İşsizlik maaşı alma şartları değişti. İşte En Güncel ve Net Bilgiler

StabilHayat editörleri tarafından hazırlanan işsizlik maaşı hakkında en geniş ve kapsamlı rehber burada sizlerle.. 2020 yılı işsizlik maaşı; en düşük 1.168,27 TL ve en yüksek 2.336,53 TL olarak değişti. İşsizlik maaşı nasıl alınır? 2020 işsizlik maaşı ne kadar? Konu ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. O zaman işsizlik maaşı alma şartları nelerdir detaylı olarak inceleyelim..

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

işsizlik maaşı alma şartları
işsizlik maaşı alma şartları
 • Son 3 sene içinde toplamda en az 600 gün süre ile sigorta primi ödenmiş olması
 • İşten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortam üzerinden başvurması
 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz bırakılması
 • İşten çıkarılmadan önce ki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekmektedir

İşsizlik Maaşı Nasıl Alabilirim?

blank

İsşizlik maaşı almanız için öncelik olarak yukarıda saydığımız şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunların yanında en çok dikkat etmeniz gereken husus iş yerinizden kendi rızanız dışında ayrılmış olmanız. Eğer çalıştığınız kurum el değiştirirse ya da sizi kovarlarsa işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. 

EVDEN PARA KAZANMA YOLLARI İLE İLGİLİ YAZIMIZA GÖZ ATTINIZ MI?

Peki İşsizlik Maaşı Kaç Ay Devam Ediyor?

işsizlik maaşı alma şartları
işsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşı ödeme süresi aslında kişiden kişiye değişiyor.

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği sağlanmaktadır.

BİRBİRİNDEN HARİKA YENİ İŞ FİKİRLERİ İÇİN TIKLAYIN..

Peki İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır sorusu da en çok merak edilenler arasında. İşsizlik maaşı miktarı sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşı için günlük ortalama brüt kazancının %40’ı baz alınmakta. Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’inini geçmediğini belirtelim. Aşağıda ki tablo size yeterli bilgiyi verecektir.

blank

120 Gün Sayısına Dikkat

İşsizlik maaşı almanız için ikinci şart ise prim gün sayısını biraz daha açalım. Bir yere işe girdiniz ve orada 60 gün çalıştınız ve iş akdinizi gerçekleştirdiler. Siz bu şartlar altında kovulmuş olmanıza rağmen işsizlik maaşı alamıyorsunuz. İşsizlik maaşı almanız için aynı iş yerinde kesintisiz 120 gün çalışmanız gerekiyor. Bu da 4 ay yapıyor. Aynı zamanda 600 günlük priminizi de doldurmuş olmalısınız.

İŞ BAŞVURUSUNA GİDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? TIKLAYIN

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvuracağım?

işsizlik maaşı alma şartları
işsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşı almak için iş yerinizden alacağınız belge ile İŞKUR’a başvurmanız gerekiyor. Tabii ki bunun belli bir süresi var. İşsiz kaldığınız andan itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekiyor. (işsizlik maaşı alma şartları)

SERMAYESİZ İŞ KURULUR MU? MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN..

Gerekli Evraklar İse

Sigortalı olarak çalışmakta iken işsiz kalan işçi, işsizlik maaşını bizzat gidip kendisi İŞKUR’a başvurarak ya da elektronik ortamda başvurarak alabilirler.

E-Devlet üzerinden başvuranların İŞKUR’a ayrı bir belge teslim etmelerine gerek yoktur.

İŞKUR‘a elden başvurarak işsizlik maaşından faydalanmak isteyenlerin ise;

 • Nüfus kağıdı,
 • İşten ayrılış bildirgesi ve
 • İşsizlik maaşı dilekçesi ile şahsen başvurmaları gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ KERE ALINIR? (işsizlik maaşı alma şartları)

blank
(işsizlik maaşı alma şartları)

İşsizlik maaşının almanın aslında bir sınırı yok. Fakat dikkat etmeniz gereken husus işsizlik maaşı alma süresinin bitmesinin ardından tekrar işsizlik maaşından yararlanma şartlarının en baştan sağlanması gerektiği.

İşsizlik maaşından yararlanabilmenin ilk şartını yukarıda bahsetmiştik; 3 yıl içinde en az 600 gün çalışma olduğuna göre, kişi ilk defa işsizlik maaşı aldıktan sonra, ikinci defa işsizlik maaşı alabilmek için tekrar 600 gün çalışmalıdır. (işsizlik maaşı alma şartları)

Dikkat ; İşsizlik Ödeneğinin Kesildiği Haller

 • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin,
 • Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde Kurumumuzdan işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin, (işsizlik maaşı alma şartları)

işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir. 

 • İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Fakat, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

hallerinde durum 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya Alo170’e bildirilmeniz gerekiyor. (işsizlik maaşı alma şartları)


İşsizlik ödeneğinden yararlananlar, kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorunda olduğunu hatırlatalım.

Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir