Karşınızda Huawei Yeni İşletim Sistemi : Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS resmen tanıtıldı!

Abd tarafından resmen baskı altına alınan Huawei’nin karşı hamlesi gecikmedi. Evet Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOS resmen tanıtıldı. Huawei HarmonyOS işletim sistemi ile yeni cihazlarının yazılımsal olarak desteklenecek. Rekabetin artması kuşkusuz en çok kullanıcıların işine yarayacak gibi duruyor.

Huawei yeni işletim sistemi : HarmonyOS

ABD hükümeti ile Çin arasında oluşan ciddi gerilim, Huawei’nin Android işletim sisteminden ayrılma yoluna itmişti. Ama çin tarafından karşı hamle çok gecikmemiş gözüküyor.  Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOS’u resmi olarak duyurmuş bulunmakta.

Çin’de ismi HongmengOS olacak ama küresel piyasalarda ismi HarmonyOS olarak adlandırılacak. Ayrıca yeni işletim sisteminin akıllı telefonlar, akıllı hoparlörler gibi internete sahip bütün cihazlarda kullanılabileceği söyleniyor.

HarmonyOS İşletim Sisteminin Hızı

Huawei işletim sistemi HarmonyOS , mikro çekirdek tabanlı bir işletim sistemi olduğu edindiğimiz ilk bilgiler. Cihazlarda kullandığı alanın az yer kaplaması cihazlar için ciddi performans artışlarını getireceği öngörülüyor.

Açık kaynak koduna sahip olan huawei’nin yeni işletim sistemi, tüm cihazlarda daha fazla güvenlik sağlamak için TEE (Güvenilir Uygulama Ortamı) adında bir sistemle birlikte geliyor. Harmony OS’deki Arc derleyicisi CC ++JavaJavaScript ve Kotlin dahil olmak üzere tüm büyük programlama dillerini tamamıyla destekleyecek.

HarmonyOS işletim sistemi kaynaklarını yüksek öncelikli görevlere dağıtarak uygulamaların yanıt gecikme süresini yüzde 25,7 azaltması ciddi mühendislik çalışması ile hazırlandıklarını gösteriyor.

Çok cihazlı bir IDE (Integrated Development Environment), birleşik bir derleme ve dağıtılmış bir mimari kit ile desteklenen HarmonyOS, farklı ekran düzenleri ile kontrollere olarak adapte olabiliyor. Hem sürükle bırak kontrolü hemde önizleme odaklı görsel programlamayı destekleyen sistem geliştiricilerin birden fazla cihazda rahatça çalışmasını sağlıyor.

Richard Yu, yaptığı açıklamada : Huawei işletim sistemi HarmonyOS ‘un Android’i teorik olarak değiştirebileceğini iddia ediyor. Fakat şuan kullanıcılar Google’ın kapsamlı uygulama portföyü için akıllı telefonlarındaki Google yazılımlarına tamamen sadık kalacak.

Google’a mesaj net: “Ekosisteme saygı duyuyoruz”

Huawei’nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, bu işletim sistemi artık akıllı telefonlarda kullanılmak üzere hazır olduğunu ama  ekosistem ve ortaklıklara saygı duydukları için bekleyeceklerini açıkladı. “Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS’a geçiş için hazır ancak bunu yapmayacağız.” diyen Yu, yaşanan olaylara rağmen Google bünyesinde kalmak istemeleri gayet şaşırtıcı.

Tabi ki olası bir aksilik durumunda eğer android sistemi kullanamayacak hale gelirlerse Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOS ‘u devreye sokacağına benziyor.

Uygulama desteği açısından,

blank
Android Programlarının hepsini destekleyecek

 HarmonyOS işletim sistemi tüm Android uygulamaları destekleyecek bir alt yapıya sahip onun haricinde HTML5 ve Linux tabanlı uygulamaları da desteklemesi ayrı bir özelliği olacak. Richard Yu “HarmonyOS’un amacı Android’i kullanmak ve gelecekte küresel bir işletim sistemi olmak” dedi.

Huawei, ortaklarına uyumlu uygulamalar geliştirmeye hemen başlamak ve yeni işletim sistemi için entegrasyon sürecini hızlandırmak için geliştirici kitler de sağlayacak.

Her ne kadar Trump yönetimi şirket kısıtlamalarını hafifletmek istediğini belirtse de yakın zamanda kısıtlamaların azalacağı yönünde bir emare yok. Geçtiğimiz günlerde ABD hükümetinin üst düzey yetkilileri, yönetimin ulusal güvenliğin etkilenmeyeceği durumlarda Huawei’ye bazı lisanslar verebileceğini de söylemişti. Ancak dün Bloomberg, Beyaz Saray‘ın Çin’in ABD’deki tarım ürünleri alımlarını durdurma kararının ardından bu lisansları vermesiyle ilgili kararının gecikebileceğini de bildirdi.

Kasmayan, donmayan stabil bir işletim sistemi: Huawei İşletim Sistemi HarmonyOS

Ayrıca HarmonyOS’un kullanıcılar için hızlı bir performans sunacağını söyleyen Yu huawei kullanıcılarını heyecanlandırdı. Ayrıca işletim sistemi kilobaytlık boyutlara sahip RAM’lerden gigabaytlık boyutlara sahip RAM’lere kadar, geniş bir bellek aralığında çalışabilek. https://www.huawei.com/tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir