İş Hayatında Zamanı Nasıl Yönetmelisin? İşte Zaman Yönetimi

 İşleri yetiştiremiyorum diyorsanız bilin ki sorun zamanı yönetemediğiniz içindir. İşlerinize en iyi şekilde odaklanmak ve verim almak istiyorsanız zaman yönetimi şart. Peki zaman yönetimi nasıl yapılır ? İşte zaman yönetimi için bazı tüyolar..

Her Zaman Düzenli Olun ve Sırayla İlerleyin

Mevcut iş yükünüz gereğinden fazla olabilir. Yapmanız gereken ilk şey yapılacak iş listesi. Evet yapılacak işleri önem sırasına göre listelemelisiniz ve sırayla üstünü çizerek devam etmelisiniz. Bu sıralamada işin önem derecesi ve teslim tarihi  gibi faktörleri dikkate almalısınız. Önünüzde duran bir yapılacak listesi nereden başlamanız gerektiği konusunda sizi yeteri kadar aydınlatacaktır. Zaman yönetimi için en önemli adım bu listeyi oluşturmak. Yeter ki listenize sadık kalın.

Kendi Takviminizi Oluşturun

İş listesini oluşturduk, sıra şimdi bunları takvime yerleştirmek. Hangi işe kaç gün zamn ayıracaksınız, ne zaman başlayacaksınız? Bu soruların cevapları takviminizde yer alması işlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Tabi bu takvimi dijital olarak ta hazırlayabilirsiniz. Böylelikle akıllı cihazlarınız size gerekli hatırlatmayı yapacaktır. Zaman yönetimi için teknolojiden faydalanmak sizin için harika bir fırsat olacaktır.

İşlerin Teslim Tarihi İyi Ayarlayın

Mümkün olduğunca birbirine yakın tarihli işleri üstlenmeyin. İşleri yetiştirememek sizin için motivasyon ve zaman kaybı olacaktır. Bunun için mevcut işi alırken eğer yetiştiremeyecekseniz hiç üstlenmeyin. Elinizde başka bir iş olduğunu, bu işi daha ileri bir teslim tarihinde yapabileceğinizi açıklayın. Bu arada iki işle aynı anda uğraşmayın,çünkü yeterli verimi alamazsınız.

Çok Derine İnmeyin

Mevcut işinizi yaparken aynı noktada takılıp kalmayın. Mükemmel olmasını istiyorsunuz biliyoruz ama bu enerjinizi gereksiz yere harcamanıza neden olacaktır. O yüzden tek bir noktada takılıp kalmak yerine notlar alarak bir sonraki kısma geçin. En son aldığınız notların üzerinden düzeltmeler yapabilirsiniz. Çünkü işinizi bitirdikten sonra zaman kaygınız olmayacağı için daha sağlıklı düşünüp analiz edebilirsiniz.

Odaklanın

Herkesin çalışırken dikkatini dağıtan zaafları yada çevresinde dikkatini dağıtacak etmenler vardır. Ama bunlar sorun değil. Yeter ki bunlardan kurtulmasını bilin. Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak şeyleri uzaklaştırın. Çalışmanızı bölecek bildirimleri kapatmak sizin için iyi olacaktır. Zaten kendinize sakin bir çalışma ortamı da sağlarsanız gerisi çok kolay olacaktır.

Kendinize de Zaman Ayırmayı İhmal Etmeyin

Planlı bir yaşam sizi en iyiye ulaştırır. Önemli olan çok çalışmak değil, planlı çalışmaktır. Gün içinde her saatiniz planlı olsun. Bu planlama içinde kendinize ayıracağınız zaman aralığı olması çok önemli. Gerekli motivasyon ve enerjiyi bu aralıklarda toplayacaksınız. Böylelikle çalışma saatlerinizin daha verimli geçtiğini fark edeceksiniz.Mesela; bu zaman aralıklarında ailemle geçireceğim, şu kadar süreyi çalışmaya ayıracağım, sosyal etkinlik için bu zaman aralığını seçiyorum gibi bir plan yapabilirsiniz.

Sağlığın için uykuna yeterli zamanı ayır

Sağlığınıza İyi Bakın

İşleri yetiştirmek için uykusuz kalmanın aslında o kadar verimli olmadığını fark edeceksiniz. Bedeninizin uykusuz kalması sağlığınızı olumsuz etkiler ve sizi yıpratır. Üretkenliğinizin azalmasını istemiyorsanız her gün ihtiyacınız olan uykuyu uyumalısınuz. Bunun yanında beslenmenize dikkat etmek ve spor yapmak sizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacak ve aldığınız verimi ciddi şekilde arttıracaktır. https://toggl.com/time-management-tips/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir