Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ? EN KAPSAMLI REHBER

Kalp krizi, kalbin ana damarlarından biri olan koroner arterlerde oluşan tıkanma sonucu kalp kasının bir bölümünün oksijensiz kalmasına bağlı olarak kalp kasında meydana gelen tahribatı ifade ediyor. Kalp krizi ani gelişen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hem dünyada hem de Türkiye’de en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer almasından dolayı oldukça ürkütücü bir hal almaya başladı. O zaman gelin kalp krizi belirtileri nelerdir inceleyelim..

Peki Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir ?

kalp krizi belirtileri nelerdir
kalp krizi belirtileri nelerdir


Kalp krizinin öncelikli belirtisi göğüs ağrısıdır.  Göğüsün ortasında oluşan yanma veya baskı benzeri şiddetli bir ağrı olur. Yani aslında kalp krizi sırasında batıcı bir ağrı oluşmaz.  (kalp krizi belirtileri nelerdir)

Bu göğüste oluşan ağrı genellikle sol kola, nadiren de olsa sağ kola yayılır. Bazen kolda uyuşma şeklinde de rastlanabilir.  Ağrı terlemeyle birlikte ortaya çıkar. Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur, bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır, ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat bu oluşan geçmez.

Kriz belirleyicisi olan ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıdan sonra soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı gibi faktörler takip eder. Nefes darlığı olur. Dolayısıyla, göğsünde şiddetli ağrı olan kişide eş zamanlı terleme de varsa bu kalp krizi belirtisi olabilir. Bununla birlikte kalbin alt duvarı etkilenmişse kalp krizinden, karın ağrısı ve mide bulantısı da oluşabilmektedir.

Yaşlı insanlarda ise daha çok nefes darlığı olarak kendini belli etmektedir. Bunun yanında bayılma, ritim bozukluğu, çarpıntı da bazen kalp krizi belirtisi olabilir.  Nadiren olsa da kalp yetmezliği ile de ortaya çıkmaktadır. 

KARACİĞER YAĞLANMASI HAKKINDA YETERİNCE BİLGİNİZ VAR MI? TIKLAYIN

Şeker Hastaları Daha Dikkatlı Olmalı!

kalp krizi belirtileri nelerdir
kalp krizi belirtileri nelerdir

Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazen de hiçbir belirti vermeyebilir. Buna sessiz miyokard infaktüsü (sessiz kalp krizi) denilmektedir.

Kalp hastalıklarından ölüm tüm ölümler içinde ilk sıradaki yerini korumaktadır. Kalp ölümleri nedenleri içinde de ilk sırayı halk arasına kalp krizi olarak bilinen “akut miyokard infarktüsü” almaktadır. Akut miyokard infarktüsüne bağlı ölümlerin büyük çoğunluğu ilk 8 saat içinde olmakta, bunların yarıdan fazlası hastaneye dahi yetiştirilemeden evde, sokakta vs. olmaktadır.


-Bazı insanlarda bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı hissetmezler ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme gibi şikayetleri olur.
-Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

TİROİD BEZİ AZ ÇALIŞIRSA NE OLUR ? TIKLAYIN

Ne zaman anjiyoplasti ne zaman by-pass cerrahi gerekir?

blank

Koroner arterlerde daralmaya sebeb olan ve klinik veren plaklar genellikle arterin belli bir bölgesinde bulunur. Daralmış kısmın ilerisinde genellikle damar çapı normal şekilde seyreder. Koroner arter hastalığı bir veya iki damarı kapsıyor ise, darlık cerrahi işlem gerektirmeden genişletme ile açılabilir. Bu da küçük bir balon yardımı ile gerçekleştirilir. Bu işlemin ismi balon anjioplasti (PTCA)’ dir.

Eğer koroner arter hastalığı birçok damarı kapsıyor ve komplike ise, koroner arter by-pass cerrahisi gerekir. Bu ameliyatla, daralmış damarlara kan sağlayan yeni damarlar eklenir. (kalp krizi belirtileri nelerdir)

KANSIZLIK SORUNU ÇEKENLER İÇİN DEV REHBER TIKLAYIN..

Kalp krizi esnasında bunları yapmak hayat kurtarıyor (kalp krizi belirtileri nelerdir)

  • Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı şeyler hastaya zaman kazandırır. Ağrı başladığı anda;
  • Telefonla mutlaka yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.
  • Bulunduğunuz yerin kapısını aralayın ve böylece yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olursunuz.
  • Bir bardak su ile aspirin için. Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeye kalkmayın.
  • Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırır. Bu nedenle burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürmeye çalışın.
  • Pencerenizi açın ve odaya oksijen girmesini sağlayın.
  • Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin, ayakta beklemeyin.
  • Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir. Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlikelidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve mevcut durumu daha da kötüleştirebilir. (kalp krizi belirtileri nelerdir)

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar (kalp krizi belirtileri nelerdir)

35 yaş üzeri erkekler, 45 yaş üzeri veya menapozdaki kadınlar, şişmanlık, şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara içimi, iyi kolesterolün düşük olması (HDL-kolesterol <45mg/dl), kötü kolesterolün yüksek olması (LDL-kolesterol >130 mg/dl), atar damar tıkanıklığı saptanmış olması (önceden kalp krizi, felç, ayak damar tıkanıklığı vb.), düzenli egzersiz yapılmaması, stresli yaşam, birinci dereceden yakınlarında (anne, baba, kardeş ve çocuklarında) erken yaşlarda damar tıkanıklığı saptanması gibi faktörler kalp krizine neden olabilir. (kalp krizi belirtileri nelerdir)

UYARI !  (kalp krizi belirtileri nelerdir)

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak oluşturulmuş ve bazı üniversitelerin araştırmalarına dayanan, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilirStabil Hayat

https://www.webmd.com/heart-disease/features/never-ignore-symptoms#1 https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/warning-signs-of-a-heart-attack https://www.nhs.uk/conditions/heart-attack/symptoms/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir