Faranjite ne iyi gelir ? Faranjitten kurtulma Yöntemleri

Faranjit sıkıntısı çekenler için stabilhayat ekibi sizler için en etkili korunma ve faranjit sıkıntısından kurtulma yöntemlerini sizler için derledi. Faranjite ne iyi gelir gelin beraber bakalım o zaman. (BİTKİSEL YÖNTEMLERDE DAHİL)

İlk Önce Faranjit Nedir Onu Bir Tanımlayalım

Farenjiti kısaca tanımlayacak olursak; boğazın farenks adı verilen arka bölümünün iltihaplanması şeklinde verilebilir. Toplum içinde genel olarak boğaz ağrısı ya da boğaz iltihabı olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık özellikle daha çok soğuyan havalarla ortaya çıkar ve yakın temasta olan bireyler arasında hızla yayılma eğilimi gösterir. Virüs veya bakteriyel kaynaklı olabileceği için ilk önce tam olarak tespit edilip ona göre tedaviye başlanmalı.

MUTLULUK HORMONU İLE YAŞAM STANDARTLARINIZI ÇOĞALTMAK İSTER MİSİNİZ ?

Yüksek ateş, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, yutkunmada güçlük gibi şikâyetleri olan hastalar fazla vakit kaybetmeden doktoruna gözükmeli. Çünkü farenjit ilerlerse hava yolunu  tıkayabilir ya da boğaz arkasında apse oluşumuna neden olur. Ayrıca kalp romatizması ve böbrek rahatsızlığı gibi çok tehlikeli komplikasyonlara da neden olacağını unutmayın.

Farenjit olduğumu nasıl anlarım?

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir

Farenjit belirtileri içinde ki en belirgin semptomlar boğazda batma ve yanma hissi, yutkunmada güçlük, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, ateş, boğazda kuruluk, kaşıntı ve yabancı cisim kaçmış hissidir. Bunlarla birlikte halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı gibi genel belirtiler de görülmektedir. 

Bakteriyel sebeplerle oluşan farenjitte hastalık daha ağır kendini belli eder. Doktorun yaptığı boğaz testi ile hastalık kolayca saptanabilir ve yayılmadan kolaylıkla önlem alınabilir. Bu sebepten ötürü yukarıda sözü edilen belirtilerden bir veya daha fazlası görüldüğünde hemen bir uzmandan yardım alması burada ki en önemli noktadır.

AKCİĞERİNİZİ NE KADAR KORUYORSUNUZ? MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN..

Farenjit neden olur?

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir

Farenjit hastalığına yakalanlarda aslında en çok virüs kaynaklıdır.  Ancak bakterileri de içeren çok sayıda mikroorganizma hastalığa sebeb olmaktadır. 

Geçelim Faranjitten Kurtulma Yöntemlerine

Farenjit tedavisinde en önemli husus etkenin saptanmasıdır. Bakteriyel kaynaklı farenjit tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulamak çoğu zaman yeterli olacaktır. Belirtilerin şiddetini hafifletmek için de gargara, sprey, ağrı kesici gibi farklı ilaçlar da doktorunuz tarafından reçete edilir. Viral kaynaklı hastalıkta antibiyotik verilmez. Her üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik edebilen bir hastalık olan farenjit, kronik hale geldiğinde ise tedavi süreci farklılık gösterir ve daha zor bir süreci kapsar. Her iki durumda da sigaradan uzak durmak, bulunulan ortamı sürekli havalandırmak, toz ve çeşitli kimyasallardan uzak durmalıyız. O zaman detaylı olarak faranjit karşısında ne yapılır bakalım..

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir

Öncelikle faranjitin türünü tespit etmek gerekir


Faranjitin tedavisine karar vermeden önce hastalığın akut faranjit mi yoksa kronik faranjit mi olduğuna bakmak gerekir. Tedavi yöntemleri de faranjit türüne göre değişiklik gösterir. Akut faranjit için sprey, ağrı kesici ve hafif ilaçlar yeterli olurken kronik faranjitte antibiyotik ve daha ciddi tedaviler gerekebilir.

Sigara dumanından ve kirli havadan kesinlikle uzak durun


İlaç tedavisine başladınız ancak hala sigara içmeye devam ediyorsanız iyileşmeniz hayli zor olacaktır. Aynı durum sürekli kirli havanın olduğu yerlerde bulunanlar için de geçerli. Hastalığın tedavisi
boyunca kendinizi oksijeni bol olan bölgelere atmanızda fayda var. Soluduğunuz her temiz hava size
tedavi olarak geri dönecektir.

Çok sıcak, çok soğuk ve asitli içecekler yasak

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir


Faranjit hastalığınız varsa yediğinize, içtiğinize ve bunların sıcaklıklarına kesinlikle dikkat etmelisiniz.
Çok sıcak bir içecek zaten sorunlu olan boğazlarınızı iyice tahriş edecektir. Aynı durum soğuk ve asitli
içecekler için de geçerli. Tedavinizi geciktirmemek için bunlara dikkat etmenizde fayda var.

Yüksek sesle konuşmayın


Faranjit hastalığına halk arasında öğretmen hastalığı dendiğini biliyor muydunuz? Sürekli yüksek sesle konuşuyorsanız ya da buna mecbursanız en azından bir süreliğine tonunuzu düşürmeniz gerek. Boğazınızı yormamanız ve hastalığın tedavisi süresince dinlendirmeniz tedavinizin daha kısa sürede olumlu sonuçlar vermesini sağlar.

Bitki çaylarından yardım alın (faranjite ne iyi gelir)


Faranjitin tedavisinde bitki çaylarının da hatırı sayılır bir yeri var. Antiseptik olarak bilinen kekik ve adaçayı bu süreçte hem tadıyla hem de faydalarıyla hastalığı atlatmanızda en büyük destekçiniz olabilir. Ayrıca çayınıza bal ve limon ekleyerek etkisini daha da artırabilirsiniz. Bal besleyici özellik gösterip, boğazlarınızı yumuşatırken limon da mikrop kırıcı özelliğiyle hastalığınızın hafiflemesine yardımcı olur.

1. Ekinezya (faranjite ne iyi gelir)

blank

Faranjit tedavisinde en çok kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan ekinezya, oldukça etkili neticelere ulaştığı ve iyileşme süresini kısaltmaktadır. Hastalık başlar başlamaz uygulanması önerilen ekinezya genellikle altınmühür bitkisi ile birlikte kullanılıyor. Altınmühür ile birlikte kullanılan ekinezya, ağrıyı hafifletirken faranjitin neden olduğu yutkunma güçlüğünü de ortadan kaldırır. Ekinezyayı bitki şeklinde kullanabileceğiniz gibi piyasada boğaz ağrısı için satılan ekinezya içerikli spreyleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2. Ada Çayı (faranjite ne iyi gelir)

blank

Ada çayını gargara olarak kullanarak boğazda meydana gelen enfeksiyon ve iltihaptan kurtulabilirsiniz. Almanya’da yapılan bir araştırmada ada çayının içerisinde bulunan uçucu bileşenlerin boğazda oluşan enfeksiyon ve iltihaplara karşı ciddi etkileri saptanmıştır. Günde 8-9 kere ada çayı gargarası yaparak faranjitin neden olduğu enfeksiyonu en aza indirebilirsiniz. İsviçre’de yapılan bir araştırma sonucuna göre ise ekinezya ile birlikte hazırlanan ada çayının daha etkili olduğu belirtilmektedir. Ada çayı ve ekinezya içeren gargaranın günde ortalama 10 kere kullanılması durumunda oldukça etkili bir sonuç aldığınızı göreceksiniz.

3. Zencefil (faranjite ne iyi gelir)

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir

Şifa kaynağı olarak adlandırılan zencefil burada da karşımıza çıkıyor, birçok sağlık sorunu karşısında oldukça etkili sonuçlar verdiği ispatlanmıştır. Mikrop kırıcı özelliğine sahip olan zencefil aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan olduğuda belirtelim. Bu sayede faranjit tedavisinde üst solunum yollarının açılması için sıkça kullanılmaktadır. Zencefili salatalarınızda ve yemeklerinizde bolca kullanabileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz.

BU ARADA ANTİOKSİDAN MEYVELER LİSTESİNİ İNCELEDİNİZ Mİ?

4. Zerdeçal (faranjite ne iyi gelir)

blank

Mikropları karşı oldukça etkili olan zerdeçal, boğaz ve solunum yollarındaki mikropların atılmasını sağlayarak üst solunum yollarını rahatlatır. Bununla beraber göğüs ağrılarını da azaltmaktadır. Bir bardak süte yarım kaşık zerdeçal ekledikten sonra iyice kaynatın. Kaynayan zerdeçallı sütü ılımaya bırakın ve ılıdıktan sonra bir miktar bal ekleyin. Bu karışımı günde 3 kere için. Böylece iyileşme sürecinizin kısalmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

5. Fesleğen (faranjite ne iyi gelir)

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir

Doğal şifa kaynaklarından biri fesleğene geçelim. Oldukça etkili bir antioksidan olan fesleğen, içeriğindeki magnezyum oranı sayesinde kan akışını hızlandırır. Üst solunum yollarının rahatlamasını sağlayarak faranjit tedavisinde oldukça etkili neticeler verebilir. Fesleğenin yapraklarını çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi suda kaynatarak da kullanabilirsiniz.

6. Nane (faranjite ne iyi gelir)

blank

Yemeklerden salatalara kadar birçok alanda sık kullanılan baharatlardan biri olan nane, doğal faranjit tedavisinde tercih edilen bitkilerden bir diğeridir. Nanefaranjit nedeniyle tahriş olan boğazların yeniden toparlanmasına destek olurken aynı zamanda solunum yollarının açılmasına da yardım ettiği kanıtlanmış durumda. Nane yapraklarını doğrudan çiğneyebileceğiniz gibi nane yapraklarının bulunduğu kaynayan su buharını da solumak ciddi rahatlık verecektir.

7. Limon (faranjite ne iyi gelir)

faranjite ne iyi gelir
faranjite ne iyi gelir

C vitamini kaynağı olan ve bununla beraber pek çok hastalığa iyi gelen  limonfaranjit hastalığına da ciddi faydaları bulunmakta. Limonu istediğiniz bir şekilde tüketebilirsiniz. İster sade sıcak su ile tüketin ister ıhlamur ile tüketin. Limon faranjite çok iyi gelir ve aynı zamanda bağışıklık sistemi içinde oldukça faydalıdır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir