Kadınlarda Göğüs Ağrısı neden olur – En Geniş Rehber Sizlerle

Kadınlarda çok korkulan meme ağrıları sadece kanser belirtisi değil elbette ki. Bunun  dışında da pek çok nedeni olabilir.  Kadınlarda meme ağrısı, memeyle ilgili en sık görülen şikâyetlerden birisidir. Ağrı bir yada iki memede farklı derecelerde ve şiddette olabilir. Memede ağrı şikayetiyle hekime başvuran hastaların en büyük korkusu kanser olma ihtimalleridir. Gerçekte, meme ağrısıyla kanser arasında aslında direkt olarak bir ilişki yoktur. Meme kanserinin birçok bulgusu yanında, memede ağrı olanı çok azdır. Memede ağrının nedeni, memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklar da neden olmuş olabilir. O zaman kadınlarda göğüs ağrısı neden olur ? Detaylı olarak inceleyelim..

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur?

kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Adet düzeni ile ilgili (Periyodik = Menstrüasyonla ilgili olan )

Adet düzeni ile ilgili olmayan (Menstrüasyonla ilişkisi olmayan, devamlı = Nonperiyodik) olmak üzere iki tip ağrı meydana gelir. Öncelikle bu nedenlere bakalım sonra diğer sebebleri inceleyelim..


Adet Düzeni İle İlgili (Periyodik = Menstrüasyonla ilgili olan)


Kadınların en hassas yerlerinden biri ve hormonlara karşı en duyarlı organlardan biri de memedir. Regl dönemlerinden (menstrüasyon) sonra yumurtalıklardan tarafından başlanan salgılanan östrojen ve progesteron hormonu, memeyi süt vermeye hazır hale getirir. Bu hormonlar, memedeki süt kanallarının ve süt yapan hücrelerin büyümelerine ve çoğalmalarına neden olur. Bu nedenden ötürü menstrüasyon öncesi, memede su retansiyonu ve hacim artması yaparak gerginliğe neden olmaktadır. Menstrüasyonun başlamasıyla birlikte meme içinde oluşan yapılar involüsyona uğrar ve tekrar eski haline döner.

kadınlarda göğüs ağrısı neden olur
kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

(Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

Memedeki bu hücre çoğalmaları ve involüsyon sonucu fibrokistik yapılar oluşur. Regl öncesi dönemde memede gerginlik ve ağrı normaldir. Menstrüasyonun başlamasıyla birlikte ağrı ve gerginlik kaybolur. Bazen bunun şiddetinde artmalar görülebilir. Meme ağrılarının % 70-80’i bu şekilde görülür. Genellikle 30-40 yaşlarında daha sık görünen Periyodik ağrıların nedenleri arasında hormonal (östrojen ve progesteron) değişiklikler /regl düzensizlikleri, prolaktin hormonunun artması, doğum kontrol hapları, menopoz döneminde hormon replasma tedavisi, stres, üzüntü, tuzlu beslenme, fazla kafein alımı ve yağlı yiyecekler yer alır.


Adetle alakalı olmayan ağrı Nonperiyodik ağrı : 

Ağrı, memenin belirli bir bölgesinde hissedilir ve genellikle 40-50’li yaş civarında görülür. Ağrı bazen kolda, omuz veya koltuk altında da hissedildiği durumlar gözlenmektedir. Bunun yanında omuz, kol veya adalede oluşan hastalıklardaki ağrı da memede hissedilir. Travma, memede hızlı büyümüş makrokistler, fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı çevresinde oluşan iltihaplar ve stres büyük memelerde yağ nekrozu oluşması memede ciddi ağrılara yol açar. Ayrıca miyalji, omuz eklemindeki romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ağrılar memede de hissedilir.

Hormonal Nedenler kaynaklanan ağrılar

kadınlarda göğüs ağrısı neden olur
kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Genellikle 30’lu yaş grubundaki kadınlarda rastlanan adet öncesi sendromun en yaygın belirtilerinden biri göğüs ağrıları ve göğüslerde hissedilen şişliktir. Adet döneminden 3-7 gün önce başlayan memede şişme, hassasiyet, ağrı ve gerginlik şikayetleri genellikle her iki göğüste de görülmektedir ve daha çok memelerin üst dış bölümünde hissedilir. Nedeni tam olarak bilinmese de menopoz döneminde ağrıların geçmesi, şikayetlerin hormonal olduğunun aslında en büyük kanıtıdır. Bununla beraber hormon değiştirme tedavisi ve doğum kontrol hapı kullanan hastalarda göğüste ağrı ve şişlikler görülebilir.

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur? Tam liste:

Hamilelik

Özellikle geceliğin belirtileri ve ilk ayları göğüste ağrı ve şişlik çok fazla rastlanan bir ağrıdır. Özellikle ilk ya da genç yaşta hamilelik yaşayanlarda ağrı ve şişlikler daha şiddetli olarak hissedilir. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde kan akışı artar ve göğüsler büyür. Hormonların da artması ile göğüsler kendini doğuma hazırlar ve büyüme sırasında ağrı ve şişliklerde artış gözlenir. Bu ağrılar hamileliğin son aylarında tekrar edebilir.

Emzirme

blank
kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Neredeyse doğuran her kadın bebeğini ister emzirsin ister emzirmesin göğüs ağrısı yaşar. Göğüslerde süt yapımının artmasına bağlı olarak şişme ve ağrı gözlenir. Fakat göğüste yaşanan ağrının yoğunlaşması ve belirli bir süre içinde geçmemesi doğal bir durum değildir. Uzun süren göğüs şişmeleri ve ağrıları göğüs iltihabı kaynaklı da olabilir. Bu yüzden ağrı geçmeyecek gibi olursa doktorunuza gözükmelisiniz.

Memede İltihap

kadınlarda göğüs ağrısı neden olur
kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Göğüslerde yer alan süt kanallarında eğer tıkanma meydana gelirse zamanla iltihaplanmaya neden olacaktır, memede kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler verir. Virüs, bakteri ya da mantar kökenli bir enfeksiyon hastalığına işaret eden memede iltihap durumunda mutlaka doktora başvurmalı ve size tavsiye ettiği tedaviyi uygulamalısınız.

Memede Kist

Ergenlik döneminde ciddi oranda fazla görülen göğüslerin içerisinde oluşan ve içi sıvı dolu kesecikler şeklinde olan yapılar göğüs kistleri olarak adlandırılır. Genellikle göğüs bezleri büyüdüğünde ortaya çıkan kistler birden fazla olabilir. Göğüste ağrıya neden olan kistler genellikle iyi huylu diyebiliriz. Memede kist dokunma ile hissedilebilecek oranda büyüyebilir. Ancak bazı göğüs kistleri ancak mamografi ya da sonografi aracılığı ile tespit edilebilir.

kadınlarda göğüs ağrısı neden olur
kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Memede Apse

Göğüs dokusunda oluşan bir enfeksiyon sonucu yaşanan iltihabi durum, göğüs bölgesinde irin birikimine sebeb olabilir. Memede apse göğüste ağrı ve şişlikler oluşturur. Genellikle bakteri kaynaklı olan göğüs apseleri yumuşak şişlikler şeklinde hissedilir. Göğüs uçlarındaki çatlaklar aracılığıyla göğüs dokusuna yayılan bakteriler meme dokusunda iltihaplanmaya yol açar. Göğüste oluşan apseler için mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Meme Kanseri

kadınlarda göğüs ağrısı neden olur
kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Göğüs ağrıları ve şişlik genellikle kadınlar tarafından kanser şüphesi olarak değerlendirilse de göğüs kanserinde aslında genellikle ağrı ya da şişlik gözlenmez. Kanserin en önemli belirtisi sert, ağrısız ve düzensiz bir şekil alan memede kist oluşumudur. Göğüs ağrısı, göğüs kanserinin artık en son evrelerinde görülen bir belirtidir.

Sıklıkla karşılaşılan ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir.

(kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

Göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevabını; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesi olarak verebiliriz.

Bundan ötürü ağrının kaynağı en kısa zamanda tespit edilmelidir. Her ne kadar ağrı şikayeti ile doktora giden hastaların küçük bir bölümünde ciddi hastalıklar tespit edilse de ağrı durumunda ve sonrasında neler yapılması gerektiği öğrenilerek bilinçlenilmesi gerekir. 


Peki Meme ağrısı ve meme hassasiyeti ne zaman kanseri düşündürür?


Bir çok kanser kitlesi olgunlaşana kadar ağrısızdır. Ancak meme ağrısının sadece tek bir yerde olması ve sebat etmesi kitlenin boyutuna bakılmaksızın meme kanseri şüphesini arttırmaktadır. Yani noktasal ağrılar şüphelenmeniz gereken ilk adım olabilir.


Meme ağrısı Tanı ve Tedavisinde neler yapılır?

meme-ağrısı-tedavisi
meme-ağrısı-tedavisi


• Ağrı, meme kanserinin ender görülen bir belirtisi olmasına karşın yapılan tıbbi değerlendirmeyle meme kanseri olmadığı belirlendikten sonra tedaviye başlanır.
• Bu amaçla; önce bir Genel Cerrah tarafından meme muayenesi gerekir.
• 40 yaş altı kadınlarda meme ultrasonu ve 40 yaş üzerinde mamografi ve meme ultrasonu yapılır. Risk faktörü olan (özellikle ailesinde meme kanseri hikayesi bulunan) kadınlarda veya hekim tarafından gerekli görülen durumlarda mamografi 35 yaştan sonra yapılabilir.

(kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

Memenin Yanında Göğüs Ağrılarına İncelersek

Mastalji, adet öncesi gerginlik ile doğru orantılı olarak ağrı fazla şiddetli değil ise genellikle tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Methylksentilenden (kahve, çay, çikolata, kola) uzak durulmasıyla meme ağrısı ve şişkinlikte azalma görülebilmektedir. Ancak birçok kadın bu diyet değişikliğinden fayda görmediğini söylemektedir. Orta derece tuz kısıtlaması, orta derece diüretikler ve nonsteroidal ağrı kesiciler sıklıkla etkili olmaktadır. Son yıllarda “keşiş otu, agnus castii” içeren preparatlar (agnucaston) da sıklıkla kullanılmaktadır.
Bu basit tedbirlerden de kadın fayda görmemişse ve ağrı şiddetli oluyor ise, doktor tarafından hormonal ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.
Çeşitli hormonal ilaçlar meme ağrısı tedavisinde başarıyla kullanılırlar. Bu konuda hormonal ilaçlar yan etkileri de olabilen ilaçlardır. Mutlaka hekim kontrolünde kullanılmaları gereklidir.

Bunlarla birlikte bu aşağıda ki problemlerin hepsi göğüste ağrıya neden olabilir:

 • Kalp krizi
 • Kas sıkışması
 • Stres
 • Kist
 • Meme iltihabı
 • Regl
 • Yemek borusu problemleri
 • Akciğer problemleri

Kadınlar en çok gözüken hastalık polistik over hakkında merak ettikleriniz için TIKLAYIN !

Bunların Yanında Meme kısmının Altında Oluşan Ağrılara Bakalım..

Sol göğüs ağrısı neden olur?

Göğüsün solunda oluşan ağrı, en sık görülme biçimi olduğu için akla hemen kalp problemleri gelir. Kalp krizi; sol koldan göğüse, mideye ve sırt kısmına doğru yayılan şiddetli bir ağrıdır. Ön göğüste meydana gelir, tek noktada gerçekleşmez ve batma hissi oluşturmaz. Bu nedenle ağrı şikayetlerinin çoğu kalp krizi değildir. Kalbi besleyen damarların yeterince oksijen alamaması sebebiyle oluşan ağrı, kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalpten sonra göğüste ağrı yaratabilecek en önemli hastalıklar akciğerlerle ilgilidir. Ağrı, akciğerlerde 3 tip hastalıktan herhangi birinin oluşması sonucu görülebilir.

Akciğer embolisi

Plörezi

Pnömotoraks

Akciğer Embolisi; (kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

akciğer atardamarlarının tıkanması sonucu oluşur. Akciğer zarının su toplayıp iltihaplanması sonucu plörezi meydana çıkar. Göğüs duvarı ve akciğerin arasına hava kaçması da pnömotoraks hastalığına neden olur. Göğüs ağrısı neden olur diye düşündüğümüzde, vücudumuzda oluşan bir iltihap veya kist de göğsümüzde ağrı hissetmemize neden olabilir. Stres gibi psikolojik sebepler de ağrıyı tetikleyebildiği için kontrol edilmeden ağrının tedavi edilmesi mümkün değildir.

Göğüs ağrısı çeşitleri nelerdir? (kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

Göğüs ağrısı neden olur sorusu cevaplanırken ağrının çeşitlerinin bilinmesi de önemlidir. Akciğer hastalıklarına bağlı olarak batıcı etkiye sahip ağrılar olabilir. Kalbe bağlı hastalıklar sonucu göğsün öz yüzünde baskı hissedilebilir. Hissedilen ağrı mide barsak sistemleri ya da kas ve iskelet sistemiyle alakalı olabilir.

Örneğin; kaburga kırıkları göğüste yoğun bir ağrı ortaya çıkarır.

Yaşınız ve yaşam tarzınız ciddi hastalıklara sebep olabilir!

45 yaşın üzerindeki erkekler ve 55 yaşın üzerindeki kadınların hissettikleri göğüs ağrısı, kalp krizi belirtisi olabilir. ­Özellikle erken menopoz, sigara, aile öyküsü, hipertansiyon, stres, kilo gibi problemlere sahip insanlar, göğüslerinde ağrı hissettiklerinde önemsemelilerdir. Endişelenilen bir diğer durum da gebelikte göğüs ağrısı yaşanmasıdır. Göğüs ağrısı hamileliğin erken dönemlerinde yaşanabilir ve genel olarak zararsızdır. Peki gebelikte göğüs ağrısı neden olur derseniz; meme dokusundaki değişiklikler, hormonal değişimler, göğüslerde sızıntı ve büyümenin ağrıya neden olabileceğini söyleyebiliriz. 

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur?

Göğüste ağrı hissedilirse ne yapılmalıdır?

Göğüs ağrısı neden olur diye araştırılıp bilgi edinildikten sonra öğrenilmesi gereken diğer bir konu; ağrının kendini gösterdiği sırada yapılacaklardır. Bıçak saplanma hissi, vücutta yanma ve uyuşma gibi farklı etkilere göğüs ağrısı neden olur; bu sebeple 5 dakikadan uzun süren ağrılar dikkate alınmalıdır. Aniden gelen güçlü ağrı kalp krizi olabileceği için hasta araba kullanmamalı, oksijen kaybetmemek için yürümemelidir. Varsa etraftaki insanlardan yardım alınmalıdır, ancak bu yardım sadece hastaneye götürülmek için olmalıdır. Doktor olmayan birinin hastaya yapacağı bilinçsizce müdahale kötü sonuçlar doğurabilir. Kravat, gömlek gibi boynu sıkan kıyafetler gevşetilip bol nefes alınmalıdır. 

Göğüs ağrısı ve öksürük durumlarına dikkat!

Göğüs ağrısı neden olur diye düşünürken beraberinde yaşanan öksürükleri de ihmal etmemek gerekir. Bunlarla birlite zatürre hastalığının belirtisi olabilir. Özellikle kronik hastalığı olanların, yaşlıların ve çocukların akciğerlerinin iltihaplanması sonucu zatürre olma riskleri daha fazladır. Derin nefes alınca ağrı, kuru veya balgamlı öksürük, titreme, ateş, baş ağrısı ve halsizlik hastalığın başlıca belirtileridir. İlerleyen yaşlarda bilinç bulanıklığına sebep olabilen zatürre, doğru ilaç kullanımıyla tedavi edilebilmektedir. Hastaların bilinçsizce değil; doktor kontrolünde ilaçlarını kullanmaları tavsiye edilir.

Ağrıları önlemek kaliteli yaşamla mümkün!

Önceden engellenemeyen kalp krizine de göğüs ağrısı neden olur; ancak ağrıları genel anlamda önlemek mümkündür.

 • Sigara ve alkolden uzak durmak,
 • Dengeli ve düzenli beslenmek,
 • Stresten uzak durmak
 • Spor yapmak hastalıkların dolayısı ile göğüs ağrılarının önüne geçer.

Elbette belli bir yaşın üzerindeyseniz ve kronik hastalığa sahipseniz yapacağınız sporu dikkatli seçmelisiniz. Mesela; temiz havada düzenli yürüyüş yapmak kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklıklarını önlemek için yararlıdır. Kirli hava soluduğumuz, yoğun iş temposunda masa başında hareketsiz kaldığımız günümüz dünyasında, “göğüs ağrısı neden olur?” sorusunun cevabı yaşam tarzlarımızda saklıdır.

Erken teşhis hayat kurtarır! (kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

Ağrı, önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı neden olur diye araştırıp bilinçlenmek, sağlık merkezlerine başvurmak erken teşhis için çok önemlidir. Ağrıya sebebiyet veren hastalık erkenden teşhis edilerek tedavi edilirse, hayati risk azalır, eski yaşam temposuna ve kalitesine daha kolay dönülür. Soğuk soğuk terlemeye, başımızın dönmesine, ani olarak kitlenmemize de göğüs ağrısı neden olur. Kolay fark edilmeyen sessiz göğüs ağrıları, çok önemli bir kalp probleminin sonucunda oluşabilir.

Vücutta belirgin herhangi bir ağrı hissedilmese bile düzenli Check-Up yaptırmak, spor yapmak, düzenli beslenmek, alkol ve sigaran uzak durmak hastalığı önleme açısından etkilidir. (kadınlarda göğüs ağrısı neden olur)

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir. https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/warning-signs-of-a-heart-attack/heart-attack-symptoms-in-women https://www.medicalnewstoday.com/articles/327213

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir