En iyi hint filmleri – Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Dev Liste

Stabil Hayat editörleri tarafından hazırlanan harika bir içerik sizlerle. Hint filmine yeni başlayacaklar için hazırlanmış adeta bir rehber niteliğinde olan bu yazımız sürekli güncel olarak sizler. O zaman en iyi hint filmleri serimize başlayalım. NOT: Kullanıcılar tarafından en yüksek imdb puanına göre sıralanmıştır.

En iyi hint filmleri

Milyoner (2008)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Dünyanın en fakir insanlarının yaşadığı Hindistan’da geçen bir “milyonerlik” hikayesi olan filmimiz, Hindistan’ın fakir bir mahallesinde yaşayan genç Jamal’in ilginç öyküsünü ele alıyor. Jamal, fakir ve öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük düşü, Hindistan’ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Bu hayalinin gerçekleşmesi arefesinde farklı olaylar yaşamını dönüştürmeye başlayacaktır. Jamal, büyük ödüle ulaşacağı son soruya bir şekilde hayatından başına gelen bazı olaylar sayesinde gelmiştir. Tam da bu an programın süresi dolar ve son soru gelecek haftaki programa kalır.

Enterasan bir şekilde başarılı olan Jamal’in bu imkansız görünen başarısı herkesin dikkatini çeker ve genç adam hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu gecesinde soruları nasıl yanıtladığını tek tek anlatan genç adamın sırrı yavaş yavaş aydınlanır. Slumdog Millionaire, Hindistan’ın dünya sinemasında verdiği en ses getiren örneklerinden biri. En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan yapıt, televizyonun insanlık üzerinde kurduğu büyülü hakimiyeti yansıtan filmlerden biri.

BU HARİKA YABANCI DİZİLER LİSTESİNE KESİNLİKLE GÖZ ATMALISINIZ. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

3 Ahmak (2009)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Bu filmi zaten herkes biliyordur ama malum en iyi filmleri sıralıyorsak. 3 İdiots filmini koymasak olmazdı. 3 Aptal’da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir.

Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.
Son dönemin fazlasıyla dikkat çeken yapıtlarında biri olan film Hindistan’ın en çok izlenen filmlerden biri olurken özellikle Amerika’da da bir hayli dikkat çekmişti.

Pi’nin Yaşamı (2012)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte trajik şekilde batar. Bir can kurtaran teknesi içinde, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan vardır. Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi, batan gemide yaşamını kaybetmiştir.

Pi, kurtuluş yok gibi görünen bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir ve keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmez. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Sıra dışı yolculuk sona ermeden büyülü bir adaya varacaktır… Filmi enterasan şekilde bitirmeleri ise takdire şayan.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN SÜRÜKLEYİCİ FİLMLER LİSTESİ BURADA SİZLERLE. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

En iyi hint filmleri

Küs Kardeşler Limited Şirketi (2007)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Filmin hikayesi, birbirine yabancı üç kardeşin (Owen Wilson, Adrien Brody ve Jason Schwartzman) babalarının vefatından sonra Hindistan’da bir tren turuna çıkmalarını ele alıyor. Hayal ürünü olan uzun mesafe treni ‘Darjeeling Limited”ın ismi, belli ki Darjeeling Himalayan Railway’den alıntılanmış. Bu tren yolculuğu, birbirlerini tanıyıp yakınlaşmaya çalışan kardeşlerin çabalarının arka planını oluşturuyor. Filmde ayrıca Amara Karan, Anjelica Huston ve Natalie Portman da yer alıyor.

PK (2014)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

P. K., başka bir gezegenden gelen bir yabancının tanrıyı bulma çabasını ele alıyor. Şehirde gezinen bir yabancı olan P.K daha önce kimsenin sormadığı çok basit bazı sorular sorarak onlara cevaplar arar… Başka bir galaksiden gelen Peekay’ın; gerçek tanrıyı aramasını konu edinen film izleyenini karakterinin bu arayışı üzerinden felsefik yolculuklara çıkarırken, aşk ve hayat dolu sıcacık bir hikayeye odaklanır. Harika bir eleştiri filmi olan P.K ise Rajkumar Hiran yönetmenlik koltuğuna oturmuş. Başrolde tabi ki Aamir Khan, Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer almakta.

FANTASTİK FİLM SEVERLER İÇİN HAZIRLANMIŞ HARİKA BİR LİSTE.. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN..

Her Çocuk Özeldir (2007)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Her Çocuk Özeldir,  sorunları olan bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin macerasını ele alıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından sevilmeyen ve kor görülen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile yanışana kadar. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan’ın kendisini keşfetmesine yardımcı olur.

Bajrangi Bhaijaan (2015)

hint filmi önerileri
hint filmi önerileri

Pakistanlı konuşamayan küçük Shahida’nın (Harshaali Malhotra) annesi, Hindistan’da çocuğunun tedavi edileceğini öğrenir. Hindistan’a gidiş yolculuğunda küçük Shahida, annesini kaybeder. Hindistan’da Shahida’ya yardım edecek olan kişi ise Bajrangi Bhaijaan müridinden olan Pavan’dır. Pavan (Salman Khan) ile Shahida’nın yolları bakalım nasıl kesişecek ve Pavan, Shaihada’yı ailesine teslim edebilecek midir? Filmde işlenen temalar ise ayakta alkışlanacak cinste.

AKSİYON FİLMİ SEVERLER BU LİSTEYİ KAÇIRMAMALI. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN..

Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

blank

Hindistan’ın Champaner kenti büyük bir kuraklık ve kıtlık içerisine girmiştir. Köylüler bir araya gelerek, toprak sahiplerinden Lagaan adlı verilen vergilerin bir süre için kesmesini isterler, çünkü ellerinde vergi namına verecek hiçbir şeyleri kalmamıştır. Ancak İngiliz yerel yöneticiler Hintli halkın önüne bir koşul koymuşlardır…

Evet Lagaan vergisinin kaldırılacaktır fakat köylülerin İngilizleri bir kriket müsabakasında yenmesine bağlıdır! Ama maalesef köyde kriket oynamayı bilen hiç kimse yoktur… Köyden Bhuvan adında genç ve cesur bir delikanlı, eline ahşaptan bir sopa almamış olmasına İngilizlere meydan okur. Bu arada bu “adil” düelloyu duyanlar akın akın köye gelirler. Köylülerin ve Bhuvan’ın kendilerinden başka tek destekçisi ise İngiliz albay Russell’ın kız kardeşi Elizabeth’tir.
Hindistan’ın İngiliz sömürgesi altında olduğu dönemde geçen filmin yönetmeliğini Ashutosh Gowariker üstleniyor.

My Name Is Khan (2010)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Asperger hastalığı taşıyan Hindistan asıllı Müslüman bir adam, ABD başkanı ile konuşmak ve derdini anlatmak için ciddi bir yolculuğa çıkmıştır. Bunun için tüm ülkeyi baştan başa geçmeyi göze almıştır. Batı dünyasının kafasında ki islamofobi düşüncesini harika bir şekilde eleştiren filmimizde. Yönetmenliğini Karan Johar‘ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Shah Rukh Khan, Kajol ve Sheetal Menon yer alıyor.

Onu Sarıya Boya (2006)

en iyi hint filmleri
en iyi hint filmleri

Sue, İngiliz bir araştırmacıdır ve Hint kültürüne çok ilgidir. Dedesinin yazdığı günlüklerden yola çıkarak Hindistan’a gidip, onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili bir belgesel hazırlamak ister. Üniversite gruplarından oyuncular toplamaya çalışan Sue için manzara oldukça gariptir; çünkü bu gençlerin hepsi yozlaşmış bir şekilde Batı kültürünün taklitçileri haline gelmiş durumdadırlar.

Aamir Khan’nın başrolünde oynadığı ve milletlerin tarih bilinçlerine harika eleştirilerde bulunan filmde, gençlerin kendi toplumlarına nasıl yabancılaştığı ve bunun sonuçları mükemmel bir biçimde aktarılıyor.

Sefer Tası (2013)

hint filmi önerileri
hint filmi önerileri

Bombay’da meşhur bir gelenek: 5000 dabba (sefer tası) dağıtıcısının oluşturduğu bir topluluk var. Bu babadan oğula geçen bir meslek. Her sabah bu dağıtıcılar kadınların evde yaptıkları sıcak yemekleri eşlerinin iş yerlerine taşıyorlar ve boş kutuları da akşama doğru eve geri getiriyorlar. 120 yıldır işyerlerinde ev yemeği lüksleri var.

Harvard üniversitesi bu konuda bir araştırma yapmış, 8 milyon sefertasının yalnızca 1 tanesi yanlış adrese gidiyormuş. İşte bu film, o 1 tanenin hikayesi!
Yanlış ulaştırılan bir sefer tası Ila Singh’ten, Saajan Thomas’a ulaşınca bu yanlışlık iki insanı biraraya getirir ve aralarında hayali bir ilişki başlar. Kadın, gizemli karşı tarafa yemekler pişirerek onunla iletişim kurmaktadır. Sefertasının içine koydukları notlarla yazışmaktadırlar. Bu notlarda hayal güçlerini o kadar çok zorlayacaklar ki adeta gerçek hayattan kopacaklardır. Bu film, hayal ettiğimiz hayat ve gerçek hayatı karşılaştırırken hayalleri gerçeğe dönüştürme cesaretini harika bir şekilde ele almış diyebiliriz..

Masaan (2015)
hint filmi önerileri
hint filmi önerileri

Dört kişinin yolları Ganj nehrinde kesişir. Bunlardan bir kast sisteminin alt tabakasından olan umutsuz bir aşık, trajedi ile bir cinsel ilişkiden dolayı kendisini suçlu hisseden bir kız, zayıf bir ahlaka sahip bir baba ve küçük bir kentin ahlak değerlerinden kaçamayan, yıllardır aile hasreti çeken bir çocuk. Neeraj Ghaywan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Richa Chadha, Sanjay Mishra, Vicky Kaushal, Pankaj Tripathi gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosunu ise Varun Grover kaleme alıyor. https://www.imdb.com/india/top-rated-indian-movies/ https://www.marieclaire.com/culture/a28848130/best-bollywood-movies/ https://www.timeout.com/london/film/the-100-best-bollywood-movies-the-list https://timesofindia.indiatimes.com/entertainment/hindi/bollywood/top-20-best-bollywood-movies-of-2019 https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest-grossing_Indian_films

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir