Eski Türk Filmleri – İşte Unutulmayan O Filmler

Sizler için stabil hayat ekibi en eski ve unutulmayan türk filmlerini listeledi. Tekrar tekrar izleyeceğiniz eski türk filmleri listemiz sizlerle.. İşte dev arşiv;

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

Selvi Boylum Al Yazmalım’ı izlemekdaima gözyaşları tarafından bireyin yanaklarının ıslatılması anlamına gelir. Aslında hissedilenler ve söylenenler o kadar sahici bir basitlikte ve güzelliktedir ki aslında hayat denilen tiyatro oyunundaki oyuncuların hayal ettiklerinin bir bütünü gibidir. Asya küçük bir köyde yaşayan güzel bir kadındır. Annesi tarafından evde ‘zorbalığa’ maruz kalmaktadır. Evlendirilmesi için acele edilen bir tehlike olarak görülmektedir Asya, çünkü güzelliği onun ailesine getireceği herhangi bir ‘leke’nin temsilidir.

Bunun gölgesinde annesi Asya’yı ne zaman dışarı yollasa içerisinde barındırdığı bu leke korkusunu kızının yüzüne yansıtır ve Asya’nın yüzüne kazandaki karayı sürer. Bu leke sayesinde Asya’nın dolaylı yoldan da ailenin lekelenmeyeceğini düşünür. Bu eril düzenin kadın üzerinden tekrar yaratılıyor olması da filmin içerisindeki sayılı sorunsallardan biridir. Selvi Boylum Al Yazmalım her zaman sinemasever romantik hayalperestlerin göz bebeği olsa da, şu an sahip olduğumuz dünyevi zihinsel pozisyon ile bakıldığında birçok sorunu içerisinde barındıran ve maalesef her zaman akılda bir ünlem ve soru işareti bırakan noktaya sahiptir. Asya toplumun, ailenin ve annesinin gözünde böyle bir tehlike iken bir anda zincirlerini yok sayan bir ana sahip olur ve bu sahiplendiği an ile Asya’nın gönlü kayar ‘binecek mi, binmeyecek mi?’, ‘binsem mi, binmesem mi?’ seçimleri arasında kendini hiç bilmediği bir yolculuğun içerisinde bulur.

DÖNÜŞ

blank

Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştıkları Dönüş; köyünde aza kanaat ederek mutlu mesut yaşayan İbrahim ve Gülcan çiftinin hayatının, İbrahim’in Almanya’ya çalışmaya gitmesiyle tamamen değişmesini konu alır. Geride kalan Gülcan; hasretle beklediği kocasının döneceği hayaliyle hayatına devam ederken, içinde bulunduğu cehaletin sebep olacaklarından bihaberdir. Çarpıcı bir gerçeklikle aktarılan hikayede, Gülcan’ın maruz kaldığı eziyet izleyicinin kafasına kazınacak bir atmosferde canlandırılır. Çocuğuyla tek başına köyünde yaşamaya devam eden Gülcan; kendisine göz diken bir köy ağasının baskısıyla, kocasından gelen mektupları okuyabilmek için köy öğretmeninden dersler almasını namussuzluk olarak yorumlayan cahil köy halkının baskısı altında mahalle baskısı altında ezilmeye başlar. İbrahim’in geride bıraktığı köy hayatına yabancılaşmasıyla tamamen yalnızlaşan Gülcan; çocuğunu kaybetmesine kadar giden felaket silsilesinin ortasında kalır. Nihayet İbrahim döner, fakat hem çok geç vakitte, hem de başka bir hayat kurduğunun kanıtlarıyla. (Eski Türk Filmleri)

ATEŞ BÖCEĞİ

blank

Genç işportacı günün birinde müşterisini çarpan adamı yakalayınca satışlardan daha çok para kazanır. Bu olay ona müşteriyi avlamak için yeni yollar denemesini sağlar. İşbirliği yaptığı yankesici kız onun kısa yoldan para kazanmasına sebep olacaktır (Eski Türk Filmleri)

BİZİM AİLE

blank

Yaşar Usta, üç çocuğu ile dul kalmış bir adamdır; eşinin vefatından sonraysa kimseyle birlikteliği olmamış, çocuklarına hem annelik hem babalık yapmıştır. Yaşar Usta ile aynı mahallede yaşayan komşusu Melek Hanım da 3 çocuğu ile zamanında dul kalmış, çocuklarını yetiştirmenin tüm zorluklarını yaşamıştır. Mahalledeki komşu ise Melek ile Yaşar Usta’nın tam birbirlerine göre olduğunu düşünürler. Ne yapar eder çöpçatanlık yaparak bu iki yalnız insanı evlendirirler. Ama birbirleriye yaşamak zorunda kalan 6 kardeş o kadar da hızlı uyum sağlayamayacaktır… 
Türk sinemasının en sevilen sıcak aile komedilerinden biri olan yapımda Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Itır Esen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda yer alıyor.

OH OLSUN

blank

Çok zengin bir işadamı olan Fehmi Haznedar güçlü bir fabrikatördür. Üç oğla sahip olan adamın tek isteği çocuklarının eğitimlerini başarıyla tamamlayıp işe başlamalıdır. Üç çocuktan en büyük olanı kendi fabrikasında çalışmakta, diğer ikisi ise lise ve üniversitede okumaktadır. Yakışıklı Ferit üniversitede dersler dışında her şeyle ilgilenmektedir. Özellikle de kızlarla… Oğullarının yaptıkları haylazlıkları öğrenen baba onları fabrikalarında işçi olarak çalıştırmakla cezalandırır. Ferit fabrikada da rahat durmayarak güzeller güzeli Alev’le yakınlaşmaya çalışacaktır. Ancak bu kez bir farkla; genç adam hayatında ilk kez birine aşık olmuştur.

CANIM KARDEŞİM

blank

Yeşilçam’ın dokunaklı öykücülüğünü en saf biçimde işleyen Ertem Eğilmez, Canım Kardeşim’de iki kardeşin beraber yaşadıkları son günleri anlatıyor. Hayatta bir amacı olmayan ve yalnızca en yakın arkadaşı Halit (Halit Akçatepe) ile günlerini geçirip, çeşitli yollar deneyerek para kazanmaya çalışan Murat (Tarık Akan), bulunduğu durumdan şikayet etmeyen ama istediğini elde etmek için sınırları ve kuralları görmezden gelen birisi. Babası ve kardeşiyle yaşayan Murat’ın, uyurken ağzındaki sigaradan çıkan yangında boğularak ölen babasından sonra kardeşine bakma görevini üstlenmesi ise, önce sırtındaki bir yük gibi gelir ama sonrasında hayatında bir amaç edinmiş olur. Halit ile birlikte Kahraman’ın hasta olduğunu öğrenmelerinin ardından ise, kendisini kardeşine adar. (Eski Türk Filmleri)

AİLE ŞEREFİ

blank

Rıza at arabası ile maden suyu satarak para kazanmakta, karısı Adile ve beş çocuğu ile beraber kıt kanaat geçinmektedir. Yeni evlenen kızları Ayşe ve damatlarının da yanlarına katılmasıyla yaşam sıkıntısına düşerler. Damat Zihni işportacı, oğullarından Hasan Tıp Fakültesi’nde öğrenci, Selim bir fabrikada, kızı Zeynep ise bir konfeksiyon atölyesinde işçidir. Ortaokulda okuyan en küçük oğlan Murat’a araba çarpınca bütün aile perişan olur .Çarpan kişi ailenin kızına aşık olup kıza musallat olur. Orhanın babasıda sadece oğlu için yaşamaktadır.Herşey o asalak oğlu içindir. Orhan sucu Rızanın ailesinin huzurunu kaçırır ve Baba Rıza aile şerefi için bir şeyler yapmak zorundadır.

EVCİLİK OYUNU

blank

Doğuştan beşik kertmesi nişanlı olan ama birbirlerini hiç tanımayan iki genç, babalarınca evlendirilmek istenince önce bunu istemez ve birbirlerine karşı oyun oynarlar ama gelişen olaylar sırasında aşık olup, sonunda kesin olarak birleşirler. (Eski Türk Filmleri)

SEV KARDEŞİM

blank

Türk sinemasının en sıcak,en samimi hikayelerinden birine sahip olan film önce bir iddiayla başlayıp, sonrasında birbirine aşık olan iki gencin masalını anlatır. Zengin bir fabrikatörün oğlu olan Ferit, Hülya Koçyiğit tarafından canlandırılan fabrika işçisi kız tarafından oyuna getirilir. Arkadaşlarıyla iddiaya giren genç kız fabrikatörün oğlunu kendine aşık edebilirse bu iddiayı kazanacaktır. Ancak işler istediği gibi gitse de Ferit’e karşı bir şeyler hissetmeye başlayacak, iki ailenin arasındaki ekonomik ve kültürel uçurum aralarında güçlü bir engel konumunda olacaktır.
Ertem Eğilmez yapımı filmin oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit gibi Yeşilçam’ın usta isimlerine rastlamak mümkün. (Eski Türk Filmleri)

Bu filmlerin yanında komedi filmleri listemize göz atmak isterseniz TIKLAYIN..

BOŞ VER ARKADAŞ

blank

Zengin yakınının yanına gelen Ferit acı bir süprizle karşılaşır. Karanlık işler çeviren Selim’in genç ve güzel eşi kendisinin eski sevgilisidir. Selim’in kirli işlerini bilmez yardımcı olur, hem de karısıyla yasak aşk yaşamamak için mücadele eder. Aslında kendisi de hala sevmektedir ama mertliği ve dürüstlüğü engelidir.

MELEK Mİ ŞEYTAN MI

blank

Eğlenceli olduğu kadar uçarı da bir kadın olan Nesrin, babasının ısrarı üzerine, bir gazini patronu ile evlenmeyi kabul eder. Ancak düğün günü hem babası hem de kocası öldürülür. Büyük bir travma yaşayan Nesrin, kocasının ve babasının intikamını almaya karar verir. Bunun için yola koyulan Nesrin, bu süreçte düşünmediği durumlarla karşı karşıya kalır.

MAVİ BONCUK (Eski Türk Filmleri)

blank

Dönemin en ünlü ve en ilgi çekici ses sanatçılarından biri olan Emel Sayın hem sesi hem de görünümüyle dinleyicilerini büyülemektedir. Emel Sayın’ın sahneye çıktığı gazinoya eğlenmeye giden bir arkadaş grubu hesabın fazla gelmesi nedeniyle mekan sahipleri tarafından hırpalanırlar. Bu olaya fazlasıyla bozulan gençler intikam almak için bir halının içine sararak Emel Sayın’ı kaçırırlar. Ünlü sanatçıyı geri vermelerinin tek şartı ise mekan sahibinden fidye almaktır. Zamanla aralarında büyüyen dostluk hem bu altı kafadarı hem de Emel Sayın’ı fazlasıyla etkileyecektir.
Emel Sayın’ın başrollerinde bulunduğu film ünlü sanatçının müzik sanatının yanısıra sinemada da ne denli yetenekli olduğunu kanıtlar niteliktedir. (Eski Türk Filmleri)

DELİSİN (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Yunus Bey evlerinde hizmetçilik yapan genç kızla evlenince kardeşleri tarafından dışlanır. Bu arada beş kardeşin babaları ölür ve tüm mirası Yunusa bırakır. Yunus da ölünce mirasını, İstanbulda doğup büyüyen oğlu Ferite bırakır ve paraları bir şemsiyenin içine saklar. Ferit paraları bulursa hayatı kurtulacaktır. Türk Sinemasının bir dönem oldukça ilgi gören duygusal komedilerinden Delisin Tarık Akan ve Necla Nazırın yıldızının iyice parladığı yıllarda çevirdiği başarılı salon komedilerinden.

NEŞELİ GÜNLER (Eski Türk Filmleri)

blank
eski türk filmleri

İşte müthiş bir Türk Müthiş diyalaoglarıyla hafızalara kazınmş bir film. Yine Şener Şenin ön plan çıktığı bir ail filmi. Şener Şen canlandırdığı Ziya karakteriyle büyülüyor adeta. Çocuklara Afrika ve Amerika anılarını anlattığı sahne, kahvede jilet pazarladığıunutulmaz sahne, kılıktan kılığa girip nikah şekerlerini topladığı sahne… Hepsi muhteşem. Defalarca izleyeceğiniz filmler listesinin başında geleceğinden şüpheniz olmasın. (Eski Türk Filmleri)

MİRAS YEDİLER (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Aynı mağazada çalışan iki arkadaş tezgahtar olarak çalıştıkları iş yaşamlarında çok başarılı değildir..Sürekli sakarlık yaparlar-çocuk paketleme dahil:)-,işe geç kalırlar..Mağaza müdürü ile araları çok kötüdür..Daha sonra mağazanın sahibinin vefatı ile mağanın onlara miras kaldığı öğrenilir fakat bundan bir türlü haberleri olmamaktadır..En sonunda kafadarlarımız kendi mağazalarını soyar ve kasayı çalarlar..Bu sefer kasayı açmak için günlerce uğraşırlar..Sonunda kasayı açarlar ve kasa boş çıkar..Hayatta hiçbir beklentisi kalmayan iki kafadar çareyi kendilerini öldürmekte bulur ve ayaklarını çimento ile kaplarlar ve kurumalarını beklerler..Denize girme sahnesine kadar aralarında geçen diyalog oldukça komiktir.

KINALI YAPINCAK (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Ailesini yangında kaybeden ve bu yangında uğradığı şok yüzünden dili tutulan Kınalı Yapıncak, köyden şehirdeki teyzesinin yanına gönderilir. Kibirli ve asabi teyzesi onu evin çalışanlarının kaldığı kulübede yatırır. Evin oğlu Fikret sarhoş olduğu bir gece genç kıza tecavüz eder ve kız hamile kalır.

Hamile olduğu öğrenilir öğrenilmez evden kovulan Kınalı Yapıncak, zengin, yaşlı ve aksi bir adama bakıcılık yapmaya başlar. Yaşlı adam onu çok sever ve öldükten sonra da tüm mirası ona kalır. Bu sırada teyzesi de iflasın eşiğindedir. Kınalı Yapıncak’a da intikam alma fırsatı eline geçer.

DOKTOR CİVANIM (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Kemal, İstanbul’da hademelik yapan genç bir adamdır. Doğup büyüdüğü köyüne geri dönmeye karar veren Kemal, köye gittiğinde beklemediği bir durumla karşı karşıyadır. Köyde yaşayanlar Kemal’i doktor olarak karşılamaktadır. Bu durumu bozmak istemeyen Kemal, hademelik yaptığı sırada duydukları ile insanlara yardımcı olmaya çalışır. Kemal, bu sırada gönlünü Ruşen Ağa’nın kızı Sümbül’e kaptırır. Ancak önünde güçlü bir rakibi vardır. İhsan Ağa’nın oğlu Yadigar’ın da Sümbül’ü sevmesi, ikisi arasında zorlu bir çekişmenin yaşanmasına neden olur. Sümbül’ün de Yadigar ile sözü olmasına rağmen kalbi Kemal’den yanadır. İki adam arasında yapılan yarışın sonunda Kemal galip gelince her şeyin yoluna girdiği düşünülür. Ancak tam da bu sırada Kemal’in sahte doktor olduğu ortaya çıkar. Kemal’in tutuklanması, iki sevgilinin yollarının ayrılmasına ve ortamın Yadigar’a kalmasına neden olur. Kemal, yeniden sevdiği kadına kavuşabilecek midir? (Eski Türk Filmleri)

CİCİ KIZ (Eski Türk Filmleri)

blank
eski türk filmleri

Ayşim hasta ve yetişkin bir genç kızdır. Asım Bey bir gece genç kızı evinin önünde oynarken bulur. Evdeki hizmetkarların ısrarlarıyla kızı doktora götürürler. Asım bey kıza çok acır ve sever. Ayşim artık o evde yaşamaktadır. Çok cimri olan Asım bey kız için para harcamaktan çekinmez. Ayşim yüzünden de başları dertten kurtulmaz.

SAKAR ŞAKİR (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Sakar Şakir, ölen amcasından kendisine büyük bir miras kalan genç bir adamın başına gelenleri konu ediyor. Şakir, sakarlığı ile çevresinde nam salmış bir adamdır. Kayseri’de yaşayan Şakir’in hayatı, İstanbul’dan aldığı bir telgrafla bambaşka bir hal alır. Şakir’in İstanbul’da yaşayan amcası ölüm döşeğindedir ve ölmeden önce mirasını bırakacağı yeğenini görmek ister. Amcasının son anlarında yanında olmak isteyen Şakir, soluğu İstanbul’da alır. Ancak o henüz yoldayken amcası hayatını kaybeder. Mirasın büyük kısmının Şakir’e kaldığı öğrenen akrabaları ise, mirası onunla paylaşmak istememektedir. Tüm mirası ele geçirmek isteyen Şakir’in akrabaları, onu ortadan kaldırmanın yolunu arar. Mirasın elinden alınması için kendisini türlü oyunların içinde bulan Şakir, sakarlığı sayesinde hepsinden kurtulmayı başarır.

DİLA HANIM (Eski Türk Filmleri)

blank
eski türk filmleri

Barazoğlu İhsan Bey’in karısı Dila Hanım bir arazi anlaşmazlığı yüzünden kocasını vuran Karadağlı Rıza’yı öldürmeye yemin eder. Bir rastlantı sonucu, hiç tanımadığı Rıza ile karşılaşır. Onu büyük bir aşkla bağlanır. Rıza da Dila Hanım’a büyük bir aşk beslemektedir. Ancak onun kanlısı olduğunu öğrendiğinde Dila Hanımı zor bir karar beklemektedir. Mağrur ve güçlü Dila Hanım, gururlu ve kendine güvenen Karadağlı Rıza’ya karşı aşkını mı görevlerini mi tercih edecektir? Sevgi, kin ve düşmanlığa, geleneklerin, törelerin baskısına rağmen bu sevda var olabilecek midir?

ÇÖPÇÜLER KRALI (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Tarihî ana akım sinemasında Kemal Sunal’ın çocukluk üzerinde ayrıca bir etkisi olduğunu düşünüyorum; onunla sinema perdesinde tanışmışlar ve televizyon ekranında görmüşler ayrımı ise sadece yaştan gelen bir fark. Sinemanın en bilindik ve ‘gülümsenerek hatırlananlar’ arasında onun ismi hep geçer. Kocaman gülümsemesi olan bu koca aktörü bu kadar sevdiren sadece bize attırdığı kahkahalar değil; o gülümsemelerin ardına gizlenmiş ama hissettirmeyi başarabildiği birçok başka duyguyu da yansıtabilmesiydi. Ne de olsa sinemadan alınan hazzın altında hem kahkaha hem de hüzün yatıyordu. Çöpçüler Kralı birçok açıdan gülünerek izlenen bir film fakat bir yandan 70’lere tanıklık eden, toplumsal kast sistemini yansıtan ve Türkiye’deki politik kısır döngüleri, ölümleri ve yaşamları sansür tokadına maruz kalmadan detaylarda anlatmaya çalışmış ve muazzam müzikleri filme ekleyerek duyguları tetiklemeyi de ihmal etmeyen bir doküman. (Eski Türk Filmleri)

MERAKLI KÖFTECİ (Eski Türk Filmleri)

eski türk filmleri
eski türk filmleri

Meraklı Köfteci, genç bir kıza yardım etmek isterken kendisini türlü olayların içinde bulan genç bir adamın hikayesini konu ediyor. Zühtü, sokaklarda seyyar arabasıyla köfte satan genç bir adamdır. Meraklı yapısı nedeniyle sokaklarda karşılaştığı olaylara müdahale edemeden duramayan Zühtü, bu sebeple başına türlü işler açar. Bir gün evinden kaçan Fatma adında bir kız ile karşılaşan Zühtü, genç kıza yardım etmeye karar verir. Fatma ile birlikte amcasının evine giden Zühtü, kendisini genç kız ile birlikte kapının önünde bulur. Sokakta ne yapacaklarını düşünen Zühtü ve Fatma, çareyi bir otele gitmekte bulur. Otele gittikleri sırada Fatma’nı peşine düşen akrabalarının da otele gelmesi işlerin karışmasına neden olur. Zühtü’nün genç kızı kaçırdığını düşünen Fatma’nın akrabaları, ikisini evlendirmeye karar verir. Birden kendisini evli bir adam olarak bulan Zühtü, hem kendi akrabaları hem de Fatma’nın akrabaları arasında kalır. Çünkü işin ucunda iki tarafın da peşinde olduğu büyük bir miras vardır. (Eski Türk Filmleri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir