Kedi Cinsleri – En Tatlı Kedi Türleri ve Özellikleri

Bu yazımızda, yeni kedi almak isteyenler için harika bir içerik hazırladık. Evet en çok bilinen ve sevilen kedi cinsleri burada sizlerle. En tatlı kedi türlerinin en belirgin özellikleriyle birlikte okuyabilirsiniz. Belirtmek istediğiniz özellikleri yorum kısmına yazabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Kedi Cinsleri

Fars Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

 İran kedileri, hareketli bir yapıya sahip değildir aksine miskin ve sakin tavırlar sergiler. İran kedileri, yaşam sürelerinin çoğu zamanını genellikle yatarak ve oturarak geçirirler. Bununla beraber uyumlu kedi türlerindendir. Bu yüzden birlikte yaşamak için seçilmesi önerilen bir kedi ırkıdır. Çocuklar ve köpeklerle son derece iyi anlaşırlar. Evinde köpek besleyenler ve çocuğu olanlar için bu karakteristik özellikleri oldukça iyi bir avantajdır. Sakin oldukları için gürültüden hoşlanmazlar. Zeki olan İran kedileri, çok fazla hareket etmedikleri için bu özelliklerini pek göstermemektedir. 

 Yavru Fars kedilerinin bakımları kolay değildir. Bu konuda bilgili, titiz ve özenli olmak gerekiyor. Uzun tüyleri nedeni ile tüylerinin her gün düzenli temizlenmesi gerekli. Tüyleri iki tabakadan meydan geliyor. Tüylerinin düğümlenmemesi ve kırık oluşumunu engellemek için bakım ve taramalarının ihmal edilmemesi oldukça mühim hususlar. Aksi takdirde tüylerdeki topaklanmalara bağlı olarak hava alamayan deride türlü yaralar görülebilir. Günde bir ya da iki defa özel kedi taraklarıyla tüylerinin taranması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 

 Akışkan göz yapıları nedeni ile gözlerinin gün aşırı temizliğine dikkat edilmelidir. Sevgi ve ilgiye düşkün ve oyun oynamayı seven yavru Fars kedilerinin bağışıklık sistemleri sanıldığının aksine çok kuvvetli değildir. Hastalanmalarını önlemek için veteriner kontrolleri belirli aralıklarla mutlaka yaptırılmalıdır. 

Maine Coon

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Amerika’ya özgü Maine Coon kedisi dünyanın en eski kedi ırklarından bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Maine Coon kedisi oldukça kabarık tüy yapısı ile en soğuk kış aylarında bile bir hayli dayanıklı olduğu söylenmektedir. Avcı yeteneği gelişmiş bu kedi türü oldukça iyi bir yakalayıcı olduğu kadar evcil hayatlarında nazik, sevecen ve kibar kişiliği ile bilinmektedir. Maine Coon kedisi hemen her renkte görülse de kabul edilen cins rengi kahverengi, tekir ve beyaz olarak belirtilmektedir.

Maine Coon her daim zinde, güçlü ve sağlıklı kalması için yaşına uygun olarak aşılama işlemlerinin veteriner hekim kontrolünde düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca açık havaya çıkartacağınız kedinizin diğer hayvanlara karşı kendini koruyabilmesi için yıllık grip ve enteritin aşılarını ihmal etmeyiniz.

Ağız sağlığının korunması için Maine Coon kedisinin dişlerinin günlük olarak fırçalanması önerilmektedir. Düzenli diş fırçalaması hem diş eti hem de ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azalttığı söylenmektedir. Son derece zeki ve akıllı kişiliği ile evcilleşme konusunda bir hayli başarılı olan Maine Coon kedisi çevresi ve sahibi ile oldukça güçlü bağlar kurabilmektedir. Maine Coon kedisi sağlıklı bir kedi türü olarak ortalama yaşam süresi 15 yıla kadar çıkabilmektedir. Düzenli beslenme, kaliteli mama ve uygun diyet ile kedinizin tüm bakım uygulamalarını gerçekleştirmeniz her daim sağlıklı bir Maine Coon kedisine sahip olmanızda en büyük faktör olmaktadır

Bengal Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Bazı Bengal kedileri vahşi doğasından kaynaklı kişilik özelliklerinden dolayı ele gelmekten hoşlanmaya bilirler. Yine de sahibine alışan bir Bengal kedisi uysal yanını sahibine göstermekte çekinmezler. Hatta yeteri kadar ilgilenilmeyen bir Bengal kedisinin bunalıma girdiği bile bilinmektedir. Bu yüzden Bengal kedileri yalnız kalmaktan da hoşlanmazlar.

  Balık avlama konusunda usta olan Bengal kedileri, birçok kedinin aksine su ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Dolayısıyla kediniz kirlendiğinde onu kedi şampuanı kullanarak zahmet çekmeden yıkayabilirsiniz. Ancak Bengal kedilerinin kesinlikle kucak kedisi olmadığını bilmeniz gerekmetedir. Bengal kedileri daha çok kedi oyuncaklarıyla oynatılarak vakit geçirmekten hoşlanırlar. Kedi oyuncaklarına göz atmak için koyu renkli yere tıklayınız.

Siyam Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

 Siyam kedilerinin fiziksel özelliklerinin dışında en belirgin özellikleri çok konuşkan olmalarıdır diyebiliriz. Bir siyam kedisi sizinle muhabbet edecek sürekli size bir şeyler anlatıyor galiba dedirtecektir. Sesleri diğer kedilere oranla biraz daha kalındır.

 Siyam cinsi kediler oldukça sosyaldir, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarınızla rahatlıkla anlaşabilirler. Apartman dairelerinde rahatlıkla yaşayabilirler. Özellikle insanlara çok yakın olmaktan hoşlanırlar ve sizden sürekli ona ilgi göstermenizi beklerler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan siyam kedilerine yeterli ilgiyi göstermediğinizde farklı tonda miyavlayacak ve sizden ilgi bekleyecektir.

 Enerjik ve zeki bir karaktere sahip siyamlar oyun oynamaktan hoşlanırlar. Siyam kediniz var ise at-getir oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Birçok farklı oyunu kolayca oynayabilen siyam kediler şirinlik yapmaya da bayılırlar. Kendini yerlerden süreklemekten ve peşinizde sürekli dolanıp durmaktan keyif alırlar.

British Shorhair

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

  British Shorthair karakter açısından; çok uysal bir kedidir. İnsanlarla ve ev hayvanlarıyla iyi geçinir ve ortama uyum sağlayabilir. Zeki bir kedi olan British Shorthair, yaramazlık yapmaz ve tek başına kaldığında da uslu olmaya devam eder. İlk bakışta tembel gibi görünse de aslında hareketli ve oyun oynamayı seven bir kedidir. Fakat diğer kedi cinslerinin aksine, öylesine koşturup etrafı dağıtmaz. Sahibiyle oyun oynar ve ona uyum sağlar. British Shorthair karakter açısından; çok uysal bir kedidir. İnsanlarla ve ev hayvanlarıyla iyi geçinir ve ortama uyum sağlayabilir.

  Kendisini temizler, bakımını yapar ve kendi kararlarını alarak kendi ayaklarının üzerinde durur. Ya bebekliğinden itibaren muntazam bakıma alıştırırsınız, ya da pes edebilirsiniz. Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Çocuklarla arası son derece iyidir çünkü sabırlı ve toleranslı bir kedidir. Nadiren saldırganlık ve tırmalama eğilimi gösterirler. Ev içi kedisi olmaya kolayca uyum sağlarlar ve sokağa fazla ilgi duymazlar. İlgi meraklısı değillerdir fakat oyun oynamak isterlerse, bunu sahiplerine gayet açık bir şekilde anlatabilirler. Kucakta oturmaktansa, sahiplerinin yakınında oturmayı tercih ederler. Irkın erkekleri dişilerinden daha iridirler ve diğer ırklarla kıyaslanınca dişilerle erkekleri boyları arasındaki fark daha belirgindir. Yetişkin bir erkek genellikle 5-10 kg. arasında olurken dişilerde bu 5-7 kg.’dır. Bu ırkın genel olarak ömrü 14-20 sene arasındadır.

Sfenks Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Sfenksler, genel olarak ilgi seven kedi türleri arasına girmektedir. Gittiği her ortamda insanların ilgisini çekmeyi başaran Sfenksler, bunun için atletik yapısını ve duygusal samimiyetini kullanmaktadır. Bilimsel araştırmalarda psikolojik anlamda sorun yaşayan insanların terapilerinde kullanılan Sfenksler, bu sayede insanlarla anlaşan en iyi kedi türü olduğunu da kanıtlamıştır Meraklı ve enerjik bir karaktere sahip olan Sfenksler, ilgi görmedikleri zamanlarda ortam içerisinde yüksek yerlere çıkmaya ve hızlı gezintilere yönelmeye başlarlar.

Haylazlık olarak da adlandırılabilecek bu davranış, aslında Sfenks kedilerinin sadece ortamda ilgileri üzerine çekme isteğinin bir yansımasıdır. Sosyal bir kedi olan Sfenks, evde bulunan diğer hayvanlarla da güzel vakit geçirebilir. Hatta onunla oynayan ve zaman geçirmek isteyen hayvanlara karşı çok merhametli davranışlar içerisine girmektedir.

Ragdol Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Bu kedi ırkının ortalama ömürleri 13 ile 15 yıl arasındadır. Ragdoll genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak yine de bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya yatkındırlar. Çok enerjik olmadıklarından dolayı obeziteye yakalanabilirler. Eğer kedinizin uzun ömürlü ve sağlıklı bir ömür geçirmesini istiyorsanız dikkatli olmanız gerekir.

  Tüm bunlara ek olarak bütün uzun tüylü kedilerde olduğu gibi tüy yumakları sorunu görülme olasılığı yüksektir. Kedilerde tüy yumağı sorunları sanılanın aksine ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden düzenli taramanın yanı sıra kedi maltı da verilmelidir.

  Ragdoll kedisinin bakımındaki en önemli konulardan biri de düzenli olarak tüylerini taramaktır. Tarama işlemini yaparken uzun tüylü kediler için uygun olan kedi tarağını kullanın. Bazı kediler tüylerini taratma konusunda isteksiz olsa da Ragdoll kedileri tüy bakımı yapılırken herhangi bir sorun çıkarmazlar.

  Düzenli tarama dışında Ragdoll kedisinin kulak temizliğine de dikkat etmek gerekir. Kedilerde kulak temizliği ciddi bir iş olduğundan kedi kulak temizleyici pamuklarla eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız profesyonel bir yardım alıp bunu veteriner hekime yaptırmanızda fayda vardır

Scottish Fold

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Scottish Fold kedisi diğer kedi türleri gibi rutin bir hayattan hoşlanmaktadır. Özellikle günün aynı saatinde beslenmek, oyun oynamak ve uyumak onun için oldukça önemlidir. Saf olması ile bilinen bu tür insanların peşine takılmaktan ve nereye giderseniz peşinizden gelme konusunda bir hayli kararlıdır. Sahibini de ev içerisinde odadan odaya takip ettiği söylenmektedir. Ayrıca akıllı ve zeki yapısı sayesinde yeni şeyler öğrenme konusunda oldukça hızlı olduğu da bilinmektedir.

Scottish Fold kedisinin yaptığı en iyi şeylerden bir tanesi arka bacaklarının üzerine oturarak dakikalarca etrafı izlemesi olacaktır. Oldukça tatlı hareketler sergilemekten asla vazgeçmeyen bu sevimli dostumuz akan muslukların başından da ayrılmamaktadır. Kişiliği her daim adeta bir bebeği andıran Scottish Fold kedisi yalnız bırakılmaktan asla mutlu olmamaktadır. Bu yüzden her daim yanında birinin bulunması oldukça önemlidir.

Dünyanın en popüler kedi ırklarının başında gelmektedir. Diğer kedilerden ayrılan en büyük özelliği kıvrık kulakları ve parlak gözlerdir. Scottish Fold kedisi tüy rengi hemen her ton ve desende görülebilmektedir. Oldukça uysal ve nazik bir ırk olmasından dolayı bir hayli sessizdir. Konfor ve rahatlığa önem veren Scottish Fold kedisi saatlerce evin bir köşesinde uyuyabilmektedir. Arka ayaklarının üzerine çökerek dakikalarca durması ile ünlüdür. Diğer evcil hayvanlar ile bir hayli iyi geçinmektedir. rtalama yaşam süresi 15 yılı bulabilmektedir. Yavru Scottish Fold kedisi bazı kalıtsal hastalıklardan muzdariptir. Çevresine oldukça ilgili olan kişiliği her daim sevilmek ve kucakta olmaktan hoşlandığını göstermektedir.

Munchkin

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

Bacakları kısa olduğu için diğer kediler kadar atlama, koşma yetenekleri olmayan Munchkin kedileri genel olarak tatlı karakterli olarak tanımlanabilir. Başka kedilerle gayet iyi anlaşırlar. Çocukları çok severler. Fazla konuşkan değillerdir. Munchkin kedileri yüksek zekalarıyla tanınırlar. Dikkatlidirler. Bu sevimli kediler bacaklarının kısalığı sebebiyle atlamakta zorlansalar da hareketsiz oldukları söylenemez.

Munchkin kedileri ilk olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan önce İngiltere’de ortaya çıktı ve “kanguru kedileri” olarak biliniyorlardı. Savaş yıllarında bu kediler o kadar az görülmeye başlandı ki çoğu kişi ırkın tamamen ortadan kalktığına inandı. 1983 yılında bir müzik öğretmeni olan Sandra Hochenedel Louisiana’da iki hamile kedi buldu ve birini tutmayı başardı. Hochenedel hamile kediyi sahiplendi ve Blackberry ismini verdi. Blacberry’nin yavrularının bir kısmı kısa bacaklı olarak dünyaya geldi ve böylece ırk tekrar sahneye çıkmış oldu.

Savannah

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Savannah, harika deri yapısı ve enteresan bakışları ile oldukça zarif bir kedi türüdür. Afrika Servilerinden biraz küçük olan bu ırk vahşi kuzenlerine oldukça benzemektedir. Adeta küçük bir leoparı andıran benekli paltosu ile bu sevimli dostumuz yalnızca ABD’de değil dünyanın bir çok farklı noktasında ailelerin sevilen kedisi olmuştur. Ayrıca bir hayli değerli sayılan bu ırk dünyanın en pahalı kedileri arasında bulunmaktadır.

İlk olarak 1980’li yıllarda yerli bir kedinin Afrika Servali ile çiftleşmesi sonucunda meydana çıktığı söylenen Savannah kedisi, çiftleşme sonucu F1 kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Her iki ana ırkın sonraki süreçte Joyce Sroufe adında kedi üreticisi tarafından çiftleştirilmesi ile yeni Savannah kedileri dünyaya gelmiş ve hızla artış göstermiştir. 2012 yılında vahşi görünümlerinin arkasında yatan sevecen kişiliği ile Savannah kedisi şampiyonluk ödülüne layık görülmüştür

Sibirya Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Sibirya kedileri, sıcakkanlı, sevecen ve sadıktırlar. Diğer hayvanlara nazaran yaptıkları hareketler daha anlaşılır ve iletişime açıktır. En sevdiği eylemlerden biride doğuştan gelen yetenekleri; ağaca atlamaktır. Ayrıca sahiplerine tıpkı American Bobtail kedileri gibi fazlasıyla sadıktırlar.

Her türlü eylemi kavrama zekâsı onları zeka konusunda diğer kedilerin bir adım önüne atmaktadır. Yabancılara karşı cesur ve saldırgan davranış sergilemezler. Durağan gözükmelerine rağmen oldukça çeviktirler. Tam bir oyun arkadaşıdırlar. Akrobatik hareketler konusunda da oldukça iyidirler.

Mavi Rus Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

 Mavi Rus kedileri şefkatli olmaları ile bilinirler. Hoşgörüsü ile insanlara kendini sevdiren Mavi Rus kedileri çocuklar ile çok iyi geçinirler. Özellikle bebeklere karşı sevecek hareketlerde bulunurlar. 

 Tüm kediler gibi sakin ve rutin bir hayattan hoşlanan Mavi Rus kedileri dışarıyı da çok severler. Dışarıda vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Eğer alıştırırsanız evin çevresinde kendi başlarına iyi vakit geçirebilirler. Uyku saatleri vardır. Bu saatler dışında sürekli bir şeyler ile meşgul olurlar. 

 Mavi Rus kedilerinin özelliklerinden birisi de tanımadıkları olan insanlara tepkisidir. Tanımadığı insanlardan uyak dururlar. İlk kez karşılaştıkları kişileri inceler ve bu kişiye karşı tehlike hissetmezler ise sevecen olabilirler. 

 Mavi Rus kedileri çevresindekiler ile vakit geçirmeyi severler. Sürekli oyun oynamak isterler ve fırlatılan bir oyuncağı yakalama özelliğine sahiplerdir. Ayrıca çocuklar ile oynamayı da çok severler. Hiçbir zararlı davranışı yoktur. İdeal bir ev kedisi olabilir.

 Mavi Rus kedileri diğer evcil hayvanlar ile yaşayabilirler. Diğer hayvanlar ile oldukça iyi anlaşır. Fakat bazı evcil hayvanlardan kendini korumak için zarar verici davranışlar

Norveç Orman Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Norveç orman kedisi sıra dışı görünümüyle gizemli bir havaya sahip oldukça popüler bir ırktır. Bu özel canlıların isminden de anlaşıldığı üzere İsveç kökenli bir kedi ırkıdır. Norveç orman kedisi yüzyıllardır yaşayan saf bir kedi ırkıdır ve bu canlılar Norveç’in ulusal değeri olarak kabul edilmiştir. Genellikle ücret karşılığında sahiplendirilen canlılardır. Dünya üzerinde sayıları diğer kedi ırklarına kıyasla daha azdır ve bu durum fiyatlarının oldukça yüksek olmasına neden olmaktadır. Norveç orman kedisi eski çağlarda avcılık yeteneğinin oldukça gelişmiş olması ve zekasıyla dikkat çekmiş, gemilerde, evlerde fare avcıları olarak kullanılmışlardır. Günümüzde ise kedi severlerin ilk görüşte kendine hayran bırakan görüntüleri, zekaları ve sevgi dolu oluşlarıyla dikkatleri üzerlerine çekmektedirler.

Norveç orman kedisi yaşadığı ortama ve yaşam kalitesine bağlı olarak 14 ile 16 yıl arasında yaşayabilmektedir. Diğer kedi ırklarına oranla oldukça uzun yaşayabilen norveç orman kedilerine iyi bakıldığında 18 yaşına kadar yaşaması oldukça normaldir. Yavruluktan yetişkinliğe geçiş dönemi oldukça uzun süren norveç orman kedilerinin gelişimleri 5 yaşına geldiklerinde tamamlanmaktadır. Yetişkin bir norveç orman kedisi 10 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir.

Amerikan Kedisi

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

Amerikan Shorthair, yeryüzünde ki en gelişmiş avcı kedi türlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Varoluşlarından bu yana içgüdüsel olarak bu yönleri gelişmiş olsa da oldukça sakin ve sevecen kişiliği ile bilinmektedir. Tam bir aile kedisi konumunda olan Amerikan Shorthair insanlar ile etkileşimden bir hayli mutluluk duymaktadır.

Rahatlığa oldukça önem vermekte olan Amerikan Shorthair genellikle evin bir köşesinde kanepe yada koltuğa kıvrılarak günün büyük bir kısmını dinlenmekle geçirebilmektedir. Ayrıca meraklı kişiliği ile ev içerisine dolaşmayı ve sahibinin peşinden gitmeyi ihmal etmemektedir. Tüm bu özellikleri ile Amerikan Shorthair kedi türleri arasında iyi huylu, sevecen ve nazik kişiliği ile tanınmaktadır.

Ankara Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Ankara kedisinin tüylü vücudunun altında oldukça yumuşak bir karakter bulunmaktadır. Ankara kedilerinin en belirgin özellikleri sahiplerine olan bağlılıklarıdır. Bir ankara kedisi sahiplendiğinizde, yavruluk dönemlerinden itibaren sürekli peşinizde dolanacak ve adeta size aşık olmuş gibi bir an olsun yanınızdan ayrılmayacaktır.

Ankara kedisi çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşan bir kedi ırkıdır. Oyun oynamaktan oldukça hoşlanan bu kediler çocuklu aileler tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. İlk kez gördüğü bir insanla bile çekinmeden oyun oynayabilirler. Köpeklerle en iyi anlaşan kedi ırklarından olan ankara kedileri bu özelliğiyle de köpek bakan aileler tarafından da tercih edilmektedir. Bütün gün evde oturabilen ankara kedileri apartman dairelerinde de kolaylıkla yaşayabilirler. Evde yalnız kalmaktan hoşlanmasalar da ev içerisinde kendi kendine oyun oynayarak vakit geçirebilirler. Her zaman meraklı olan bu kedilerin başı meraklı olmalarından dolayı zaman zaman belaya girebilir. Şaşırtıcı bir şekilde ankara kedileri insan davranışlarını taklit edebilmektedir. Ankara kedisi zamanla insan davranışlarını taklit etmeye, kapıları açıp kapamaya ya da evinizdeki eşyaları kullanmaya eğilimlidir.

Birman Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Tüm dünyada özellikle avrupa ülkelerinde herkez tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk olarak Myanmar bölgesinde orta çıkmıştır. Akıllı, araştırmacı ve konuşmayı çok seven birmanlar kısa sürede Fransaya götürülmüş ve ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Eğer evinize sessizlik hakim ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız, birman kedisi neşenizi arttırabilir:)

Muhteşem güzelliği ve kendine has yapısı mitoloji kitaplarına konu olan Birman Kedisi, Bruma (Myanmar)’ ın kutsal kedisi olarakta anılmaktadır. Hatta bir Fransız mitolojisinde; bu özel görünümü mavi gözlü bir kraliçe’ den aldığı söylenmektedir.

Himalayan Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Himalayan, büyük boyu ve masmavi gözleri ile Persian ve Siyam kedisinin çiftleştirilmesi sonucunda meydana gelmiş farklı bir kedi ırkı olarak bilinmektedir. İlk olarak ABD’de görülen bu sevimli tür hızla tüm dünyaya yayılarak kedi severlerin kalplerine girmeyi başarmıştır. Yalnızca onu izlemenin bile büyük mutluluk verdiği muazzam görünüşü Himalayan kedisinin her daim ilgi görmesinin sebepleri arasında yer almaktadır.

Nazik, sevecen ve sevgi dolu kişiliği ile oldukça ilgi çekici olan Himalayan kedisi sayı bakımında diğer kedi türlerine nazaran bir hayli az olduğu bilinmektedir.  İlk olarak 1930’lu yıllarda kedi yetiştiricileri tarafından ortaya çıkarılan bu ırk, 1955 yılı itibari ile ortaya çıkan uzun tüylü Colourpoint kedisi olarak adlandırılmıştır. Ancak farklı bir ırk olduğunu savunan yetiştiriciler aradan yıllar geçmesine rağmen kedi derneklerine bu durumu kabullendirememiş görünüyor.

Singapur Kedisi

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

Singapur’da çalışan Tommy ve Hal Meadow isimli çift ülkeleri olan ABD’ye dönerken yanlarında Singapur’da buldukları üç kediyi de götürdüler ve Singapura kedi cinsinin macerası böylece başlamış oldu. Çiftin yanlarında götürdüğü kedilerden ürettikleri cins Uluslar arası Kedi Birliği tarafından 1979’da tanındı.

Yazımızın başında Singapura ırkının en küçük kedi cinsleri arasında yer aldığını söylemiştik, hatta bu ırk en küçük kedi cinsi olarak da kabul ediliyor. Bu minik kedilerin ağırlıkları erkeklerde 2,7, dişilerdeyse 1,8 kilogramdır yani gerçekten çok küçük ve hafif kedilerdir.

Chartreux

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Fransa kökenli Chartreux kedisi Siyam kedisi, Sibirya kedisi, Habeş kedisi ve ülkemize özgü Ankara kedisinin de yer aldığı dünyanın en eski kedi ırkları listesinde. 1558 yılında Joachim du Belley tarafından yazılan bir şiirde bahsedilen cins ayrıca birçok ressam tarafından da resmedilmiştir. Tarih boyunca ünlülerin de gözdesi olan Chartreux kedisi Fransız roman yazarı Colette, Charles Baudelaire, Charles de Gaulle gibi birçok ünlü ismin kedisi olarak da tarih sayfalanrında yerini almıştır.

Chartreux orta boyda bir kedi cinsidir, kısa tüyleri sıktır ve mavi ya da mavi gri renklidir. Yuvarlak kafasının üzerinde daima dik duran kulakları kafasına oranla büyüktür. Bu gülümseyen kedilerin gözleri de büyüktür ve her iki gözünün altında ilk görüşte fark edilen siyah çizgiler vardır, gözleri altın ya da bakır rengindedir. Bakışları hem sevimli, hem zeki hem de anlamlıdır. Sağlam yapılı vücutları olan Chartreux kedilerinin erkekleri dişilerine kıyasla daha iridir.

Exotic Shorthair

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Cana yakın bir karaktere sahip olan Exotic Shorthair, tombul görüntüsüne rağmen fazlasıyla atletik ve hareketli. Kucakta oturmaktan hoşlanıyor olsa da, kucakta olmadığı her anı oyun oynayarak geçirmek isteyen bu kedilere mutlaka yeteri kadar oyuncak sunmanız çok önemli. İran kedilerinden çok daha aktif ve meraklı olan Exotic Shorthair kedilerinin erkekleri, dişilerine göre daha sevimli bir görünüşe sahip. Özellikle erkek kedilerde, sahiplerine olan bağlılık çok daha fazla olabiliyor.

Oyun açısından fazla ilgi gerektirmemeleri sayesinde, uzun saatler boyunca evde olmayan kişiler için ideal bir ev hayvanı konumunda. Sahipleriyle oyun oynamayı çok seven Exotic Shorthair kedileri, eğer sahipleri meşgulse kendi kendilerini eğlendirebilme kapasitesine sahipler. Exotic Shorthair kedilerinin ihtiyaçları oldukça basit. Sadece düzenli yemek ve biraz da oyuna ihtiyaç duyan bu kediler, başka herhangi bir özel çaba gerektirmiyor.

Habeş Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

  Habeş kedileri oldukça zekidir. Özellikle tuvalet eğitimini kolay öğrenebilen kedi ırklarındandır. Diğer canlılar da iyi ilişkiler kurabilen bu ırk, çocuklarla da iyi anlaşır. Habeş kedisi ailesine düşkün, dost canlısı ve oyuncudur. Bu mükemmel özellikleriyle Habeş kedileri kusursuz birer ev kedisidir.

  Habeş kedileri orta büyüklükte kedilerdir. Maksimum 4,5 ile 5 kiloya ulaşırlar. Vücut yapıları kaslı, bacakları ince ve patileri küçüktür. Yani görünüşleri itibariyle narin bir yapıya sahiptirler. Abyssinian kedi ırkının tüyleri orta uzunlukta ve oldukça sıktır. Tüylerinin rengi mavimsi, kızıl veya kahverengi olabilir. Bazılarında açık, bazılarında koyu çizgiler bulunur.

Toyger

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Toyger kedileri, pek çok kedi türünden çok daha zekidir. Fazlasıyla temkinli, dikkatli ve seçici olmasıyla dikkatleri üzerine toplayan sevimli meleklerimiz evlerimize bambaşka bir hava katacaktır. Toyger, son derece sosyal bir kedi türüdür. Bu nedenle de kalabalık ailelerin tercih edebileceği türler arasında yer alabilirler.

Sevimli çocuklarımız, evcil hayvanlarla da oldukça iyi geçinirler. Kediler ve köpekler ilk sırada olacak şekilde hareketli tüm evcil hayvanlarla sıkı bir dostluk kurabilir. Ancak bu dostluğun oluşabilmesi için yavruluk döneminden itibaren bir arada olmaları daha doğru olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken noktanın kedinizin sosyal olduğu gerçeği olduğunu unutmayın. Toyger, sosyal olması nedeni ile yavru evcillerle asla tek başına bırakılmamalıdı

Bombay Kedisi

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Bombay kedisi tamamen siyah bir bedene ve bakır rengi gözlere sahiptir. Simsiyah tüyleriyle küçük bir panteri andırıyor. Orta boy bir kedi türüdür. Diğer kedilere nazaran sadece siyah ve parlak bir rengi bulunuyor. Doğal ortamlarda bulunmayı çok sever. İnsanlarla ilişkisi çok olumludur. Düzenli hayatı ve rutini severler.Bombay kedisi çekingen ve içe kapanık tavırları ile biliniyor. Sahibine ve evine alıştığı zaman son derece sevgi dolu ve oyuncu karakterine bürünüyor. Çoğunlukla sessiz olmasına rağmen, çevresine alışınca eğlenceli ve hareketli olabiliyor. Yeterli ilgi ve sevgiyi gördüğü zaman, sahibinin peşinden ayrılmıyor.

Bu kedi türü, öğrenme eğilimi en yüksek türlerden biridir. Bu özelliğiyle köpeklerin yapabildikleri bazı davranışları sergileyebiliyorlar. Örneğin, getir-götür gibi basit komutları rahatlıkla yerine getirebiliyorlar. Kedilerin pek sevmediği, tasma ile gezdirilme konusunda hiçbir sorun çıkarmıyorlar.

Raga Muffin

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Sakin ve ahenkli mizacı ile ün yapmış olan Ragamuffin kedisi aşırı derecede sosyal bir kedi türüdür. Sahibi ve çevresi ile her daim iletişim içerisinde olan Ragamuffin, aşırı samimi kişiliği ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Oldukça insan odaklı bir kişiliğe sahip bu sevimli dostumuz kucakta yatmaktan ve karnınızın üzerinde homurdanmaktan zevk alacaktır.

Zekası ile görenleri hayran bırakan Ragamuffin kedisi her daim akıllı ve emin adımlar ile hareket etmektedir. Son derece oyuncu kişiliği her daim koşma, tırmanma ve zıplama alanlarında kendini göstermektedir. Özellikle fırlatılan bir oyuncağı sürükleyerek getirme konusunda usta olduğu belirtilmektedir. Arkadaşlık üzerine endekslenmiş yapısı Ragamuffin kedisini iyi bir evcil kedi yapma özelliğine sahiptir.

Balinese

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Siyam kedileri ile tüy uzunluğu farkı olsa da, Balinese kedi ırkı karakter olarak siyamlarla tamamen aynı. Sahiplerine karşı aşırı bir bağlılık hisseden ve sürekli insanlarla vakit geçirmek isteyen bu kediler, yaptığınız her işte yanınızda olmak isteyecek. Kısa süreli bir sahiplerinden uzakta kalmaya dayanamayan Balinese ırkı, uyurken de insanlar ile aynı odada bulunmaktan hoşlanıyor.

Diğer kedilere göre daha fazla miyavlama eğilimi içerisinde olan Balinese kedileri, özellikle kendileriyle ilgilenilmesini istediğinde dikkat çekmek için miyavlıyor. Aynı zamanda, yeni insanlar ile karşılaştığında da çok sık miyavladığı görülmekte.

Balinese kedileri fazlasıyla zeki. Karmaşık oyunlar oynamaktan çok hoşlanan bu kedi ırkı, aynı zamanda oldukça atletik bir yapıya sahip. Sürekli bir şeyler ile ilgilenmek isteyen Balinese kedileri, basit konularda kolayca eğitilebiliyor. Sürekli aktivite ihtiyacı içerisinde olduğu için, oyuncaklarının olmadığı ortamlarda yalnız bırakılması tavsiye edilmiyor.

Somali Kedisi

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

Somali kediler hayatını heyecanlı ve dolu yaşarlar. Atlamayı, zıplamayı çok severler. Enerjileri çok yüksektir ve bitmeyen bir enerjileri vardır. Oyun oynamayı severler somali kedisini mutlu etmek isterseniz oyunla kandırabilirsiniz. Somali kedisi insanlara ve ortama çok rahat uyum sağlar ve yabancılık çekmez. Somali kedisinden asla vazgeçemezsin tam tersine bağımlılık yapar. Somali kedileri fazlasıyla yaramaz , meraklı ve evin her tarafını gezen sürekli oyun oynamak isteyen bir kedidir. Eğer sessiz , sakin bir yapıdaysanız ve kedinizinde aynı karakterde olmasını istiyorsanız somali kedileri yanlış tercih olacaktır.

Van Kedisi

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

  Türkiye’nin dağlık bölgelerinde beyaz, uzun tüylü kedilerin varlığı yüzyıllardır bilinmekteydi. Ancak, ilk olarak 1950’li yılların ortasında Türkiye’ye seyahat eden iki İngiliz hanımefendi, başlarında ve kuyruklarında kırmızı (kestane) işaretler bulunan, ve Ankara kedileri olarak bilinen tüm kedilerden daha güçlü bir vücuda sahip beyaz kedilere rastladı (Bu kedilerin suda oynadıklarını gördüklerinde şaşırmışlardır). Daha sonra İngiltere’ye bu ırktan iki kedi götürüldü ve bunlar, ırkın Avrupa’da oluşturulmasında kullanıldı.

  Sadık, sevgi dolu ve nazik bir karaktere sahip olan Van kedisi, oldukça akıllıdır, ve bir o kadar da aktif bir hayvandır. Bu onların zaman zaman muzip olabileceği anlamına gelir. Egzersize ihtiyaç duyarlar, ve etkileşimli oyuncakları severler.  Kedilerin En Güzeli Van Kedisi sadece Van Denizi Havzası’nda yaşayan safkan bir kedi türüdür. En önemli özelliği genetik bir bozukluk sonucu oluşan iki farklı göz rengidir. Bazılarının her iki gözü de mavi; bazılarının her iki gözü de kehribar rengindedir.

En ilgi çekenleri, bir gözü mavi, bir gözü kehribar rengi olanlardır. Tüyleri kışın artarken; yazın azalır. Tilki kuyruğunu andıran kabarık bir kuyruğa ve beyaz, ipeksi tüylere sahiptir. Van Kedisi; temizlik konusunda diğer kedilere göre daha dikkatlidir. Kavun, karpuz gibi meyveleri, hatta dondurmayı büyük bir iştahla yer. Suyu ve yüzmeyi çok sever. Avcılık iç güdüleri gelişmiştir. Bakımı son derece kolaydır. Hareketlidir, sevilmekten ve oynamaktan hoşlanır. Sahiplerine sadıktır. Yemekten önce patileriyle yemeğin sıcaklığını kontrol edecek kadar zekidir. Birbirleri ile ilişkilerinde dişiler daha uyumludur. Dişilerin çiftleşmede erkeği seçici özellikleri vardır. Bir batında 4 yavru doğurur. Yaşam alanlarında hâkimiyet sağlar, başka kedilerin kendi yaşam alanına girmesine izin vermez.

Peterbald

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

Peterbald kedileri nadir ve popüler bir kedi türüdür.  Bu kedi türünü diğer birçok tüysüz kedi türünden daha özel yapan şey ise tamamen tüysüz ve neredeyse tüysüz kedi geninin daima yavrulara aktarılmamasıdır. Peterbaldlarda ise 4 yavru kediden birinin tüysüz genine sahip olduğu tespit edilmiştir.  Peterbaldların tüy uzunluk yelpazesi tamamen tüysüzden kısmen tüysüze değişiklik göstermesi birçok hayvan severin ilgisini ve dikkatini çekmektedir.

Ocicat

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Karamel rengi postu üzerindeki irili ufaklı koyu renkli halka ve benekler ile vahşi kedileri andırsalar bile Ocicat tam anlamı ile evcil bir kedidir! Adını bir amerikan vahşi kedisi olan Ocelat’tan almış olması sadece postlarının benzerliğinden kaynaklıdır. Yani Ocicat vahşi ya da sonradan evcilleşen bir kedi değildir.

Görünümlerinin tam aksine Ocicat kedileri yumuşak huylu, sakin ve şefkat dolu kedilerdir. Sahibine sadık, uyumlu ve naziktirler. Büyük kulakları, sağlıklı tüyleri ve görece uzun bir yüzleri bulunur.

Ocicat en atletik kedi cinslerinden biridir. Kaslı bir vücut yapısına sahipler ve bu kaslarını atletizm yeteneklerini sergilemek için sıkça kullanırlar. Ocicatler oldukça aktif kedilerdir. Bazen tüm günlerini sadece kendi kendilerine koşma ve zıplama antrenmanı yaparak bile geçirebilirler. Bu da bakımlarını kolaylaştıran önemli bir detaydır. Kendi kendine uzunca vakit geçirip egzersiz yapabilen Ocicatler hareket etmek için sahiplerine ihtiyaç duymazlar ve böylelikle Ocicat sahipleri akşam herkes kedilerini oynatırken ayaklarını uzatıp onunla birlikte dinlenebilirler.

Amerika’da bakımı oldukça yaygın olan Ocicat’ler istisnasız kendisini tanıyan her insan tarafından çok seviliyorlar! Vahşi görünümünün altında yatan yumuşacık kalbi ve kocaman sevgisi ile Ocicat’ler dünyadaki en ilgi çekici kedi cinslerinden biri!

Oriental Shorthair

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Oriental shorthair kedi türünün atalarının siyam kedisidir. İngiliz kedi yetiştiricileri, Siyam kedilerine hayranlık duymuştur ve bu vücut yapısında daha farklı renklerde kediler hayal etmişlerdir. Sonrasında Siyam kedisi, Russian Blue, Abyssinian ve British Shorthair kedi ırklarını kullanarak Oriental shorthair’i ortaya çıkarmışlardır. 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Oriental Shorthair kedi cinsi Kedi Hayranları Derneği (Cat Fanciers Association) tarafından 1972 yılında tanımıştır. Irk’ın meşei Amerika Birleşik Devletleri ve Tayland olarak kabul edilmiştir. Oriental Shorthair’in Genel Özellikleri Oriental shorthair’in vücut yapıları siyam kedilerine benzemektedir. Gövdeleri ve kuyrukları uzun olan bu ırkın oldukça zarif gözüktüğünü de söyleyebiliriz. Oriental shorthair’in gözleri badem şeklindedir. Ancak siyam kedilerinin göz rengi maviyken, bu ırkın genelde yeşildir. Kafa yapıları üçgene benzer ve kulakları oldukça büyüktür. Zayıf görünümlerine rağmen Oriental Shorthair’in vücutları kaslıdır ve görünüşlerine göre ağır kedilerdir. Kiloları ortalama 4 ile 6,5 kg arasındadır. Kimi zaman 6,5 kg’dan fazla olanları da görülmektedir.

Oriental shorthair sadece görünüş olarak değil aynı zamanda karakter olarak da siyam kedisine benzer. Siyam kedileri gibi oriental shorthair de konuşkandır. İnsanlara oldukça bağlı olan bu ırk yüksek yerlere çıkmaya bayılır. İnsanlara kolay adapte olabilirler. Ancak aileden birinin kaybı ve başka bir aileye sahiplenilmek üzere verilmesi onlar için oldukça zor olur. Bu yüzden bir Oriental kedisi sahiplenmek istiyorsanız onu daha sonra bir başkasına da vermenizi önermeyiz. Zira oluşan travmayı kolay kolay atlatamazlar. Bazen hiç atlatamazlar. Sadece oriental kedilerin değil hiçbir hayvanının terk edilmesini doğru bulmuyoruz. Terk edilmek bütün canlılar için acı vericidir.

  İnsanlara karşı oldukça sevecen olan bu kedilerin diğer insanlarla da iyi anlaştığını söyleyebiliriz. Özellikle çocuklarla iyi anlaşabilen bu kedi ırkı diğer kedilerle ve köpeklerle de anlaşabilir. Oldukça enerjik olan bu kediler çok zekidir.   Oriental shorthair alerji yapmayan kedi cinslerinden biridir. Tabiki yüzde yüz bunun garantisi verilmez ancak diğer kedilerin yarattığı alerjenleri daha az salgılamaktadır. Buna ek olarak Oriental shorthair diğer kedilere göre daha az tüy dökmektedir. Bu yüzden Oriental shorthair daha az veya hiç alerji yapmamaktadır.

Korat

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

Korat, yapılan araştırmalar neticesinde Bangkok Milli Kütüphanesinde yer alan kedi kitaplarında adı sıklıkla geçtiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak en eski kedi türleri arasında olduğu kabul edilmektedir. Türün 600 yıldan fazladır hayatta olduğuna inanıldığı gibi Tayland’a iyi şans getirdiği kabul edilmektedir. İlk olarak 1959 yılında farklı kedi türleri ve Siyam kedisi ile çiftleştirilmesi sonucunda dünyanın farklı noktalarında hızla görülmektedir. İlk Korat kedilerine Nara ve Darra adı verilmiştir. Hemen sonrasında ABD’de şampiyonluk ünvanını alan bu sevimli kedi günümüzde sayıca bir hayli az olduğu bilinmektedir.

Korat kedisi Tayland’a özgü bir kedi türü olup Si-Sawat olarak adlandırılmaktadır. Adınız grimsi mavi kedi olmaktan alan Korat, yerli halka şans getirmesinde dolayı bir hayli kutsal olma özelliğine sahiptir. Ancak Tayland’da dahi sayıca azalan bu tür günümüzde dünyanın en pahalı kedi türlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde büyük bir hayran kitlesine sahip olan Korat kedisi sahiplenmek isteyenler için yetiştiricilere ismini yazdırmanız ve sıranızın gelmesini beklemeniz gerektiği söylenmektedir

Karayak

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Karayak kedisi gayet uyumludur. Sahiplenildiği andan itibaren ev kurallarına ve ev halkına uyum sağlar. Ev halkıyla uyum sağlamasının dışında çocuklarla ve evin içinde bulunan diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Kucakta oturmayı çok sevdiği gibi kucağınızda, yanınızda uyumaktan son derece keyif alır. Son derece hareketli, atik ve enerji doludur. Dolayısıyla oyun oynamayı, hoplayıp zıplamayı çok sever. Bir anda oyuncaklarını alır ve size getirir. Siz oyuncağı alır atarsanız tıpkı bir köpek gibi oyuncağı alır ve size geri getirir. Çünkü, oyununa sizin dahil olmanızı ister. Sizinle birlikte vakit geçirmenin peşindedir. Bu cins kedilerin bir diğer özelliği ise konuşkanlıklarıdır. Evet yanlış okumadınız. Karşınıza oturup siz konuştukça size eşlik eder. Onunla sohbet etmenize bayılır. Karayak kedisi tam bir arkadaş canlısıdır. Bu cinsin kedileri konuşarak sevgilerini ifade etmeyi çok severler.

Karınları acıktığında, ilgi beklediklerinde bunu size kendi dillerince konuşarak anlatırlar. Aynı zamanda melodik ve tatlı bir sesi vardır. Bu cins kedilerin avcılık içgüdüsü oldukça gelişmiştir. Evde uçuşan en ufak böcekleri bile fark eder ve yakalamaya çalışır. Evinizde bir böceğin olması mümkün olmayacaktır. Karayak kedisi en çok kaprisi ile tanınır. Kaprisli tavırlarına şimdiden kendinizi alıştırsanız iyi olur. Size kızdığı zaman, ilgisiz bırakıldığında ya da istediği bir şey olmadığında size uzun süre küs kalabilir. Tabi bununla da kalmaz mamasını yemez, oyun oynamaz, yanınıza gelmez, sizden uzak bir yerde ya da odada oturur. Böyle durumlarda onu sevmeniz, ona ilgi göstermeniz, mama vermeniz onun hoşuna gidecek aranızda barış sağlanacaktır. Eğer gönlünü almazsanız bu küskünlük onu depresyona kadar sürükleyebilir. O yüzden aranızdaki küslüğün uzamasına asla izin vermeyin. Aynı zamanda Karayak kedisi sabırsızlığı ile bilinmektedir. İstediği hemen olsun ister bekletilmekten hiç hoşlanmaz.

Nebelung

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Mavi Rus kedileri ile benzer karakteristik özelliklere sahip olan Nebelung ırkı, insanları gözlemlemekten çok hoşlanıyor. Direk olarak ev halkı ile samimi bir ilişki içerisine girmek yerine, öncesinde birlikte yaşayacağı insanların hareketlerini gözlemleyen Nebelung kedileri, kendisine zarar gelmeyeceğini anladığı an bağ kurmaya başlıyor.

Yüksek yerlerde olmaktan çok hoşlanan bu ırk, evinizdeki her dolabın üstüne tırmanma yeteneğine sahip. Estetik görüntülerinin yanısıra, atletik ve kaslı yapıları sayesinde çok yüksek noktalara dahi zıplayabilen Nebelung ırkı, genellikle yukarıdan etrafı izlemekten hoşlanıyor.

Nebelung kedilerinin en önemli özelliklerinden biri de çok kırılgan bir yapıya sahip olmaları. Eğer sahiplerinin kendisine olan ilgisinin azaldığını farkederse üzülüp daha endişeli ve tedirgin bir hale bürünebiliyor.

Laperm

blank
kedi cinsleri türleri özellikleri

LaPerm kedisi sevgi dolu doğası ile çevresi ve ailesi ile oldukça güçlü bir bağ kurmaktadır. Kişiliği gereği bir hayli meraklı olan bu sevimli dostumuz etkileşimli oyunlar oynamaktan büyük zevk aldığı gibi çevresinde olup biten her şeye dahil olmaktan da kendini alıkoyamamaktadır. Adeta bir kuklayı andıran kişiliği LaPerm besleyicileri tarafından bir hayli eğlenceli olduğu söylenmektedir.

İnsanlar ile iç içe olmaktan zevk alan kişiliği nedeniyle yalnız kalmaktan hoşlanmayan LaPerm kedisi yoğun iş temposuna sahip aileler için pek uygun görülmemektedir. Her daim yanında birisinin kalmasını isteyen LaPerm kedisi ilgi ve alakadan mutluluk duymaktadır. Fazla konuşkan bir yapıya sahip olmasa da sahibi ile iletişim kurmaktan asla vazgeçmemektedir.

LaPerm kedisi doğa ile iç içe bir kişiliğe sahip olmakla bilinmektedir. Özellikle çevresinde ki şeyleri keşfetmek isteyen yapısı, sahibi tarafından kontrollü olarak bahçede gezdirilmesi bir hayli mutlu edecektir. Ancak diğer kedi türlerinde olduğu gibi LaPerm kedisi de başı boş bırakılması durumunda hızla uzaklaşabilmektedir. Bu nedenle ev içerisinde vakit geçirmesi daha sağlıklı olacaktır.

Burmilla

kedi cinsleri türleri özellikleri
kedi cinsleri türleri özellikleri

Uslu bir oyuncu olmaları onların en güzel huylarındandır. Bu sebeple çocuklarla iletişimleri iyidir. Çocuklarla oynarken oldukça nazik olduklarını söyleyebilirim. Çocuklarınızla sıkı dostluklar kurması işten bile değil. Yalnız kalmayı sevmeyen bu kedilerle oynayacak birinin olması elbette iyi fikir olabilir. Bu konuda vermemiz gereken bir bilgi ise kucağa alınmayı sevmiyor oluşlarıdır. Bu sebeple çocuklarınızı bu konuda bilgilendirmeniz iyi olacaktır. Bunun dışında çok iyi bir oyun arkadaşıdır.

En az çocuklarla olduğu kadar diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Yoğun iş hayatı olan kimselere tavsiye etmediğimiz bir türdür. Yoğun iş hayatı olan ailelerin bu kedileri evlat edinmesi doğru değildir. Ek Bilgi: Kediler nazik canlılardır. Hepimiz biliyoruz ki bazen çocuklar insafsız alacaklılar gibi davranır. Eğer çocuğumuz ve evcil hayvanımız varsa bu konuda çocuğumuza bazı eğitimler vermemiz gerekmektedir. Onlara hayvan sevgisini aşılama noktasında da bu faydalı olacaktır.

Her kedinin türüne, tüy uzunluğuna göre dahi farklı besin değerleri içeren mamalar tüketmesi gerekebilir. Konu Burmilla olunca mama konusunda daha titiz olunması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Eğer ilk defa mama seçimi yapıyorsanız kesinlikle veterinerinizden tavsiye almalısınız. Kedinizin özel durumuna göre mama seçimi değiştiği düşünülürse bu önemlidir. Bundan sonrasında kedinize lezzetli gelecek bir mama seçmeye özen gösterin. Bir mamayı ilk defa deniyorsanız büyük paketler halinde almamaya özen gösterin bunun yerine küçük paketler alarak deneyin. Bazı kedilerde alerjik semptomlar gözlemlenebilmektedir. Bunun nedeni mama olabilir. Bu durumda o mamayı vermeyi kesip ivedilikle veterinerinizle irtibata geçin. https://www.thesprucepets.com/cat-breeds-4162123 https://www.petfinder.com/cat-breeds/ https://www.purina.com/cats/cat-breeds https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cat_breeds

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir