Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir ? – DEV REHBER

Sağlığımız aslında genetik sebepleri saymazsak nasıl yaşadığınızın bir göstergesi. Sağlıksız yaşam şekli yaşlandıkça daha çok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Organlarımız zamanla bir bir sinyal vermeye başlıyor. Bunlardan biri de en önemli organlarımızın başında gelen karaciğerdir. Bu sıkıntıların en başında karaciğer yağlanması geliyor. O zaman karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir , ne iyi gelmez başlayalım..

Alkole bağlı karaciğer yağlanması:

karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir
karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

 Aşırı alkol tüketimi karaciğere ciddi zararlar verdiği artık herkes bilinen bir gerçek. Zarar gören karaciğer sonuç olarak karaciğer yağları gerektiği gibi parçalayamaz hale gelir. Alkol tüketiminden kaçınmak, karaciğer yağlanmasını geriye döndürebilir. Zararın neresinden dönülse kar diyoruz ve devam ediyoruz..

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması:

 Karaciğer dokusunda yağ birikmesi nedeniyle olur. Genellikle %5’ten fazla yağ olduğunda karaciğer yağlanması teşhisi konulur.

Batı ülkelerinde yetişkinlerde ve çocuklarda en sık olarak alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması görülmesi bir diğer dikkat çeken istatistik.

Karaciğer Yağlanmasında Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Bazı diyet bileşenleri ve besin ögeleri karaciğer yağlanmasının gelişiminde, ilerlemesinde ve tedavisinde rol oynamaktadır. Beslenme tedavisi, tedavinin merkezi olarak düşünülmelidir. Bu yüzden karaciğer yağlanması olan bireylerin, kişiselleştirilmiş bir diyet önerisine sahip olması gerekir.

Genel olarak, özellikle trans/doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengin, yüksek miktarda kırmızı ve işlenmiş et tüketimi ve fruktoz ilaveli içecekler bakımından zengin olan yüksek kalorili diyetler, karaciğer yağlanmasını ve daha kötü seyirli karaciğer hastalıklarına doğru ilerleme riskini arttırmaktadır.

SABAHLARI MİDE BULANTISI YAŞIYORSANIZ TIKLAYIN..

Karaciğer yağlanmasının nedenleri ve çözümleri

karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir
karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Tükettiğiniz besinlerdeki tatlandırıcılara dikkat!

Gofret ve bisküviden tutun krema ve mayoneze, baklava ve tatlılardan meşrubata dek sayısız ürünün içerisinde glikoz, fruktoz veya mısır şurubu gibi tatlandırıcılar bulunuyor. Oysa yapılan araştırmalarda; bu tatlandırıcıları içeren yiyecek ve içeceklerin kiloyu tetiklediğini, insülin direnci yarattığını, ardından da kısır döngü halinde yağlanmayı daha da kötüleştirdiğini ortaya koymuş durumda. Hem ambalajlı ve katkı maddeleri içeren hazır gıdalardan hem de beyaz undan yapılmış yiyeceklerden kaçının. Basit karbonhidratlar yerine (beyaz/esmer ekmek, pirinç, patates, un/mısır, pizza/makarna, cips, mısır gevreği, fruktoz içeren meyve suları, gazlı içecekler) kompleks karbonhidratları (tam buğday, tahıl, baklagiller, taze meyve, yeşil sebze) tercih etmenizi öneriyoruz.

Kahve İçmek Karaciğere Yararlı mı?

karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir
karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Yapılan araştırmalarda kahvenin; içerdiği kafeol, kafestol, karweol, polifenol ve melanoid gibi antioksidan ve iltihabı önleyici maddeler sayesinde karaciğerde yağlanma ve alkole bağlı karaciğer hasarına iyi geldiğini, siroz hatta karaciğer kanserini önlediğini ortaya çıkmış durumda. Bu konuyla ilgili Acıbadem Üniversitesi bünyesinde bir yıl boyunca gerçekleştirilen klinik çalışmaya göre, 5 yıldan fazla düzenli kahve içen ve yağlı karaciğeri olan kişilerde, içmeyenlere göre hem karaciğer enzimleri daha düşük oluyor hem de yağlanmayla ilişkili bağ dokusu oluşumu daha az görülüyor. Ancak kahve, reflüyü artırdığından içmeden doktora sorulmalı.

BRONŞİTTEN KURTULMAK ASLINDA O KADAR ZOR DEĞİL.. TIKLAYIN

İştahınızı kabartan yemeklere aldanmayın

Baharla beraber seyahatler, iş yemekleri ve sosyal etkinlikler daha da artacağından, dışarıda daha fazla yemek durumunda kalabilirsiniz. İştah açıcı ve özendirici yiyeceklere karşı koymak şüphesiz her defasında kolay olmayacak. Fakat ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek midenizi doldurmak yerine, gerek dışarıda gerekse evde masadan doymadan kalkın

Karaciğer yağlanması önlemek için yemek listenizi düzenleyin

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle karaciğer yağlanmasını geriye çevirmek aslında o kadar zor değil. Kırmızı etten fakir, balık eti, sebze ve meyveden zengin, tahıl ve süt ürünlerini içeren ve faydası tescillenmiş Akdeniz diyetini uygulayın. Hayvansal yağlardan, işlenmiş et ürünlerinden, aşırı karbonhidrattan kaçının. Meyveleri mutlaka aşırıya kaçmadan ve posası ile birlikte tüketin. Lifli gıdalar faydalı. Tavuğu derisi ile tüketmeyin. Yemeklere lezzet vermesi için katılan krema, mayonez gibi ürünlerden, hamur işlerinden, unlu ve şerbetli tatlılardan, abur cuburdan uzak durun. Ama bizim tavsiyemiz bir diyetisyenden profesyonel yardım almanız.

Alkol karaciğerde yağ biriktiriyor

Karaciğere en çok zarar veren ve karaciğer yağlanmasına yol açan temel etkenlerden biri alkol. Düzenli, uzun süreli (10 yıldan fazla) ve karışık alkol türlerini kullananlarda karaciğer yağlanması ciddi boyutlara ulaşıyor. Hele bu kişilerde kilo fazlalığının da olması karaciğer için tehlike çanlarının çaldığı anlamına geliyor. Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer hücrelerine zarar vererek siroz oluşmasını kolaylaştırıyor; siroz ve karaciğer yetmezliği gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olabiliyor. Alkolden mutlaka kaçının.

Hareket karaciğerdeki yağı eritiyor

blank

Özellikle gün boyu oturarak çalışıyorsanız daha fazla risk altındasınız. Gün içerisinde mutlaka hareket edin. Her gün en az 45 dakika düzenli ve tempolu yürüyüşe çok özen gösterin. Düzenli, tempolu yürüyüş yağlanmanın önemli ölçüde gerilemesine yardımcı oluyor. Karaciğer yağlanmasında önemli bir mekanizma olan insülin direncinin azalmasını sağlıyor. Bu da uzun vadede kalp ve damar hastalıklarından da koruyor. İmkanınız varsa pilates, aerobik, aletli jimnastik, yüzme ve egzersizin her türlüsü faydalır

DURDUK YERE BURUN KANAMASI YAŞIYORSANIZ TIKLAYIN..

Karaciğer yağlanması diyabeti ve hipertansiyonu beraberinde getiriyor

Karaciğer yağlanması ‘metabolik sendrom’ denilen hastalığın bir parçası. Ailede diyabet, obezite ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar, hipertansiyon varsa mutlaka çeşitli sağlık kontrollerinden geçip bu hastalıklara karşı tedbir almak gerekiyor. Çünkü diyabetle, karaciğer yağlanması kol kola gidiyor. Hele fazla kilo da varsa bu durum daha da artıyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, karaciğer yağlanması ile kalp hastalıkları riskinin arttığına işaret ediyor. Ayrıca diyabet ve karaciğer yağlanması olanlarda siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski de artıyor.

Şok diyetler yağ yaktırmıyor! (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

blank

Karaciğer yağlanmasına karşı fazla kilolardan kurtulmak şart. Fakat kesinlikle şok diyetlerden uzak durun. Şok diyetler karaciğer, kalp ve böbreklere zarar verirken ölüme bile yol açabiliyor. Üstelik hızlı, ani kilo kaybı sanılanın aksine yağlardan kurtarmıyor, bilakis karaciğere yağ asidi akımını artırarak kendi başına karaciğer yağlanmasına yol açabiliyor. Karaciğer yağlanmasına karşı dengeli kilo verin

Ceviz: (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

blank

Omega-3 yağ asitleri bakımından özellikle yüksektir.

2015 tarihli bir raporda, ceviz tüketiminin alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması olan kişilerde karaciğer fonksiyon testlerini iyileştirdiği tespit edilmiştir.

Sarımsak: (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

blank

Karaciğer yağlanması hastalığı olan kişiler için faydalı olabilir.

Yapılan bir araştırma, sarımsak takviyesinin karaciğer yağlanması olan kişilerde vücut ağırlığını ve yağ miktarını azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Avokado: (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

blank

Sağlıklı yağlar bakımından zengin olmasıyla birlikte aynı zamanda kan şekeri ve vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar bileşenler ve çözünür lifler içerir.

Avokado, salatalara ve soslara yağ yerine eklenebilir.

Limon (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

blank

Limon, karaciğerin glutatyon adı verilen enzimleri üretmesine yardımcı olan bir antioksidandır. Glutatyon toksinleri etkisiz hale getirdiği için limon da karaciğeri onarır. Bu yüzden bir bardak suya yarım limon sıkarak birkaç hafta boyunca sabahları içmek karaciğer yağlanmasına da iyi gelir.

Yeşil çay (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

blank

Yeşil çay, karaciğerde depolanan yağ miktarını bloke eder. Her gün düzenli olarak içeceğiniz 1-2 bardak yeşil çay alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına iyi geldiği yabancı kaynaklar tarafından gözlenmiştir.

Zerdeçal (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

Antioksidan deposu zerdeçal vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirdiği için bu yağların karaciğerde birikmesine engel olur. 1-2 hafta boyunca zerdeçal çayı içip, bunu belli dönemlerde tekrarlayabilirsiniz.

 Elma Sirkesi (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

Elma sirkesi karaciğer yağlanmasına karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Elma sirkesi karaciğer yağlanması probleminde bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Özellikle düzenli olarak ve yeterli miktarda elma sirkesi tüketerek karaciğer etrafında oluşan yağlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Aynı şekilde elma sirkesi, kilo vermeyi de kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Bilindiği üzere karaciğer yağlanmasında fazla kilonun olumsuz bir etkisi vardır. Ayrıca elma sirkesi tüketerek karaciğerinizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesine de yardım edebilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte elma sirkesi, iltihapların giderilmesinde de oldukça iyi gelen bir besin olarak görülmektedir. Elma sirkesini özellikle yemeklerden önce, ılık bir bardak su içerisine bir miktar ilave ederek tüketebilirsiniz.

Dilerseniz tadını biraz daha yumuşatmak adına içerisine bal da ilave edebilirsiniz. Birnevi bitkisel bir ilaç olarak görülen elma sirkesini tüketerek vücudunuzda meydana gelebilecek karaciğer yağlanmasından kurtulabilmeniz ve bunu engelleyebilmeniz mümkün olacaktır.

Rafine Karbonhidratlardan Kaçınılmalı

blank

Yüksek miktarda rafine karbonhidrat alımı, özellikle fazla kilolu veya insülin direnci olan bireylerde karaciğer yağlanmasını teşvik eder.

Bir çalışmada, üç hafta boyunca rafine edilmiş karbonhidratlar ve kalorisi yüksek olan bir diyet tüketen obez yetişkinlerin, ağırlıkları %2 artmasına rağmen, karaciğer yağlarında ortalama olarak %27’lik bir artış yaşadıkları belirtilmiştir.

Tam tahıllar, meyve ve sebze tüketimi ile karaciğer yağlanması arasında ise negatif bir ilişki olduğuna dair kapsamlı kanıtlar vardır.

Karaciğer yağlanması tanısı alan 73 yetişkin hastada yapılan bir çalışmada, tam tahıl tüketimi ile metabolik sendrom varlığı arasında negatif bir ilişki olduğu gösterilmiştir.

(karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

Bu bilgiler doğrultusunda karbonhidratlar açısından öneriler aşağıda yer almaktadır.

Diyetteki en iyi karbonhidrat kaynakları meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve düşük glisemik indeksli yiyeceklerdir. Bu besinler lif bakımından yüksektir ve besin içeriği bakımından zengin gıdalardır.

Bunun aksine işlenmiş besinler; aşırı miktarda ilave şeker, doymuş yağlar ve trans yağlar içerdiği için besin değeri açısından fakir gıdalardır.

Karaciğer yağlanması olan bireyler günlük beslenmelerinde işlenmiş besinleri, fast foodları, ticari unlu mamulleri ve hamur işi tatlıları; kepekli tahıllar, sebze ve meyveler, baklagiller ve kuruyemişler gibi işlenmemiş besinlerle değiştirmelidir.

Fruktoz Tüketimini Azaltın (karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

Son yıllarda, fruktoz alımı önemli ölçüde artmıştır.

Esas olarak, şekerli ve tatlandırılmış içeceklerde bolca kullanılan sükrozdan (sofra şekeri) ve mısır şurubundan türetilir.

Fruktoz içeriği yüksek yiyecek ve içeceklerin fazla miktarlarda tüketimi karaciğerde yağ asidi ve trigliserit sentezini uyarır.

Meyveli sodalar ve enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerin früktoz içeriği yüksek olduğundan tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Yüksek Lifli Besinlerin Tüketmek Çok Önemli

Genel nüfus için günlük lif alımı, 19 ila 50 yaş arası erkekler için 38 gram, kadınlar için 25 gram olarak belirlenmiştir. Yapılan bazı araştırmalar günlük 10–14 gram çözünür lif tüketmenin karaciğer yağını azaltmaya ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Lif alımını artırmak için:

Tüm ana öğünlerde sebze tüketilmeye özen gösterilmelidir.

(karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

Tabağın büyük bir kısmını sebze oluşturmalıdır, çeşitli renklerdeki sebzeler tercih edilmelidir.

Tam tahıllı ekmek ve tahıl çeşitleri seçilmelidir.

Kırmızı et yerine haftada 2-3 kez baklagil yemekleri tercih edilmelidir.

(karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir)

Her gün taze meyve ve sebze tüketilmelidir. https://www.webmd.com/hepatitis/fatty-liver-disease-diet#1 https://www.healthline.com/health/fatty-liver-diet https://www.medicalnewstoday.com/articles/320082.php

UYARI !  ( karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir )

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir