izlenmesi gereken yabancı diziler – Bu Dizileri Kaçırmayın

Eğer bu dizileri kaçıranlar varsa biz tekrar hatırlatalım dedik. Evet sizler için en kaliteli ve sürükleyici dizilerden oluşan mutlaka izlenmesi gereken yabancı diziler serisinin 1. bölümüne hoş geldiniz.. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Humans

Humans dizisi ile başlıyoruz. Evet dizimizin konusu insanların yaşamını kolaylaştıracak ve onlar çalışırken ev işlerini yapabilecek, gündelik hayatlarına yardımcı olacak sentetiklerin (android, yani insan görünümlü robotların) üretildiği, var olduğu bir gelecekte geçiyor. Sentetiklerin normalde duyguları, düşünceleri, özgür iradeleri yoktur. Fakat ‘bazı özel’ sentetikler hariç… Dizi de esasında bu iradeli olan bir grup sentetiğin ve onların çevresindeki insanların hikayesi üzerinden gelişiyor.

David Elster tarafından yaratılan sentetikler artık insanların evinde yardımcı, iş yerlerinde çalışan işçi ve hatta fuhuş sektöründe ki sex objesi olarak herkesin hayatının birer parçasıdırlar. David Elster’in hepsinden farklı olarak yarattığı bir sentetik grubu var. Leo, Mia, Niska, Max ve Fred dizimizde bir birine hiç benzemeyen karakterler. Bu zeki yaratıkları istemeyen birileri elbette olacak. Herkesten gizli bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyorlar ve bir gün Mia karakteri sentetik haydutları tarafından kaçırılıyor ardından bir aileye sıfır bir cihazmış gibi satılıyor. Diğer sentetiklerimiz hem Mia’yı arayıp hem de onları yok etmek isteyen devlet yetkililerinden kaçmaya çalışıyor. Kendilerine özgür bir hayat arayan karakterlerimiz ister istemez Mia’yı satın alan aileyi de olayların içine sokmuş oluyor. YAPAY ZEKA KONUSUNU KAVRAMAK İSTEYENLERİN KESİNLİKLE KAÇIRMAMASI GEREKEN BİR YAPIT.

LUCİFER

blank

Lucifer, Tanrının gözde meleğiyken, babasına (!) savaş açar. Bu yüzden şeytanlaşır ve cehenneme, orayı yönetmesi için sürülür. Dizi, Lucifer Morningstar adında emekli bir melek üzerine. Lucifer, bilen bilir, şeytanın isimlerinden birisidir. Cehennem’in hükümdarı şeytan Lucifer, mutsuz olduğu ve hayatından sıkıldığı için görevinden istifa eder ve tahtını terk ederek melekler şehri olarak bilinen Los Angeles’a yerleşir.

Burada Lux adında bir bar açıp şeytani yardımcısı Mazikeen ile işleten Lucifer, gününü gün ettiği bir yaşam sürmeye başlar. Bununla beraber üstüne aradan birkaç yıl geçmişken günün birinde elbette Lucifer’ın hayatını değiştiren o günün zamanı gelir. Tanıdığı ve ünlü olmasında yardım ettiği bir kadın kulübünün önünde öldürülünce kendisini olayın içinde bulur ve yolu Los Angeles Polis Departmanı’ndan Dedektif Chloe Decker ile kesişir. Dahası kendi doğasının tersine giderek ‘suçluyu cezalandırmak’ için harekete geçerek Chloe’ye yardım etmeye başlar. Ama tabii ki bu yardım girişimi sadece devamında olacakların başlangıcı olur… DİZİ SADECE OYUNCULUKLAR İÇİN BİLE İZLENMEYE DEĞER..

DARK

blank

Tartışmasız son yılların en çok konuşulan platformu tabi ki Netflix, artık bildiğiniz üzere Amerika topraklarından uzaklaşarak, farklı havaları soluyor. Almanya sınırlarına gelen ve bize oldukça başarılı bir yapım sunan Netflix için bu konuda da kendine hayran bıraktı desek yanlış olmaz sanırım. Bir başka paradoks içeren bir dizi sizleri bekliyor…

“Asıl soru nerede değil, ne zaman!”

Bir kayıp çocuk, karanlık sırlarla örülü bir Alman kasabası ve çarpık ilişkilerle sarmalanmış aileler… Baran bo Odar ile Jantje Friese’ın yaratıcılığını üstlendiği, çekimleri Berlin’de gerçekleşen Dark, karanlık ve gizemli havasıyla bizleri adeta kendi içine bir mıknatıs gibi çekiyor. Geçtiğimiz yıl Oscar yarışında izlediğimiz filmlerden biri olan Danimarka yapımı Land of Mine filmiyle tanıdığımız 20 yaşındaki Louis Hofmann‘ı başrolde gördüğümüz Dark, bizi 2019 ile 1986 arasında gizemli bir yolculuğa çıkarıyor.

Gizemli bir mağara, uzun ağaçlarla kaplı bir orman, cesur çocuklar, ekran başında bizi germeyi başaran müzikler, kasvetli bir hava… evet tüm klasikleşmiş gerilim-korku filmi unsurlarını saydım değil mi? Aslında bunların hepsi Dark’da da fazlasıyla var. Ancak atmosferin içine öylesine başarıyla yerleştirilmiş ve oyuncuların yalın performansları o kadar uyumlu ki,  dizi kendini gerilim klişelerinden sıyırarak, sahnenin bir üst basamağına çıkıyor ve bilimkurgu-gerilim türünde dikkat çeken bir yapım olarak ekranlarda yer buluyor.

Bu tarz paradoks filmleri merak ediyorsanız TIKLAYIN…

Sherlock Holmes

blank
izlenmesi gereken yabancı diziler

Birisi size Sherlock adında bir dizi için “Çok kaliteli bir yapım, mutlaka izlemelisin,” dediğinde BBC’ye ait bu belgesel izlenimi sunan mini seri için şüphe içinde olmanız her ne kadar mantıklı olsa da izlemeye başladığınızda çok farklı bir hikaye, uyarlama ve orijinaline yakın bir modern adaptasyon ile üst düzey bir emek sonrası karşımıza çok kaliteli bir yapım çıkıyor. Evet olağan üstü oyunculuklar ve birbirinden farklı konular ile tam bir başyapıt.

Sherlock, yaşadığı yer olan Londra’da 2010 yılına ait bir görsel sunum ile başlıyor ve Londra’nın o eşsiz sokaklarının geniş açı sunumu ile genç bir dedektifin sokakları dolaşarak suçları çözmesini izliyoruz. Dizinin izleyiciyi üzen tek noktası bir sezonda sadece 3 bölüm çekmeleri ve neredeyse 2 sene ara vermeleri. EE bu kadar kaliteli bir dizi her hafta çekilmesi imkansızdı tabi.

Band of brothers

izlenmesi gereken yabancı diziler
izlenmesi gereken yabancı diziler

Band of Brothers (Kardeşler Takımı) imdb de tüm zamanların en yüksek notlu dizisi 9.6 .

506. alayının easy bölüğü piyadeleriyle birebir görüşerek yazdığı kitabını filme uyarladıkları dizi yapımıdır olaylar ve kişiler tamamen gerçek olması dizinin bir başka dikkat çeken noktası. Dizinin her bölümünün başında ve sonunda görülen yaşlı anlatıcılar easy bölüğünün hayatta kalan gerçek üyeleridir askerleridir şunuda özellikle belirtmeden geçemeyeceğim keşke bizim de kendi şanlı tarihimizi bu tarz dizilerle kitlelere ulaştırabilsek.

Gerek kusursuz görsellik gerekse de kostüm makyaj gerekse kurgu itibari ile asla eskimeyecek olan efsane film-dizi ayrıca çekildiği yıllarda henüz tanınmaya fakat şuan itibari ile sinema sektörünün en büyük yıldızları durumundaki james mcavoy, tom hardy, michael fassbender, jimmy fallon gibi yüzleri de görmek ayrı bi mutluluk yaratmıyor değil. Kesinlikle seyredeceğiniz diziler listesine eklemelisiniz.

Taboo (izlenmesi gereken yabancı diziler)

blank
izlenmesi gereken yabancı diziler

Taboo dizisinin konusu ise şu şekilde; James Delaney (Tom Hardy), annesinin mensup olduğu bir Afrika kabilesinde geçirdiği on yıllık sürenin ardından, babasının ölümü ile memleketi İngiltere’ye geri döner.  Bu sırada, dönemin meşhur ve çok tehlikeli Doğu Hindistan Şirketi’nin göz koyduğu kritik bir arazinin, babası tarafından sadece oğlu James’e bırakıldığı ortaya çıkar. Bu işe dünden razı olan ve şirket ile pazarlıklarda sona yaklaşan James’in üvey kız kardeşi ve onun kocasının hain planları bir anda suya düşer. İngiltere’de ortalık karışmaya başlayacaktır.

Chernobyl (izlenmesi gereken yabancı diziler)

izlenmesi gereken yabancı diziler
izlenmesi gereken yabancı diziler

Band of Brothers, John Adams ve Generation Kill gibi sevilen mini dizileri televizyon dünyasına kazandıran HBO, geçtiğimiz günlerde büyük yankı uyandıran bir mini diziyi daha izleyicilerin beğenisine sundu. 6 Mayıs’ta yayınlanmaya başlayan HBO mini dizisi Chernobyl

 izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. İnsanlık tarihinin en büyük felaketlerinden birine ışık tutan dizi, bu konuya son derece gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşması ve gerilim dozu yüksek hikâyesi ile beğeni kazandı.

The Hangover Part II ve The Huntsman: Winter’s War filmlerinin senaristi olan Craig Mazin’in senaryosunu kaleme aldığı Cherboyl, adından anlaşıldığı üzere, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil şehrindeki nükleer santralin patlaması sonucunda yaşanan trajediyi ekranlara taşıyor.

Dizideki gerçeklik insanın tüylerini diken diken eden düzeyde. bundan ötürü klasik bir hbo dizisi yani realitenin ta kendisini sıkmadan ve sinematogrofik açıdan muhteşem şekilde aktaran bir yapıt. Netflix yöneticilerinin oturup ders niyetine izlemesi gereken başka bir örnek DİYEBİLİRİZ..

OZ (izlenmesi gereken yabancı diziler)

izlenmesi gereken yabancı diziler
izlenmesi gereken yabancı diziler

Şimdiye kadar izlediğimiz hapishane temalı dizi ve filmlerin çok ötesinde bir dizi olan OZ dizisi bir hapishane de geçebilecek her türlü suç unsurunun bulunduğu ve mahkumların birbirlerine üstünlük kurmak için her türlü yasa dışı yönteme başvurdukları bir dizi olarak 6 sezon boyunca HBO kanalı tarafından yayınlanmış. (izlenmesi gereken yabancı diziler)

Yüksek güvenlikleri bir Amerikan hapishanesi olan Oswald State Correctional Facility de geçen dizi bu hapishane de mahkumiyetlerini süren Naziler, İtalyanlar, İrlandalılar, Latinler, Zenciler, Müslümanlar, Motor çeteleri, Gayler ve kendi halinde bireysel takılan diğer mahkumların güç savaşını konu alan OZ dizisi hapishane müdürü ve Eyalet valisinin ego tatminleri ile siyasi gelecekleri için göze aldıkları risklerin mahkumlar üzerindeki etkilerini ve hapishane de çıkan isyanları en etkileyici şekilde izleyicilere sunuyor (izlenmesi gereken yabancı diziler)

BUNLARIN YANINDA KESİNLİKLE İZLENMESİ GEREKEN FİLMLERİ MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN…

MR ROBOT (izlenmesi gereken yabancı diziler)

yabancı dizi önerileri
yabancı dizi önerileri

Başrolde Elliot adlı karakter bulunmaktadır. Bu karakter çocukluk yaşlarından beri ailevi şiddete maruz kalmış ve genellikle asosyal olan bir karakteri temsil etmektedir. Elliot bir siber güvenlik firmasında tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Fakat Elliot’un hayatı istediği gibi gitmez. Psikolojik sorunlarla mücadele eder.

Bu psikolojik sorunların bir yansıması olarak ise geceleri yaptığı işler görülür. Geceleri sevdiklerine ve ailesine zararı dokunan kişilerin bilgisayarları vasıtasıyla onlara zarar vermeye çalışır. Bir gün hayatı değişecektir. Bir sabah iş yerine gittiğinde şirketin bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu görür. Konu ile ilgili inceleme yaparken saldırının bir grup hacker tarafından düzenlendiğini görür. Fakat hacker’ların amacı aslında Elliot’u ekiplerine katmaktır. Onu da saldırı ekiplerine katmak için mücadele verirler. Bu noktada Mr Robot devreye girer. Bu bilinmeyen siber saldırı ekibinin lideri odur. Elliot’un sahip olduğu yetenekler ise onu ziyadesiyle tatmin etmektedir. Etkileyici diyalogları ve kusursuz oyunculuklarıyla kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi.

Fsoceity grubu böylece ortaya çıkar. Bu grup dünya devi ekonomik güçlere sahip olan işletmeleri devirmek amacını gütmektedir. Elliot da bu gruba katılarak hayalini gerçekleştirmek ister. Elliot dizide şizosfreni bir kişiliği de andırmaktadır. Fsocieity adlı grupta kız kardeşini ve babasını bulur. Fakat gel gitleri ile aslında gerçek mi yoksa bir hayal ürünü mü olduğu belirlenemez. Tyrell Wellick, Elliot ile iş birliği yapmaya karar verir fakat daha sonra ortadan kaybolur. Onun nereye gittiğini bilen yoktur. Kim olduğunu da… Dünya düzenini kavramak istiyorsanız bu diziyi izlemek için acele edin.

Westworld (izlenmesi gereken yabancı diziler)

yabancı dizi önerileri
yabancı dizi önerileri

Westworld (Batı Dünyası) geleceğin dünyasından heyecan ve macera arayan insanlar için özel olarak kurulmuş bir tür panayır, eğlence yeri gibi dizayn edilmiş özel bir kasabadır. Macera için burayı ziyaret eden zengin müşteriler, farklı zaman dilimlerine (Roma İmparatorluğu, Orta Çağ, Vahşi Batı) gidip robot-kovboylarla savaşabilmektedirler. Ancak bir gün parkın ana bilgisayarında yaşanan bir sorun nedeniyle robotlar serbest kalır. O sırada parkta olan iki misafir, robotların 1 numaralı hedefi haline gelmişti

FRINGE (izlenmesi gereken yabancı diziler)

blank
yabancı dizi önerileri

FBI dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip kurmuştur. Bu açıklanamayan esrarengiz olaylara örnek vermek gerekirse yeni doğan bir bebeğin inanılmaz derecede hızlı büyüyerek (5 dakika gibi bir sürede) yaşlanarak ölmesi verilebilir. FBI’da özel ajan olarak görev alan Olivia Dunham, metafizik üzerine araştırmalarda bulunan bilim adamı Walter Bishop ve bilim adamının oğlu Peter Bishop’ın esrarengiz olayları araştırması konu edilen dizinin yapımcıları diziyi The X-Files’dan ilham alarak tasarladıklarını ancak çok farklı bir tarza döndüğünü belirtmiştir. Fringe dizisinde esrarengiz olaylar, hastalıklar, paralel evren gibi bir çok konu işlenmektedir

DR WHO (izlenmesi gereken yabancı diziler)

izlenmesi gereken yabancı diziler
izlenmesi gereken yabancı diziler

Televizyon tarihinin en uzun soluklu ve en başarılı bilimkurgu dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen İngiliz menşeli Doctor Who, 2005’te baştan aşağı yenilenen versiyonuyla izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Yayın hayatına 1963’te başlayan kült dizi, yaptığı zaman yolculuklarıyla kötülerin en büyük düşmanı haline gelen Doktor adlı eğlenceli bir karakterin etrafında dönüyor. Başrolde izleyeceğimiz ünlü İngiliz oyuncu Christopher Eccleston, seneler içinde Doktor’u canlandıran dokuzuncu aktör olmanın gururunu yaşıyor. Yardımcısıyla birlikte İngilizlere özgü sıradan bir polis kulübesine girip, zamanlar ve mekanlar arası yolculuklara çıkan Doktor’un nefes kesen maceraları, bugüne kadar 39 ayrı ödüle layık görüldü. (izlenmesi gereken yabancı diziler)

Altered Carbon (izlenmesi gereken yabancı diziler)

izlenmesi gereken yabancı dizilereri
izlenmesi gereken yabancı diziler

Altered Carbon genel hikayesi itibarıyla bilinç aktarımına ve teknolojiye dinsel açıdan bakan bir dizidir. Dizide, bilinçüstü dünyaya geçilmesiyle beraber dijital gelişmeler bilinç aktarımını mümkün hale getirmiştir. Dijital ortamda depolanan, aktarılan ve hapsedilen bilinç dünyasında tutsak kalmış bir bedenin kurtulma macerasının anlatıldığı Altered Carbon dizisinde, özgürlüğünü kazanmak isteyen Takeshi Kovacs karakteri, bunun için dijital dünyanın sırlarını çözmek zorundadır.

Laeta Kologridis tarafından yaratılan dizinin dijital bir çağda işleniyor. Bedeni ve ruhu buzlar içerisinde tutulan isyancı Takeshi Kovacs, yaşadığı dönemden 250 yıl sonra çözülür ve kendisini bambaşka bir dünyada bulur. Alışık olmadığı, zihnin bedenden bedene aktarıldığı dünyada yaşamaya zorlanan isyancı Kovacs, önce bu dünyadan kaçmanın yollarını aramaya çalışır. Çıkış yolunu bulmaya yaklaşırken diriltilmesinin gerçek nedenini öğrenir ve yeni bir varoluş mücadelesi başlar. (izlenmesi gereken yabancı diziler)

His Dark Materials

blank
izlenmesi gereken yabancı diziler

His Dark Materials, paralel evrenlerde hareket edebilen iki çocuğun hikayesini konu ediyor Philip Pullman imzalı ünlü fantastik roman serisi His Dark Materials’dan uyarlanan yapımın yönetmen koltuğunda The King’s Speech’in ünlü yönetmeni Tom Hooper oturuyor. Dizide Lyra karakterini Logan ile tanıdığımız Dafne Keen canlandırırken Lyra’nın babası Lord Asriel adlı karaktere ise James McAvoy hayat veriyor. Oyuncu kadrosundaki bir diğer isim olan Lin Manuel-Miranda’nın Lee Scoresby karakterini canlandırdığı dizinin senaryosunu ise Jack Thorne kaleme alıyor. (izlenmesi gereken yabancı diziler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir