En Etkili Diyet

Diyet nedir?

en etkili diyet
en etkili diyet

Genelde diyet denilince akla gelen ilk şey zayıflamak için yapılan geçici yemek listeleri diyebiliriz.Aslında diyet sadece zayıflama için yapıla bir şey değildir.Örneğin vücut geliştirmek istiyorsunuz bunun için spora başladınız sadece spor değil aynı zamanda yeni bir beslenme düzenine geçmeniz gerekiyor yani diyet yapmanız. Başka bir örnek verecek olursak doktora gittiğiniz de ve şekeriniz sınırda olduğu insülin direncinizin olduğu söylendi yine bir diyet yapmanız gerekli, gluteni sindiremiyorsunuz yine bir diyet yapmanız gerekli…peki neden istediğimiz sonucu alamıyoruz .çoğu zaman zayıflamak için yaptığımız diyetler ya da kilo almak vücut geliştirmek için uyguladığımız listeler,herhangi bir hastalık için yaptığımız diyetler neden etkili değil?ya da etkisi kısa süreli bıraktığımız zaman eski halimize dönüyoruz. Bu yazımızda en etkili diyet nedir nasıl yapılır bunun hakkında konuşalım..

En Etkili Diyet Nedir?

en etkili diyet
en etkili diyet

En etkili diyet nedir sorusundan önce sorman gereken soru neden diyet yapıyorum olacaktır? Sağlığıma kavuşmak için mi,daha fit görünmek için mi, metabolizma problemlerim yüzünden diyet yapmak zorunda olduğum için mi ya da beni beğensinler diye mi?

Bu soru etkili diyet için önemli.çünkü bu sorunun cevabı diyetten beklediğin etkinin ne olduğu aslında.

Etkili diyet seni sağlığına kavuşturan,daha fit bir görünüme sokan, hayatının kalitesini arttıran, kendini daha mutlu hissetmene neden olan diyettir diyebiliriz.

Neden Diyet Yapıyoruz ?

en etkili diyet
en etkili diyet

Evet neden diyet yapıyorum sorusundan sonra  gelelim asıl soruya.Burda daha çok herhangi bir sağlık sorunu olmayan sadece fazla kilosu olan kişiler için etkili diyet nasıl olur bunun üzerinden konuşacağız

İlk önce amacımızı belirledikzayıflamak.Daha sonra kalarlı olmalıyız.evet etkili dyetin ilk basamağı kararlılık.

Etkili bir diyet için zayıfalama konusunu kafaya takmış olmamız gerek ve adım atmamız.doğru bir adım etkili diyetin ikinci basamağıdır.evet ben zayıfalamak istiyorum ama sadece istiyorum .yerimizde oturararak hiç bir şey elde edemeyiz.

Adım atmadan önce kısaca kneden kilo alırızın üstünde durmak istiyorum.Özetlemek gerekirse aldığımız enerji harcadığımız enerjiden fazla olursa kilo almaya başlarız.Bize enerji veren besin öğeleri karbaonhidrat protein ve yağdır.Vitamin ve mineraller ise bu metabolizmayı düzenleyen eksikliğinde yapım yıkım olaylarında aksaklıklar oalacak elemanlardır diyebiliriz.Yani etkili bir diyet yapmak istiyorsak ilk önce dengeyi bileceğiz.Bizim istediğimizharcadığımız enerjiyi arttırmak veya aldığımız enerjiyi azaltarak veya her ikisini de yaparak etkili bir diyet yapmak.

En Etkili diyet için ilk önce hareketini Arttır

blank

Hemen günde 2 saat yüzme,koşu karışık her spordan yap demiyorum.ama diyetin etkisini arttırmak için normaldeki hareketini arttırman gerek.Bu öyle evde daha fazla ev işi yapmak falan değil. Hayatına düzenli olarak bir egzersizi koymalısın.

Şehir yaşantısının gayet zor ve yorucu olduğu bu zamanlarda fit kalabilmek ve egzersiz yapmaya zaman ayırmak gerçekten çok zor bir hale gelebiliyor. Ancak günlük rutinlerinizi aksatmadan devam ettirebilmek, sağlıklı ve dinç kalabilmek için egzersiz yapmanın bir ihtiyaç olduğunu da unutmamak gerek. Sağlıklı bir bedenle hayatınızdaki her şeye daha kolay yetişebilir, daha hızlı ve dinamik hareket edebilirsiniz. Peki ne yapmalı ve bu kısır döngüden başarılı bir şekilde çıkmalı?

Çoğu kişi evlerini bir dinlenme ve dışarıdaki kaostan uzaklaşma alanı olarak görse de ev aslında bir yaşam alanı. Yani evinizde dinlenmenin ve “uzaklaşmanın” yanı sıra çalışabilir, üretebilir ve hatta spor yapabilirsiniz. Evde yapacağınız basit egzersizlerle vücudunuzun kuvvet ve dayanıklılığını arttırabilir, daha çevik ve esnek bir bedene sahip olabilirsiniz.

en etkili diyet
en etkili diyet

Karbonhidratı Azaltmalısın Ama Sıfırlamamalısın

blank

Etkili bir diyet için aldığın karbonhidratı azaltman enerjini azaltmana yardımcı olacaktır. Çünkü genelde karbonhidrat olarak fazla besleniyoruz. Örneğin saf şeker içeren besinleri hayatından çıkar. Unutma saf şekere ihtiyacın yok. Şeker ihtiyacını zaten doğal olarak meyve ve tahıllardan alıyorsun. Sıfırlama çünkü denge önemli. Mesela artık hiç ekmek yemiyorum pilav tüketmiyorum dersen bu etkili bir diyet olmaz diyeti bıraktığın an etkisi yok olacaktır.

Tercihlerini tam tahıllı ürünlerden posası yüksek besinlerden yana kullan.çünkü bu esinler seni hem daha fazla tok tutacaktur.hem de diyetin etkisini arttıracaktır.

Doğru yağ tercihleri yap

blank

Katı yağlar yerine sana yararlı gelecek yağları tercih etmelisin. Örneğin yağ asitleri açısından daha faydalı zeytin yağını tercih etmelisin. Avokado, ceviz,fındık gibi vitamin deposu sağlıklı yiyecekleri hayatına sokmalısın. Tabi ki en az alacağımız besin ögesi yağlar olduğu için etkili bir diyette yağ alımına da dikkat etmemiz gerek.Yağların daha geç mideden ayrıldığını ve seni daha fazla tok tutacağını unutmayın.

Proteini arttır

blank

Proteinin arttırmak etkili bir diyet yapmana yardımcı olur tabi. Ama bu demek değil ki her gün onlarca yumurta kilolarca tavuk göğsü yemeliyiz. Sağlıklı bir insanın alması gereken protein miktarı 0,8-1g/kg arasında değişir.Fazla protein alımı böbrekleri ve karaciğeri yorar, vücudun fazlaca kalsiyum atılmasına neden olarak kemik erimesinin önünü açar. Kahvaltınız da mesela az yağlı peynir veya lor peyniriniz ile yumurta iyi bir protein kaynağı olabilir. Hızlı ve pratik kahvaltı içinse süt kefir yulaf ezmesi denenebilir.Güne proteinle başlamak etkili bir diyet yapmanıza yardımcı olur. Haftada 2 gün balık diğer günlerde kırmızı ve beyaz eti ölçülü bir şekilde (kendi avuç içiniz kadar olabilir) tüketmek etkili bir diyet için uygun olacaktır.

Tabi ki su içmeyi ihmal etme

blank

Su tabi ki olmazsa olmaz. Günlük içmemiz gereken su miktarı, kişinin günlük yaptığı aktivitelere ve ne kadar terlediğine göre tabi ki değişir. Her gün tüketilmesi gereken, genel olarak kabul edilmiş su miktarı yoktur, fakat sağlıklı miktarın ne olduğu konusunda genel bir fikir birliği vardır. Tıp Enstitüsüne (IOM) göre erkekler için yeterli miktarda alım günde yaklaşık 3 litre, kadınlara yetecek miktarda alım yaklaşık 2,5 litre civarı diyebiliriz. Egzersiz ve sıcak havalarda bu miktarın arttırılması kesinlikle önerilir. Ayrıca vücut ağırlığı ile tüketilmesi gereken su miktarı doğru orantılıdır. Su içmekte zorlanıyorsan detoks suları (TIKLAYIN) yazımıza göz atabilirsin.

Vitamin ve mineral takviyesi al (En etkili diyet )

en etkili diyet
en etkili diyet

Etkili bir diyet için doğru miktar ve karbonhidrat yağ protein tercihini yapmış olsak da vitamin ve mineralleri unutmamalıyız. Herhangi bir eksik bütün çabamızı boşa çıkaracaktır. Etkili bir diyete başlamadan önce kan tahlillerine kesinlikle baktırmayı unutma ve eksikliğine göre gıda takviyesi al. Diyet yaparken de saçlarında dökülme artması aşırı halsiz ve yorgun hissetmen durumunda tahlillerini tekrar gözden geçir.

Sağlıklı Pişirme Yöntemlerini Uygula (En etkili diyet )

blank

Etkili bir diyet için yemeklerde kızartma yöntemini tercih etmemeliyiz veya azaltmalıyız. Kızartılarak yapılan yemeklerde hem fazla fazla kalori içeriği oluyor hem de kanserojen madde artıyor. Etkili bir diyet için fırında haşlama veya ızgara tercih edebilirsin. (en etkili diyet)

Sağlıklı Tarifler Dene (En etkili diyet )

en etkili diyet
en etkili diyet

Sağlıklı pratik ve lezzetli tarifleri denemen diyetin sürdürebilirliğini arttıracağı için etkili bir diyet yapmanı sağlayacaktır. Size iten bir güç olacak diyebiliriz.

Motivasyonunu Yüksek Tut ve Sabırlı Ol (En etkili diyet )

en etkili diyet
en etkili diyet

En başta da dediğimiz gibi bir adım attıktan sonra değişim için sabırlık ve kararlı olmalıyız. Bu yüzden sizi etkileyecek motivasyonunuzu kıracak kişilerden ve olaylardan uzak durmanızı öneriyoruz. Tıkandığınızda ve sağlıklı bir şekilde diyet yapmaya karar verdiğinizde mutlaka size uygun kafanızın uyuştuğu bir diyetisyenden yardım alın. Sağlığınız etkili bir diyetin en önemli amacı olsun.hayatınız boyunca istediğiniz kilo da olmak etkili bir diyet yapmakla olur.Etkili bir diyette sağlıklı beslenmeyi öğrenmek,kaçamakları dengelemekle olacaktır. Her şeyin en etkilisi o konu da uzman kişilerce olur. (en etkili diyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir