hayali sana buluşma müjdesini verir. O hayal, o zan seni alır: yakine, tam inanca çeker götürür. – Hz. Mevlana
 • Arkadaş onu o yattıktan sonra ararsan rahatsız olur. Dost neden bu kadar geciktiğini sorar derdini anlatmak için.
 • İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş olurlar anlatabildikleriyle dost ağlayabildikleriyle kardeş.
 • Arkadaş sıkıntınız olmadığında yanınızdadır. Dost sıkıntınız olduğunda size koşar. Arkadaşınız hakkınızda her şeyi bilen, ona rağmen hala sizi seven insandır.
 • Arkadaşlık okulda öğrenilen bir şey değildir. Ama arkadaşlığın anlamını öğrenmediyseniz, gerçekten pek bir şey öğrenmemişsiniz demektir. – Muhammed Ali

TESTİ ÇÖZ NE KADAR TAKINTILI OLDUĞUNU ÖĞREN.. BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

dostluk sözleri
dostluk sözleri

Eski dostların güzel yanı onların yanında saçmalaya bilmenizdir.

Dostluk ile ilgili sözler

 • Yürek söz vermişse bizde sözden dönülmez kalp kalbe kalbe gönül vermişse bizde sevgi inkar edilmez bizde yürek zedelenir ama asla dostluga sevgiye ihanet edilmez.
 • Cömertlik olmayınca malın, vefa olmayınca arkadaşın hayrı yoktur. – Ahmet
 •  Hayata değer bir yaşam, sevmeye değer bir aşk, dostluğa değer bir arkadaşlıktan asla vazgeçme. Ne eksik ne fazlasını ara ve seni üzenle asla uğraşma..
 • Arkadaşınız, cevap bulan gereksinimlerinizdir. O, sevgiyle ektiğiniz ve şükranla biçtiğiniz tarlanızdır. – Halil Cibran
 •  Bir sürü dostunun içinde, elbet düşmanların olacak ama unutma ki, onca düşmanın içinde belki seni dostun vuracak. – Maksim Gorki
dostluk sözleri
dostluk sözleri

Sadece gerçek arkadaşlarınız, yüzünüz kirliyse bunu size söyler..

 • Düşmanından çok dostundan sakın! Çünkü dostluk biterse; sana nasıl zarar verebileceğini en iyi dostun bilir. – Bob Marley
 • Şu zamanda insanların dostluğu acemi aşçının çorbasına benziyor. Kokusu güzel ama tadı – tuzu yok. – Malik Bin Dinar
 • Eğer ararsak kendimize kolayca düşman bulabiliriz ama ne kadar ararsak dost bulmak kolay değil. – Hz.Ali (r.a.)
 • Gerçek dost sağlık gibidir, kaybettikten sonra değeri anlaşılır..
 • Güvercin kargalarla arkadaşlık yaparsa tüyleri beyaz kalır, fakat kalbi kararır. – Alman Atasözü
 • İkiyüzlü dostun olacağına, delikanlı düşmanın olsun. Hiç olmazsa dostun gibi sırtından değil delikanlı gibi alnından vurur.
dostluk sözleri
dostluk sözleri

Arkadaşlarım, servetimdir.. Emily Dickinsoni

Dostluk Sözleri

 • Bir dostun üzüntüsünü herkes paylaşabilir ama bir dostun başarısına ise ancak yüksek bir ruhta olanlar sevinir. – Oscar Wilde
 • İkisini de kaybedebilirsin! Aşktır insanı yakan, ayrılıktır kalbi acıtan, ama bunlara rağmen dostluktur insanı yaşatan.  Elbert Hubbard
 • Evlilikleri mutsuz kılan sevginin eksikliği değil, arkadaşlığın eksikliğidir. – Nietzsche
 • Dostluk sırattan incedir, dostluk her şeyden öncedir. Dostluk yürekte saklıdır. Dostluk günah olmayacak kadar masum köle olmayacak kadar özgür umulmayacak kadar yakın unutulmayacak kadar derin tek başına yaşanmayacak kadar zordur.
 • Dost; acı söyleyen değildir. Acıyı tatlı söyleyebilendir. – Hz. Mevlana
dostluk sözleri
dostluk sözleri

Arkadaş edinirken yavaş ol, değiştirirken ise daha da yavaş ol.. BENJAMİN FRAKLİN

 • Dostunuzu sık sık ziyaret ediniz çünkü üzerinde yürünmeyen yollar diken ve çalılarla kaplıdır. – Hint Atasözü
 • Dostluk, mantar yemeği gibidir. Zehirli veya zehirsiz olup olmadığı ancak yendikten sonra belli olur.
 • Hayata değer bir yaşam, sevmeye değer bir aşk, dostluğa değer bir arkadaşlıktan asla vazgeçme. Ne eksik ne fazlasını ara ve seni üzenle asla uğraşma..
 • Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir. – William Shakspeare  
 • Dostlarla gidilen dost yolunda çilede sefada bir güzel olur. Canlar bir oldukça canan uğruna canlar verilesi bir değer olur.
 • Bir dostun içinde ne kadar iyilik var? Ne kadar verdiğine bakar. – Shel Silverstein
dostluk sözleri
dostluk sözleri

Kusurlarınızı size söyleyebilecek arkadaşlar bulun. Nicolas Boileau

Resimli Etkileyici Dostluk Sözleri

 •  Dostlarınıza bir gün düşmanınız olabileceklermiş gibi, düşmanlarınıza ise bir gün dostunuz olabileceklermiş gibi davranın. – George Bernard Shaw
 • Güller, laleler, bütün çiçekler solar. Çelik ve demir kırılır ama sağlam dostluk ne solar ne de kırılır. – Nietzsche
 • İnsan düşmekten değil düşerse ‘hadi kalk’ diyebilecek bir dost sesi duyamamaktan korkar. – Aldous Huxley
 • Arkadaşlık kişiler için önemlidir çünkü dünyada hiç kimse arkadaşsız kalamaz. – Eleanor Roosevelt
 •  Yaşamaya değer bir hayattan, sevmeye değer bir aşktan, dostluğa değer bir arkadaştan, hepsini sağlayan iyi bir eşten, asla vazgeçmem.
arkadaşlara sözler
arkadaşlara sözler

Arkadaş, insanın kendisine verdiği hediyedir..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BU SÜRÜKLEYİCİ FİLMLERİ KESİNLİKLE İZLEMELİSİNİZ. .

arkadaşlara sözler
arkadaşlara sözler

Dürüstlük size fazla arkadaş kazandırmaz. Ama her zaman iyi arkadaşlar kazandırır..

arkadaşlara sözler
arkadaşlara sözler

Bir arkadaşın üzüntüsünü herkes paylaşabilir. Başarılarına ise sadece yüce ruhlar sevinir. Oscar Wilde

arkadaşlara sözler
arkadaşlara sözler

Hiçbir zaman bir arkadaşı aldatmayın. Hipparchus

arkadaşlara sözler
arkadaşlara sözler

Gerçek bir arkadaş, iki gövdede yaşayan bir ruhtur.. Aristo

dostlukla ilgili sözler
dostlukla ilgili sözler

Sadece iyi günlerimde yanımda olacak dostlara ihtiyacım yok. Önemli olan zora düştüğüm zamanlarda yanımda olabilmeleri..

dostlukla ilgili sözler
dostlukla ilgili sözler

Hayatınızdaki en değerli insanlar, bizi her koşulda tüm kalbiyle dinleyenlerdir. Biz konuşmazken bile.

dostluk sözleri
dostluk sözleri

Gerçek arkadaşlık gölgeye güneş ışığı, güneş ışığına da gölgeyi getirir. THOMAS BURKE

dostluk sözleri
dostluk sözleri

Bazı insanlar arkadaş değil, hayatının bir parçası olur.

dostluk sözleri
dostluk sözleri

En iyi arkadaşlarımız hayvanlardır; ne soru sorarlar, ne de kusur kabahat bulurlar.

dostluk sözleri
dostluk sözleri

Hayat arkadaşlıktan daha büyük bir hediye veremez. Voltaire

Dostluk Sözleri

Bu Kadar Dostluk Hakkında Yazı Paylaştık.. Peki Nedir Bu Gerçek Dostluk

Gerçekten kendinize iyi dostlar biriktirebildiniz mi? diye bazen sorarız kendimize. Evet dostlarınız gerçek dost mu? Bu hayatta daima hepimizin yanımızda olacak insanlara ihtiyacı vardır. Fiziksel olarak yanımızda olup olmamaları bu gerçeği değiştirmez. Manevi olarak bize destek verebilecek insana daima ihtiyaç duyarız. Evet etrafımızda yüzlerce insan var. Peki bunların kaçı gerçekten dostumuz? Gelin beraber bakalım..

Dost Her Zaman Yanınızda Olandır

Kötü bir tartışma mı yaşadınız? Ya da kötü bir olay. Evet gerçek dostunuz sizi bulup konuşmaya çalışacaktır. Okumak için bir başka ülkeye mi gittiniz? Ya da başka bir şehire mi? Gerçek dostunuz sizinle iletişimi kesmeyecektir. Bunların yanında kişisel farklılıklar, tartışmalar, zaman, ve mesafe gerçek bir arkadaşı sizden alamaz. Hatta, gerçek dostlar zıt bile olsanız arkadaşlığınızı bitmeyeceğinin garantisi verirler. Gerçek dostlar sizle birlikte üzülür. Sizede zor zamanlarda onlara ağlayacak bir omuz verin. Bazen fiziksel olarak arkadaşınızın yanında olmak mümkün olmayabilir. Ancak, gerçek bir dostluk orada olmanın her zaman bir yolunu bulur.

Düşünceleriniz Her Zaman Onun İçin Önemlidir

Dostlarınız sizinle aynı düşünmeyebilir. Hatta bazı konularda sizinle tartışmaya girebilir. Dostluk sizinle aynı düşünmek ya da her düşüncenizi onnaylamak değildir. Bunların yanında gerçek dostlarınızın, her zaman davranışlarınızı onaylaması gerektiğini düşünmeyin. Yanlış bir şey yaptığınızda bunu onaylamayacaklardır. Hatta tam tam tersine gerçek bir dost size fikrini dürüstçe söyleyebilmelidir. Eğer sizin yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyorlarsa, bunu yüzünüze söyleyecektir. Bu da aranızda bir tartışmaya neden olabilir.

Dostluklarınız da ve arkadaşlıklarınız da , yapıcı bir eleştiri ya da farklı bir düşünce sizi incitmemeli. Farklı fikirleri tartışmak kavga etmek anlamına gelmediğini iyice kavramalsınız. Gerçek şu ki, tartışmak sağlıklı bir eylemdir. Sevdiğiniz bir kişiye neyi yanlış yaptığını söylemek ve eleştiri kabul edebilmek oldukça önemli bir şeydir. Unutmayın, bu kişisel bir şey değil. Bir dost olarak, yapabileceğiniz en küçük şey mümkün olduğunca samimi olmaktır.

Sizin için Daima Endişelenir

Kendinize daha önce hiç “Acaba arkadaşlarım sadece benden bir şey isteyeceklerinde mi beni arıyorlar?” diye sordunuz mu? Bir arkadaşınız hakkında böyle bir şey düşünmeye başladığınızda, ona olan güveninizi kaybedersiniz. Sonra da aranızdaki ilişki zayıflamaya başlar. Maalesef, bu kişiyi artık arkadaşınız olarak değil sizden bir şeyler isteyen birisi olarak görmeye başlarsınız. Ya eğlenmek istiyorlardır ya da bir şeylere ihtiyaçları vardır. Hoşunuza gitmese de gerçek bu, ancak böyle bir durumun varlığından haberdar olmalısınız.

İşler neyse ki öteki türlü de gelişir. Yani hep yanınızda olacak gerçek bir arkadaş da bulabilirsiniz. Sizi destekleyen ve büyümenizden memnun olan bir arkadaşlıktan bahsediyoruz. Bu tarz bir arkadaşlık yıllarca görüşmeseniz de devam eder. Tekrar buluştuğunuz gün, sanki uzun bir zaman geçmemiş gibi devam edersiniz. Sanki daha dün ayrılmış ve bugün tekrar buluşmuşsunuz gibi konuşmaya devam edersiniz.

Size Karşı Dürüst ve Vefalıdır

Gerçek bir dost şartlar ne olursa olsun size karşı daima vefalıdır. Arkadaşları hakkında kötü şeyler söylemezler ve başkalarının da kötü söz söylemesine izin vermezler. İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz zamanlarda sizi koruduğundan ve arkanızda duracağından emin olursunuz. Ama aynı zamanda kendi problemlerinizi çözmek için size vakit tanırlar. Haksız olduğunuzu söylemek için sizi eleştirmezler. Düşüncelerini size açıkça söylerler.

Sizi yönlendirmezler; böylece siz de kendi kararlarınızı, başarı veya başarısızlıklarınızı yaşarsınız. Tüm bunlar olurken, size yoldaşlık ederler ve şartlarınızın daha iyi olması için size yardım ederler. Ancak, hayat problemlerinizi sizin için çözmezler.

Size Daima Güvenirler

Çevrenin daima sizin dostluğunuza bir etkisi olacaktır. Dedikodu ve iftira her ilişkiyi etkileyebilir. Gerçek ve geçici arkadaşlar arasındaki fark, gerçek bir arkadaş nasıl güveneceğini bilmesidir. Dışarıda olayları çarptıran insanların olduğunu bilirler. Diğerlerinin ne söylediğine inanmazlar. Eğer ilişkinizi korumak istiyorsanız, arkadaşlarınızı dinlemeyi öğrenmelisiniz. Eğer bir şüpheniz varsa önce onlarla konuşun. Fikirleri, saklı başarısızlıkları, dedikodukları ya da negatif yorumları etrafa yaymayın. Ayrıca, bir başka insanın negatif yorumuna dayanarak arkadaşınızla aranıza mesafe koymak yerine dostunuza güvenmeyi deneyin.

Size Yargılamaz ve Dinlemesini Bilir

İnsanlar, hisleriyle ve fikirleriyle başkalarına yardımcı olmayı sever. Çoğu kez, birbirimizle önemli şeyler paylaşırız. Bazen de anlattıklarımız eleştirilir. Egomuzun etkisinden kurtulamıyorsak, arkadaşlarımızı, ailemizi ve eşlerimizi olumsuz bir şekilde eleştiririz. Gerçek dostlar, yıkıcı bir eleştirinin anlayış ve destek bekleyen bir insanı inciteceğini bilirler. Sorunlarını dinlemenin onlara yardımcı olacağının da farkındalardır. Ayrıca, tavsiye verseler bile, kararlarını etkilemek istemezler.

Gerçek bir dost, hiçbir şeyi değiştirmeyi düşünmeden sadece yardım eder ve destekler. Arkadaşını dinlemenin, onu tümüyle anlamak olduğunu bilir. https://www.goodhousekeeping.com/life/relationships/g5055/friendship-quotes/ https://www.keepinspiring.me/quotes-on-friendship/ https://www.positivityblog.com/friendship-quotes/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir