izotonik Su Nedir ? İzotonik Su hakkında Dev Rehber

Son zamanlarda Tv lerde sürekli karşımıza çıkan ‘Saf suyu kim önerir?’ diye sloganlarla başlayan reklamlar herkesin dikkatini çekmiş durumda. Fakat bu artan reklamlarla beraber tüketicide özellikle annelerde kafa karışıklığına neden olmuş durumda. Stabil Hayat ekibi bu izotonik su meselesine açıklık getiriyor. İzotonik suyun kullanıldığı alanlar hakkında kısa bir bilgesel verelim… Geçelim İzotonik Su nedir ?

Izotonik Su Nedir ?

Öncelikle İzotonik Su meselesinin Medya ve Diğer  Platformlarda Yankısı Nasıl ?

İnternette ve sosyal medya platformlarında yapılan araştırmalara göre; kullanıcıların bıraktıkları feedback’ler üzerinden yapılan analizlere göre bazıları bu reklamlardan rahatsız olurken bazıları ise (özellikle anneler) ürünü ciddi manada merak etmiş durumda.

İzotonik Su Nedir ?

Doktorların ve sağlık personelinin gözde malzemesi olarak nitelendirebileceğimiz izotonik su aslında bir çok dal ve bölümde ciddi ölçekte kullanıldığı göze çarpıyor. İzotonik serum adı ile de tabir edilen, fiziksel olarak (SF) olan ve tıp bilim dalında aslında sıkça kullanılan bir çözelti türüdür. Hastane ortamında bu çözelti ile birlikte bir çok sorun giderilebilir ya da giderilmesi için kullanılabilir. Bunun yanı sıra anti bakteriyel ve mikrop öldürücü özellikte bir madde olduğundan dolayı yeni doğmuş çocukların burun ve göz temizliğinde zaten kullanılıyor. Genellikle bu solüsyonlar açık yaraların temizlenmesinde, hatta bu maddenin lens solüsyonu olarak kullanıldığı bile görülmüştür.

Son zamanlarda reklamlarda sıkça adını duyduğumuz izotonik su için bir çok araştırma yapılmaya başlandı bile. Şimdi biz size Kısaca İzotonik Su hakkında maddeler halinde bilgilendirme yapalım :

Öncelikle izotonik Su Güvenli sudur.

İçerisinde herhangi bir kalıntı kalmayacak biçimde saflaştırılan su, içilmediği sürece insan bedeni için herhangi bir zarar teşkil etmez. Ama kesinlikle içilecek bir su değildir. Aslında izotonik dediğimiz su saf suyun Tuzlu hali diyebiliriz. Serum fizyolojik olarak da adlandırılmaktadır.

100 gr su 1 gram tuz eklenerek yapılan karışımdır. Aslında bir nevi tuzlu su da diyebiliriz. Bazı durumlarda bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yüzden doktora görüşülmeden kullanılması zararlı etkiler yaratabilmektedir. Bu su her zaman arıtılmış su olmayabilir. İzotonik olması mikroplardan temizlendiği anlamına gelmemektedir.

izotonik su nedir
izotonik su nedir

Tıbbi alanda kullanılan en temiz su diyebiliriz.

Saf su, içinde patojen (vücut için zararlı olabilecek madde) bulunmadığı için tıp alanında açık yara temizlemesinde ve ilaç yapımında da ciddi ölçüde kullanılır.

Cildinizle uyumlu ve dermatolojik olarak gayet sağlıklıdır.

Saf su, ciltte kalıntı ve iz bırakan bileşenlerden  arındırılmış sudur. Saf su kullanılarak ve saf su ile dokunarak üretilen ürünler, hem yetişkinlerin hem bebeklerin cildinde hiçbir iz bırakmadan temizlik sağlarlar.

Kesinlikle Kimyasal su değildir.

Saf su, yanlış yönlendirmelerin aksine kimyasal değil, içerisindeki kimyasallardan arındırılmış bir sudur.

Tekrar hatırlatırsak İçme suyu değildir.

Sevdiklerinin bakımı ve sağlığı için hassas olanlar iyi bilir; temizlik ve sağlığın vazgeçilmezi olan izotonik su sadece içildiği takdirde insan bedenine zarar verebilir. Bunun dışında yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli izinlere sahip tüm saf su içerikli ürünler insan sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmaz.

İzotonik Su Faydaları ve Zararları Konusunu Özet Geçersek ; ( izotonik su nedir )

İzotonik suyun fizyolojik bir madde olmasından dolayı insan vücuduna bir zararı yoktur. Elde edilen araştırmalara göre asidik veya bazik olmamasından dolayı olan bu durum, insan vücuduna en az zarar veren maddelerden birisi olarak kabul ediliyor. Aslında bir nevi buna tuzlu su da diyebiliriz. Fakat bazı durumlarda yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yüzden doktora görüşülmeden kullanılması zararlı etkiler yaratabilmektedir. İltihap, ateşlenme, morarma, kızarıklık gibi bazı yan etikleri görülmüştür.

İzotonik kelime anlamı olarak ‘Aynı basınçlı’ demektir. İzotonik sıvı çözeltileri insan serumuyla aynı osmotik basınca sahiptir. Bu sebeple vücutta zararlı etkilerde bulunmazlar, alyuvarları eritmezler ve dokuları tahrip etmezler.

izotonik su nedir
izotonik su nedir

BİLİMSEL AÇIKLAMASINA BAKARSAK

Bilimsel olarak incelediğimizde %0.9 NaCl formülüne sahip olduğunu görebiliriz. 50, 100, 150, 250, 500 ve 1000 ml torbalarda piyasaya sürüldüğü ve hastanede birden çok amaçlı kullanıldığını görebilmekteyiz. Ve son zamanlarda bebek bezlerinde de kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Bilimsel araştırmalara göre saf suya göre daha sağlıklıdır. ( izotonik su nedir )

Formülü NaCl + H2O -> HCl + NaOH’tur.

(izotonik su nedir)

Hakkında Yapılan Bazı Testler

Laboratuvar testleri Uzun süreli parenteral uygulamalarda ya da hastanın durumunun gerektirdiği bazı durumlarda hastadaki sıvı dengesi, elektrolit konsantrasyonları ve asit-baz dengesindeki değişiklikleri izlemek amacıyla klinik değerlendirme ve periyodik laboratuvar testleri yapılması önerilir. Normal değerlerden önemli derecede sapmalar görüldüğünde alternatif çözeltilerle bu değerlerin normale döndürülmesi gerekir. Pediyatrik kullanımla ilgili uyarı ve önlemler: Yenidoğanlarda ya da çok küçük bebeklerde sıvı ve elektrolit dengesi çok az miktarlarda sıvı uygulanmasıyla bile etkilenebilmektedir.

Yenidoğanların, özellikle de böbrek işlevleri henüz tam gelişmemiş ve sıvılarla solütleri atma yeteneği kısıtlı olan miadından önce doğmuş yenidoğanların tedavisinde dikkatli olunmalıdır. Sıvı alımı, idrar miktarı ve serum elektrolit düzeyleri yakından izlenmelidir. Yaşlılarda kullanımla ilgili uyarı ve önlemler: Genel olarak yaşlı hastalarda doz dikkatle seçilmelidir. Yaşlılarda karaciğer, böbrek veya kardiyak işlevlerin azalmış olabileceği, birlikte başka ilaçların da kullanılabileceği ya da tedavi edilmeye çalışılan durumdan başka hastalıkların da bulunabileceği düşünülerek genelde tedaviye doz aralığının en altındaki dozlarla başlanması önerilir.

https://www.wikihow.com/Make-Distilled-Water https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00632775 https://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/s8776?lang=en&region=TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir