İnternetten Satış Yapmak : E-ticaret

Gelişen teknoloji ile ticaret artık büyük ölçüde internet ortamına taşınmış durumda. E-ticaret dediğimiz bu sistem katlanarak büyüyor. E-ticaret ortamı hem satış yapan satıcılar hemde alıcılar için çok fazla kolaylığı olan bir platform. İnternet üzerinden satış yaparak para kazanmak yani e-ticarete diye adlandırdığımız sisteme atılmak isteyenlere, hem hukuksal açıdan sorun yaşamamaları  hem başarıya ulaşmaları için bilmeleri gereken bazı tüyoları sizlerle paylaşacağız. 

Tabi ki İlk Adım: Bütçe Analizi

E-ticarete atıldıysanız bütçenizi iyi hesaplamalısınız. İnternetten satış yapmak isteyen herkes karşısına çıkacak masrafları iyi analiz etmeli. Şirket kurmak, site alt yapısı hazırlamak, ürünleri temin etmek, reklam vermek gibi. Bunların hepsi başta iyi hesaplanmalı. İşe başladıktan sonra tıkanmak istemeyiz.

Vergi Yükünü Unutmayın

E-ticarete başlayacaksanız artık gelirinize bağlı olarak vergide vermeye başlayacaksınız demektir.Bu yüzden yeni bir şirket kurmalısınız. Mevcut şirketiniz varsa e-ticaret için ayrıca bir şirket kurmanıza gerek yok. Şahıs şirketi kurmak en düşük maliyetli yöntem diyebiliriz. Limited ve anonim şirketler daha maliyetlidir. Siz sadece e-ticaret istiyorsanız şahıs şirketi sizin için yeterli.

Marka Adınız Olsun

E-ticarete başladıysanız en önemli şey tabi ki akıllarda kalıcı olacak ve insanlara güven verecek bir marka adınızın olması. Telaffuz ve akıllarda kalıcı bir isim seçmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. İsim seçerken diğer markalara benzememek ve taklit yapar gibi gözükmemek bir diğer önemli husus.

İyi Bir Yazılıma Sahip Olun

E-ticaret ortamına girdiyseniz işlerinizin neredeyse hepsini yürüteceğiniz ve takip edeceğiniz platform tabi ki e-ticaret siteniz. Bunun için hazır çözümler tercih edebilirsiniz. Kendi istediğiniz kriterlere uygun e-ticaret paketlerini internet üzerinden bulabilirsiniz. Ödeme sistemleri, kargo şirketleri, tedarikçileri gibi iş ortaklarıyla entegre olarak çalışabilecek bir e-ticaret yazılımı işinizi çok kolaylaştıracaktır.

blank

Sanal Mağazanız En İyi Tasarıma Sahip Olmalı

Bir başka önemli husus ise satış sitesinin tasarımı, müşteriniz alışveriş yaparken karar vermesini büyük ölçüde etkiliyor. Özensiz hazırlanmış siteler, kötü tasarımlar ile başarıyı yakalamak neredeyse imkansız. Online mağazanızın tasarımında profesyonel olarak çalışmanız çok önemli.

İçerikler Hakkında Ayrıntılı Bilgi  Verin

Ürün satabilmek için alıcının beklentisini karşılamak çok önemli. Müşteri ürünü fiziksel olarak görmediği için hakkında öğrenebileceği bütün detayları öğrenmek ister. Müşterilerin kafasındaki bütün soruları yanıtlamalısınız. Ayrıca müşteri ürünü internetten aratacağı için arama sonuçlarında üst sıralarda olmanız çok önemli. Bu yüzden sitenizin seo uyumlu olması çok önemli.

Sanal POS

Ödeme seçeneklerinde alternatifler sunmanız çok önemli. Kapıda ödemenin yanı sıra banka kartıyla ödeme, kredi kartı ile ödeme gibi sanal post kullanmanızda fayda var. Sanal pos seçerken aidat fiyatları ve komisyonları karşılaştırarak size uygun pos seçebilirsiniz..

Güncel Kalın

E-ticaret sitenizi güncel tutmanız çok önemli. Bunun için e-ticaret sitenize her gün mutlaka vakit ayırmalısınız. Siteyle ilgilenecek bir ekip oluşturabilir ya da başlarda kendiniz ilgilenebilirsiniz. İşinizi büyüttükçe ekibi de büyütebilirsiniz. Ama sırayla ilerlemekte fayda var.

Müşteriniz İle İlgilenin

Müşteri memnuniyeti büyümek istiyorsanız atlamamanız gereken hususların en başında geliyor. Müşterilerin size rahatlıkla ulaşabilmeli. Aklında ki soruların hepsini sorabilmeliler. Problemleri zamanında çözmek markanıza değer katacak ve piyasaya verdiğiniz güveni arttıracaktır.https://www.ecommerceceo.com/start-ecommerce-business/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir