İshale ne iyi gelir? İshali Anında Kesen Yöntemler

İshal her insanın mutlaka istemeden de olsa tanıştığı bir hastalık. İshal, hastalarının aşırı düzeyde sıvı kaybetmesine ve vücudun direncinin ciddi ölçüde düşmesine neden olan bir hastalıktır. Hafif derecede meydana gelen ishal başlarda yakalandığında doktora gitmeye gerek yoktur. Evinizde de yediğiniz bir takım yiyeceklere özen göstererek ishal hastalığını kontrol rahatlıkla kontrol altına alabilirsiniz. O zaman ishali anında kesen yöntemlere başlayım. Evet ishale ne iyi gelir başlayalım..

Ishale ne iyi gelir ?

Öncelikle Su Tüketimini Arttırın

ishale ne iyi gelir
ishale ne iyi gelir

İshale yakalandıktan sonra bol bol sıvı tüketmeniz oldukça önemli. Fakat portakal suyu gibi bol miktarda C vitamini içeren sıvılardan ishal süresi içinde uzak durmakta fayda var. Aksi taktirde ishal hastalığının süresi uzayacaktır. Çünkü bazı çalışmalarda C vitaminin ishali arttırdığı gözlenmiştir.

KANSIZLIKTAN KURTULMAK ARTIK ÇOK KOLAY TIKLAYIN..

İshali Anında cek Ufak Bir Öneri

Evet öncelikle tadı kötü olsa da, sizler için çok etkili bir yöntemden bahsedeceğiz. Eğer evinizde hamur mayası varsa ishalden kısa süre içinde rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Hamur mayalarını ufak ufak parçalara ayırıp bir bardağın içerisine atın. İçerisine sıcak su ilave edin ve biraz beklettikten sonra için. İshale nasıl etki edeceğini göreceksiniz.

Oldukça Yaygın Bir Yöntemle Devem Edelim Limonlu Kahve

ishale ne iyi gelir
ishale ne iyi gelir

İshali ortadan kaldıracak en etkili yöntemlerden biriside limonlu kahve. Sadece bir tatlı kaşığı türk kahvesinin içerisine biraz limon damlatarak yutmaya çalışın. Bu yöntemle hem bağırsaklarınızın kendine gelmesini sağlaycaksınız hemde ishali ortadan kaldıracaksınız. Bu arada ishalle birlikte kusma probleminiz varsa ortadan kaldıracaktır.

Haşlanmış Patates Tüketimi

Haşlanmış patates içerisinde bulunan yüksek miktarda nişasta içerdiği için ishali kesmeye yardımcı olur. İshal olduğunuz zaman patatesi haşlayıp ve tuzlayarak tüketmek ishali kısa sürede kesecektir. Midenizin yumuşamasına ve rahatlamasını sağlayacaktır.

Bal ve Zencefil

ishale ne iyi gelir
ishale ne iyi gelir

Bir miktar balın üzerine bir tatlı kaşığı zencefil ekleyerek tüketmek ishalinizi anında kesecektir. Bunun yanında bal ve zencefil bir araya geldiğinde bağışıklık sisteminizi ciddi manada güçlendirecektir.

GRİBE YAKALANDIYSANIZ BU YÖNTEMLERİ DENEMELİSİNİZ.. TIKLAYIN

Karbonat Ve Su

1 lt suyun içine; 1 çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı yemeklik karbonat ve 3 çorba kaşığı şeker ilave ediyoruz. Bu karışımın ishali kısa süre içerisinde geçireceğini göreceksiniz. Bu tarifle hem ishali hızlı bir şekilde durdurmuş olursunuz hem de kaybettiğiniz sıvı miktarını şekeri ve tuzu vücudunuza tekrar almış olacaksınız.

Şimdi Genel Olarak İshale Ne İyi Gelir Bakalım..

ishali anında kesen yöntem
ishali anında kesen yöntem

• Böğürtlen de ishale iyi gelen meyvelerden biri olduğunu hatırlatalım. Dilerseniz suyunu içebilirsiniz veya yiyebilirsiniz. Yarım çay bardağı böğürtlen suyunun içerisine bir çay kaşığı yenibahar atarak rahatlıklatüketebilirsiniz.

• İshal bakterilerden kaynaklanan bir hastalık olduğu için bal oldukça faydalıdır. Sıcak suya birkaç yemek kaşığı bal karıştırarak gün içinde bunu içebilirsiniz.
• Yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı yaparak bu çayı tüketebilirsiniz. Vücudunuzun kaybetmiş olduğu suyu alır ve bağırsakların düzene girmesini sağlar.

• Bir tencere patates çorbası hazırlayarak gün boyunca çorbadan bir kaç kase içebilirsiniz. Patates, bağırsakların düzenlenmesini sağlayacaktır.
• Bol bol su içmeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım.
• Kemik suyu çorba hem sıvı alımı sağlar hem de sindirimi düzenler.
• Probiyotik yiyecekler ishali kesen yararlı bakteriler içerir.
• Lif bakımından zengin olan tatlı patatesin kaynatılarak tüketilmesi ishali önler veya azaltmaya fayda sağlar.
• Lif ve magnezyum bakımından zengin olan havuç suyu da tüketilebilir.

• Pirinç ve pirinç suyu gibi düşük lifli bağlayıcı gıdalar tüketmek oldukça önemli.
Sindirimi kolay olan muz kaybedilen potasyumu vücuda geri kazandırır. İshale karşı en güçlü meyvemiz diyebiliriz
• Elma sirkesi doğal bir antiseptiktir. Bu yüzden sindirim yolunun ve bağırsakların temizlenmesinde önemli rol oynar.

FARANJİT NASIL GEÇER ? MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN

İshal Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

ishali anında kesen yöntem
ishali anında kesen yöntem
  • Laksatif etkili besinler; Üzüm, incir, kayısı, kuru erik; Bağırsak hareketlerini artırarak besinlerden uzak durmalısınız.
  • Sebze ve meyveler; Posa içeriği yüksek besinler bağırsak hareketlerini artırarak ishali ve şiddetini artıracaktır.
  • Kepekli tahıl ürünleri; Posa içeriği yüksek kepekli ürünler bağırsak hareketlerini artıran bir başka besin.
  • Bazı bitki çayları; Kiraz sapı çayı, kayısı çayı, form çayı, açlık otu gibi çaylar bağırsaklarınızı hareketlendirecek içeceklerden uzak durmalıyız.
  • Yağ ve yağlı yiyecekler; Kızartmalar, yağlı tohumlar.
  • Sinameki; Laksatif etkilidir ve bağırsak hareketlerini arttırır.
  • Yulaf; Posa içeriği yüksek olması ishal için sıkıntılı olabilir.

Bozulmuş yiyecekler tehlike saçıyor!

Uzun süre bekletilmiş yada çok iyi pişirilmemiş besinlerin yanı sıra; şebeke içme suları da mikropları barındırarak ishale neden olduğu saptanmıştır. Özellikle çocuklarda, bağırsak enfeksiyonları, virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar, gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara alerji oluşumu, gereğinden çok meyve ve meyve suyu (özellikle elma, üzüm, kavun, şeftali) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik tedavisi, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, doğuştan metabolik hastalıklar da ishale yol açtığı saptanmıştır.

Kişisel temizliğinize özen gösterin

İshale karşı kişisel temizliğe dikkat etmek, özellikle her fırsatta elleri yıkamak,  kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze ve meyveleri tüketmemek, yiyeceklerin taze olmasına, paketlenmiş olarak satılan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

UYARI

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak oluşturulmuş ve bazı üniversitelerin araştırmalarına dayanan, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilirStabil Hayat https://www.medicalnewstoday.com/articles/320124.php https://www.emedicinehealth.com/diarrhea/article_em.htm https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-diarrhea-treatment#1 https://www.medicalnewstoday.com/articles/324424.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir