Gripten Kurtulma Yolları – En Etkili Doğal Yöntemler

Grip, influenza isimli virüsün neden olduğu, 38°C üzerinde ateş, halsizlik, ağrı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül olabilir.  O zaman gripten kurtulma yolları neler, gelin gribe ne iyi gelir beraber bakalım..

Sarımsak

gripten kurtulma yolları
gripten kurtulma yolları

  Sarımsak limon karışımı gribal enfeksiyonu önlemek adına oldukça etkili bir yöntemdir. Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayıp, limon suyuyla yutmak vücut direncini artırarak gribi önler Sarımsağın içinde bulunan çinko, A vitamini, C vitamini, magnezyum gribe karşı iyi gelmektedir. Böylece bağışıklık sistemi güçlenmiş olur ve gribin iyileşmesi hızlanır.

MİDE BULANTISI YAŞIYORSANIZ TIKLAYIN…

Kefir ve Yoğurt

blank
gripten kurtulma yolları

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir diğer etmen de probiyotik besinler. Probiyotikler bağırsak florası için faydalı etkilere sahip canlılardır. Bağırsak sistemini destekleyerek hastalık yapan mikroorganizmaların üremesine engel oluyorlar ve savunma mekanizmasını çok güçlendiriyor. Kefir ile yoğurt, antimikrobiyal ve probiyotik olması nedeniyle vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz ve muz gibi besinlerde yer alan prebiyotik içeren yoğurt ve kefir tüketimi, gribe karşı iyi gelir ve gribin geçmesine yardımcı olur.

Ballı Limon Çayı

gripten kurtulma yolları
gripten kurtulma yolları

 Grip olduysanız mutlaka denemeniz gereken bitkisel tedavi metodlarının başında gelir. Bal başlı başında doğal antibiyotidir. Limon ise enfeksiyonlara karşı etkilidir. Bu iki karışımın gribe faydası inanılmazdır. Gribin geçmesi vücudun direncine bağlıdır. Bu yüzden vücut direncini yükseltecek ve özellikle A, C ve E vitaminleri içeren besinleri tüketmek gerekir. Bunların dışında selenyum, çinko, magnezyum minarelleri, omega 3 ve omega 9 yağ asitleri de grip sırasında tüketilmesi tavsiye edilir.

KANSIZLIK ÇEKENLER İÇİN DEV REHBER.. TIKLAYIN

Kuşburnu Çayı

gripten kurtulma yolları
gripten kurtulma yolları

Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor.  C vitamini bakımından birçok meyveyi geriden bırakan kivi, aynı zamanda magnezyum, potasyum, E vitamini, beta karoten ve antioksidanlar bakımından da zengindir. Böylece kivi tüketimi gribe karşı iyi gelir ve hastalığı daha kısa sürede atlatmanızı sağlar.

Nardan Karnabahara

gripten kurtulma yolları
gripten kurtulma yolları

Turunçgillerden elma-nar ve kivi’ye, brokoliden havuç-lahana ve kerevize, kabaktan pırasa-yeşil ve kırmızı bibere, turptan roka-marul-maydanoz-tere gibi yeşilliklere rengarenk beslenmek her zaman en sağlıklısı. Fakat salata ve taze sıkılmış meyve sularını C vitamini kaybını önlemek için hazırladıktan kısa bir süre sonra tüketmek gerekiyor. Meyveleri posası ile tüketmek ise en doğru olanı.

ÖDEM VE ŞİŞLİK SORUNU ÇEKENLER İÇİN DEV REHBER.. TIKLAYIN

Portakal ve Limon

gripten kurtulma yolları
gripten kurtulma yolları

Portakal ve limonda ki yüksek C vitamini seviyeleri bağışıklığı arttırır. Portakal, bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışması için folat ve bakır gibi diğer birçok temel besin içerir.

Yabanmersini – Blueberry

gribe ne iyi gelir
gribe ne iyi gelir

Blueberry, mavi yemiş, ayı üzümü olarakta bilinen, fundagiller ailesinden bir meyve türüdür. Aslında karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur. . A, C, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi vücudumuz için gerekli birçok minerali de içinde barındırıyor. Antioksidan içeriği yüksek olması nedeniyle çok eski zamanlardan beri boğaz ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Vişne suyu

gribe ne iyi gelir
gribe ne iyi gelir

Vişne fitokimyasallar (hastalıklarla savaşan), antioksidanlar ve C vitamini gibi önemli besinler içermektedir. Bu küçük kırmızı meyve, kanserin önlenmesi için yararlıdır, iltihabı azaltır, kalp sağlığını geliştirir.

Yaz aylarında donmuş vişnenin kış aylarında kullanılması oldukça sağlıklı olduğunu unutmayalım. Şaşırtıcı olan ise donmuş vişneler besin değerinin hiçbirini kaybetmez. Vişne, enflamasyonu kesen, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip, kalp sağlığını destekleyen ve hatta kanserle mücadele eden bileşiklerle doludur. Bu bileşikler de tümörlerin büyümesini inhibe ettiği ve kanser hücrelerini sağlıklı olanlara zarar vermeden öldürdüğü görülen, kersetin ve ellagik asittir. Bu sunmuş olduğu faydalarının yanında vişnenin kalori miktarı da oldukça düşüktür.

Gribe Yakalananlar İçin Ufak Notlar

Bir başka antioksidan ise E vitaminidir. Bu özelliği ile E vitamini, grip tedavisinden başlıca yardımcımızdır. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar ile, sıvı yağlar (kanola, ayçiçeği yağı gibi), yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve tahin ile beslenme E vitamini ihtiyacımızı karşılar ve gribe iyi geldiğini belirtelim.

Gribe iyi gelen bal, başlı başına bir şifa kaynağıdır. İçeriğinde yüzde 82 fruktoz ve glikoz içeren bal, vücuda enerji sağlaması ve antimikrobiyal olması nedeniyle soğuk algınlığına, gribe ve enfeksiyonlara karşı iyi gelmektedir. Balı karabiber, limon, zencefil ile karıştırıp öksürüğe karşı doğal bir ilaç yapmanız mümkün.

Lifli meyveler kayısı ve şeftali de gribe karşı iyi koruma sağlar ve gribin geçmesinde etkilidir. Gribin en çok görüldüğü kış ayların, C vitamini bakımından zengin olan meyvelerin mevsimidir aynı zamanda. C vitamini, antioksidan olması nedeniyle vücudu zararlı maddelerden arındırır. Böylece vücudun savunma gücü artmış olur. Başlıca C vitamini içeren yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina ve kuşburnu gibi besinlerin tüketimine yer vermek gerekir.

Güçlü bir antioksidan olan omega-3 ve omega-9 yağ asitleri, özellikle balık, balık yağı, fındık ve ceviz içerisinde bolca bulunmaktadır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler ile gribin tedavisi hızlanmış olur.

Gribe yakalandığımız zaman vücut direncimiz düşer ve kendimizi halsiz hissederiz. Bağışıklık sisteminin kuvvetine göre grip 1-2 haftada geçer.

BOYUN AĞRISI NASIL GEÇER MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN…

EGZERSİZ YAPIN

blank
gribe ne iyi gelir

Bulunduğunuz ortamın ısısının çok yüksek olmaması gerektiğini ve mutlaka vakit geçirilen ortamın havalandırılması gerektiğini dile getiren doktorlar, mikroplara karşı vücudun savunma sistemini güçlendirmek için de düzenli egzersiz yapılması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

GRİP NASIL HIZLI İYİLEŞİR…

Nasıl mı? İşte detaylar… 

YETERİNCE UYUYUN

gribe ne iyi gelir
gribe ne iyi gelir

Uyku düzeni vücut sağlığı için oldukça önemli detaylardan biridir. Uyku esnasında, özellikle çocuklarda, hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirecektir.

SIVI TÜKETİMİNİ AZALTMAYIN

Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

İYİ BESLENİN (gripten kurtulma yolları)

C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.

TEDAVİNİZİ AKSATMAYIN (gripten kurtulma yolları)

Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olmaktadır. 

Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir. 

Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

İSTİRAHAT EDİN (gripten kurtulma yolları)

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir.

Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır. İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da, çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır. https://symptoms.webmd.com/cold-flu-map/cold-and-flu-treatment-checklist https://www.webmd.com/cold-and-flu/qa/what-is-the-best-way-to-get-rid-of-the-flu https://www.healthline.com/health/natural-flu-remedies

UYARI ! (gripten kurtulma yolları)

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak oluşturulmuş ve bazı üniversitelerin araştırmalarına dayanan, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilirStabil Hayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir