Girişimcilik Kitapları – Başarıya Giden Yolda Rehber Kitaplar

 İş hayatınızla ilgili önemli bir karar aldınız ve kariyerinize girişimci olarak devam etmeye karar verdiniz. Bu uzun ve sabır gerektiren yolda size ilham verebilecek, sizler için listelediğimiz girişimcilik kitapları okumanızda kariyer hedefleriniz için ciddi manada ufkunuzu açacaktır. Yeni, yaratıcı bir iş fikrine sahip olmak ve bunu hayata geçirmek… Bunun için girişimcilerin sahip olması gereken birçok özellik var. Bunların içerisinde yetenekleri daima geliştirmeye açık olmak ve ilham verici bilgi kaynaklarından yararlanmak da var. Kitap okumak ise şüphesiz bunun en önemli yollarından biri. Peki, ünlü girişimciler girişimci adaylarına hangi kitapları öneriyor? İşte ufuk açan kitaplar listemiz.i (girişimcilik kitapları)

Girişimcilik Kitapları

 Girişimcilik son yıllarda ciddi manada popülerleşmeye başladı. Bazen yenilikçi bir iş fikrine sahip olanlar, bazen birikmiş parası olup bir iş kurmak isteyenler girişimleriyle yeni bir serüvene başlıyorlar. Unutmamaları gereken şey bu kararı onlardan önce alanların da olduğu. Onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. İşte girişimcilerin muhakkak okuması gereken kitaplar sizin için listelendi :

Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

Küçük girişimcilerin en güçlü rehberlerinden biri diyebiliriz. İçinizdeki devi uyandırabilecek kadar da tetikleyici bir kitap. Bazı yorumlara bakarsak;
“Seth Godin başarının anahtarının göze çarpmak için farklı bir yol bulmak olduğunu söylüyor –tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak. Godin’in kendisi de belki de bu teorinin nasıl işe yaradığının en iyi örneği.” –Forbes.com- (girişimcilik kitapları)

“Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.” –Al Ries- (girişimcilik kitapları)

İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

blank

En teknik girişimcilik kitapları arasında yer alan kitabımız bunda da alışılmışın dışında anlatımlarıyla gayet sürükleyici olmuş. İş modeli girişimciliğin olmazsa olmazı. İş Modeli Üretimi, dünyanın önde gelen şirketlerinin kullanmakta olduğu güçlü ve uygulanabilir inovasyon tekniklerini öğretiyor. Bu kitapla yepyeni bir iş modelinin nasıl tasarlanacağını, nasıl hayata geçirileceğini, eski bir modelin nasıl analiz edileceğini ya da yenileneceğini öğreneceksiniz.

Yeni ve buluşçu modelleri benimsemeye hazır yönetici, danışman, girişimci ve liderler; bu kitapta iş modellerini anlamak, tasarlamak, revize etmek ve hayata geçirmekte yararlanabilecekleri, güçlü, basit ve test edilmiş araçlar bulacaklar. Bu kitap da size nasıl üretebileceğinizin yollarını gösteriyor. Kitapta dünyanın en başarılı şirketlerinin iş modellerinden ve inovasyon tekniklerinden örnekler de bulabilirsiniz.

Outliers – Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

blank

Dergilerde, televizyonlarda hemen hemen her alanda  başarılı insanların hikayelerini dinlediğiniz zaman hep aynı şeylere denk gelirsiniz. Başarılı insanlar zeki ve hırslı. Malcolm Gladwell ise size başarılı insanlarla ilgili anlatılmayanları anlatmaya kararlı.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı sadeleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışınızı tamamen değiştireceğine eminiz.

Akıldışı Ama Öngörülebilir – Dan Ariely

blank

Davranışsal iktisatçı Dan Ariely’nin bu kitabında aslında hemen hemen herşeyin kontrolümüz altında gibi görünürken bile bizim hesaba katmadığımız etmenlerin aldığımız kararlar üzerindeki etkisini

Para hakkında nasıl düşünüyoruz?
Bankerlerin ekonomiyi gözden kaçırmasının nedeni neydi?
İnsanların bankalara aşırı borçlanmasının nedeni neydi?
Kararlarımızı yönlendiren akıldışı kuvvetler nelerdir?
Kendimizi ekonomik çıkmazlardan nasıl kurtarabiliriz?

Bu gibi soruların cevapları bu kitapta sizlerle olacak. Sosyal normlar, kültürel geçmiş insanların kararlarını nasıl etkiliyor görmek isteyen girişimciler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. 

Başarılı Olmak Bir Tercihtir – Rick Pitino

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Rick Pitino’nun kitabını özetleyen cümle yine kitabının ön yüzünde yazıyor: Dünyadaki en önemli şey nerede olduğunuz değil, nereye gitmek istediğiniz. Kariyer yaşamında “başarıyı” çok büyük bir çaba harcamadan, hatta rastlantı eseri elde etmiş insanlar vardır. Gelin, siz bu insanlardan olmayın. Elde ettiğiniz başarılar sizin için kolay kazanımlar olmaktan çıksın; erişmek istediğiniz başarılar ise sizin için olasılık olmanın ötesine geçsin. Gerçek başarıyı tadın. Başarılı olmayı hak edin.

Girişimcilik Kitapları

Büyüleme – Guy Kawasaki

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Guy Kawasaki girişimcilikle haşır neşir olmuş her insanın en az bir kez duyduğu bir isim oldıuğundan eminiz. Eğer girişiminiz insanları büyülesin istiyorsanız birkaç sihirli önerisi var. Enchantment: The Art of Changing Hearts, Minds, and Actions (Büyüleme: Kalbi, Zihni ve Davranışları Değiştirme Sanatı), Guy Kawasaki’nin onuncu kitabı. Kalbi, zihni ve davranışları değiştirme sanatı. Guy Kawasaki’nin onuncu kitabı. Yazar bu kitapta yüksek etik standartlardan ödün vermeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını açıklıyor. Kawasaki “insanları büyülemek ne zaman ve neden gereklidir?” sorusuna yanıt ararken büyüleme kavramının temellerini, yani çekiciliği, güvenilirliği ve önemli bir nedene sahip olma gerekliliğini açıklıyor.

Kitapta ele alınan diğer konular arasında lansman, direnişi alt etmek, büyüleme sürecini uzun vadede etkili kılmak ve teknolojiyi kullanmak var. Ayrıca çalışanlarınızı ve patronunuzu büyülemenin yollarına eğilen özel bölümlere de yer veriliyor. Kitapta, büyülemeye karşı koymak isteyebileceğiniz zamanlar için yol gösterici bir bölüm de bulunuyor.Yazar bu kitapta yüksek etik standartlardan vazgeçmeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını tüm detayları ile anlatıyor.

Zengin Baba Yoksul Baba: 

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Robert T. Kiyosaki & Sharon L. Lechter tarafından yazılan bu kitapta, para kazanmak konusunda okulda herhangi bir şey öğrenilmediğinden bahsedilirken para için çalışmaktansa parayı kendileri için çalıştırmanın önemi vurgulanıyor.

Girişimcilik Kitapları

Mutluluk Dağıtmak:

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Tony Hsieh tarafından yazılan ve tecrübelere değinilen bu kitapta, hayatınızda yapmak istediklerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizden şirket yönetimi konularına kadar birçok konuda faydalı bilgiler bulabilirsiniz.
Akıcı ve keyifli uslubuyla Tony’nin iş ve özel hayatında öğrendiği dersleri çocukken kurduğu solucan çiftliği işinden zappos.com’a uzanan yolculuğu şeklinde anlatmaktadır. Kitapta yazarın tutkusunu nasıl keşfettiğini, zappos‘un karlı ve başarılı bir şirkete dönüşmesinin arkasında yatan sıra dışı uygulamalardan örnekleri ve yaşam amacına nasıl ulaştığının hikayesini bulacaksınız.

İknanın Psikolojisi:

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

 Robert Cialdini, bu kitabında ikna etme, ikna olma süreçlerini teorik olarak ve yapılan deneylerle pratik kısmını da destekleyerek anlatıyor. İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Prof. Robert B. Cialdini’nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı kitap, tüm dünyada 250 bin okura ulaştı.Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük Bu kitabı sadece iş yaşamınızda değil, özel hayatınızda da faydalanabileceğiniz bir referans kitabı olarak kullanabilirsiniz.

Girişimcinin El Kitabı: guy kawasaki

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

 Guy Kawasaki, kar amacı güdün ya da gütmeyin, bir iş fikriniz varsa bunu nasıl hayata geçirebileceğinizi anlatıyor.

Girişimcilik Kitapları

Yalın Yeni Girişim

Bugünün Girişimcileri Sürekli Yeniliği Kullanarak Çok Başarılı İşleri Nasıl Ortaya Çıkarır?

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Ries yeni girişimleri çevreleyen belirsizlikten oluşmuş sisi nasıl delip geçeceğimizi gösteriyor. Yaklaşımı çok özenli; tavsiyeleri pratik ve sahada kanıtlanmış. Yalın Yeni Girişim girişimcilikle ilgili düşünme şeklimizi değiştirecek. Yeni girişimlerin başarı oranının yükselmesi küresel ekonomik büyümeyi arttırmada yıllardır yazılmış yönetim kitaplarından daha fazla işe yarayabilir”.  yeni girişimcilere tavsiyeler veren ve bunları yaşanmış, kanıtlanmışörneklerle destekleyen bir referans kitabı ile sizlerle buluşuyor. (girişimcilik kitapları)

Sil Baştan: 

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

David H. Hansson ve Josan Fried iş kurmayı aklının ucundan bile geçirmemiş olanları hedef alıyor. Bu kitapta, iş dünyası ile ilgili gerçekler ve özellikle yeni bir iş kurmak istiyorsanız hayat kurtarıcı bilgiler bulabilirsiniz. Başarılı bir şirkete dönüşmesinin arkasında yatan sıra dışı uygulamalardan örnekleri ve yaşam amacına nasıl ulaştığının hikayesini bulacaksınız. (girişimcilik kitapları)

Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Birileri, mağazanıza dair en küçük bilgi parçasını topluyor, harmanlıyor, sindiriyor, sınıflandırıyor olsaydı; mağazanın konumunu, vitrini, ürünlerin bulunduğu her askılığı, rafı ve tezgâhı, ambalajı, her afişi, broşürü, giriş ve çıkışları, pencere ve duvarları, asansör ve yürüyen merdivenleri, giyinme kabinlerini, kasiyerin ve tezgâhların önündeki, tuvaletlerdeki kuyrukları ve her koridorun her santimetresini inceleseydi (girişimcilik kitapları)

Yeni Dijital Çağ – Eric Schmidt, Jared Cohen

blank
girişimcilik kitapları

Google’ı küçük bir startup’tan dünyanın en etkili şirketlerinden birine dönüştüren Eric Schmidt ile Google Ideas’ın yöneticisi ve dışişleri bakanları Condoleezza Rice ve Hillary Clinton’ın danışmanlarından Jared Cohen, bilgi ve deneyimlerini birleştirerek gelecek hakkındaki en zorlu sorulara yanıt arıyorlar: Gelecekte en güçlü kim olacak, yurttaşlar mı yoksa devlet mi? Teknoloji terörizmi kolaylaştıracak mı yoksa zorlaştıracak mı? Mahremiyetle güvenlik arasındaki ilişki nasıl olacak ve yeni dijital çağın bir parçası olmak için nelerden vazgeçmek zorunda kalacağız?

Girişimcilik Kitapları

Google Nasıl Yönetiliyor? – Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket (girişimcilik kitapları)

UFKUNUZU GELİŞTİRECEK KİTAPLAR

Kümesteki Kartal Neden Uçamaz? – Burak Büyükdemir

kümesteki kartal
kümesteki kartal

Nevzat, Amerika’daki yüksek lisans eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye döndüğünde, kendisine gelecek vaadeden bankadaki işinden ayrılan Melih’le birlikte risk dolu bu projeye atıldı. Cem de diğer işlerini bırakıp teklif edilen ortaklığı kabul etti. Kendilerini bekleyen zor günleri hiç bilmiyorlardı. Ufak bir adımla yemeksepeti.com’un uzun yolculuğuna başladılar. Burak ve Serkan, üniversite hayatları boyunca aldıkları eğitimi düşünmeyip mimarlık yapmaktan vazgeçtiler. Kurulu düzenlerini bozdular. Evden çalıştılar. Sıkıntı çektiler. Birlikte gittigidiyor.com adındaki hayallerinin peşine düştüler.

Halil, internette kolay hatırlanmak ve ilerde marka olabilmek amacıyla bebek.com ismini satın aldı. Alan adlarını alabilmek için evini sattı. Bu sırada ekonomik krizle mücadele etti. Küçük şirketini kurduğunda elinde maddi hiçbir şey kalmamıştı. Çevresindeki herkes ona farklı gözle bakmaya başlamıştı. Bir çok kimse hayallerine ve yapacaklarına inanmıyordu. Onları bu yoldan çevirmeye çalıştılar, şevklerini kırdılar. Fikirlerini anlattıklarında çok bükük dudaklar gördüler. Aynı denizde yolculuk yapıyorlardı. Birbirlerini tanımıyorlardı ama hepsinin ortak özellikleri vardı. Aşıktılar, odaklanmışlardı, büyük dalgaları aşmayı, fırtınalarla savaşmayı ve en sonunda hayallerine ulaşacakları limanı düşündükleri için bu denizde yolculuğa başlamışlardı. (girişimcilik kitapları)

Starbucks – Howard Schultz (girişimcilik kitapları)

starbucks
starbucks

Starbucks’ın başarısı, son yılların en heyecan verici iş hikâyelerinden biri. Seattle’ın liman bölgesinde tek bir mağazayla başlayan Starbucks, dünya çapında on yedi bine yakın mağazası olan bir şirkete dönüştü. Üstelik her iş gününde yeni bir Starbucks açılıyor. Bu inanılmaz büyüme şunu gösteriyor ki Starbucks, ürün mükemmeliyeti ve müşteri memnuniyeti ilkesine bağlı kalmayı başarmıştır. (girişimcilik kitapları)

Girişimcilik Kitapları

Networking – Ertuğrul Belen

blank

Tanımadığınız insanlarla nasıl rahatlıkla tanışabilir ve işbirliği yapabilirsiniz merak ediyor musunuz ? Girişimciliğin Altın Kuralları ortak yazarı Ertuğrul Belen’den, dünyada son dönemde başarının formülü olarak bilinen, Networking’le ilgili Türkiye’de yazılan aslında ilk eser. Networking kitabı, iş dünyası ve sosyal yaşantınızı hayalleriniz doğrultusunda, ilişkilerle tasarlamanın önemine dikkat çekiyor.

Hedeflerinize, ancak diğer insanlarla kurduğunuz güçlü bağlantılarla ulaşabileceğiniz fikrini ve bu süreçte Tanışma, Tanıştırma ve Tanınmanın inceliklerini tüm ayrıntılarıyla ele alıyor. (girişimcilik kitapları)

Girişimcinin El Kitabı – Steve

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

 Bu kitap hayatının altının üstünden daha iyi olabileceğini düşünenler için. Bu kitap bir çığlık. Herkesi aramaya itiyor. Yeni şeyler bulmaya, yeni katma değerler peşinde koşmaya, müşterisini kitlesini oluşturmaya, bizi mevcut düşünceye mahkum eden tüm zincirlerleri parçalamaya. Bu kitap aslında devrimin ta kendisi. Her ne kadar isminde manifesto demese de, kitap tamamen yeni bir yönetim felsefesinin temellerini ortaya çok ciddi bir şekilde koyuyor. Bu kitap bir yaşam tarzı. Yapılması gereken her adım inanılmaz detaylar ile anlatılmış. Aynı bir yemek tarifinin nasıl uygulanması gerektiği gibi: Küçük ama hassas adımlarla, emin olarak ve hiç bir adımı atlamadan… (girişimcilik kitapları)

Scrum – Jeff Sutherland

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Üretkenliğinizi katlamak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Bir üretebileceğiniz zamanda sekiz üretmek. Kulağa hoş geliyor değil mi? Scrum ile bu gerçekten mümkün olabilir. Hükümetler, uluslararası dev şirketler, sivil toplum örgütleri, eğitimciler neredeyse hepsi Scrum’u kullanıyor. Daha üretken olmakla kalmıyor, tüm süreç boyunca daha da mutlu oldukları ortada.

Çalışanlar, yöneticiler, öğrenciler, herkes. Gerçek olamayacak kadar güzel gibi duruyor fakat gerçek. Siz de ekibinize, projelerinize, fikirlerinize, eşinize ve en önemlisi kendinize bir iyilik yapın. Scrum’u öğrenin ve uygulamaya başlayın. Çünkü dünyanın buna gerçekten ihtiyacı olduğunu farkedeceksiniz. (girişimcilik kitapları)

Oyunlaştırma – Ercan Altuğ Yılmaz

girişimcilik kitapları
girişimcilik kitapları

Bu kitap içinde oyunun geniş kapsamlı tarihsel yolculuğuna eşlik edip, oyunun yaşamdaki yeri ve bugünün insanına nasıl etki ettiği üzerine düşünme olanağı bulacaksınız. Dijitalleşen ve globalleşen dünyadaki yeni nesillerle tanışarak yapmak isteyip de yapamadıkları davranışlar konusunda oyunlaştırma ile nasıl motive olduklarını öğreneceksiniz. Oyunlaştırma ile iş hedeflerine ulaşmış, müşterileri ve çalışanları tarafında oyunun gücünü keşfetmiş ve süreçlerine taşımış olan firmaların detaylı öykülerine ortak olacaksınız. (girişimcilik kitapları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir