En iyi bilim kurgu dizileri – Kesinlikle izlemeniz gereken harika diziler

Bilim-kurgu sevenler için bazen filmler yetmeye biliyor. O yüzden sizler için en harika bilim kurgu dizilerini sizler için tasarladık. Sürekli güncel kalacak dizi önerilerimizi takipte kalın. En iyi bilim kurgu dizileri ;

For all mankind

en iyi bilim kurgu dizileri
en iyi bilim kurgu dizileri

Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği arasındaki uzay yolculuğu rekabetini konu edinen dizimiz, bu rekabetin halen daha devam ettiği alternatif bir dünyayı ele alıyor. Emmy ödüllü Ronald D. Moore’un imzasıyla ekrana taşınan dizinin başlıca rollerini Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Wrenn Schmidt, Shantel VanSanten ve Jodi Balfour gibi kaliteli isimler paylaşıyor. Başroldeki Kinnaman’ı NASA’nın en başarılı astronotlarından biri olan başkarakter Edward Baldwin rolünde izleyeceksiniz.

Black Mirror

en iyi bilim kurgu dizileri
en iyi bilim kurgu dizileri

Bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor. Her bölümü birbirinden bağımsız olan dizimiz her bir bölümde izleycisine sinema tarzında konular sunuyor. Zaten netflixi  zirveye çıkaran dizi yapımı desek yanlış olmaz. (en iyi bilim kurgu dizileri)

Dark (2017)

en iyi bilim kurgu dizileri
en iyi bilim kurgu dizileri

Dark dizisi, Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine gelişen olayların bir anda geçmiş ve gelecek keşmekeşinde kaldığınız radyoaktif sızıntılar ve zaman makinesine şahit olacağınız birçok etkeni konuyu ele alıyor. Dizinin yönetmenliğini Who Am I filmindeki başarılı performansıyla dikkat çeken Baran bo Odar yaparken, senaryoyuysa Jantje Friese ile kaleme almış. 2017’de hayatımıza giren dizi kurgusu, görüntüsü ve başarılı anlatımıyla ikinci sezonda da bizleri meraklandırıyor.

DAHA FAZLA NETFLİX DİZİSİ YOK MU? DİYE SORANLAR İÇİN : TIKLAYIN

Incorporoted

blank
en iyi bilim kurgu dizileri

Incorporoted dizisi gelecek bir dönemde geçecek. Zaten bilim kurgu yapımlarıyla nam salan Syfy kanalının çizgisinden ödün vermediği yapım, gelecekteki dönemde şirketlerin sınırsız güce sahip olmalarıyla başlamaktadır. Bu denli güçlü şirketlerin olduğu dönemde Ben Larson isimli bir kişi sevdiği kadını kurtarabilmek için başka bir şirkete casus olarak sızması anlatılmaktadır. Ben Larson, sevdiği kadını kurtarmak için her türlü mücadeleyi göze almıştır ancak onun bu mücadelesi son derece ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Onun bu çabası kendi hayatı için önemli olsa da bazı gerçekleri keşfetmesi büyük problemler yaşanmasını sağlayacaktır. Artık Larson için mücadeleden geri dönüş imkânı kalmamıştır

THE 100

blank
en iyi bilim kurgu dizileri

Kass Morgan’ın yakında çıkacak olan aynı adlı kitap serisinden uyarlanan bir kıyamet sonrası draması… 97 yıl önce nükleer Armageddon, Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar.

Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir ancak Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

DAHA FAZLA KALİTE DİZİ ÖNERİSİ İÇİN TIKLAYIN…

Beforeigners

en iyi bilim kurgu dizileri
en iyi bilim kurgu dizileri

Oslo’da bir gece denizden insanlar çıkıp gelmeye başlıyor. Sonrasında haberlerde görüyoruz ki bu sadece Oslo’ya özgü bir şey değil. Dünya’nın her yerinden bu tarz haberler gelmeye başlıyor. Eski dönemlerde yaşamış insanlar sebebi açıklanamayan bir şekilde zamanda yolculuk yaparak günümüze geliyorlar. Bu durum tek seferlik bir şey de değil. Aralıklarla bu gelişler devam ediyor. Norveç’e gelen kişiler 3 farklı dönemden geliyor. 1. grup, yaklaşık 10.000 yıl öncesinden yani Taş Devri’nin sonlarından geliyor. 2. grup, yaklaşık 1000 yıl öncesinden yani Viking döneminden geliyor. 3. grup ise 19. yüzyıldan gelmekte.

Sense8 (2015)

blank
en iyi bilim kurgu dizileri

Netflix’te yayınlanan, türü Bilim Kurgu olan bu dizide, 8 farklı özel insan vardır. Bu insanlar dünyanın farklı yerlerinde ve birbirlerine esrarengiz bir şekilde telepatik olarak bağlılar. Bunu dizinin başında pekte kontrol edemiyorlar. Anında yanlışlıkla birbirinin zihnine girip bedenlerini kontrol etmek başlarda rahatsızlık ve şaşkınlığa yol açıyordu. Delirmek üzereler mi diye kendini sorgulayan kahramanlarımız, zamanla hakikatleri öğrenmeye başlıyorlar. Bunu bilen hükümet yetkilileri ise bu tür özel insanları öldürmeyi kendine misyon edinmiş ve oluşan bu kovalamacayı izliyoruz.

Zihinlerinin içine girdikten sonrası, birbirlerinin bedenlerini kontrol etmelerini ve sohbetlerini izlemek çok keyif verici. Örneğin biri bir kavgaya gireceği sırada, 8 kişiden dövüşten anlayan biri onun zihnine giriyor ve onun yerine kavga ediyor. Yalan söyleyecekse, aktör olan kontrol ediyor gibi şeyler izliyoruz ve bu gerçekten ilgi çekici.

The War of the Worlds

en iyi bilim kurgu dizileri
en iyi bilim kurgu dizileri

Gökyüzünde görülen yabancı cisimler insanları tamamen dehşete düşürür. Fakat onların yeryüzüne inmesi ile asıl kıyamet başlayacaktır. Bilmedikleri bir güç tarafından istila edilen dünyada hayatta kalmayı başaran bir grup insan başlarına gelecek olan felaketleri çaresizce beklemeye başlar. Hepsinin aklında tek bir soru vardır bu saldırganlar kimdir ve onlardan ne istemektedir?

ALANINDA ZİRVEYE OYNAYAN EN KALİTELİ DİZİLER İÇİN TIKLAYIN..

Falling Skies

blank
en iyi bilim kurgu dizileri

TNT, Steven Spielberg ‘ün harika bilim kurgu dizisine imza atıyor. Bu yeni dizi, kanalın The Closer ve Men of a Certain Age dizilerinden sonra en çok tutulan dizileri arasında yer almaya aday gösteriliyor.

Dizi, dünyayı yakıp yıkmaya çalışan uzaylılara karşı verilen savaşı konu ediniyor. Uzaylılar, aşırı derecede güçlü ve ileri düzeyde teknolojik aletlere sahiptir. Boston tarih profesörü olan Noah Wyle (E.R) ise, dizi de uzaylıları yenmek için stratejik planlar yapmaktadır.

Dizinin yapımcılığını Steven Spielberg, Tha Pacific ve Justified dizilerinden tanıdığımız Graham Yost, Mark Verheiden ( Battlestar Galactica) ve Greg Beeman (Smallville) üstleniyor.

Dizinin senaryosu ise Oscar ödüllü Saving Private Ryan’ı yazan Robert Rodat tarafından kaleme alınıyor.

Almost Human

blank

Yıl olmuş 2048… John Kennex, polis departmanına yapılan bir saldırı nedeniyle 17 ay komada kalmış, kız arkadaşı tarafından terk edilmiş ve bu sırada kaybettiği ayağı yerine mekanik bir ayak takılmış bir polis. Sonunda görevine döner ve kurallar gereği bir robotla partner olur, ki robotlardan da hiç hoşlanmayan biri. İlk robot ortağı ona geçmişle ilgili suçlayıcı şeyler söyleyince ondan kurtulur ve bunun üzerine, artık üretilmeyen bir modele tabi Dorian ile partner olmasına karar verilir. Dorian zaman zaman duygusal tepkiler de verebilen bir androidtir.

Dizi; ikilinin ortaklıkları, yaşamları ve üstlendikleri görevler üzerine kurulu bir yapım olacak. Arkasındaki isimler, Fringe’in de arkasındaki ikili olan J.H. Wyman ve J.J. Abrams.

Altered Carbon (en iyi bilim kurgu dizileri)

blank

İngiliz bilim ve fantastik kurgu yazarı Richard K. Morgan’ın 2002 basımı billimkurgu klasiği Altered Carbon, geleceğin fantastik dünyası (cyberpunk) bir hikayeyi işliyor. Dizi günümüzden 300 yıl sonrasında, insan zihninin sayısallaştırıldığı ve bedenden bedene indirildiği, teknolojinin ürkütücü boyutlara ulaştığı karanlık bir zaman diliminde yaşanıyor. (en iyi bilim kurgu dizileri)

25. yüzyılda geçen öyküde, insan zihni dijitalleştirilse ve ruhlar bir bedenden diğerine transfer edilebilse neler olacağı konu ediliyor. İnsan bedenleri birbirleriyle değiştirebildiği gibi, ölüm de artık kalıcı bir son olmaktan çıkmıştır. Elbette bu teknoloji dev bir şirketin kontrolündedir. Eskiden yıldızlar-arası bir savaşçı olan Takeshi Kovacs, 500 yıl boyunca hapsedilir ve istemediği bir geleceğe indirilir. Ölümün modasının geçtiği bu dünyada eğer bir cinayetin gizemini çözebilirse ona yeni bir yaşam şansı sunulacaktır. Dizinin maliyeti dudak uçuklatan cinsten bunuda belirtelim. Kaliteli bir yapım sizi bekliyor.

Humans (en iyi bilim kurgu dizileri)

blank
Mia (Gemma Chan) and Niska (Emily Berrington)

Dizi, insanların yaşamını kolaylaştıracak ve onlar çalışırken ev işlerini yapabilecek, gündelik hayatlarına yardımcı olacak sentetiklerin (android, yani insan görünümlü robotların) üretildiği, var olduğu bir gelecekte geçiyor. Sentetiklerin normalde duyguları, düşünceleri, özgür iradeleri yoktur. Fakat ‘bazı özel’ sentetikler hariç… Dizi de esasında bu iradeli olan bir grup sentetiğin ve onların çevresindeki insanların hikayesi üzerine kurulu.

Diziyi Anita isminde sentetiğin Hawkins Ailesi tarafından satın alınmasıyla açıyoruz.

Travelers (en iyi bilim kurgu dizileri)

blank

Günümüzden yüzlerce yıl sonrası insan nüfusu azalmıştır. Hayatta kalan son insanlar bir zaman makinesi keşfederler ve 21. yüzyıla geri dönerek insanoğlunu korkunç bir gelecekten kurtarmak isterler. Rastgele insanlardan oluşmuş küçük bir grup “Travelers” isimli gizlice bir takım oluşturururlar ve insanoğlunun kaderini değiştirmeyi kendilerine misyon edinirler.

Bu takım; aynı zamanda takımın lideri olan FBI özel ajanı Grant MacLaren (Eric McCormack), Marcy (Mackenzie Porter) isimli engelli fakat zeki bir genç kadın, onun sosyal çalışanı David (Patrick Gilmore), Trevor (Jared Paul Abrahamson) isimli liseli bir takım kurucu, şiddete maruz kalmış Carly (Nesta Marlee Cooper) isimli bir anne ve eroin bağımlısı üniversite öğrencisi Philip’den (Reilly Dolman) oluşmaktadır.

%3 (en iyi bilim kurgu dizileri)

blank

İkiye bölünmüş dünyada bir taraf modern, zengin bir yaşam sürerken diğer taraf ise ekonomik açıdan oldukça berbat durumdadır, sefalet ve yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Zorlu şartlarda yaşayan insanlara dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için bir şans verilir. Fakat bu şansı elde etmek hiç kolay olmayacaktır. Çünkü aday olan insanlardan sadece %3’ü sefaletten kurtulabilecetir. 

Weird City (en iyi bilim kurgu dizileri)

blank

Her bölümü farklı bir hikayeyi anlatacak 6 bölümlük yapım sizleri bekliyor, Weird isimli şehirde yaşananları anlatıyor. The Line ismini verdikleri şehri zenginler ve fakirler ya da normaller olarak ikiye bölünmüş bir çizginin insanlar üzerindeki etkisini anlatan dizi, gelecekte sağlık hizmetleri, dating ve ulaşım gibi konulardaki gelişmeleri de bizlere sunuyor. Farklı bir konuyla sizleri bekleyen bu diziyi izleyebilirsiniz.

Farscape (en iyi bilim kurgu dizileri)

blank

Astronot John Crichton kendi ürettiği bir teoriyi denemek amacıyla küçük bir uzay mekiğiyle gökyüzüne çıkar. Deney sırasında rastlantılar sonucu karşısında beliren bir solucan deliği sayesinde binlerce galaksi ötede belirir. Solucan delikleri uzayda bir taraftan bir tarafa açılan milyonlarca km uzaklıkta kapılardır. Kendisini küçük bir uzay savaşının ortasında bulur. Bu esnada üç mahkum, savaşan taraflardan biri olan Peacekeeper’lardan Moya adlı biyomekanik bir uzay gemisiyle, yani yaşayan bir uzay gemisiyle kaçmaya çalışıyorlardır. https://www.imdb.com/list/ls051680495/

One thought on “En iyi bilim kurgu dizileri – Kesinlikle izlemeniz gereken harika diziler

  • blank
    Kasım 21, 2019 tarihinde, saat 7:04 pm
    Permalink

    şans eseri denk geldim ve ilk baştan izlemeye başladım. Çok iyi tercihler.. teşekkürler…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir