Hamile Kalma Yöntemleri – En Detaylı Rehber

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları başlarda oldukça sabırsız ve evhamlı olabiliyorlar. Bununla beraber ilk günlerden itibaren test yapmaya başlıyorlar. Sonuçlar negatif çıkınca gereksiz bir panik hali ve evham kaplıyor maalesef. Ve psikolojik olarak yıpranma ve sinir bozuklukları gibi durumlar ortaya çıkıyor. Ama aslında hiç panik olacak bir durum yok. Bu yazımızda bütün detayları ile anlatmaya çalışacağız. O zaman hamile kalma yöntemleri adlı rehberimize başlayalım..

hamile kalma yöntemleri

Anne olmak istiyorsanız bu durumun biraz sabır gerektirdiğini unutmamanız gerekiyor. Çünkü korunmadan yapılan cinsel birleşmede bile hamile kalma oranı aslında oldukça düşük bir ihtimal. Bu nedenle çocuk sahibi olmadan önce bu süreci kontrollü bir biçimde yönetmelisiniz. Özellikle yumurtlama dönemlerini iyi takip etmelisiniz.

Geçelim Hamile Kalma Şansını Arttıran Bazı Yöntemlere..

 İdeal Günlerin Belirlenmesi: (hamile kalma yöntemleri)

hamile kalma yöntemleri
hamile kalma yöntemleri

Verimlilik düzeyinin en yüksek olduğu günler olarak adlandırılan her ayın belirli günleri vardır ve hesaplaması oldukça basit bir yöntemdir. 28 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama günü regl başlangıcından sayarak 14. Güne denk gelmektedir. Bu süreçte yaşanan cinsel birliktelik ise hamile kalma olasılığını ciddi manada arttırır.

● Vücut Isısı: (hamile kalma yöntemleri)

Yumurtlama döneminde bazal vucüt ısısında değişimler olabiliyor. Bir derece ile belli şartlarda ölçülebilen bazal vücut ısısı ölçümü ile yumurtlamanın hemen sonrasına ait süreci tespit edebilirsiniz. Fakat bu ölçüm ortam şartlarına bağlı olarak kesin sonuç vermeyebilir ama denemeye değer.

● Stres:  (hamile kalma yöntemleri)

blank
hamile kalma yöntemleri

Stresin her şeye zarar verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Doktorlar çiftlerde oluşan stres artışının doğurganlık ihtimalinde ciddi düşüşler olduğu konusunda hem fikir durumda. Bu yüzden hamilelik sürecine  geçene kadar sabırlı davranmalı ve panik yaparak kendinizi strese sokmamalısınız. İyisi siz stresi tamamen hayatınızdan çıkarmaya bakın.

● Yiyecekler:  (hamile kalma yöntemleri)

Ne kadar kulaktan dolma bilgilerle hamileliği arttıran yiyecekler olduğu söylenen şeyler olsa da aslında hamile kalma ihtimalini arttıran bir yiyecek henüz bilim dünyasında tarafından belirlenmemiştir. Fakat bebeğin sağlıklı gelişimi için her anne adayı; hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında omega 3, folik asit, kalsiyum ve demir gibi takviyeleri doktor kontrolü altında kullanmaya başlaması gerekiyor.

● İlaçlar: (hamile kalma yöntemleri)

blank
hamile kalma yöntemleri

 İlaç tedavisi de gebe kalma yöntemlerinden biri fakat bunun için uzmanlar acele edilmemesini tavsiye ediyor. 1yıl boyunca düzenli bir cinsel birlikteliğin sağlanması ve tüm koşulların uygunluğuna karşın hala gebelik durumu eğer hala söz konusu değilse; doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanabilir. Hap ya da iğne şeklinde verilen bu ilaçların temel işlevi aslında yumurtlamayı uyarmak ve canlandırmaktır.

 Kilo:  (hamile kalma yöntemleri)

İnsan vücudunda ki yağ oranını gebelik için çok önemli bir faktör. Kesinlikle yağ oranı alt ve üst sınırlar içinde olmalı. Çünkü belirli olan sınırı aşması ya da altında olması gebelik ihtimalini düşürecektir. Özellikle çoğu aşırı zayıf kadınlarda regl düzensizliği ile birlikte kısırlık bile söz konusu olabilir.

● Yaş Faktörü :  (hamile kalma yöntemleri)

Geçelim hamilelik için ideal yaş aralığına. Evet kadınlar için en optimum yaş aralığı 20 ile 30 yaş arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran; 30 ile 35 yaş arasında ciddi bir düşüş göstersede bunun yanında 35 yaşından sonra ki dönemde ise her 5 kadından 1’inde doğurganlık sorunları görülüyor. 40 yaşından sonra hamile kalmaya çalışmak ise uzmanlar tarafından oldukça zor ve tehlikeli olduğu söyleniyor.

● Cinsel İlişki Sıklığı:  (hamile kalma yöntemleri)

Bir grup uzman doktor tarafından verilen tavsiye,  “Her gün ilişkiye girmeyin, baba olma şansınız düşer”  şeklindedir. Elbette ki düzenli ilişki yaşamak şartı ile, çiftlerin hamilelik ihtimalini gerçekleştirme şansı, her ay % 30 civarındadır. Düzenli demek, bulunan her fırsatta ilişkiye girmek demek değildir. Bir gün ara ile veya 2  3 günde bir yapılması, en uygunudur. Kısacası, girilen her ilişkiden sonra bir gün dinlenilmesi gerekmektedir. Eğer her gün ilişkiye girilirse ne olur? sorusu sık rastlanan bir sorudur. Çok fazla ilişkiye girildiği zaman, meninin hacmi ve sperm miktarında düşüş olur. Peki cinsel ilişkiye çok ara vermek, spermleri güçlendirir mi? İlişkiye çok ara verildiği zaman da aynı şekilde sorun yaratır. 15 gün hiç ilişkiye girmeyip, ardından gerçekleşen ilişkide, meydana gelen sperm miktarı fazla bile olsa, hareketlilik düşer.

● Anne ve Baba Adayına Düşen Görevler: 

blank

Hamile kalma olasılığını arttırmak ve bebeğin sağlıklı bir şekilde hayata gelmesi için; düzenli uyku ve beslenme, varsa alkol ya da sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durma, kronik bir rahatsızlık durumu varsa bu konuda tedavi görme ve kullanılan ilaçlara dikkat etme gibi anne adayına bazı görevler düşüyor. Sadece anne değil sigara ve alkolün sperm kalitesini düşürdüğü unutulmamalı bu yüzden erkeklerde bu kötü alışkanlıklardan uzak durmalı.

● Kafein:  (hamile kalma yöntemleri)

(hamile kalma yöntemleri)
(hamile kalma yöntemleri)

Strese ve yumurtalıklarda zararlara sebebiyet  verdiği düşünülen kafeinin, ara ara kullanmanın aslında bir zararı olmamasına karşın bağımlılık düzeyinde bir tüketiciyseniz; hamile kalma sürecinizde bir süre uzak durmak yararınıza olacaktır. Biraz idare edebileceğinizi umuyoruz.

Bunlar hamile kalmanızı arttıracak faktörler, peki hamile kalmanızı ENGELLEYEN Bazı faktörlerden haberiniz var mı? Bakalım neymiş bunlar..

YUMURTLAMA BOZUKLUKLARI VE POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PKOS)

blank
hamile kalma yöntemleri

Kadına ait infertilite nedenleri içinde en çok rastlananlar arasında yumurtlama bozuklukları  yer alıyor. Yumurtlama bozukluklarına sebeb olan hastalıkların başında maalesef polikistik over sendromu (PKOS) başı çekiyor. PKOS, kadında seyrek veya hiç yumurtlama olmamasının yanı sıra değişik hormonal dengesizliklerin izlendiği, buna bağlı olarak hamile kalmayı engelleyen, vücutta kıllanma, akne oluşumu, adet olamama gibi sorunların da ortaya çıktığı karmaşık bir tablo karşımıza çıkıyor. Bu sendromun varlığı durumunda kadının yumurtalıklarında normale göre daha fazla yumurta bulunmasına karşın bunların içerisinden bir yumurtanın seçilmesi, olgunlaşması ve atılmasında sorun yaşanıyor. Tedaviler süresince kadının üzerine düşen en önemli görev ise kilo almamak, hatta kiloluysa karbonhidrat tüketimini azaltarak biraz kilo vermek. Bu sayede hastadaki hormonal dengesizlik bir nebze geriletilebiliyor. PKOS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN..

YUMURTALIK REZERVİNDE AZALMA

blank

Yumurtalıkların içerisinde barındırdığı yumurta sayısına yumurtalık rezervi olarak adlandırılmaktadır. Yumurtalık içerisinde mevcut yumurtalar ne kadar çok ise bireyin yumurtalık rezervi o kadar iyi kabul ediliyor. Bir kız çocuğu doğduğunda yumurtalıklarındaki yumurta sayısı yaklaşık olarak 2 milyon civarında dünyaya gelmektedir. Ergenliğe kadar geçen sürede bu rakam hemen hemen 400 bine düşüyor. Ergenlikten sonra da her ay ortalama 1000 yumurta kaybı yaşanıyor.

30 yaşından sonra yumurtalık rezervi hızlı bir biçimde azalmaya başlıyor, 35 yaşından sonra ise azalma çok daha hızlı oluyor. Tabii ilerleyen yaşla birlikte tek sorun yumurta sayısının azalması değil. Aslında sorun kalan yumurtaların içerisinde iyi kalitede olan yumurtaların oranının azalması olarak ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak atılan herhangi bir yumurtanın döllenebilme, döllendikten sonra iyi embriyo olabilme şansı azalıyor ve bu da kadının gebe kalabilme şansını azaltan en önemli faktör olarak öne çıkıyor. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde gebe kalabilme ve anne olma planları yapılırken bu faktörleri hesaba katmakta fayda var.

TÜPLERDEKİ TIKANIKLIKLAR VE DİĞER PROBLEMLER

Tüpler yani rahim kanalları, spermin yumurtaya ulaşması ve döllenen yumurtanın rahim içerisine tekrar geri dönebilmesi esnasında önemli ve vazgeçilmez bir role sahip. Vazgeçilmez olmasının nedeni, tüpleri tamamen kapalı olan bir kadının kendiliğinden hamile kalabilmesinin mümkün olmaması. Tüpleri açık ama iyi fonksiyon göstermeyen kadınlarda ise dış gebelik görülme ihtimali artıyor. Gene tüplerde sıvı toplanması, gerek doğal yollardan oluşan embriyoların gerekse tüp bebek yöntemi ile rahim içerisine yerleştirilen embriyoların rahme tutunma şansını yarı yarıya azaltıyor. Sonuç olarak, tüplerin açık veya kapalı olmasının yanında sağlıklı olması da büyük öneme sahip. Bu durum kadının gerek doğal yoldan gerekse yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalabilmesinde belirleyici rol oynuyor.

RAHİM YAPISI İLE İLGİLİ PROBLEMLER

“Yumurta, sperm ve bunların birleşimiyle oluşan embriyo ne kadar kaliteli olursa olsun, oluşan embriyonun yerleşeceği rahim ve rahim iç dokusu sağlıklı değilse maalesef gebeliğin oluşabilmesi, oluşsa bile sağlıklı devam edebilmesi mümkün değil. Bu sebeble embriyonun yerleşeceği rahim iç yapısını etkileyen polip, miyom, enfeksiyonlar, yapışıklık, geniş rahim içi perdeleri ve benzeri sorunların mutlaka gözden geçirilmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor. KESİNLİKLE DOKTORUNUZA KONTROLE GİDİN..

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

blank
hamile kalma yöntemleri

Hamile kalma süreci aynı gebelik döneminde olduğu gibi sabır ve dikkat gerektiğini unutmayın. Yumurtalarınızda döllenme gerçekleşmiş olsa bile bu durumun gerçekleştiği belli bir süre sonra fark edilecektir. Bu yüzden bu süreçte moralinizi kesinlikle bozmamanızı tavsiye ediyoruz. Hadi o zaman hamilelik ne zaman belli olur sorusunun cevabına beraber bakalım.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın ilk aşaması regl döneminizin gecikmesi olarak bilinir. Fakat bu durum yalnızca düzenli bir şekilde adet gören kadınlar için geçerli olacaktır. Eğer düzensiz bir adet döngünüz varsa; hamile olup olmadığınızı anlamak için idrar ya da kan testi yaptırabilirsiniz. Kan testi daha kesin sonuç verdiğini unutmayın.

hamile kalma yöntemleri
hamile kalma yöntemleri

(hamile kalma yöntemleri)

Hastanelerde yaptırılan kan testi size 1 gün içinde hamile olup olmadığınız sonucunu rahatlıkla verecektir. Kanda HCG ölçümü yapan ve bu şekilde çoğunlukla kesin sonuç veren kan testini yaptırmak için ise adetinizin gecikmesini beklemenize gerek yoktur. Ancak kan testinin tam olarak kesin sonuç verebilmesi için en azından regl döneminize 4 ya da 5 gün kalmış olmasına da dikkat edebilirisiniz.

Hamileliğin oluşumu idrar testi ile de belli olur. Eczaneden gebelik testi satın alarak evinizde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu testin sonucunu çok kısa bir zamanda öğrenebilirsiniz. Fakat bu testin her zaman kesin sonuç vermediğini söylemek de mümkündür. Ayrıca bu testi yapabilmek için adetinizin en az bir hafta gecikmiş olması da gerekecektir. Eczanelerden temin edebileceğiniz bir diğer test ise erken gebelik testi. Biraz daha pahalı ama daha erken haberdar olacağınızdan emin olabilirsiniz.

(hamile kalma yöntemleri)

Elbette bütün bu ikilemlere gerek kalmadan çoğu kadında hamilelik belirtileri kendini 1 hafta içinde rahatlıkla belli eder. Kusma, baş dönmesi, koku duyarlılığı şikayetleri ile başlayan bu belirtiler hamile olduğunuzu kesin olmasa da yüksek oranda belli edecektir. Fakat bu mevzu kişiden kişiye göre değişen bir durum olduğu için bazı kadınlarda bu belirtiler kendisini çok geç de gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir