Fotoğraf çekerek para kazanmak aslında çok kolay

Sabit maaşla çalışan insanlar bir süre sonra yetersiz gelen maaşları ve paralarının enflasyona ezilmesiyle birlikte ek gelir yöntemleri aramaya başlıyor. Stabilhayat ekibi tabi ki yine sizin yanınızda, evet çok eğlenceli ve basit bir yöntemden bahsedeceğiz. Fotoğraf çekerek nasıl para kazanılır başlayalım o zaman.. ( fotoğraf çekerek para kazanmak )

Bu işi profesyonel olarak yapmayanlar için en basit yöntem tabi ki stok fotoğrafçılık yöntemidir. Evet çektiğiniz kendi fotoğraflarınızı doğru etiketler ile adlandırılarak büyük fotoğraf platformlarında satarak çok kolay para kazanabilirsiniz. O zaman stok fotoğrafçılık nedir ve ne değildir ona başlayalım.

BU ARADA GÜZEL VE KALİTELİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR BU YAZIMIZDA..

fotoğraf-çekerek-para-kazanmak
fotoğraf-çekerek-para-kazanmak

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Bildiğiniz gibi fotoğrafların dili yoktur ve dünyanın her tarafında sitelerde, haber kanallarında, uygulamalarda veya bir reklamda kullanmak üzere sürekli olarak görsele ihtiyaç duyulduğunda, özel çekim yaptırmak ya da bir fotoğrafçının kataloğundan satın almak yerine artık daha hesaplı ve kolay ulaşılır bir yöntem bulunuyor; stok fotoğraf sitelerinden görsel indirmek! Herhangi bir afişte, reklamda, basılı materyalde ya da dijital ortamda kullanılmak istenilen fotoğraflar, stok fotoğraf sitelerinden rahatlıkla indirilebiliyor. Peki bu büyük platformlar bu fotoğrafları nereden buluyor? İşte bu sitelerde karşımıza çıkan görseller, bazen amatör bazen de uzman fotoğrafçılar tarafından yüklenmiş oluyor. Bu iş modeline de stok fotoğrafçılığı deniliyor.

fotoğraf-çekerek-para-kazanmak
fotoğraf-çekerek-para-kazanmak

Fotoğraf çekerek para kazanmak: Stok fotoğrafçılık..

‘Fotoğraf çek, siteye yükle, para kazan. Bu kadar basit!’ gibi düşünebilirsiniz fakat aslında o kadar da basit değil. Bu işin de her iş gibi unutulmaması gereken incelikleri var.

İlk önce fotoğrafların kaliteli olması, açısı, ışığı ve en önemlisi ihtiyaçları karşılaması en önemli kısım. Çektiğiniz fotoğraf her şey olabilir; bir mizansen ( sevgi gösteri,tartışma, mutlu aile, bayram yemeği vs..) doğa, sokak, para, ev, ofis ortamı veya bir eşya… Burada nelerin en çok talep edildiğini bilmek, reklamlarda, web sitesinde ya da bir afişte kolaylıkla kullanılabilir olmasını sağlamak ve ona göre yol izlemek en mantıklı yol olacaktır. Bir de fotoğraflarda kullandığınız kişilerden mutlaka izin almalısınız. Stok fotoğraf sitelerinde bulunan belli bir model sözleşmesi mevcuttur. Bu sözleşmeyi imzalatmadığınız hiçkimsenin fotoğrafını kullanamayacağınızı unutmayın.

BU ARADA ÇEKTİĞİNİZ FOTOĞRAFLARI NASIL DÜZENLEYECEĞİNİZİ MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN..

fotoğraf-çekerek-para-kazanmak
fotoğraf-çekerek-para-kazanmak

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf platformlarına yükleyebilmeniz için öncelikle üyelik şartlarının hepsini yerine getirmelisiniz. Çektiğiniz fotoğrafların, site tarafından belirtilen koşullarda ve kalitede olması gerekmektedir.  Fotoğrafların arama sonuçlarında çıkması için iyi bir etiketleme ve açıklama yapmak faydalı oluyor. Siz yükleme yaptıktan sonra, görselin tam olarak sitede yer alması, sitenin onayından geçtikten sonra siteye yüklenecektir.

(fotoğraf çekerek para kazanmak)

Site şartlarına göre her sattığınız görselden belli oranda bir komisyon alacaksınız tabi bu durum siteden siteye değişebilir. Dolayısıyla yüklediğiniz görsel satıldıkça, siz de para kazanıyor oluyorsunuz.

Fakat aldığınız komisyon, yüklediğiniz görselin boyutuna, kalitesine ne kadar çok satıldığını göre yükselebiliyor.

Kısaca özetleyecek olursak iyi bir makineyle, profesyonelce çekilmiş fotoğraflar daha çok kazandırıyor desek yalan olmaz. Bunun için belki online fotoğrafçılık kursları almayı düşünebilir yada ücretsiz youtube kanalları ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

blank

Stok siteleri ne kadar para kazandırır?

Stok sitelerinde para kazanmak için, daha doğrusu para kazanmaya başlamak için sitelere yüklediğiniz görsellerin başkaları tarafından farkedilecek kadar orijinal olmasıyla, bu işte ne kadar yetenekli olduğunuz ile alakalı bir durum diyebiliriz. Bu tip stok sistemlerinden para kazanmak birçok etkene bağlı olarak hızlı veya yavaş olacaktır. Ayda 100,000$’ın üzerinde para kazanan insanların var olduğunu bilirseniz bu mecranın potansiyelini de daha iyi anlamış olursunuz.

Peki stok sitelerinden kazanılan paraları nasıl alıyoruz diye merak ettiğinizi duyuyor gibiyiz. Kazanılan paralar, stok sitelerinin kendi destekledikleri aracı web siteleri ile hesabımıza yatıyor. Kazandığınız parayı stok sitesi PayoneerSkrill (Moneybookers) gibi kayıtlı olduğunuz sitelere gönderiyor. Siz de bu sitelerdeki hesaplardan, bankanıza para transferini gerçekleştiriyorsunuz. Eskiden bildiğiniz gibi çoğunlukla kullanılan aracı site Paypal vardı. Tüm ödemeleri Paypal aracılığıyla alabiliyorduk. Fakat nedenini hala anlayamasak da paypal ülkemizde yasaklanmış vaziyette. Buda özellikle genç girişimcilerin önünü ciddi manada tıkamış durumda.

Stok fotoğraf çekimleri için gerekli ekipmanlar nelerdir?

blank

Stok fotoğrafı çekimlerinde yukarıda en önemli kriterin kalite olduğundan bahsetmiştik. Ama bu iş için illa ki profesyonel kamera kullanmak zorunda değilsiniz. İyi kalitede yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilen cep telefonlarının hakkını verebilirseniz bu işi halledebilirsiniz. Profesyonel davranmak için bir fotoğraf makinesi ve bazı ekipmanlara ihtiyacınız var. Kaliteli bir fotoğraf makinesi kaliteli fotoğraflar çekebilmenizi sağlar.

(fotoğraf çekerek para kazanmak)

Fotoğraf makinesi aksesuarlarının da fotoğrafın konusuna göre ihtiyacınızın olabileceği durumlar elbette olacaktır. Fotoğraf makinenizin yetersiz oluşu, çekimlerde kaygıya dönüşür ve sizi fotoğraf çekmekten alıkoyabilir. Birçok insan başarılı bir fotoğrafın arkasında çok iyi bir makine olduğunu düşünebilir. Fotoğrafı çekenin makine olmadığını, sizin olduğunuzu hatırlayın ve yeterli bir makine olduktan sonra gerisinin sizin düşünceleriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Teknik yeteneklerinizi ve gözünüzü geliştirerek iyi bir konuma gelebilirsiniz.

(fotoğraf çekerek para kazanmak)

Stüdyo fotoğrafçılığı, arka planı beyaz renkli ürün fotoğrafçılığı yapmak istediğiniz alansa, size lazım olan şey ışıklardır. Fotoğrafın iyi ve doğal çıkması için stüdyo ışığına benzer ışıklarla ürünü ve çevresini aydınlatmanız gerekir. Işıkları koyabileceğiniz, ışık düzenini konumlandırabileceğiniz dar olmayan bir alanınız da varsa bu işe başlayabilirsiniz. Sürekli olarak geziyorsanız ve gezi fotoğrafçılığı yapıyorsanız, gittiğiniz yerlerde çektiğiniz fotoğrafları ve videoları da satışa çıkarabilirsiniz.

blank

(fotoğraf çekerek para kazanmak)

İyi fotoğraf çekebilmek için sahip olduğunuz her ekipman ve bilginizin olduğu her program size fazladan fayda sağlayacaktır. Manzara fotoğrafları çektikten sonra Lightroom bilginiz, ürün fotoğrafı çekerken stüdyo ışıkları ve arka plan ekipmanları, sonrasında Adobe Photoshop bilgisi fotoğrafta düzenlemeleri, video çekimler için Adobe Premiere ya da Final Cut gibi programlar üzerinde yapılan düzenlemeleri örnek olarak verebiliriz. Çektiğiniz fotoğrafların aramalarda kolaylıkla bulunabilmesi için anahtar kelimeler ve açıklamalar için de bir miktar İngilizce bilgisi gerektiriyor. Yani sahip olduğunuz her bilgi size fayda sağlıyor bu sektörde.

Bu işin zorluğunun talebi yüksek olması..

Unutmamanız gereken şey bu sektörde rekabetin çok yüksek olduğu gerçeği. Her saat binlerce yeni fotoğraf yükleniyor stok sitelerine. Basitçe düşündüğünüz fotoğrafların zaten birçok kişi tarafından çekilmiş olduklarını düşünürsek, sizin diğerlerinden sıyrılmak için farklı ve özgün şeyler yapmanız gerekiyor. Ancak şunu da unutmamak lazım. Bu sektörde de her sektörde olduğu gibi yaptıkça, çalıştıkça, çabaladıkça kendinizi ve gözünüzü geliştirirsiniz. Bu seeble durmadan analiz etmek, çözüm üretmek, gözlemlemek ve bunların ışığında kendinizi geliştirmek önemli. Sonuçta yapacağınız çalışmalar ve çekeceğiniz fotoğraflar potansiyel alıcıların işlerini temsil etmek için kullanacakları görseller olacaktır.

(fotoğraf çekerek para kazanmak)

Pratik yaptıkça gözünüzün gelişmesi kaçınılmaz. Çeke çeke en iyi stok fotoğrafı elde etmenizin yolu açılmış olur. Zaman içinde gözlem yeteneğinizi de kullanarak ajansların hangi fotoğraflara ilgi duyup, hangi türden fotoğraflara daha az ilgi duyduklarını da anlıyorsunuz. Manzara, mimar, konsept, grafik, 3d… Ne türden fotoğraf üretiyor olursanız olun, fotoğraflarınız küçük küçük satmaya başlayınca daha çok motive olacağınızı göreceksiniz. Bu noktaya gelene kadar asla motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekiyor. Çünkü istikrar yoksa, başarı da yok, istikrar varsa, başarı kaçınılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir