Kas Gevşetici İlaç Listesi -(Krem ve Haplar Dahil)

Hareketsizlik, masabaşı çalışma, yoğun spor aktiviteleri gibi bir çok sebep ciddi manada kas spazmları ve ağrılarına neden olabiliyor. Bu yazımızda kas gevşeticiler için harika bir liste hazırladık. Kas gevşetici ilaçlar ağrı kesici ilaçlara göre içinde barındırdığı farklı etken maddeler sayesinde ile daha çok doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulan ilaçlardır. Dikkat etmeniz gereken konu ise bazı ilaçlara alerjiniz varsa kaş gevşetici iğneler kullanılmadan önce kesinlikle kullanım kılavuzunu okumanızı öneririz. Sizlere çeşitli kas gevşetici ilaç , kas gevşetici krem ve kas gevşetici hap isimlerini burada bulabilirsiniz. Burada yazılan bilgilerin kesinlikle ilacı aldıktan sonra kullanım kılavuzuna göre teyit etmenizi öneririz. İşte en etkili kas gevşeticiler..

Kas gevşetici ilaç, hap ve krem

DİKLORON

Bilim ilaç kozmetik ünvanlı firmanın ürettiği bir üründür. Ürün reçetesiz satılan ilaçlar sıralamasında en çok satan kas gevşeticilerin başında geliyor. Dikloron isimli ilacın piyasada; jel, kapsül ve tablet olarak 3 farklı çeşitte satışa sunulmuş durumda. Ama her ilaçta olduğu gibi bu ilacıda kullanırken doktor gözetiminde kullanılması gerekiyor. Jel formundaki ürün günde 1 kere kas gevşetilmesi istenen bölgeye uygulayarak etkisini hemen göreceksiniz. Kas gevşetici dikloron formundaki ilacı ise, günde bir en fazla iki kere aç veya tok karnına alınması tavsiye edilir. Kapsül formundaki ilacı ise, günde bir kereden fazla kullanılması tavsiye edilmez. Ürünün belli başlı yan etkileri ise şunlardır;  kısa süreli konsantre olamama, mide de yoğun gaz problemi, uyku düzeni bozukluğu, ishal hal, uyku apnesi olarak sıralanmaktadır. Tablet alındıktan sonra 30 dakika içerisinde ampül formundaki ilaç, alındıktan 10 dakika sonra etkisini gösterdiğini unutmamalısınız.

Nimes

kas-gevşetici-ilaç-krem-hap
kas-gevşetici-ilaç-krem-hap

Sırada yeni favorimiz nimes ile devam ediyoruz. Bu jelimiz oldukça etkili ve tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz. İlacın etken maddesi Tiyokolşikosid ve Nimesulid‘dir. NIMES COMBO Jel, kas gevşetici ve ağrı kesici bir ilaçtır. NIMES COMBO, osteartrit (eklemlerde kireçlenme ve harabiyet), eklem dışı romatizma ve omurganın (boyun, bel, sırt bölgesi ) ağrılı kas kasılmalarının (spazmlarının) tedavisinde; kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen ağrılarda ve ortopedik ameliyat sonrası ağrılarda kullanılmaktadır.

CABRAL

CABRAL®
400 mg Film Tablet
Ağızdan alınır.
• Etkin madde: Her bir film tablet 400 mg feniramidol HCl içerir.

CABRAL, kas gevşetici ve ağrı kesici olarak etki gösterir.
• CABRAL, karton kutuda, 24 tabletlik blister ambalajda, kullanma talimatı ile sunulmaktadır.
CABRAL; kas-iskelet sistemi ile ilişkili, aniden başlayan ağrılı kas kasılmalarına bağlı belirtilerin, azaltılması için kullanılır.
Kaslardaki gerginliği giderir, ağrıyı geçirir ve kramp halindeki iskelet kasının fonksiyonunu sağlar.

MUSCOFLEX

blank
kas gevşetici ilaç ve krem

Mefar ilaç sanayi isimli şirketin ürettiği exilorer etken maddesi içeren, ve aslında daha önceden çıkardığı muscoril ampul ürününe alternatif ürettiği üründür. İlaç alındıktan on dakika sonra etkisini göstermektedir 1 gün boyunca etkisini devam ettirmektedir. Bununla birlikte muscoril ve diğer rakip firmaların ilaçlarında karşılaşılan mayışma, sersemlik hali, dikkat bozukluğu, ishal yapma şikayetleri bu ilaçta gözlemlenmemesi bu ilacı bir adım öne çıkardığı aşikar. Ürünü günde en az 1 en çok 2 kere alınması doktor tarafından tavsiye edilir. Ürünün bir haftadan uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Diğer birçok kas gevşeticide olduğu gibi muscoflex isimli ürünün problemli bölgeye jel ile masaj yaparak daha çabuk tedaviye yanıt verdiği gözlemlenmektedir. Doktorunuza danışmayı kesinlikle unutmayın.

Kas Gevşetici Hap

AKİNETON

kas gevşetici ilaç ve krem
kas gevşetici ilaç ve krem

AKINETON® etkin madde olarak her bir tabletinde 2 mg Biperiden hidroklorür içeren, antiparkinson ilaçlar (Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar) sınıfına dahil bir tıbbi üründür.
Her bir kutuda 100 adet tablet içeren ambalajlarda kullanıma sunulmaktadır. Etkin madde biperiden, genel olarak merkezi sinir sistemi üzerinde etki gösteren, antikolinerjik (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı) ilaçlar sınıfından bir maddedir. Ancak, antikolinerjik etkinliği sinir sistemi üzerine etkili bir ilaç olan atropine göre önemsizdir.
Doktor gözetiminde kullanılmalı.

HARİKA ANLAMLI SÖZLER GÖRSELLERİMİZE GÖZ ATTINIZ MI? GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

BEN-GAY

kas gevşetici ilaç ve krem
kas gevşetici ilaç ve krem

Halk arasında en çok tercih edilen kas gevşeticiler arasında ilk sırada yer alan ben-gay popülerliğini hala korumaktadır. İçermiş olduğu özler sayesinde kısa bir zaman içinde kas problemlerinizi ortadan kaldırarak sizi eski sağlığınıza kavuşturabilir, kas gevşetici Ben-Gay oldukça etkili bir ilaçtır, yetişkin ya da bebek demeden pek çok kişinin sıkıntılarını oldukça kısa bir sürede düzeltebilir. Genellikle boyun tutulması karşısında tercih edilen ilaçların başında Ben-gay gelmektedir. Siz de bu ilacı kullanabilir ve adele problemlerinizden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

KAMFOLİN

blank
kas gevşetici ilaç ve krem

Kas Ağrılarında ilk akla gelen kas gevşetici ve ağrı kesicilerin başında gelen bir diğer ilacımız kamfolin. Çoğunlukla bel ve boyun tutulmalarında en çok kullanılan kremdir. Ağrıyan kısma sürüldüğünde bölgede bir yanma hissi oluşturur. Bu sayede ağrıyı çekmeye başlar. Kokusu biraz rahatsız edebilir. Kamfolin Pomadı sürdüğünüzde sıcak bir havlu ile etrafını sararsanız etkisinin ciddi manada arttığını görebilirsiniz.

Kas Gevşetici ilaç krem ve haplar

DEKSALGİN JEL

blank

İlacın etken maddesi Deksketoprofen‘dir. DEKSALGIN Jel, vücutta enfeksiyon ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Eklem, tendon (kasların kemiklere bağlanmasını sağlayan yapı), ligament (kemikleri bir arada tutan sert bağ dokusu) ve kaslarda travmatik ya da dejeneratif kökenli ağrılı ve iltihaplı durumların tedavisi için kullanılır. Uygulanan bölgede şişliği ve ağrıyı ciddi ölçüde azaltığı gözlenmektedir. (kas gevşetici ilaç ve krem)

Kas gevşetici ilaç ve krem

MUSCORİL AMPUL 4mg / 2 mg

kas gevşeticiler
kas gevşeticiler

Mefar ilaç sanayi unvanlı firmanın ürettiği, Kas gevşetici dediğinde akla ilk gelen ilaç ismidir. Vücuda uygulandıktan sonra 15 dakika içerisinde etkisini gösterir. Kas gevşetici ilaçlarda görülen kusma, ishal olma gibi yan etkiler bu ilaçta da görülmektedir. Tedaviye ek olarak hekimler aynı markanın merhemi ile kullanılmasını tavsiye etmektedir. Kas gevşetici Muscoril kullanan hastaların daha ender olarak, aşırı uyku hali, tansiyon problemi, sersemlik, kısa süreli hafıza kaybı yaşadığı da bilinmektedir. Doktorların tavsiyesinde önem gösterilen bir diğer husus ise, el ve ayaklarda, yüzde, dudaklarda şişliklerin görüldüğü zaman derhal kullanımı sonlandırılması önerilmektedir. Bununla birlikte bademcik şişliğinde karşılaşılan yutkunma zorluğu gibi bir problem söz konusu ise yine ilacın kullanımının durdurulması tavsiye edilmektedir. (kas gevşetici ilaç ve krem)

Kas gevşetici ilaçlar

MAJEZİK

kas gevşeticiler
kas gevşeticiler

Sanovel kimya ve ilaç sanayi ünvanlı firmanın ürettiği çok fazla tercih edilen bir ilaçtır. Kas gevşetici özelliği ile birlikte, akut gibi romatizma hastalıkları gibi spondilit artirit gibi tedavilerde de sıklıkla tercih edilmektedir.  Majezik, tablet formunda doktorun önermesine tabi olarak günde 1 tablet sabah aç karnına alınması tavsiye edilmektedir. Daha ender olarak rahatsızlığın durumuna göre sabah akşam tok karnına tavsiyesi de söz konusudur.  Bu ilaç ile alakalı doz aşım tavsiyesi günlük 5 tablettir.

DOLGİT

blank

Dolgit krem ağrıkesici ve iltihab giderici özelliği bulunan en ünlü ilaçların başında gelmektedir ve sadece deri üzerinde uygulanır. Dolgit kas, romatizma, ağrılı eklem hastalıkları(Artoz) iltihablı romatizma hastalıklarında eklem yakınındaki-omurganın ve dıyer eklem yakınındaki yumuşak dokununeklem içi sinir kılıfları, tedon ve eklem çevresi iltihabı gibi sıkıntılar için oldukça etkilidir. Hastalıklarında omuz sertliği bel ağrısı lımbago. Spor ve kaza yaralanmalarında burkulma gerilmelleri dıştan destekleyici tedavisinde kullanılır. (kas gevşetici ilaç ve krem)

Kas gevşetici kremler

Diclomec Plus Krem

Diclomec Plus Krem ile devam ediyoruz. Evet bu kremin etken maddesi diklofenak sodyum ve tiyokolşikosid adlı maddelerdir. Bu kremin, jele benzer bir formülü vardır. Kas gevşetici, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Özellikle romatizmal hastalıkların tedavisinde kasılmalar ve ağrıların iyileştirilmesi için oldukça etkili.

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarında görülen iltihap, acı, ağrı, kasılmalar ve kas gerginliklerini iyileştirir. Bursit, tenosinovit, periartrit, tendinit, osteoartrit, bel tutulması, boyun tutulması, bel ağrıları, kas ağrıları, boyun ağrıları, sırt ağrıları, siyatik ağrıları, spor yaralanmaları, incinme, ezilme ve burkulma vakalarında bu krem oldukça etkilidir.

THERMOFLEX®

THERMOFLEX®, kutuda, 50 g krem içeren, lak kaplı metal tüp ambalajlarda kullanıma sunulur.
THERMOFLEX®, etkin madde olarak etofenamat içerir.
Etofenamat, steroid olmayan (kortizonsuz) anti-romatik (romatizma tedavisi) ilaçlar grubundandır ve iltihap/inflamasyon giderici (anti-inflamatuvar) ve ağrı kesici (analjezik) özelliklere sahiptir.
THERMOFLEX®, aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır:
Kas- iskelet sistemine ait yumuşak dokuların uzun süreli romatizmal hastalıkları. ( kas gevşetici ilaçlar )

 • • Kas romatizması
  • Donmuş omuz (omuz eklemi çevresinin İltihabi durumu) ile birlikte görülen kas sertliği
  • Lumbago, bel ağrısı
  • Siyatik sinir ağrı
 • Kas ağrısı
  • Eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları (tendinit, bursit)
  • Omurga veya eklemlerde, aşın zorlanmaya ve erozyona bağlı olarak gelişen hastalıklar (spondiloz, osteoartrit, eklemlerde kireçlenme)

RHEUMON

RHEUMON adlı ilacın içindekilere göz atacak olursak..

% 5 JEL, 30 g berrak renksiz jel içeren, ağzı burgulu kapakla kapatılmış, alüminyum tüplerde ve karton kutu içerisinde kullanıma sunulmaktadır.
RHEUMON % 5 JEL, etkin madde olarak etofenamat içerir.
Etofenamat, steroid olmayan (kortizonsuz) anti-romatik (romatizma tedavisi) ilaçlar grubundandır ve iltihap/inflamasyon giderici (anti-inflamatuvar) ve ağrı kesici (analjezik) özelliklere sahiptir.
RHEUMON % 5 JEL, aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır:
• Spor yaralanmaları gibi künt travmalardan sonra el ve ayaklardaki akut ezilme, burkulma ve zorlanmalara bağlı ağrılı durumlar.
Diz eklemi iltihabı durumlarında, eklem çevresi yumuşak dokulardaki (bursa, tendon, bağlar ve eklem kapsülü) ağrılı durumlar. ( kas gevşetici ilaçlar )

Kas spazmı ve kramplar için egzersizler

Kas sapzmları artık neredeyse hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Sürekli bir hal alan kas spazmlarının tedavisinde fizik tedavi önemli bir yer tutar. Bu aşamada fizik tedavi uzmanının size önerdiği hareketleri düzenli olarak yapmanız gerekir. Özellikle maşa başında uzun saatler boyunca oturan kişiler, güne ısınma ve gevşeme hareketleri ile başlayarak, kramp oluşumunu engelleyebilirler.

Yoga, pilates ve yüzme; kas spazmlarının tedavisinde yararlanabileceğiniz diğer bazı etkili yöntemler arasında yer alır. Haftada 2-3 kez 30 dakikalık bir yüzme aktivitesi sonrasında kaslarınızın güçlenmesini ve gevşemesini sağlayabilirsiniz. Sırt ve boyun kaslarındaki ağrı ve kasılmalardan kurtulmak isteyenler yüzme sporu ile ilgilenebilir.

Kas Spazmı ve Kramptan korunma yöntemleri

 • Spor ya da egzersize başlamadan önce mutlaka gevşeme ve ısınma hareketlerini yaparak, vücudunuzu ağır hareketlere hazırlamayı unutmayın.
 • Yemek yedikten hemen sonra egzersiz yapmayın. 30 dakika geçmesini bekleyin.
 • Kahve, çay ve çikolata gibi bol miktarda nikotin içeren besin az tüketin.
 • Gün içerisinde en az 2 litre su tüketin. Egzersiz yapacağınızda bu miktarı arttırın.
 • Süt, portakal suyu ve muz gibi kalsiyum ve potasyumdan zengin besinler tüketin.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra vitamin takviyeleri kullanmaya başlayın.
 • Strese bağlı kas kasılmalarından korunmak için stressiz bir yaşam sürmeyi deneyin ( kas gevşetici ilaçlar )
Kas Spazmı ve Kramp engellemek için pratik öneriler
 • Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız oldukça önemli.
 • 2 bardak epsom tuzu ve sıcak su ile doldurduğunuz küvette duş almanız sizi inanılmaz rahatlatacaktır.
 • Potasyum, magnezyum açısından son derece zengin olan balık, üzüm pekmezi, kayısı gibi besinleri düzenli olarak tüketin.
 • Hindistan cevizi yağı ile kramp giren bölgeye masaj yapın.
 • Gece uyurken bacaklarınıza kramp giriyorsa yatmadan önce bacak esneme hareketleri yapın. ( kas gevşetici ilaçlar )
 • Bacak kramplarından şikayetçiyseniz doktorunuza danıştıktan sonra B vitamini kompleks takviyeleri uygulamanızın ciddi etkisi olacaktır.

Boyun ağrıları için doğal yöntemler neler Merak ediyorsanız TIKLAYIN

NOT: İLAÇLARI SADECE DOKTOR DENETİMİNDE KULLANMALISINIZ..

Kaslarını Rahatlatacak Doğal Yöntemler

Yaban Mersini

Kaslarınızı dinlendirmenin tabi ki doğal yollarıda var. Kullanılan her ilaç ciddi manada sağlığımızı etkliyor. Bu yüzden bazı doğal yolları bilsek iyi olur. Evet yaban mersininin kaslar üzerindeki rahatlatıcı etkisine. Egzersiz öncesi ya da sonrası oluşan kas tahribatını minimuma indirecek bir besin ise yaban mersini. Bünyesinde bulundurduğu, antioksidan ve antosiyadin gibi maddeler de bulundurması bir başka yararı.

Papatya

Papatyanın rahatlatıcı etkisi zaten her alanda biliniyor. Tabi ki bu durum kaslarımız içinde geçerli. Papatya genel olarak, doğal sakinleştiricilerin en çok bilinenlerin başında geliyor. Hatta yüzyıllardır antibakteriyel ve kas spazmlarını dindirici özelliğiyle birçok uygarlık tedavi amaçlı kullanmıştır. Bunun yanında uykuya geçişi kolaylaştırmak, stresi azaltmak gibi olumlu etkilerinin yanı sıra kas ağrılarını da hafifleten papatya bitkisinin çayını içerek tüketebilirsiniz. Fakat hatırlatmamız gereken bir nokta var: Anti-inflamatuar özelliğiyle krampları rahatlatmayı sağlayan papatya bitkisi, kan inceltici ilaç kullananlar için tavsiye edilmiyor.

Magnezyum

Kasların çalışmasında dengeleyici rol üstlenen magnezyum, sinirleri ve kasları gevşetici özelliğe sahip. Ayrıca kemik zayıflığı, sürekli yaşanan baş ağrıları, kan şekeri dengesizliği, yüksek kan basıncı, kas zayıflığı/spazmları ve çarpıntı için önerilen mineraller listesinde en başı tuttuğunu hatırlatalım. Günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılarken tabletlerin yanı sıra bazı önemli besinlerden de faydalanabileceğinizi unutmayın. En fazla magnezyuma sahip muz, badem, baklagiller ve esmer pirinci gün içinde tüketmeniz yeterli olacaktır.

Vişne

Gelelim kasları rahatlatmanın en lezzetli yöntemine. Evet kasları rahatlatmanın en lezzetli yollarından biri vişne suyu. Bir uzun mesafe koşucusu ya da ağır vücut geliştirme egzersizi yapan biriyseniz kas zayıflığının önüne geçmek ve ağrıları minimum seviyeye getirmek için vişne suyunu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz oldukça önemli. Vişnenin hücre yenileyici özelliği hasar görmüş kas dokularınızı en çabuk şekilde onararak, daha sağlam bir kas sistemi ortaya çıkarıyor. Antosiyanin açısından zengin bir içeriğe sahip olan vişne, kolesterolü ve kan şekerini düşürmesi gibi başka özellikleri de mevcut.

D vitamini

Kas ağrılarınız artık günlük bir rütin haline geldiyse, vücudunuzda ciddi şekilde D vitamini eksikliği ihtimalini hesaba katmanızda fayda var. En yakın sürede doktorunuzdan kan tahlili isteyip değerlerinize göz atmalısınız. Farklı bir çok yöntem ile D vitaminini güneşlenerek de bünyenize kazandırabilirsiniz. Güneşten gelen ultraviyole B ışınlarının derimizde sentezlenerek hayat bulduğu D vitamini, kemik erimesine yol açan bir hormon olan paratiroid hormonun salgılanmasınında önüne geçiyor. Güneş ışınlarının eskisi kadar pozitif olmadığını biliyoruz ama gün içinde yüzünüzü birkaç dakika güneşe dönmenin zararını görmezsiniz.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin..

Yukarıda saydıklarımız yöntemlerin hepsi eğer dinlenmez iseniz faydasız olabilir. Evet kendinize düzenli bir uyku saati ve ara ara dinlenmek için fırsatlar kovalamayı ihmal etmeyin. Bunun yanında satlerinizi geçirdiğiniz yatağınızın boyun ve bel bölgenizi zor durumda bırakmadığından emin olun. Aynı şekilde yastık seçiminizde de oldukça dikkatli davranmalısınız. Kaliteli bir uyku için pahalı dolgu malzemeli bir yastığa değil, yatış pozisyonunuza dikkat ederek boynunuzu en iyi şekilde destekleyecek olanları tercih etmeniz oldukça önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca yatağınızın kaliteli olması uyku kalitenizi arttıracaktır.

UYARI ! (Kas gevşeticiler)

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir. ( kas gevşetici ilaçlar )

Bilgiler Hekim ve Eczacıya Danışmanın Yerine Geçemez. Kanalımız doktorunuzun veya eczacınızın yerini almayı hedeflememektedir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan web sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüz yüze gelmesi GEREKLİDİR. Bu kanalda verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tamamen kullanıcıya aittir https://www.drugs.com/drug-class/skeletal-muscle-relaxants.html https://www.spine-health.com/treatment/pain-medication/muscle-relaxants https://www.goodrx.com/blog/best-muscle-relaxants-over-the-counter-prescription-medications/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir