Kansızlığa ne iyi gelir ? – En Doğal Yöntemler

Genellikle kadınlarda ve çocuklara rastlanan kansızlık aslında çok sık karşılaşılan bir durum. Genelde hastalar ilk belirti olarak halsizlik ve çabuk yorulmadır. Sorun büyüdükçe nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrıları, bayılma ve şok gibi daha ciddi belirtilerle kendini gösteriyor. Bununla birlikte demir eksikliğine bağlı kansızlıkta saç dökülmesi, tırnaklarda kolay kırılma yapısal değişiklikler, dudak kenarlarında çatlaklar; B12 eksikliğine bağlı olanda el-ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanma hissi, uyuşukluk, unutkanlık olabiliyor. Editörlerimiz tarafından hazırlanan kansızlığa ne iyi gelir diye merak edenler için hazırlaN yazıya başlayalım…

Kansızlığa ne iyi gelir ?

Öncelikle Kansızlık Ne Kadar Tehlikeli ?

kansızlığa ne iyi gelir
kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlık tedavi edilmezse vücut, ‘hipoksi’ denilen oksijen yetersizliği sorunu yaşamaya başlıyor ve dokulara yeterince oksijen gitmediği için bütün organlar etkileniyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık uzun sürdüğünde, iş yükünün artmasına bağlı olarak kalpte büyüme ve kalp yetmezliği gibi ciddi problemler oluşabiliyor. Bununla birlikte akciğerler de zorlandığı için nefes darlığı da gelişebiliyor. Ayrıca, dokular ihtiyaç duydukları oksijeni alamadıkları için tüm iç organlar ve kaslar yoruluyor.

KANSIZLIĞA NE İYİ GELİR ? BAŞLAYALIM..

Kansızlığı etkileyen en büyük faktörler B12, demir ve folik asit miktarları. Demir bünyede ki hemoglobin için oldukça önemlidir. Kabızlık, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı ve iştah kaybı hemoglobin eksikliğinde ortaya çıkabilir. Kansızlık hali, yetersiz beslenmeden kaynaklandığı ve yeterli mineral alınmadığı zaman artabilir. Kansızlık üzerinde önemle durulması gereken bir eksikliktir ve sonucunda ciddi rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir. Günlük hayatın içinde performansı etkilemeye başlar. Halsizlik, yorgunluk, kaslarda güç kaybı olabilir.

PEKMEZ

blank
kansızlığa ne iyi gelir

Çocukluğumuzdan beri annelerimizin ellerinde pekmezlerle peşimizden koşmasının elbette bir nedeni var.

 Pekmez, vücudun kan üretmesi konusunda en destekleyici yiyeceklerden biri. Tam bir demir deposu olan pekmezi günde 1 yemek kaşığı tüketmeye başlasanız bile yeterli olacak, üzerinizdeki olumlu etkilerini kısa sürede fark etmeye başlayacaksınız.

SİNÜZİT HAKKINDA HERŞEY İÇİN TIKLAYIN..

HİNDİ

blank
kansızlığa ne iyi gelir

Yılbaşı akşamlarının vazgeçilmezi hindi. 100 gram eti hindi göğüs eti günlük demir ihtiyacının %3’ünü karşılar. Aynı zamanda mükemmel bir selenyum, protein ve fosfor kaynağı olması oldukça yararlı bir besin kaynağıdır.

Kuru Üzüm

kansızlığa ne iyi gelir
kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlık probleminin en temel nedenlerinden biri vücutta kan üretimine destek olabilecek kadar demir minerali bulunmaması. İşte tam da bu noktada devreye demir bakımından zengin yiyecekler giriyor, bunların en başında da sırayı kuru üzüm alıyor. Bu konuda özellikle koyu renkli üzümlerin kurutulmuş hallerini değerlendirmeniz tavsiye ediliyor, bizden söylemesi.

Kansızlık sorunu yaşıyorsanız günde 1 avuç kuru üzümü çekirdekleriyle birlikte tüketebilir, böylece vücudunuzdaki demir miktarını artırarak kan üretiminize destek olabilir, aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasını da sağlayabilirsiniz

ISPANAK

kansızlığa ne iyi gelir
kansızlığa ne iyi gelir

100 gram çiğ ıspanak günlük demir ihtiyacının %15’ini karşılar. Bununla beraber manganez, çinko, potasyum, kalsiyum ve bakır mineralleri bakımından da zengin olan ıspanak aynı zamanda C vitamini, K vitamini, A vitamini, B6 vitamini ve folat bakımından oldukça zengin bir kaynaktır.

KUZU CİĞERİ

blank

100 gram kuzu ciğeri günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde %50 sini B12 vitamini ihtiyacının 12 katı kadar B12 vitamini içerir. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum bakımından da zengin olan kuzu ciğeri aynı zamanda yüksek kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA NE İYİ GELİR?

BEYAZ PEYNİR

blank

B12 bakımından oldukça zengin olan beyaz peynir (100 gr günlük ihtiyacın %28’ini karşılar) aynı zamanda günlük ihtiyacın %4’ünü karşılayacak kadar demir içerir.

Bitter Çikolata

kansızlığa ne iyi gelir
kansızlığa ne iyi gelir

Evet, şaşırtıcı olsa da bitter çikolata da bu konuda bize yardımcı olabilen yiyecekler arasında gösteriliyor. Bunun sebebiyse gerçek bir bitter çikolatanın içinde bolca çinko ve demir mineralleri bulunuyor. 100 gram bitter çikolata yediğinizde günlük demir ihtiyacınızın %35 kadarının karşılanabileceği söylense de bildiğiniz gibi çikolatanın zararları da olabildiğinden birçok beslenme uzmanı ve alanında uzman doktora göre günde 1-2 kare bitter çikolata yemeniz çok daha doğru bir tercih, bizden söylemesi.

YUMURTA

blank
kansızlığa ne iyi gelir

1 adet orta boy günlük demir ihtiyacının %5’ini ve B12 ihtiyacının %11’ini karşılar. Olumsuz yönü ise doymuş yağ ve kolesterol bakımından da zengin olmasıdır. Günlük olarak kahva

USKUMRU BALIĞI

blank

100 gram uskumru balığı günlük B12 ihtiyacının yaklaşık olarak 3 katı kadar B12 içermektedir. Uskumru dışında ton balığı, sardalye ve somon kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında yer aldığını da hatırlatalım.

KARACİĞER YAĞLANMASI İLE İLGİLİ HERŞEY İÇİN TIKLAYIN..

SIĞIR ETİ

blank

B12, selenyum ve çinko bakımından da zengin olan sığır etinin 100 gramı günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Ayrıca B6, niasin, riboflavin, tiamin, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor için iyi bir kaynaktır.

KUZU ETİ

100 gram kuzu eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %39’unu ve demir ihtiyacının %9’unu karşılar. İyi bir protein kaynağı olan kuzu etinin olumsuz yönü yüksek miktarda doymuş yağ içermesidir. Tabi kokusunu sevmeyenler için farklı alternatif besinleri yiyebilirler..

BROKOLİ

Tam bir mineral deposu olan brokoli fosfor, selenyum, kalsiyum, magnezyum, tiamin, riboflavin, A, C, K ve B6 vitaminlerini içerir. 100 gram brokoli günlük demir ihtiyacının %4’ünü karşılar. Bunun yanında harika bir antioksidan olduğunu hatırlatalım.

Bu arada merak ettiğiniz en etkili antioksidanlar için tıklayın..

TAVUK

Kırmızı ete oranla daha az kolesterol içeren tavuk etinin 100 gramında 1 mg demir (günlük ihtiyacın %6’sı), 0.3 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %6’sı) B12 bulunur. Tavuk eti ayrıca B6, fosfor, protein, niasin ve selenyum bakımından zengindir.

BÖBREK

Tıpkı ciğer gibi böbrek de aslında insan sağlığı açısından oldukça önemli görülen sakatatlardan biri. Demir, B vitamini, bakır gibi yararlı maddeler bakımından zengin bu yiyeceği herkes sevmese de eğer siz yiyebilenlerdenseniz mutlaka ona beslenme düzeninizde çok daha sık bir şekilde yer vermelisiniz.

MUZ

1 adet orta boy muz günlük demir ihtiyacının %2’sini karşılar. Aynı zamanda besin lifi, C vitamini, potasyum, B6 vitamini, manganez bakımından iyi bir kaynaktır. Dünya da en fazla tüketilen meyvelerin başında gelmesinin elbette bir sebebi olmalı değil mi..

Kansızlığa ne iyi gelir ?

Kansızlık tedavisi

Ayrıntılı fizik muayenesi, bulgular ve şikayetler eşliğinde yapılan kan sayımı (CBC) değerlendirmesi ile kolayca tanı konması mümkün olabiliyor. Tedavide genellikle ağızdan alınan demir ya da diğer vitaminlerin takviyesi yeterli oluyor. Ancak ciddi kansızlık durumunda, şikayetler çok yoğun ve kansızlığa bağlı vücutta bazı bulgular ortaya çıkmaya başlamışsa ya da ağızdan alınan takviye ile yeterli cevap alınamıyorsa damardan tedavi uygulanabilir.  ( kansızlığa ne iyi gelir )

ANEMİ NASIL ÖNLENİR?

Yıllık sağlık kontrolleri yapılırken özellikle doğurganlık çağındaki her kadına ve mümkünse herkese demir, B12 vitamini ve folik asit rezervleri yönünden de incelemeler yapmakta fayda var.

Sadece demire bakmak da yetmiyor. Ferritin, demir bağlama kapasitesi ve transferrinsatürasyonu testlerini de yaptırmanız gerekiyor. Bu bilgileri lütfen bir kenara not edin ve bir sonraki sağlık değerlendirmenizi yapacak doktora iletin.

Beslenmenizde mutlaka demir zengini besinler (kırmızı et, karaciğer, dalak, bakliyat, yeşil yapraklı sebzeler), B12 ve folik asit zengini yiyecekler (hayvansal ürünler, ceviz, bakliyat) yer alsın. ( kansızlığa ne iyi gelir )https://www.healthline.com/health/best-diet-plan-for-anemia https://www.medicalnewstoday.com/articles/322336.php https://thethirty.whowhatwear.com/foods-for-anemia https://www.docwirenews.com/docwire-pick/cardio-blog/what-to-eat-to-prevent-anemia/

UYARI ! (kansızlığa ne iyi gelir)

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan toplanarak oluşturulmuş ve bazı üniversitelerin araştırmalarına dayanan, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilirStabil Hayat (kansızlığa ne iyi gelir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir