Freelance Nedir , Freelancer Nasıl Olunur?

  Her gün aynı şekilde ve birilerinin emri altında  çalışmaktan sıkıldınız ve artık 09.00-18.00 arası çalışmak değil kendi belirlediğiniz saatlerde ve kendi ortamınızda mı çalışmak istiyorsunuz? Bunun için yapmanız gereken tek şey dışarıdan iş bulmak yani freelancer olmak. Peki nasıl freelancer olunur, freelancer olmanın şartları nelerdir? Freelancer nedir ? Freelance ne demek ? Başlayalım

  Öncelikle sizi uyarmak istediğimiz ilk konu; freelancer olduğunuz zaman bu daha az çalışacağınız manasına gelmiyor. Sadece belli kalıplar ve emir altında çalışmayacağınız anlamına gelir. Özellikle home ofis diye tanımladığımız, kendi düzeninde rahat eden insanlar için oldukça cazip. 

Freelancer Olmak İçin Nereden Başlanmalı

Fakat freelancer olmak göründüğü kadar kolay değil. Öncelikle kendinize hedef bir sektör seçmelisiniz. Daha sonra seçtiğiniz sektörde tanınır olmanız gerekiyor. Sonuçta işverenle sadece internet üzerinden irtibata geçiyor olacaksınız ve en önemlisi piyasadaki diğer şirket çalışanları yerine size vermelerini sağlamalısınız. Bunun için müşterilerinize güven vermeniz ve sizinde karşı taraftan güven almanız şart.

Freelancer Olarak Başarılı Olmanın Sırları:

freelancer nedir freelance ne demek
freelancer nedir freelance ne demek

   Piyasada  ne kadar başarılı olursanız o kadar çok iş yapma fırsatını elde edersiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, hangi işe alanında ilerleyeceğinizi ve kendinizi geliştireceğinizi  belirlemek. Seçtiğiniz alanın en güncel yeniliklerini takip etmek, firmalarla sürekli iletişimde kalmak ve diğer rakipleri incelemek önemli. Yani bu işi gerçekten ne kadar çok istediğinizi göstermeniz gerekiyor.

YENİ İŞ FİKİRLERİ YAZIMIZI İNCELEDİNİZ Mİ? BU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Peki diğer gereklilikler neler?

Kendi Şirketinizi Kurup Vergi Ödemelisiniz

Türkiye’de para kazanan herkes tabi ki belli bir miktar vergi ödemek zorundadır. Kazancınıza göre ödeyeceğiniz yıllık vergileriniz olacaktır. Çünkü freelancer işiniz sizin için kurumsal bir firmadır. Freelancer şirketiniz nedeniyle vergi ödemeniz gerekiyor. Serbest çalışan olarak gelir – giderlerinizi ve muhasebe kayıtlarınızı iyi tutmanız şart. Çünkü iş yaptığınız zaman fatura keseceksiniz.

GELECEĞİN EN PARLAK MESLEKLERİNİ MERAK EDİYORSANIZ BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Özgün Bir Kimliğiniz Olmalı

Kurumsal çalışma ortamından kaçtınız, freelancer olmaya karar verdiniz ama iş alabilmeniz için en önemli faktör tanınır olmak. Kurumsallığı sadece onlarca çalışan olarak düşünmeyin. Kurumsal demek aynı zamanda kimlik demek. Kartvizitiniz, sizi tanıtan bir internet siteniz ve güvenirliliğinizi kanıtlayacağınız referanslarınız olmalıdır Kısaca kendi kurduğunuz şirketin iyi bir profile sahip olması gerekiyor. İyi bir kimlik ve planla aranan bir freelancer olacağınzdan şüpheniz olmasın.

Kendinize Ait Çalışma Ortamı Kurun

blank
En Önemli Şeylerden Biri Kendinize Ait Çalışma Ortamı

Artık zamanı ve çalışma ortamınızı kendiniz belirleyeceği için güzel bir düzen oturmanız şart.  Ne kadar dışarıdan rahat bir çalışma sistemi gibi görünsede aslında göründüğü gibi değil. Bu yüzden evinizde kuracağınız bir çalışma ortamı şart. Kendinize alan yaratmalı ve orada çalışmaya başlamalısınız. Eğer elinizde bir aylık bir iş varsa bunu güzel planlayarak ve düzenli çalışarak halletmelisiniz. Hem de karşı tarafın güvenini kırmayarak freelancer olarak çalışabilirsiniz.

İşi Hayatınızın Merkezine Koyun

Freelance çalışmanın en büyük tehlikelerinden biri yaptığınız işi küçümsemek. Freelancer olarak yapmanız gereken işinizi hayatınızın merkezine almalısınız. İşlerinizi ertelemeyin, kendinize bir plan oluşturun ve onu uygulayın. Sosyal hayatını ve diğer programlarınızıda çalışma sisteminize göre ayarlayın ki programınız şaşmasın.

Sözleşme Yapıp Kendinizi Güvenceye Alın

Siz freelancer olarak çalıştığınız için öncelikle karşılıklı güvensizlik ortamını ortadan kaldırmanız gerekiyor. İşveren size verdiği işin yapıp yapamayacağınıza bakar, doğal olarak sizde iş verenin teklif ettiği ödemeyi yapıp yapmayacağına bakacaksınız. Evet freelance işlerin en büyük zorluklarından biride aslında budur. Bazen size verilen bir takım sözler yerine getirilmeyecek ama unutmamanız gereken şey; siz sözlü değil yazılı teminat alıyorsunuz. Sadece internet üzerinden iletişim kurmuş olabilirsiniz ama bu bile yeterli bir kanıttır. O yüzden freelance iş yapmaktan korkmayın.

Analizinizi Doğru Yapın

freelancer nedir
freelancer nedir

Analiz yapmak aslında sadece freelance olarak değil, hayatın her evresinde çok önemlidir. Türkiye ve dünya piyasalarını iyi takip ederek kendinize bir yol haritası çizmeniz gerekiyor. İnsanlar nasıl yapıyor? Ben bu işe nasıl başlamalıyım? Gibi sorulara cevaplar bulmalısnız. Siz freelancer olarak kendi şirketinizin ismini aldınız. Bu şirket adınızı en iyi yere taşımak için analizlerinizi en doğru şekilde yapmalı ve sürekli analitik olarak düşünmelisiniz. Sizin işverenler tarafından bilinen bir kimliğiniz var. Bunun için doğru analiz yapmak sizi her zaman bir adım öne çıkaracak.

Freelance İş Akışı Nasıl Elde Edilir?

Freelance iş akışında sanal platformlar içinde işveren ile karşılıklı teklifler sunularak oluşturulur. Proje ilanını yayınlayan işverenler, freelancer’lar ile bir anlaşma sağlar. Bu anlaşma sonrasında müşterinin de onayı alınarak projenin üzerinde çalışmaya başlar ve iş tamamlanmış olur. Aslında işleyiş bu kadar basit. Freelancerlar için güzel bir makale okumanız tavsiye edilir… https://www.nytimes.com/2018/10/13/opinion/sunday/chee-gig-economy-guild-union.html (Freelancer nedir ? Freelance ne demek ?)

One thought on “Freelance Nedir , Freelancer Nasıl Olunur?

  • blank
    Mayıs 2, 2020 tarihinde, saat 4:13 pm
    Permalink

    Freelancerların para kazanabileceği siteleri de listeleyebilir misiniz.. Teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir