İş Başvurusuna Giderken Nelere Dikkat Edilmeli

İş başvurularının kırılma anı tabi ki mülakatlardır. Bütün hayat boyu oluşturduğunuz birikimlerinizi sadece 15 dakika içinde en sade ve net şekilde iş görüşmesi sırasında insan kaynakları müdürüne aktarmanız gerekmektedir. Artık birçok firma CV’lerdeki bilgileri yetersiz buluyor. Artık şirketler için en önemli kriter mülakat sırasındaki performansınız. Peki mülakat sırasında neler yapmalıyız ya da neler yapmamalıyız? Gelin maddeler halinde birlikte açıklayalım.

Mülakattan Önce Başvuru Yaptığınız Şirketi İyi Analiz Edin

İş başvurusu yaptığınız şirkete gitmeden önce şirket hakkında bilgi toplamak sizin için çok faydalı olacaktır. Mülakat sırasında ön araştırma yapmanız görüşme sırasında sizin öne çıkmanızı sağlayacaktır. çok faydalı olacaktır. Firma yöneticileri hakkında araştırma yapmak, yöneticilerin kişisel çalışma alanlarını tespit etmek ve sosyal medya hesaplarını incelemek gelecek sorular hakkında sizi hazırlıklı yapacaktır.

İş Görüşmesinde Görüntünüzle Ön Yargıları Yıkın

İş görüşmelerinde ilk dikkat çekecek izlenim tabi ki nasıl giyindiğiniz. Araştırmalara göre insanlar karşısında değerlendirilmeniz ilk 30 saniye içinde olmaktadır. Bu yüzden iş görüşmesine gitmeden önce çok dikkatli giyinmenizi tavsiye ediyoruz. Ne çok abartı nede çok sıradan kıyafetler seçmelisiniz. Kurumsal kıyafetler seçmeniz sizin için en doğru seçim olacaktır.

Stres Yönetimi Ve Takım Çalışması Hakkında Becerilerinizi Kanıtlayın

Mülakat sırasında sorulara cevap verirken arada kendi yorumlarınızı katarak takım çalışması ve stres yönetimi konularının önemini vurgulayacak konuşmalar yaparsanız bu dikkatleri üzerinize çekecektir. Profesyonel hayatın en çok hoşlandığı iki şey varsa oda takım çalışması ve stres yönetimidir. Karşınızdaki insan kaynaklarına bu iki meseleyi çok rahatlıkla üstesinden gelebileceğinizi kanıtlayın.

REFERANSLARINIZ DİKKAT ÇEKİCİ VE BAŞARILI KİŞİLERDEN OLUŞMALI

İş başvurusunda dikkat edilecek bir başka husus referans verdiğiniz kişiler. Referans vereceğiniz kişi kişiler daha önce çalıştığınız bir işte ya da staj yaptığınız yetenekleriniz, sorumluluklarınız gibi konularda sizi tanıyan kişilerden oluşmalıdır. Hakkınızda yeterince bilgi sahibi olmayan referanslar kullanmak işi almanıza bile engel olabilir bu yüzden referans seçimine dikkat edelim. Ayrıca son zamanlarda giderek artan referans kontrollerinde güncel referanslar vermeyerek firmayı yanıltmaya çalışmanız da işi almanıza engel olur. Bu yüzden güncel referanslar kullanmalısınız.

İş Görüşmesi Saatinden 15 dakika Erken Gidin

İş görüşmelerinde randevu saatinden 15 dakika erken gitmek firma tarafından bu  işi ne kadar çok istediğinizi gösterir. Tabi erken gitme olayını fazla abartmamalısınız örneğin 1  saat önceden oraya giderseniz hoş karşılanmayabilir.

Konuşmalarınızda Olumsuz İfadeleri Kullanmayın

Mülakat sırasında siz ne kadar pozitif olursanız, karşınızdakine de o kadar çok pozitif enerji verirsiniz. Fakat kullandığınız olumsuz ifadeler karşı tarafa özgüvensiz itibari bırakabilir. O yüzden kendinizi ifade ederken olumsuzluk ifadesi taşıyan ifadelerden uzak durmalısınız.

Beklentileriniz İfade Ederken Mütevazi Olun

İş görüşmesinden önce şitket hakkında araştırma yaptığınızda firmanın size sağlayacağı koşullar ve avantajlar konusunda aşağı yukarı yeterli bilgiyi edinirsiniz.  Bu bilgiler doğrultusunda firmadan size veremeyeceği herhangi bir konu hakkında isteklerde bulunmamanızı tavsiye ediyoruz. Beklentilerinizi ne düşük ne de yüksek tutun. Beklentiniz firmanın size verebileceği seviyede olmalı.

Samimi Ve İçten Olmak

Samimi ve içten davranarak kendinizi ifade etmeniz işi alınmanızda çok büyük etkendir. Fakat samimiyeti profesyonel boyutta tutmalısınız. Fazla samimiyet tam tersi etki yaratabilir.

Eleştiriye Açık Olmak

İş görüşmesi sırasında mutlaka size yönelen eleştiriler olacaktır.Bunları şahsi olarak algılamayıp, eksiklerinizi görebileceğiniz bir fırsat olarak değerlendirin. Zaten sadece görüşme esnasında değil tüm iş hayatınız boyunca eleştirilere açık olmanız gerektiğini unutmayın.

Eski İşiniz Hakkında Konuşurken

İş görüşmesi esnasında konu eski işinizden ayrılma sebebine mutlaka gelecektir. Eski işinizden kötü ayrılmış ya da kavga etmiş olabilirsiniz ama bunlar önemli değil. İş görüşmesi esnasında eski işinizden kötü olarak bahsetmeyin.

İş Görüşmesi Sırasında Kararlı Olun

Ne kadar güzel bir CV hazırlamış olsanız bile eğer iş görüşmesi esnasında kararlı değilseniz kötü bir izlenip bırakırsınız. Görüşme esnasında ayağınızın yere sağlam bastığını karşınızdakine hissettirmelisiniz. Duruşunuzun dik olması , karşınızda ki ile göz teması kurmak ve el sıkışırken sıkı olmak bazı ufak tüyolar.

MAAŞ BEKLENTİNİZE VURGU YAPMAYIN!

Hepimiz tabi ki para kazanmak için işe girmek istiyoruz fakat iş görüşmesini sırasında bu konuyu açmak çok doğru değil. Görüşme esnasında sıra maaş beklentinize geldiğinde kendiniz için belirlediğiniz tavan ve taban maaş ücretlerine göre firmanın size verdiği teklifi değerlendirmek size kalmış. Ama mevcut meslektaşlarınızdan yüksek maaş istemek doğru olmadığını unutmayın. https://www.manrepeller.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir