Küçük Köpek Cinsleri – En iyi ve Sevimli Büyümeyen Köpek Türleri

Küçük köpek cinsleri nelerdir? Evet bu içeriğimiz evine ya da bahçesine yeni köpek almak isteyenler için özel olarak hazırlandı. Evet sizler için bu yazıda büyümeyen köpek cinsleri resimli olarak hazırlandı. Üstelik her köpek cinsinin en karakteristik özellikleri altında sizler için not olarak bırakıldı. Keyifli okumalar..

Küçük Köpek Cinsleri

İşte Büyümeyen Köpek Cinsleri

Pug

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-pug
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-pug

Pug ırkı ile serimize başlayalım. Evet bu köpeklerin ırkı oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. İlk olarak asya bölgesinden çıkarak dünyaya yayılan Pug cinsinin kökleri ile alakalı araştırmalar hala tam bir netlik kazanmış değil. Bu köpeklerin en karakteristik özelliği kendi sahibine karşı sevecen olmaları. Evet Pug köpekleri sahibi ile inanılmaz bir duygusal bağ kurmaktadır. Pug cinsi köpeklerin olumsuz özellikleri içinde ise ara sıra ısırma huyları. Besleyen kişilerden aldığımız duyumlara göre bu cinsimiz apartman hayatında yaşamak için oldukça uyumlu. Sürekli hareket etmemesi ve devamlı gezme ihtiyacı olmaması; bahçesi olmayan evler için oldukça önemli bir avantaj.

Pug cinsi köpeklerin oldukça hassas ve narin olduklarını da belirtelim. Ev yaşantısına oldukça yatkın olan bu köpeklerimiz stabil hava koşullarını severler. Evet aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava şartları bu köpekleri öldürebilir ya da hasta edebilir. Pug ırkı köpekler düz bacaklı, kısa ve küçük olmasına rağmen oldukça güçlü köpeklerdir. Yüzlerinin karakteristik özelliği yüzünden biraz yaşlıymış gibi görünebilirler. Mevsimsel olarak tüy dökerler ve uykuyu oldukça çok severler. Pug köpekleri için köpek maması yemek inanılmaz keyifli ve eğlencelidir. Pug cinsi köpek besleyecek olanların köpeklerini düzenli egzersizler yaptırması oldukça önemlidir.

Bu köpeklerin tüylerine gelecek olursak diğer cinslere göre oldukça rahattır. Ancak bu köpeklerin tuvalet eğitimi konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Evet tuvalet eğitimi sizi biraz yorabilir ama alıştıktan sonra hiçbir problem yaşamazsınız. Onları eğitim verirken köpek eğitim ürünlerinden faydalanmanız oldukça önemlidir.  Pug köpekler son derece mutlu, yaramazlık yapmayı seven biraz inatçı köpeklerdir. Eğitilmekten çok çabuk sıkılırlar, halbuki çok zekidirler. Pug köpekler sahiplerinin ses tonlarına oldukça hızlı adapte olurlar ve asla unutmazlar. Bu köpekleri eğitirken ceza vermeye gerek yoktur. Sizi anlarlar. Gereksiz yere havlamazlar, diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi geçinirler. Yalnız bu köpeğimizin biraz kıskanç olduğunu belirtelim. Size gelen misafirlere karşı kıskanç olabilirler.

Tibetan Spaniel

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-tibetan-spaniel
kucuk-kopek-kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-tibetan-spaniel

Antik Tibet’ten günümüze kadar gelen minik dostumuz ile devam ediyoruz. İlk zamanlar tibet tapınaklarında yüksek tepe ve duvarlar üzerinde bekleyip olası tehlikeleri ve yaklaşan yabancıları haber vermekle görevli olan bu sevimli dostlarımız artık evlerde bizlerin en yakın dostu. Bu ırk ilk olarak oluşturulduğunda 3 farklı cins köpek kullanıldığı tahmin edilmektedir. ( Japanese Spaniel, Pekingese ve Pug )

Bu köpeğimiz sahibine oldukça sadık ve yalnız kalmaktan nefret eder. Evet yanlış duymadınız yalnızlık en büyük korkularından biridir ve daima ailesinin ilgi odağında olmak isterler. Eğer köpeğimiz bebeklikten itibaren güzel eğitilirse çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Ancak belirtmemiz gereken bir kısım ise yabancılara karşı temkinli yaklaşmalarıdır. Her gördüğü yabancıya havlayabilirler.

Kilo almaya orta derecede yatkın olduğu için beslenme ve egzersiz rutininin aksatılmaması ve sürekli olması oldukça önemlidir. Tüy yapısına gelecek olursak uzun ve ipeksi tüyleri beyaz, siyah, kum rengi, gümüş grisi, krem ve kızıl gibi oldukça farklı renklerde olabilir. Bakımı ise oldukça kolay ve gün içerisinde yoğun egzersiz istemediği için çok hareket etmek istemeyen kişilere dışarıda yol arkadaşlığı yapabilir. Belirtmemiz gereken kısım alerjisi olan kimselere tavsiye edilmez.

Cavalier King Charles

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-cavalier-king-charles
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-cavalier-king-charles

Sıradaki köpeğimiz Cavalier King Charles Cinsi. Evet bu köpeğin en güçlü ve karakteristik özelliği çocuklarla olan inanılmaz bağı. Özellikle çocuklu kimseler için konuşmak gerekirse eğer aklınızda köpek almak varsa, listenin en başında tabi ki cavalier king charles olmalı. Bu cins köpekler sert davranışlardan ve tüy çekme gibi hareketlerden nefret bile etseler, bu hoşlanmadıkları hareketleri çocuklar yapınca inanılmaz şekilde sakin kalabiliyorlar. İnsanlara karşı eğer karşıdan ani bir atak gelmez ise oldukça pozitif yaklaşan ve agresiflikten uzak bir tavır sergilerler. Bu durumu sağlamak ve geliştirmek için yavruluktan itibaren köpeğin hem insanlar hem de hayvanlar ile sık sık bir araya getirip sosyalleştirilmek oldukça önemlidir.  

Cavalier king charles cinsi köpekler yeni bir dost edinmek isteyenler için en ideal köpek cinslerinin başında gelir. Yumuşak huylu, sahibine karşı merhametli bir köpek ırkı olmasının yanında oyun oynamayı ve gezmeyi oldukça seven bir köpek türüdür. Genel olarak yumlu olmalarının yanında bazen aksi harekette bulunabilen Cavalier King Charles köpeği genel olarak havlamaya çok meyilli olmayan yani apartman hayatı için uygun köpek cinslerindendir. Yanınızda gezdirmek için biçilmiş kaftan gibi olan bu köpekler, çocuklarınız için oldukça güzel bir seçim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : SON ZAMANLARIN EN DUYGUSAL VE ROMANTİK FİLMLERİ BURADA SİZLERLE

Shih Tzu

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-shih-tzu
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-shih-tzu

Shih Tzu cinsi köpekler tatlı tüy yapısı ve komik hareketleri ile çevresine daima mutluluk saçmakta. Diğer ev hayvanları ve çocuklarla oldukça iyi geçinen bir cins. Havlama davranışını nadir gösterdiklerinden dolayı bekçi köpeği olmak için çok uygun değiller ama apartmanda besleyecekseniz oldukça iyi bir seçim. Belirgin stop,çıkıntılı kafa tası belirgin özellikleridir. Alt köpek dişleri üst köpek dişlerinden daha uzun yapıdadır ve ağız kısmı kısadır. Kuyruğu yüksek duruşlu olması ve baş – kuyruk orantısı iyi durması köpeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Eğitimde devamlılık ve ısrar oldukça önemlidir. Evcilleştirme zor olabileceğinden dolayı sabır en önemli unsurlardan biridir. Hayatı boyunca tımar edileceğinden dolayı yavruyken bu yönde eğitim verilmesi güzel bir karar olacaktır.

Evet bu sevimli tüylerin tabi ki bir bedeli olacak. Shih Tzu cinsinin tüylerin bir birine dolaşmasını engellemek için düzenli olarak taranması gerekmekte ve hatta ayda bir profesyonel ellerde bakım görmesi de oldukça önemli bir husus edilmelidir. Yüzün etrafındaki tüylerin göz önüne gelmemesi için bir kurdela yada toka kullanılmak oldukça pratik olabilir. Ancak daha kısa tüylü olanlar ise daha az traşa ihtiyaç duyduklarını belirtelim. . Özel göz damlası gözlerini temiz tutmak için kullanılması gerekebilir. Tırnaklar aydan aya kesilmeli, yemekten sonra yüzü silinmeli, ve kulakları düzenli temizlenmelidir. 11-14 yıl arası ömürleri vardır. Bu köpekler için gülü seven dikenine katlanır diyebiliriz.

Malta Teriyeri

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-malta-terrier
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-malta-terrier

Maltese terrier cinsi yaklaşık olarak 2500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Maltese terrierin bir spitz köpeğinden geliştirildiği düşünülse de bu bilgi kesin olarak ispatlanmış değil. Evet Maltese Terrier cinsi köpekleri ortalama olarak 15 ila 18 sene arasında yaşıyor. Maltese terrier cinsi neredeyse en çok tercih edilen süs köpek cinsi diyebiliriz. Sevecen ve tatlı yapısı sayesinde apartman ortamına uyum sağlayabilen Maltese Fiyatları özellikle gerekli eğitimi aldığında insanlar ve diğer köpek türleri ile muhteşem dostluklar kurabilir. Maltese Terrier Fiyatları Maltese terrier köpek ırkı, sevecen, oyun sever, insanların kendisi ile ilgilenmesinden hoşlanan, kucakta durmaktan hoşlanan, fakat aşırı ilgiden hoşlanmayan, öğrenmeye hevesli, kolayca sosyalleşebilen Malta terierleri oldukça fazla özelliklere sahiptir.

Malta terierr tüy dökmediğinden günlük olarak pasif kalan tüylerin taranarak temizlenmesi yeterli olacaktır. Malta terier günlük bakımı oldukça kolay ve kısa sürede halledilebilir. Sadece Satılık Malta terier göz çevresinde bulunan huzursuz verici tüylerin temizlenmesi oldukça önemlidir. Malta terieri bazı türlerinde bakımın daha güzel olabilmesi açısından 3-4 cm uzunluğunda tüylü kalacak tarzda tıraş edilebilir. Bazılarında da tüylerin dolanmaması açısından sarılırlar. Maltese terrier köpek ırkı ayrıca ekonomik fiyat tarifesinden sunuluyor ve Türkiye genelinde uygun fiyata maltese terrier en çok tercih edilen küçük yapılı köpek ırkları arasında bulunuyor. Malta terier köpek türü günlük yaşantınıza renk katabilir ve günlük tüm stres ve ruhsal gerginliklerden kurtulabilirsiniz.

Küçük Köpek Cinsleri

West Highland White Terrier

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-west-highland-white-terrier
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-west-highland-white-terrier

Bir başka küçük dostumuz ile devam ediyoruz. Oldukça dayanıklı ve hareketli olan West Highland White Terrier cinsi köpekler son zamanlarda popülerliğini ciddi manada arttırmış durumda. Karakter olarak oldukça özgür olmayı seven köpeğimiz, sadakati ve zekası ile çoğu aileye kendini seve seve aralarına almasını sağlamıştır. West Highland White Terrieri, muhteşem bir güç ve hareketlilik sunan sağlam yapılı ve atik bir cinstir. Bu köpek cinsi diğer terier cinslerine göre oldukça çalışkan ve hareketli bir türdür.

Bu cinsimiz hem şehir içinde apartman hayatına uygun, hem de şehir dışında yaşayan yani bahçede beslemek isteyenler için oldukça uygun bir türdür. Ev içinde çok aktif olduğundan rahatlıkla enerjilerini atarlar, bu yüzden bir bahçeye fazla gereksinim duymazlar. Ayrıca düzenli yürüyüşler ve parkta oyun saatlerinden hoşlanan West Highland, egzersiz programında günlük aksamalardan fazla rahatsız olmaz. Kısaca kendi kendine oyun oynadığı için tolere edebilirler.

Genel olarak tüy yapısını inceleyecek olursak kaba, düz ve kısa tüylerden oluşan çift katmanlı bir yapıya sahiptir. Bu cinsimiz hemen hemen hiç tüy dökmez. Düzenli olarak fırçalanması yeterlidir. Fırçalama işlemi kürkü temiz tutacağından, sadece gerekli durumlarda banyo yaptırılır. Kulak ve göz çevresindeki tüylerin düzenli olarak küt uçlu bir makas yardımıyla kısaltılması gerekir. Sadece 6 ayda bir tıraş olması yeterli olacaktır.

Şivava

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-sivava
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-sivava

Şivava cinsi ile devam ediyoruz. Meksika kökenli olan Chihuahua (şivava) köpeği, küçük boyuna aldırmadan çok fazlasıyla havlamayı seven bir köpek cinsidir. Tabi eğitildiğinde bu huyundan kurtulabildiğini hatırlatalım. Tabi cüsse olarak küçük olması havlama sesinin çok fazla duyulmamasını etkilemektedir. Bu cinsimiz apartman hayatı için oldukça uygundur. Bu tatlı ve küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülmeleri sağlıkları için oldukça önemlidir.

Düz ve kısa tüylü olması sahipleri için çok avantajlı bir drumdur. Evet sadece haftada bir yapılacak bakım tüyleri için yeterli olacaktır. Chihuahua cinsinin soğuktan nefret ettiğini belirtelim. Soğuğa karşı oldukça dayanıksız olan bu köpeğimiz için dışarıda giymesi için bir kazak oldukça kullanışlı olacaktır.Genel olaral şivava cinsinde kulağına su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkamak yeterli olacaktır. Kulaklar düzenli olarak kontrol etmek oldukça önemlidir.

Küçük cüssesi gibi minicik dişleri bulunan bu köpeklerin en zor yönü ise tuvalet eğitimidir. Chihuahua köpeği tuvalet eğitimi verirken sahibinin bazen sabrının sınırlarına geldiği görülebilir. Serin havalarda gezdirilirken kesinlikle bir kazak giydirilmesi gereken Chihuahua köpeği, soğuk havalara karşı dayanıklı değildir. dışarıda gezdirilmekten hoşlanan ve aynı zamanda kucakta gezmekten de bıkmayan bir yapıya sahip olan köpek cinsinin daha sağlıklı kalabilmesi için günlük düzenli egzersizlerinin yaptırılması gerekmektedir. 

Bu köpeklerin yüksek eğitilme kabiliyeti sayesinde apartman dairesinde beslenmeye uygun köpek türüdür.Bu köpeklerin tüy dökme durumu azda olsa vardır. Köpeğimiz kendi oyuncaklarına karşı oldukça sahiplenici bir davranış sergiler. Şivava cinsi inatçılığı ile meşhur olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TESTİ ÇÖZ – ZEKANI KANITLA

Pekinez

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-pekinezer
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-pekinezer

Pekinez köpeklerini yavruyken sahiplenirseniz size harika bir şekilde uyum sağlar ve adeta ailenizin bir ferdi olurlar. Genel olarak zeki yapısı sayesinde daha yavruyken verdiğiniz bütün komutları kısa sürede öğrenebilirler. Özellikle tek kalan kişilere yavruluk döneminden beri alışırlarsa mükemmel düzeyde dost olurlar. Yavru Pekinezler incelendiği zaman ülkemizde en fazla krem ve açık kahve tonlarının daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Çalışan kişilerin yavru Pekinez tercih etmeleri egzersiz ihtiyacı daha az olacağı için daha sağlıklıdır.

Pekinezler, hassas karakterlerdir. İradeleri ise oldukça güçlüdür. İradeleri dışında gelişen her şeye karşı kendi çaplarında tepki koyarlar. Özgürlüklerine düşkün köpeklerdir. Sadece sahiplerine karşı aşırı bir bağlılık söz konusudur. Yabancıları sevmezler ama alışmaları da çok uzun sürmez. Pekinez cinsinin eğitim, bekçi ya da koruma köpeklerinin eğitimlerinden daha zordur. Ancak onlar kesinlikle şiddet ve cezadan akıllanmazlar. Ödül odaklı bir eğitim onların daha iyi eğitilmesinin tek yoludur. Aksi taktirde eğitim almış gibi görünür ama ilk genede kendi bildiğini okur.

Bichon Frise

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-bichon-frise
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-bichon-frise

Bu ırk fazlaca hassas, sıcak, sevecen ve ortama uyumludur sahipleri ile oyunlar oynamayı seven Bichon Frise gerçekten hayat dolu ve mutludur. Onu mutlu etmek kolaydır sadece vakit ayırmanız gerekir. Bichon Frise köpeği sahiplenmeye karar verdiyseniz eğer köpek temizliği konusunda çok bilgili olmalısınız. Hayat dolu hareketleri ve zıplamayı seven yönleri ile dikkat çeken Bichon Frise köpeği aile üyeleri ile kısa sürede uyum sağlamayı başardığı için sahiplerinin bakımında zorlanmadıklarını söyleyebiliriz.. Aynı zamanda kulaklarının temiz olması da çok önemlidir. Bichon Frise ırkından bir köpeğiniz varsa eğer onu temizlemek için zararlı kimyasallar kullanmayın çok hassas bir ırk olduğunu belirtelim.

Bichon Frise cinsi köpekler oldukça akıllı oldukları için eğitimleri de kolaydır. Örenebilecekleri bir çok hareket vardır. Erkekleri dişilerden daha kolay eğitilebilirler. Ev eğitimi zor olabilir.  Her iki günde bir fırçalanmalı ve taranmalıdır, her tıraş edilmeleri de bir başka önemli husustur. Tarama işlemi olabildiği kadar rahat bir şekilde yapılmalıdır. Ayak ve kulak tüyleri arada sırada kırpılmalıdır ve arka bölge de ıslak bir bez ile silinmelidir. Bit ısırıklarına karşı hassas olabilirler ve alerjileri olabilir. 13-16 yıllık yaşam süreleri ve bir seferde 4-5 yavru doğurabilirler. Bu cins köpekler hassas, uyumlu, sıcakkanlı ve oldukça oyun sever bir yapıda olduklarını belirtelim. Oldukça mutlu bir yapıya sahiptir.

Boston Terrier

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-boston-terrier
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-boston-terrier

Köpek dövüşleri için üretilmiş olsa da günümüzde Boston Terrier cinsi köpekler oldukça uysal ve tatlı köpeklerdir. Ayrıca kibar, dikkatli, çok zeki ve iyi huylu köpekler olduklarını belirtelim. Dikkatli ve zaman zaman enerjik bu köpeğin kendine has bir eğlence anlayışına sahiptir. Ses tonuna karşı çok hassastır. Öğrenmeyi sevdiğinden eğitimleri oldukça basittir. Ama ara ara inatları tutabilir.

Bazı Boston sahipleri sadece gerektiğinde kapıyı havlayarak haber verdiklerini bazıları ise dişilerin bekçilik konusunda berbat olduklarını söylerler. Çoğunun çocuklarla ve yaşlılarla arası iyidir. Yabancılara karşı da sıcak davranır. Boston Terrier oyuncu, sevgi dolu ve ailenin parçası olmayı seven bir ırktır. Amerika’da oldukça popüler bir köpektir. Köpek olmayan diğer ev hayvanları ile genelde iyi anlaşır. Bazı erkekler diğer erkeklerle kavga etme eğilimindedir. Bu küçük köpeklerin tuvalet eğitimi bazen zor olabilir.

Boston Terrier cinsinin bakımı oldukça basittir. Tüylerinin kısa olması ve az dökülmesi ciddi bir avantajdır. Ancak yine de cildinin nefes alması ve ölü tüylerin vücuttan ayrılması için haftada 1 kere taranması oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra Boston Terrier, yılda birkaç kere yıkamanız bile yeterli olacaktır. Evet çok fazla yıkamanıza gerek yoktur. Boston Terrier hareketi ve oyun oynamayı sevdikleri için kulaklarında sık sık kir birikebilir. Bu kirler zaman içerisinde hastalıklara yol açabileceği için nemli bez ile düzenli olarak kulaklarının temizlenmesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra Boston Terrier ırkını ağız enfeksiyonlarından koruyabilmek adına düzenli olarak dişlerini fırçalamanız bir başka önemli noktadır.

Minyatür Pinscher

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-minyatur-pinscher
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-minyatur-pinscher

Bu ırk küçük ama karakteri pek çok ırktan daha zor ve komplex bir ırk olduğunu belirtelim. am adı minyatür Pinscher olan ancak kısaca Pinscher denilen bu ırk adının başındaki minyatür tanımına çok uygun, bu küçük köpeklerin yükseklikleri 25-32 santim, ağırlıklarıysa 3,6-4,5 kilo arasında değişiyor. Yeni köpek sahibi olacak insanlar için doğru bir tercih olmayacaktır. Kendinden çok büyük köpeklere saldırma eğilimi gösterebilirKöpek eğitimi ile bazı saldırganlık ve agresiflik durumu engellense bile bu ırk genel olarak zor ve uğraştırıcı olabilir. Eğer köpekler konusunda deneyimli bir kişiyseniz bu ırkla çok iyi dostluk kurabilirsiniz bundan asla şüpheniz olmasın

T Yani Pinscher hem küçük hem de hafif bir köpek cinsi. Minyatür Pinscher kısa tüylüdür, kısa tüyleri parlak ve pürüzsüzdür. Tüyleri kızıl, kahverengi, siyah ya da ten rengidir. Kulakları büyük ve dik olan Pinscher köpeklerin kulaklarıysa büyüktür, uçlarıysa düşüktür. Eğer bir Pinscher sahiplenecekseniz sosyalleştirme ve köpek eğitimi onun için hayati öneme sahiptir. Yoksa kendine zarar vermesi muhtemeldir.

Yorkshire Terrier
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-yorkshire-terrier
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-yorkshire-terrier

Yorkshire, apartman hayatı için iyi bir seçenektir. Evde oldukça aktiftir. Soğuğa karşı hassastır. Yorkshire Terrier, küçük boyutlarının farkında değil gibi yaşar. Yorkshire Terrier, görüp görebileceğiniz en cesur köpek ırkları arasında bulunmaktadır. Dış görünüşe baktığınız zaman minicik bir köpek görseniz de sahibini korumak için inanılmaz bir cesaret sergiler. Yabancı bir köpek gördüğü zaman tehdit olarak algılayan Yorkshire Terrier, bu sebeple saldırgan tavırlara müsaittir. Bu sebeple başı çoğu zaman belaya girebildiği için Yorkshire Terrier cinsini dışarıda tasmasız gezdirmemelisiniz.

Onun boyutlarına saygı duyacak olgun çocuklarla arası daha iyidir. Yorkshire bazen inatçı olsa da eğitimi kolaydır. Irk insana fazla bağlıdır ve bol sevgi ve ilgi ister. Yorkshire Terrier mükemmel bir bekçi köpeğidir. Şaşırdığında, korkutulduğunda ya da kızdırıldığında ısırabilir. Yine de genelde şirin ve tatlı bir köpektir. Tuvalet eğitiminde zorluk çıkarabilir. Bu küçük köpekler aşırı korumacı bir havayla büyütülmemelidir. Aksi halde nevrotik olabilirler. Yorkshire havlamayı sever; fakat tersi de kolaylıkla öğretilebilir.

Yorkshire Terrier cinsinin bu hayatta en çok önem verdiği şey kesinlikle ailesidir. İnsana inanılmaz derecede düşkün olan Yorkshire Terrier, sadakatini sürekli olarak gösterir. Akıllı yapısı ile ne dediğinizi anlar. Küçük çocuklarla pek bir arada bulundurulmamalıdır. Çünkü bazı zamanlarda saldırganlık gösterebilmektedir. Her zaman maceraya ve belaya hazırdır. Bu küçük köpek oldukça cesur, enerjik, sadık ve zekidir. Sahibine karşı sevgi dolu ancak bazen yabancılara karşı mesafelidir. Küçük hayvanlar ve yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilir.

 Büyümeyen Köpek Cinsleri

Pomeranian ( Meşhur Boo Köpeği )

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-pomeranian-boo
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-pomeranian-boo

Pomeranian ismini ait olduğu bölge olan Pomeranya’dan alıyor. Pomeranya bugünkü Polonya ve Almanya.  Bu küçük köpeklerin ataları büyük spitz köpekleri, özellikle de Alman spitzi. Bu arada yeri gelmişken spitzin ne olduğunu da açıklayalım; spitz bir köpek grubu ve sivri ve dik kulaklı, kıvrık kuyruklu, uzun tüylü kuzeyli köpek ırklarının bazıları bu gruba mensup. Bir spitz olan Pomeranian 1888’de Kraliçe Victoria’nın Floransa’da bir Pom görüp aşık olması ve evine dönerken de yanında bir Pomeranian götürmesiyle tanınmaya başladı.

Pomeranianların sık ve uzun tüylerini düzenli taramak bu ırkın bakımı için yapılması gereken tek şey, zaten küçük olmaları sayesinde birkaç dakika ayırarak taramak gerekiyor. Bunun dışındaki bakım tüm köpekler ile aynı, düzenli olarak veterinere götürmek, gerektiğinde tırnaklarını kestirmek, kulaklarını temizletmek gibi her köpeğin ihtiyacı olan bakıma tabi ki Pomeranianların da ihtiyacı var.

Papillon

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-papillon
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-papillon

  Papillon köpeklerin eski resimlerde dahi yer aldığı bilinmektedir. Öyle ki Rubens, Rembrant, Van Dyke, Boucher, Watteu gibi birçok ünlü ressam eserlerinde Papillon köpeklere yer vermiştir. Yani Papillon cinsi köpeklerin 1500’lü yıllardan itibaren var olduğu bilinmektedir. Menşei ise Belçika- Fransa olarak kabul edilmektedir. Papillon eski dönemlerde ise saraylı kadınların gözdesiydi. Bu yüzden ünlü ressamların tablolarında bu köpeklerin yer alması çok da şaşırtıcı değildir.

Papillon köpek bakımı kolaydır. Uzun ve ipeksi tüyleri çok bakım istiyor gibi görünse de aslında çok bakım istemez, zira bu köpek az tüy döker. Dolayısıyla haftada bir-iki defa taramak tüy bakımı için yeterlidir. Tırnakları uzayabilir, bu nedenle tırnaklarını düzenli olarak veteriner hekime kestirmek, ayrıca kulak ve ağız temizliğini de veterinere yaptırmak gerekir. Bunun dışında Papillon bakımı için özel bir şey yapmaya gerek yoktur.

SÜPRİZ DİPNOT

Köpekler, çoğunlukla insanların ağızlarına müdahale etmesinden hoşlanmaz. Bu nedenle, yavru köpeği küçükken buna alıştırmak iyi bir yöntemdir. Gözler parlak ve nemli olmalı, mukoza soluk pembe renkte olmalıdır. Yavru köpeğinizin gözlerindeki herhangi bir akıntıyı temizlemeniz önemlidir. Ancak tüyleri gözlerinin etrafına geldiğinde her zaman bir miktar renk değişimi olacaktır. Bu renk değişimi, gözlerin ürettiği nemi tüylerin emmesinden kaynaklanır.

Köpeğiniz yetişkin olduğunda onu bakıma götürmeyi planlasanız da planlamasanız da, küçük yaştan itibaren bakım ve hijyen rutinlerine alıştırmanız, dokunulmaya alışmasını sağlar ve yaşı büyüdüğünde bakımı esnasında yaşanabilecek stresi önler. Diş etleri pembe olmalıdır. Dişlerin etrafında kızarıklık bulunması, enfeksiyon ve hastalık belirtisidir. Acı veriyorsa iştah kaybına neden olabilir veya köpeğinizin mamasını kavrayıp çiğneyememesine yol açabilir. Bu durumda, köpeğin dişleri veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Gözlerin etrafında kir veya çamur biriktiğinde ya da gözün nemi sebebiyle oluşan renk değişimi olduğunda bunlar pamuk ve temiz, ılık suyla nazikçe temizlenebilir.

 Fransız Bulldog

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-fransiz-bulldog
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-fransiz-bulldog

Fransız Bulldog, tam bir aile köpeği olmaktadır. Ortam neşesi olmak için dünyaya gelen Fransız Bulldog cinsi, aynı zamanda asık suratına rağmen pozitif bir enerji yaymaktadır. Fransız Bulldog insanlar için oldukça iyi bir dost olmaktadır, fakat tek bir kötü huyları bulunmaktadır bu da inatçılıklarıdır. Fransız Bulldog cinsi kadar inatçı bir köpek olmamaktadır. Ev içerisinde sahibi ile ufak oyunlar oynaması enerjisini atmasına yardımcı olacaktır. Fransız Bulldog cinsinin en kötü özelliklerinden birisi kilo almaya inanılmaz eğimli olmasıdır. Etrafta bulduğu her şeyi yemek isteyen bu köpek türü, fazla kilo almaması açısında muhakkak bir veteriner kontrolünde beslenmelidir.

 • Fransız bulldog küçük bir köpek ırkıdır. Yükseklikleri erkeklerde ve dişilerde 30 santim, ağırlıklarıysa yine dişi ve erkeklerle 9-13 kilo arasındadır.
 • Tüyleri kısadır, tüy renkleri sarı, beyaz, kaplan desenli ya da bu renklerin karışımı olabilir.
 • Bu köpeklerin en önemli fiziksel özelliklerinden biri yarasaya benzeyen kulaklarıdır.
 • Derileri yumuşak ve gevşektir.
 • French bulldog İngiliz bulldog ile hemen hemen aynı görünümdedir, aralarındaki fark Fransız bulldogun İngiliz’den çok daha küçük olmasıdır.
 • Gözleri büyük ve çıkıktır, French bulldog köpeklerin gözleri daima koyu renklidir.
 • Kuyrukları düz ya da kıvrık olabilir.
 • Burunları basık ve koyu renklidir.

Fransız Bulldog cinsi bakımı en kolay köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Haftada 1 kere tüylerini taramak bakım ritüeli için son derece yeterli olacaktır. Fransız Bulldog cinsinin herhangi bir egzersize ihtiyacı bulunmamaktadır. Tam bir ev köpeğidir ve çok enerjik değildir. Her gün düzenli olarak dışarıya tuvalet ihtiyacı için çıkması ona yeterli gelecektir. Yalnızca sahibine karşı değil, diğer köpeklere karşı da bu inatçı tutumunu sergilediğini için başı sık sık belaya girmektedir. Fransız Bulldog, tıpkı diğer Bulldog ırkları gibi diğer köpek türleri başta olmak üzere çeşitli evcil hayvan ile pek de iyi anlaşamaz. Bunun en büyük nedeni Fransız Bulldog cinsinin geçimsiz ve diğer köpeklere karşı saldırgan olmasıdır. 

En iyi Ve Akıllı Köpek Cinsleri

Toy Poodle

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-toy-poodle
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-toy-poodle

Toy Poodle köpek ırkının fiziksel özellikleriyle başlayacak olursak; uzun ve kıvırcık tüylere sahip olan bu ırkın; diğer minyatür-oyuncak boyuttaki köpek ırklarına kıyasla daha uzun bacaklara sahip olduğunu ve bu uzun bacakların onun fiziksel görüntüsünü daha atletik hale getirdiğini ifade etmemiz gerekir. Toy Poodle’ların öne çıkan ilk karakteristik özelliği; keskin ve kıvrak zekasıdır. Sosyal çevresini ve sahibinin davranışlarını diğer birçok köpek ırkına kıyasla kavrama ve uygulama becerisine sahip olan bu ırk; tuvalet, sosyalleşme ve temel itaat eğitimlerini sahip olduğu geniş kavrayış ile oldukça çabuk uygulamaya başlar.

Toy Poodle dostlarımız;

 • Boy : 24 cm. – 28 cm.
 • Ağırlık : 3 kg. – 6 kg.
 • aralıklarında değişkenlik gösteren fiziksel özelliklere sahiptir. 
 • İlk kez köpek sahibi olacak hayvanseverler için Toy Poodle köpekler ideal bir tercih olacaktır.
 • Burada önemli bir nokta; dostumuzun beslenme sürecinin ve genetik faktörlerin boy ve ağırlık üzerinde ufak da olsa değişkenliklere sebep olabileceğidir.
 • Bu aşamada dikkat çekilmesi gereken bir nokta da; yavru bir Toy Poodle köpeğe sahip olan köpekseverlerin, gelişim eğrisini doğru takip edebilmek amacıyla Toy Poodle dostumuzu düzenli veteriner kontrollerine götürmesi gerektiğidir.

Toy Poodle köpekler fiziksel özelliklerinin yanında karakteristik özellikleri ile de bizleri kendisine hayran bırakmayı başarır. Enerji Gereksinimi : Mama seçimiyle ilgili bir noktadır fakat burada dikkat çekmemiz gereken dostumuzun enerji gereksinimin; yaşına, sağlığına ve gebelik durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterdiği ve beslenme programının da bu etkenlerle paralel olarak değişmesi gerektiğidir. Boy ve ağırlık olarak baktığımızda; Toy Poodle köpeklerde dişi ve erkeklerin aynı boya ve ağırlığa sahip olabileceği dikkat çeker.

Mama Seçimi : Doğru mamayı seçmek, köpeğimizin fiziksel gelişimi üzerinde etki sahibidir ve bu yönüyle uzman desteği alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkar. Buna ek olarak; mama değişimlerinin belirli bir zaman periyoduna yayılarak yapılması ve bir anda mama değişimi yapılmaması gerektiğinin altını çizmeliyiz. Beslenme Saatleri : Önemli aksilikler olmadığı takdirde dostumuzu her gün aynı saatte beslememiz, devamındaki oyun ve tuvalet ihtiyaçlarının da planlamasına yardımcı olacaktır. Özellikle tuvaletini hangi saatler aralığında yapacağını bilmemiz, tuvalet eğitiminde kritik rol oynar.

Brüksel Griffonu
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-bruksel-griffonu
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-bruksel-griffonu

Brüksel Griffonu kare şeklini andıran bir vücut tipine sahiptir. Vücuduna oranla kafası büyük ve yuvarlaktır. Yüzü, burundan içe doğru basıktır, burnu neredeyse yüzüne yapışacak kadar kısa ve küçüktür. Gözleri oldukça büyük ve dışa doğru çıkık, göz rengi ise siyahtır. Bu ırkta çene yapısı diğerlerine göre oldukça farklıdır. Alt çenesi üst çenesinden daha ileride olan köpeğin, alt dişleri dışa doğru eğimlidir. Brüksel Griffonu apartman hayatına çok rahat uyum sağlayabilecek bir ırktır. Evin bahçeli olmasına dahi gerek kalmaz. Evin içinde sahibiyle vakit geçirmek onun için yeterli olacaktır. Tek isteği sürekli sahibine yakın olmaktır. Köpeğiyle fazla vakit geçiremeyecek kişiler için uygun olmayan bir ırktır.

Brüksel Griffonu düzenli bakım isteyen bir köpek ırkıdır. Bilhassa kürkü düzenli fırçalanmalıdır. Eğer show amaçlı yetiştirmek istemiyorsanız tüylerini yılda üç veya dört defa tıraş ettirmenizde fayda var çünkü tıraş köpeğinizin daha bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Brüksel Griffonu neredeyse hiç tüy dökmez, mevsimsel dönemde ise çok az tüy döker. Yüzündeki ifadeyse tıpkı bir maymunu andırır. Kendi orijinal haliyle tercih edenlerin sayısı fazladır fakat bazı bakıcılar kulaklarını ve kuyruğunu kestirmektedir. Bu ırk çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz yani sahibinin egzersiz ihtiyacı için ekstra bir çaba sarf etmesine gerek yoktur. Bunun nedeni ise gün içinde çok fazla hareketli ve aktif olmasıdır. Kendi egzersiz ihtiyacını kendi hareketleriyle giderebilir. ( küçük köpek cinsleri )

Dachshund ( Sosis Köpek)

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-dachshund-sosis-köpek
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-dachshund-sosis-köpek

1891’de bir yazar bu köpeklerin kökeninin Eski Mısır’a dek uzandığını belirtmiş olsa da modern Dachshund Alman yetiştiricilerin inanılmaz bir eseri diyebiliriz. Evet farklı bir köpek beslemek istiyorsanız ilk tercihiniz sosis köpek olmalı.

Sosis köpek bakımı kolaydır, bu minik köpekler apartman yaşamına uyumludur, yalnızca aşırı havlama eğilimleri eğer anlayışsız komşular varsa sorun olabilir. Kısa tüylü olanları haftada bir kez, uzun tüylü olanları iki kez taramak tüy bakımı için yeterlidir. Yalnız belirtmemiz gereken dakhund cinsi köpekler kilo almaya meyillidir, fazla kilolar hele de bacakları kısa olan bu ırkta çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, bu köpeklerin bakımında kilo almalarını engelleyecek şekilde beslenmelerine dikkat etmek çok önemlidir. ( küçük köpek cinsleri )

DİPNOT

Güvenli oyuncaklar yavru köpeğiniz için önemlidir. Oyuncaklar olmasaydı, önlerine çıkan her şey çiğnenecek potansiyel bir oyuncak haline gelebilirdi. Bunun yanında, bu oyuncaklar aynı zamanda alıştırma yapmaya yardımcı olur. Ayrıca yavru köpeğinizin çiğneme ihtiyacını gidermesi için güvenli bir yoldur. Oyuncakları seçerken, özellikle yavru köpekler için uygun olmasına, parçalanmayacak, yırtılmayacak ve yutulmayacak cinsten olmalarına dikkat edin.

Tavsiye edilmeyen oyuncaklar

 Kırılabilen sert ve sivri uçlu ya da parçalı oyuncaklardan kaçının.

 Köpeğiniz oyuncağı tamamıyla ağzına sokabiliyorsa; bu, oyuncağın çok küçük ve tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir.

 İpli oyuncaklar saldırgan davranışa sebep olabildiği için tavsiye edilmemektedir.

 Sünger oyuncaklar ya da vidalı nesneler, düdük ya da yırtılabilen, yutulabilen diğer ek parçalar tavsiye edilmemektedir.

Sevimli Köpek Cinsleri

Havanese

küçük-köpek-cinsleri-büyümeyen-köpekler-havanese
küçük-köpek-cinsleri-büyümeyen-köpekler-havanese

İnsanlarla çok iyi anlaşan bu ırk, tarih boyunca sahiplerine çok yakın olması nedeniyle ilgi çekti. Bazı dönemlerde bu özelliği nedeniyle, Türkçesi “yapışkan” anlamına gelen lakaplar alan Havanese ırkı, fazlasıyla sevecen ve tam bir aile köpeği. Havanese köpekleri her ne kadar sosyal olsalar da ilk kez tanıştıkları insanlara karşı biraz çekingen olabiliyor. Bu gibi durumlarda köpeğinizin misafirleri uzaktan seyrettiğine veya saklandığını görebilirsiniz.

Boyutları küçük olsa da çok ciddi bir enerji seviyesine sahip olan Havanese köpeklerini mutlaka uzun yürüyüşlere çıkarmalısınız. Buna ek olarak yürüyüşleriniz sırasında mutlaka enerjisini harcayabileceği oyunlar oynatmanız tavsiye ediliyor. Çok sosyal bir ırk olması nedeniyle uzun süre tek başlarına yaşayamayan Havanese köpekleri, tek başlarına bırakıldığı zaman strese girebiliyor. Ev içerisinde bile sahibini odadan odaya takip eden bu ırk, her zaman insan ilgisine ihtiyaç duyuyor.

Havanese ırkından köpekler ev içerisinde yaşamaya uygun, bahçede veya dışarıda yaşamak için fazlasıyla zayıf. Eğer yeteri kadar egzersiz yaptırılırsa Havanese ırkı köpeğinizi sorunsuz şekilde evde besleyebilirsiniz. Havanese ırkı fazlasıyla zeki ve gözlemci. Her türlü numarayı kolay şekilde öğrenebilen ırk, aynı zamanda tüm gün kucağınızda oturarak etrafı izlemekten de çok hoşlanacaktır. ( küçük köpek cinsleri )

Affenpinscher

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-affenpinscher
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-affenpinscher

Affenpinscher cinsi köpekler diğer köpeklerin aksine, dişinin ve erkeğin fiziki özellikleri neredeyse aynıdır. Yetişkin bir Affenpinscher 25-38 santim yüksekliğe ve 3-3,36 kilogram ağırlığa sahiptir. Sakalı ve kaşları oldukça uzun olduğu için bu köpeklerin maymunu andıran bir tatlılığı vardır. Gözleri suratlarıyla orantılı büyüklükte ve daima koyu renklidir. Genel olarak bakışları oldukça ciddi ve dışarıdan çok zeki gözükürler.

Affenpinscher cinsi köpeklerin bakımı oldukça kolaydır, bu minik ve komik köpekler hemen hiç özel bakım gerektirmezler. Tüylerini haftada 2-3 kez uygun tarakla taramak tüy bakımı için yeterli olacaktır. Sakalları ve bıyıkları aşırı uzarsa makas ile kısaltılmak köpeğinizi çok rahatlatır. Affenpinscher diğer cinslere göre fazlasıyla enerjik bir köpektir. Eğer bu köpeğe bakmaya karar verirseniz kesinlikle egzersizlerini ihmal etmemelisiniz.

Affenpinscher için genel olarak sağlıklı ve dayanıklı bir köpek cinsi denilebilir fakat bu köpekler omurilikte sıvı dolu bir kist gelişimi gibi bazı kronik rahatsızlıklara yatkınlıı vardır. Bazen de bu ırkta bu hastalığın yanı sıra diz eklemlerinde gevşeme, kalça eklemleri sorunları da görülebildiğini belirtelim.  ( küçük köpek cinsleri )

Lhasa Apso

kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-lhasa-apso
kucuk-kopek-cinsleri-buyumeyen-kopekler-lhasa-apso

Lhasa apso isimli köpek cinsimiz oldukça eski dönemlerden günümüze kadar gelmiştir. Adını Tibet’in kutsal başkenti Lhasa’dan alan bu köpek türü yaklaşık 4000 yıldır bilinmektedir. Eskiden budist rahiplerin favori köpeği iken artık evlerin vazgeçilmez dostu haline gelmiştir. Lhasa apso cinsi stabil ortamda yaşadığı zaman yaklaşık 15 yıl yaşayabiliyorlar. Eğer ilk kez köpek sahibi olacaksanız bu köpekler sizin için çok doğru seçimdir.

 • Yetişkinliğe adım atmış sağlıklı bir dişi 4 – 6 adet yavru dünyaya getirebilir.
 • Tüy dökme seviyeleri yüksektir. Buna ek olarak profesyonel bakım ihtiyaçları da vardır. Günlük olarak taranmaları sağlıklı tüyler için şarttır. Ayrıca profesyonel tıraş ihtiyaçları da olabilir.
 • Uykudan pek keyif almazlar. Günde 10 – 12 saatlik uyku yetişkinler için yeterlidir. Yavrular ve 7 ya üzerinde bu süre artış gösterebilir.
 • Ortalama zekâları olsa da eğitimleri çok zorlu değildir. Zaman zaman inatçı ve oyucu olabilirler. Sabırlı bir eğitmen ile işler yolunda gider.
 • Bu cinsin yetişkinleri için belirlenen ideal kilo aralığı 5,9 – 6,8 kg’dır. İdeal yükseklik ise 25 – 28 cm aralığında olmalıdır
UZUN TÜYLÜ KÖPEKLER İÇİN DİPNOT

Düzenli egzersiz ve yürüyüş ile kilo kontrolü sağlanması köpekler için hayati önem taşır. Hareketsizlik köpeklerin en büyük düşmanıdır. Küçük ırk köpekler için üretilen mamalar onlara uygun olmasına oldukça dikkat edilmelidir. Köpek maması seçerken köpeğin yaşına, genel sağlık durumuna ve cins ihtiyaçlarına göre karar verilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle sağlıklı gelişim için en doğru seçim yapılabilir. Güzel görünüşüne rağmen, uzun tüylü kürkler günlük fırçalama gerektirir. Bu, örneğin Afgan Tazılarında günde bir saat kadar sürebilir. Tüylerdeki düğümlenmeleri ve dolaşmaları açmak için tüylerin çıkış yönüne doğru bir köpek tarağı kullanın. Tüylerin uzun olması deriyi çekebilir, bu nedenle yavrunun zarar görmemesi için özen gösterilmelidir.

Yorkshire Terrier ve Afgan Tazısı gibi ipeksi tüyleri olan köpeklerde kıl fırça kullanmak, kürke parlaklık katacaktır.

Rough Collie gibi tüylerinde bol alt katman olan köpeklerin kürkündeki kirleri çıkarmak için bir tel fırça kullanılabilir.

Geniş dişli bir tarak diz arkasındaki tüyleri açmak için kullanılabilir.

Tüm bakım aletleri her kullanımdan sonra temizlenmeli ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Tel fırçaları, iyice silerek ve bitkisel yağa batırılmış bir bez ile ovarak paslanmaya karşı koruyun

Mama ve Su Kapları : Herhangi bir kırılma ya da bakteri tutma durumuna engel olmak adına mama ve su kaplarının metal malzemeden yapılanlarını tercih etmeliyiz. Özellikle yaz aylarında; su kaplarını düzenli olarak temizleyerek taze su eklememiz, dostumuzun bakteri kaynaklı sağlık problemlerinden korunmasını sağlayacaktır. ( küçük köpek cinsleri )

Kaynaklar: https://www.purina.com/dogs/dog-breeds/collections/small-dog-breeds https://www.goodhousekeeping.com/life/pets/advice/g1754/small-dog-breeds/ https://www.petfinder.com/dog-breeds/collections/small-dog-breeds/ https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/12-cute-small-breeds/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir