En iyi Gizem Filmleri – Sonuna Kadar Merak Uyandıran Filmler

İzlerken sizi sonuna kadar merak içinde bırakacak birbirinden güzel en iyi gizem filmleri listesini sizler için hazırladık. Sizinde eklemek istediğiniz filmler varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

En iyi Gizem Filmleri

The Double / Öteki (2013)

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

Simon’ın sadece evden işe, işten eve gidip gelmek olan hayatı, aşık olduğu kadına ulaşamayarak, annesine tahammül etmeye çalışarak ve en önemlisi çevresi tarafından görmezden gelinerek geçip gitmektedir.

Çekingenliği ve içine kapanıklığı kendini daha fazla güçsüz hissetmesinden başka bir sonuca hizmet etmez, yalnızlığı günden güne derinleşir. Bir gün işyerine James adında, tıpatıp kendisine benzeyen bir çalışanın gelmesiyle bu rutinleri yok olmaya başlar. James dış görünüş olarak kusursuz bir şekilde Simon’a benzemektedir ve karakter anlamındaysa tamamen zıtlardır. James’in karizması, neşeli kişiliği ve centilmen halleri birkaç gün içerisinde çevresindeki herkes tarafından sevilmesini sağlasa da esasında Simon’ın hayatını ele geçirmeye başlamıştır…

Dostoyevski’nin yazdığı dönemde sert eleştirilere maruz kalan eseri Öteki’nin beyazperde uyarlaması olan film, bir adamın yaşarken kendi “öteki”siyle tanıştıktan sonra hayatında erimeye başlayan akli sınırları ve deliliğin kontrolü ele alışını anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ilk uzun metrajı Submarine filmiyle dikkatleri üzerine çeken Richard Ayoade bulunuyor.

Synecdoche, New York / New York Yanılsamaları (2008)

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

Hollywood’un ayrıksı, kendi kendiyle dalga geçebilen, komplekssiz senaristlerinden Kaufman, bu defa kamera arkasına geçiyor. Daha önce, özellikle “John Malkovich Olmak” ve “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” gibi destansı filmlerde bir senarist olarak sıradışı yeteneğini izleyiciye ispatlayan yönetmen, New York Yanılsamaları adlı bu filmiyle de yönetmen kimliğiyle beğeni kazandı. Filmde, tiyatro yönetmeni olan Caden Cotard’ın dünyasına bir bakış atacağız. Cotard, bir yandan işiyle uğraşırken, bir yandan da hayatındaki kadınlarla cebelleşmektedir. Aklına son tiyatro oyunu için bir fikir gelen Cotard, bir deponun içerisine New York’un doğal büyüklükte olan bir kopyasını yaratır. Deneyimli oyuncu kadrosuyla merak uyandıran “New York Yanılsamaları”, Charlie Kaufman’ın ilk filmi olarak karşımıza çıkıyor..

NETFLİXE ÖZEL HAZIRLADIĞIMIZ FİLM LİSTESİNE GÖZ ATTINIZ MI? TIKLAYIN..

İhtiyarlara Yer Yok (2007)

blank

Llewellyn Moss (Josh Brolin) geyik avında olduğu bir gün, Meksika yakınlarında bir uyuşturucu pazarlığının bol kanlı sonuyla karşılaşmıştır. Sadece parayı alıp giden Moss yaralı olan birine su vermek amacıyla gece yarısı olay yerine dönecektir fakat bu hareketi başını derde sokacak ve Anton Chigurh (Javier Bardem) ile tanışmasına neden olacaktır.

Cloud Atlas / Bulut Atlası (2012)

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

1850’de Pasifik Okyanusu’nu geçmekte olan isteksiz olan bir gezgin, iki savaş arasında kalan Belçika’da yaşayan ve istikrarsız bir geçim kaynağı olan bir besteci, Vali Reagan’ın yönettiği California’da yaşayan yüce gönüllü bir gazeteci, yeraltı dünyasındaki alacaklılarından kaçan işe yaramaz bir yayıncı, ölüm hücresinde genetik olarak değiştirilmiş bir servis elemanı ve bilim ile medeniyetin yok oluşuna şahit olan ve Pasifik Okyanusu’ndaki adaların birinde yaşayan Zachry. Cloud Atlas’ın anlatıcıları tarih koridorunda birbirlerinin sesinin yankısını duyuyorlar ve kaderleri bir şekilde mutlaka değişiyor.
David Mitchell büyüleyici üçüncü romanında insanoğlunun tehlikeli güç arzusuna dair düşünme fırsatı sunmak adına dil, tür ve zaman sınırlarını tamamen kaldırıyor.

FANTASTİK FİLM HAYRANLARI BURAYA.. EN MÜKEMMEL FANTASTİK FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Enemy / Düşman (2013)

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

Donnie Darko’da gerçekle bağı kopmuş bir genci canlandırarak ünlenen Gyllenhaal, yıllar sonra benzer bir işte, aynı derecede hayranlık uyandıran bir performansla (daha doğrusu çifte performansla) karşımıza çıkıyor. Üniversitede tarih öğretmenliği yapan Adam’ın seyrettiği bir filmde bilinç altına kazınan bir sahne, onun filmi tekrar seyretmesine yol açacaktır. O sahnede yer alan otel görevlisinin kendisine birebir benzediğini fark ettikten sonra oyuncunun kim olduğunu araştırmaya başlar. Kısa bir arayıştan sonra bedeninin her yönüyle kendisinin kopyası olan Anthony ile tanışır fakat artık işler beklediği kadar sıradan seyretmemektedir. Sevgilisi, annesi ve Anthony’nin karısı meseleye müdahil oldukları zaman Adam için neyin gerçek neyin hayal ürünü olduğunu çözmek artık çok zor bir hale gelmiştir.

Cloverfield Yolu no: 10 (2016)

blank

10 Cloverfield Lane (Cloverfield Yolu No:10) filminde Michelle erkek arkadaşı ile tartışmış ve şehirden uzaklaşmaya karar vermiştir. Şehir dışında yolda arabasını sürerken bir kaza yapar ve şarampolde aşağı yuvarlanır. Michelle gözlerini açtığında ayakları zincirli bir halde kendini bir odada bulur. Kendisin buraya kapatan kişi onu tedavi etmiş ve ardından da ayaklarını zincirlemiştir.

Kendisini bu odaya kapatan Howard, Michelle’e sürekli olarak onun hayatını kurtardığını ve ona aslında teşekkür etmesi gerektiğini söylemektedir. Michelle dışarı çıkmak istediğinde ise Howard, dışarısının nükleer ya da ona benzer bir silah yüzünden yaşanamayacak bir halde olduğunu ve dışarı çıkarsa havadaki zararlı gazlardan dolayı öleceğini söyler. Howard daha önce donanmada çalıştığı için bu tarz bir saldırının haberini önceden almış ve bu sebepten dolayı da kendine bir sığınak inşa etmiştir. Michelle, Howard’ın bu anlattıklarına inanmasa da bir süre sonra Emmett ile de tanışınca onun doğru söylediğine inanır. Ancak bir süre sonra yaşanan bazı olaylardan sonra Michelle, Howard’dan ve anlattıklarından şüphelenmeye başlar.

Kardaki İzler (2017)

blank

Film, çaylak bir kadın FBI ajanı olan Jane Banner ve geçmişiyle sorunları olan kıdemli, yerel bir oyun izleyicisi olan Cory Lambert’ın ortaklığını konu alıyor. İkili güçlerini birleştirerek ıssız bir Kızılderili bölgesinde işlenmiş olan bir cinayeti araştırıyorlar. Öldürülen genç kızın cinayetinin öcünü alabilmek için çıktıkları bu yol birbiri ardına gizemlerle ve sırlarla örülmüş bir yol olarak önlerine uzanıyor…

Başrollerini Yenilmezler ekibinin Hawkeye’ı Jeremy Renner ve Scarlet Witch’i Elizabeth Olsen’ın üstlendiği gizem gerilim filminin yönetmen koltuğunda Taylor Sheridan oturuyor. Filmin senaryosu da yönetmenin kaleminden çıkma.

O DEĞİLDE ŞÖYLE SAVAŞ SAHNELERİ İLE BÜYÜLEYEN BİR FİLM OLSA DA İZLESEK DİYORSANIZ TIKLAYIN..

Gerilim ve Gizem Filmleri

Zindan Adası

blank

Zindan Adası, Martin Scorsese’nin bir çok filmi gibi yine bir başyapıt statüsünde. Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar aktarılıyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokacak, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanacaktır. Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane’nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde yönetmenin gözde oyuncularından Leonardo Di Caprio bulunuyor.

Tutsak

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

Maccachusetts eyaletinin Brockton kasabasında şükran günü’nü kutlamak amacıyla toplanan Dovers ve birches aileleri her şeyin çok güzel ve yolunda gittiği bu yemek sırasında inanılmaz bir haberle alt üst olur. Gecenin sonraki saatlerinde her iki ailelerinde küçük kızlarının kaybolması onlar için büyük bir panik ve yaşarlar.
Saatlerin oldukça ilerlemesine rağmen kızlar hala ortalıkta yoktur ve zaman ilerledikçe kızlarının kaçırıldığından artık emin olurlar. Polise başvurmalarına rağmen yinede hiç bir sonuç ulaşamayan aile ve Keller Dover adaleti kendi elleriyle arama başlarlar.
Genç ve başarılı dedektif Loki’dende yardım isteyen genç adam Keller kendisini suçlu ve masumun olduğu hileli bir davanın içerisinde bulur.

AKSİYON FİLM HAYRANLARI BURAYA.. TIKLAYIN

Zodiac

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli mesajları ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya ant içmiş dört kişi filmin esas karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir. Yedi, Oyun ve Dövüş Kulübü gibi filmlerle gerilim alanında sağlam bir yer edinen David Fincher, son derece başarılı bir biçimde perdeye aktarıyor bilinen hikayeyi.

 Gone Girl

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

Kayıp Kız, karısının aniden ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan bir adamın hikayesini ele alıyor. Amerika’nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadır. Fakat o gün Amy aniden ortadan kaybolur. Amy’den uzun süre haber alınamayınca polis, genç kadının ortadan kaybolması ile ilgili Nick’ten şüphelenmeye başlar. Olanlara bir türlü anlam veremeyen Nick’in ise Amy’nin nerede olduğuna dair hiçbir fikri yoktur. Genç adam bu sırada kendisini Amy’nin ailesinin düzenlediği bir yardım operasyonunun içinde piyon olarak bulur. Nick, masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. Amy’nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır…

Yapımcılarından birinin güzel oyuncu Reese Witherspoon olduğu filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor. Başrollerde ise Ben Affleck ve Rosamund Pike bulunuyor.

Nightcrawler

en iyi gizem filmleri
en iyi gizem filmleri

Lou Bloom kariyer peşinde, genç ve hırslı bir adamdır. Hayatta “amaca giden her yol mübahtır” temel düşüncesi haline getirmiş bu hırslı adam, geceleri şehirde yaşanan suç olaylarını tüm açıklığı ile kamerasına kaydetmeye başlar. Şehrin önde gelen televizyon kanallarından birinde gece muhabiri olarak işe girmesi de uzun sürmez. Ancak ne var ki, kariyerinde benimsediği yolun da bir faturası elbette onu beklemektedir.
The Fall ve Real Steel gibi filmlerin senaryolarında kalem oynatan Dan Gilroy’un ilk uzunmetrajlı filmi olan suç ve gerilim türündeki yapımda, Oscar adaylığı olan Jake Gyllenhaal başrolde yer alıyor.

https://www.imdb.com/list/ls009668531/ https://www.rottentomatoes.com/top/bestofrt/top_100_mystery__suspense_movies/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir