En Güzel Filmler – Son Yılların En kaliteli Filmleri (2020)

Editörlerimiz son zamanların en kaliteli ve en güzel filmler serisini sizler için hazırladı. Son yıllarda çıkan en çok beğenilen filmleri sizler için seçtik. Eklemek istediğiniz film varsa yorumlarınız bekliyoruz..

Şüphe / Burning (2018)

en güzel filmler
en güzel filmler

71. Cannes Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü ile dönen Lee Chang-dong’un yeni filmi Şüphe ile izleyici karşısına çıktı. Dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin kısa bir öyküsünden filme uyarlandı.

Gayet sıradan olan başrolümüz Jongsu, bir zamanlar aynı semtte yaşadığı Haemi isimli bir kızla karşılaşır. Haemi kendisine bir gezi için Afrika’ya gideceğini söyler ve kedisine bakıp bakamayacağını sorar. Bu teklifi kabul eden Jongsu bir yandan kediye bakarken bir yandan da Haemi’nin dönüşünü bekler. Ancak Haemi dönüşte gezi sırasında tanıştığı Ben adlı bir adamı da yanında getirir. Ben bir gün Jongsu’ya ilginç bir hobisini anlatır. Ancak Jongsu’nun Ben’le ilgili edindiği bu yeni bilgi içini kemiren bir şüphenin ve paranoyanın tohumunu atar. Film, Yabancı Dilde En İyi Film Dalında son dokuza kalarak Güney Kore’nin Oscar adayı olduğunu hatırlatalım.

 Deepwater Horizon: Büyük Felaket (2016)

en güzel filmler
en güzel filmler

Nisan 2010, yer Meksika Körfezi. Özel bir petrol şirketine ait deniz üzerindeki aktif sondaj kulesi standart prosedürlerle işletilmeye devam ediliyor. Fakat çalışanların bir süredir dikkat çektiği ve yönetime ısrarla yineledikleri bazı teknik arızalar mevcut. Örneğine pek çok kez rastladığımız gibi yetkililer durumu umursamıyor, günlük iş akışının aksamaması için çalışmalar tabi ki durmuyor..

Teknik ekip ve işçilerin korkutuğu şey gerçekleşiyor ve denizin tam ortasında, hemen ulaşılması zor olan kulede büyük bir patlama yaşanıyor. Korkunç bir kaos, alevler, durmak bilmeyen petrol akıntısı. Kurtulma şansı düşük ve feci şekilde hayatını kaybetme olasılığı kesin gibi.Bu anlattıklarım alıştığımız ve hatta bıkkınlık getiren klasik Hollywood felaket filmlerinden birinin teması gibi geliyor kulaklara. İşin acı tarafı ise bu olayların tamamen gerçek oluşu. Bundan 6 sene önce gerçekleşen felakette 11 kişi..

DAHA FAZLA FİLM ÖNERİSİ İÇİN TIKLAYIN..

Snowden (2016)

en güzel filmler
en güzel filmler

Amerikan hükümetinin “güvenlik” adı altında e-postalara, sosyal medya hesaplarına, cep telefonu mesajlarına, hard disklere, kredi kartı ekstelerine ve hatta bilgisayar kamerasına kadar erişebildiğini öğrenen Edward Snowden, hükümet gizli hesap olmadığını ve tüm bunların gizli kanunlarla yasallaştırıldığını 2013 Haziranı’nda bütün dünyaya duyuracaktır. Snowden o anda “Amerikan tarihinin gördüğü en büyük vatan haini” ilan edilirken aynı zamanda da bir kahramana nasıl dönüştüğünü göreceksiniz…

2014 yılında Laura Poitras tarafından Citizenfour adlı belgeseli hazırlanmış ve belgesel Oscar kazanmıştı. 3 Oscar ödüllü yönetmen Oliver Stone’un yönettiği filmde Snowden’ı Joseph Gordon-Levitt canlandırırken filmde ayrıca Shailene Woodley, Melissa Leo, Nicholas Cage, Zachary Quinto, Tom Wilkinson gibi ünlü oyuncular da yer alıyor. Luke Harling ile Anatoly Kucherena’nın yazdığı iki farklı kitabı kendisine kaynak alan Snowden’ın senaryosunu ise Kieran Fitzgerald ile Oliver Stone kaleme aldı.

Komşum Olmaz Mısın? / Won’t You Be My Neighbor?

en güzel filmler
en güzel filmler

Moran Neville’ın yönetmenliğini üstlendiği Won’t You Be My Neighbor filminde televizyon programcısı Fred Rogers’ın hayatı ele alıyor. “Mr. Roger’s Neighborhood” televizyon programı ile tanınan Rogers, program sayesinde televizyonculuğa farklı bir soluk getirir. Programa katılan ve ekran başındaki birçok çocuğun hayatına dokunan Rogers, kuklaları ile çocukları hem eğlendirir hem de eğitir. Birçok neslin izleyerek büyüdüğü programın arşiv görüntülerinin, ailesi ve arkadaşları ile yapılan röportajların yer aldığı filmde Fred Rogers’in hayatının bilinmeyenleri anlatılıyor.

EN KALİTELİ ROMANTİK FİLM LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Sessiz Bir Yer / A Quiet Place (2018)

en güzel filmler
en güzel filmler

Sizlereze çok uçuk bir fikri konu alan ve sadece temelindeki bu “fikir” ile bile benden alkışı alan bir film getirdik. Filmimizde kırsal bir bölgede yaşayan bir ailemiz var ve bu aile, konuşmak da dahil olmak üzere ses çıkaracak tüm işlerden uzak duruyorlar. Çünkü etrafta sese duyarlı yaratıklar kol geziyor.

Ailemiz de bir süre sonra bu duruma buldukları ilginç çözümler ile uyum sağlıyor fakat gün geliyor ve bir şeyler ters gidiyor, işte o andan sonra da müthiş bir hayatta kalma mücadelesi başlıyor…

Joker (2019) – IMDB: 8.8

blank

Todd PHİLİPS’in yönetmenliğini yaptığı filmimizin başrolünde Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie eetz gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Arthur Fleck’in başarısız komedi hayatını ele alan film herkezi etkisi altına almayı başarıyor. İnsanların kötü davranışlarına maruz kalan arthur zamanla joker kılığına bürünüyor ve yaşadığı topluma karşı birisi haline geliyor İmdb’de İlk 10’a Giren Filmler’den  birisi diyebiliriz..

EĞER SAVAŞ FİLMİ SEVİYORSANIZ BU FİLMLERE GÖZ ATMALISINIZ.. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Sarayın Gözdesi / The Favourite (2018)

blank

Sarayın Gözdesi, Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Lady Sarah ile saraya yeni gelen hizmetçi Abigail arasında yaşanan mücadeleyi konu ediyor. 18. yüzyılın başlarında İngiltere, Fransızlarla savaş halindedir. Bu durumda bile, ördek yarışları ve ananas ziyafetleri yükselişe geçmektedir. Sağlığı zayıf olan Kraliçe Anne ülkenin tahtında otururken, sırdaşı, danışmanı ve gizli sevgilisi olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill de bir yandan kraliçenin bozulan sağlığı ve değişken mizacıyla ilgilenmekte, diğer yandan da onun yerine ülkeyi yönetmektedir.

Yeni gelen hizmetçi Abigail, etkileyiciliği ile kendisini Leydi Sarah’a sevdirir. Sarah, Abigail’i kanatlarının altına aldığında, Abigail de aristokratik köklerine dönme şansı bulur. Savaşın siyaseti, Sarah için oldukça zaman alıcı hale geldiğinde, Abigail kraliçenin arkadaşı olma görevini üstlenir. Onların övgüye değer dostlukları, Abigail’e emellerini gerçekleştirme şansı verir. Abigail artık hiçbir kadın, erkek ya da politik hamlenin yoluna çıkmasına izin vermeyecektir…

Ay’da İlk İnsan / First Man (2018)

blank

Ay’da İlk İnsan, astronot Neil Armstrong’un NASA temelli aya gidiş görevini konu ediyor. 1969 yılında Apollo 11, Ay’ın yüzeyine dokunduğunda otuz sekiz yaşındaki Amerikalı astronot Neil Armstrong bir efsane oldu. Tarihin en tehlikeli görevlerinden birini üstlenen Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olmayı başardı. NASA’nın aya ayak basma yolculuğunun hikayesinin anlatıldığı filmde, Neil Armstrong’a ve 1961-1969 yılları arasına odaklanılıyor.

Armstrong ve ülkenin ödediği bedellere, yapılan fedakarlıklara yer veren film, NASA ve Apollo 11 ekibinin 1960’larda SSCB’ye karşı uzay yarışını kazanmak için karşı karşıya kaldıkları muazzam baskıyı da seyircilerin gözleri önüne seriyor. 2014 yapımı “Whiplash” ile adının duyurmasının ardından Aşıklar Şehri” ile En İyi Yönetmen Oscar’ına layık görülen Damien Chazelle’in yönetmen koltuğunda oturduğu yapımın başrolün Ryan Gosling üstleniyor. James R. Hansen’ın “First Man: The Life of Neil A. Armstrong” isimli biyografik kitabından beyaz perdeye uyarlanan yapımın kadrosunda Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll, Ciarán Hinds gibi isimler yer alıyor.

BU LİSTEDE ANİMASYON FİLMİ KOYMADIK ÇÜNKÜ DETAYLI OLARAK ANİMASYON FİLMLERİMİZ BURADA SİZLERLE.. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Yeşil Rehber / Green Book (2018)

blank

Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır.

Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.

Kara Panter / Black Panther (2018)

blank

Babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan ancak teknolojik açıdan ileri seviyede olan halkına geri döner. Ancak güçlü bir eski düşman yeniden ortaya çıktığında, T’Challa’nın yeterliliği, Wakanda’nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan korkunç bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü serbest bırakmalıdır…

BU ZAMANA KADAR EN ÇOK İZLENEN FİLMLERİ MERAK EDİYOR MUSUNUZ? GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN..

Roma (2018) – IMDB: 7.8

blank

Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır. Bir yandan ev işleri ile uğraşan Cleo, bir yandan da evdeki dört çocukla ilgilenir. O tüm zamanını hizmetlisi olduğu evde geçirse de kendisine ait bambaşka bir dünyası vardır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmıştır.

(en güzel filmler)

Fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi sonuçlanmaz. Bu sırada evin dört çocuk annesi olan hanımı Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışır. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da benzer travmalar yaşayan Cleo ve Sofia, siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olur.
Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini “Büyük Umutlar”, “Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”, “Y Tu Mama Tambien”, “Son Umut” ve “Yerçekimi” gibi başarılı filmler ile karşımıza çıkan iki Oscar ödüllü Alfonso Cuaron üstlenmeside oldukça ilgi çekici..

The Peanut Butter Falcon [2019]

blank

Baş rollerinde Shia LABEOUF ,Zack GOTTSAGEN ve John HAWKES gibi isimlerin yer aldığı film’in konusuna bakacak olursak bakım evinde yaşayan 22 yaşındaki down sendromlu bir genç güreşçi olmak için bakım evinden kaçar , güreş okuluna giderken yolda haydut tyler ile karşılaşır çocuğun azmini ve kararlılığını gören  tyler ona koçluk yapmaya karar verir  bu ikilinin yaşadığı macerayı anlatan 2019 İmdb’de İlk 10’a Giren Filmler’den  birisidir.

The Sholifters (2019) (en güzel filmler)

(en güzel filmler)
(en güzel filmler)

Osamu ve ailesi hırsızlık yaparak hayatta kalmaya çalışırlar. Yine bir gün Osamu ve oğlu bir marketten yiyecek bir şeyler çalıp eve dönerlerken küçük bir kıza rastlarlar. Kız dondurucu soğukta dışarıda kalmıştır. Aile küçük kızı evlerine almayı pek istemez ancak yaşadığı sıkıntıları öğrendiklerinde onunla ilgilenmeye karar verirler. Küçük kız kısa sürede ailenin neşesi haline gelir. Onlar hayatta kalabilmek için suç işleyerek zar zor para kazansalar da, küçük kızla birlikte mutlu bir yaşam sürerler. Fakat gizli bir sırrın ortaya çıkması ailenin ve küçük kızın hayatını tamamen değiştirir.

Gisaengchung / Parasite 2019 (en güzel filmler)

(en güzel filmler)
(en güzel filmler)

Park Ailesi’yle tanışın: büyük bir miras ile gelen servetin klasik bir tablosu. Diğer yanda ise Kim Ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Şans veya kader olsun, bu iki ev halkı bir şekilde bir araya gelir ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen farkedecektir.

Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştirir. Kim’ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Fakat kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit edecektir.

The Irishman | (en güzel filmler) 2019

blank
(en güzel filmler)

The Irishman, bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın yaşamını ele alıyor. II. Dünya Savaşı’nda görev almış eski bir asker olan başrolümüz, senelerce Bufalino suç örgütü için çalışmıştır. Birçok ünlü isim için dolandırıcılık, tetikçilik yapan ve ‘İrlandalı’ lakabı ile anılan Sheeran, aynı zamanda işçi sendikası memurudur. Frank Sheeran’ın hayatından kesitlerin sunulduğu filmde, Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa’nın ortadan kayboluşuna da değiniliyor.

(en güzel filmler)

http://www.tasteofcinema.com/2018/the-25-most-beautiful-movies-of-the-21st-century/ https://www.indiewire.com/feature/most-beautiful-movies-best-cinematography-21st-century-1201881703/ https://www.imdb.com/list/ls079008682/ https://www.fandango.com/movie-photos/the-most-beautiful-movies-ever-made-491

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir