Mutlaka izlenmesi gereken diziler – En Kaliteli Dizilerin Listesi

StabilHayat Editörleri sizler için kesinlikle izlenmesi gereken yabancı diziler listesi yaptı. Evet o halde mutlaka izlenmesi gereken diziler serisine başlayalım..

Peaky Blinders

mutlaka izlenmesi gereken diziler

Dizinin ana konusunun merkezinde yer alan Peaky Blinders çetesi, şehirde gerek halkın, gerekse polislerin bile şapkalarını çıkartıp selam durmak zorunda kaldıkları, at yarışı bahis işleriyle ilgilenen ve soygunculuk da yapan zamanın acımasız gangster çetelerinin en önde gelenleri. Üyelerinin çoğunluğu Shelby ailesine aittir. Tahmin edebileceğiniz gibi zamanın rüşvetle dönen ortamında, onlar da kirli işlerini yapabilmek için polislere bile rüşvet yedirirler. Onlar için her şey yolunda giderken, yanlış yerde yapılan bir soygun şehre, onların başına bela olacak yeni bir müfettiş gelmesine neden olur.

Dizinin konusu sadece Peaky Blinders çetesiyle sınırlı değil; dönemin savaş sonrası karmaşık atmosferi de tüm hatlarıyla hikayeye yansıtılmış durumda. Şehirde savaştan dönen askerler, çeşitli fabrikalarda düşük ücretle karın tokluğuna çalışmaktadır. Ülkelerine verdikleri hizmetin karşılığını alamadıklarını düşünen bu eski askerler, komünizm kışkırtıcılarının da emellerine ulaşabilecekleri kolay bir hedef haline gelmişlerdir. Bu askerleri kışkırtarak genel greve çağırırlar. Ülkeyi ciddi manada komünizm devrimi endişesi kaplar…

Outlander

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

Hikayemiz Claire adlı başrolümüzün kocası ile yaptığı bir gezi esnasında yanlışlıkla geçmiş zamana gitmesini konu alıyor. Claire 1945 yılında kocası Frank ile birlikte İskoçya’daki Inverness şehrini ziyaret ederken birdenbire kendini yüzyıllar öncesinde bulur. Kocası Frank o zaman peryodunda kötücül asker Jonathan olarak karşısına çıkar. Jonathan’ın saldırısından İskoç Jamie Fraser tarafından kurtarılır. Claire daha sonra Jonathan’ın aslında kocası Frank’ın atalarından olduğunu anlar. Leoch Şatosunda şifacı olarak yer edinir ama kendi zamanına da dönememektedir. Claire ve Jamie zamanla yakınlaşır ve evlenir. Claire Jamie’ye aşıktır ama yine de Frank’ı düşünerek suçluluk hissetmektedir. Bu arada 1945 yılında Frank artık Claire’den ümidi kesmiştir. Ancak olaylar hiç kimsenin sandığı gibi gelişmeyecektir. Farklı konusuyla harika bir film sizleri bekliyor.

The Punisher

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

Eşini ve çocuklarını öldürüldükten sonra büyük bir intikam yolculuğuna çıkan Frank Castle’ın hikayesini konu alan Marvel’s The Punisher’da Castle, çıktığı bu yolculukta New York’un karanlık yeraltı dünyası ile yüzleşecektir. En değer verdikleri elinden alınan, yani ailesini kaybeden Castle, çıktığı bu yolculukta kendi kimliğini bir kenara bırakıp The Punisher’a dönüşür. Bu dakikadan sonra atacağı adımlarla syalnızca kaybettiği ailesi için değil, çok daha fazla insan için adalet arayışı içerisinde olacak olan Frank Castle, birbirinden tehlikeli ve aksiyon dolu maceraların içerisinde yer alacaktır. The Punisher dizisinin ana karakteri olan Frank Castle, ailesini kaybettikten sonra intikam yemini eden ve bu uğurda ağır mücadelelerin içine giren bir karakterdir. Adalet arayışı, kendisini hiç ummadığı bir yolculuğa çıkaracaktır.

The Punisher Netflix için çekilen, aksiyon ve polisiye türlerinin harmanlandığı bir intikam öyküsü olarak değerlendirilebilir. Marvel evrenindeki maceraları seven, adaletsizliklerle mücadele eden kahramanların öykülerini beğenen izleyiciler kendilerini dizinin akıcı hikayesine kaptırabilir. Dizideki iyi ve kötü karakterlerin gelişimi, birbirlerine karşı girdikleri mücadeleler, aksiyon ve gerilimin usta bir şekilde harmanlanmış olması gibi detaylar dizinin lezzetini artıran unsurlar arasında. KESİNLİKLE İZLEMELİSİNİZ.

TEPEDEKİ EV

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

Dizilerin arasına bir korku dizisi eklemezsek olmaz. Tepedeki Ev, daha sonra ülke çapında perili köşk olarak ünlenecek bir evde büyüyen 5 kardeşin hayat hikayesini anlatıyor. Bir arada büyüyüp yolları ayrılan 5 kardeş, yaşanan bir trajedinin ardından yıllar sonra yeninden bir araya gelir. Yıllar önce kaldıkları Tepedeki Ev’de buluşan kardeşler, bu yerle ve geçmişten gelen hayaletlerle yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Hush, Göz ve Oyun filmlerinden hatırladığımız Mike Flanagan’ın yaratıcısı olduğu Tepedeki Ev, Shirley Jackson’ın aynı adlı kült romanından uyarlanıyor. Korku türündeki dizinin oyuncu kadrosunda Michiel Huisman, Carla Gugino, Timothy Hutton, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Henry Thomas, Kate Siegel, Victoria Pedretti, Lulu Wilson, McKenna Grace, Paxton Singleton, Violet McGraw, Julian Hilliard gibi isimlerin yer alıyor.

BLACK  MİRROR

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

Netflix dediğimiz zaman herkesin aklına ilk gelen dizi tabi ki Black Mirror olacaktır. Hatta Netflix’in bu kadar başarılı olmasını sağlayan bir kaç temel yapım arasında desek yanlış olmaz. Yeni nesil senaryoları ile tüm algılarımızı yıkan ve geleceğe dair çok ilginç fikirler ile karşımıza çıkan Black Mirror, şimdiden başyapıtlar arasındaki yerini almayı başardı. Black Mirror, 2011 yılında sessiz sedasız başladı yayın hayatına. Aslında bu kadar sansasyonel bir dizi nasıl bu kadar az ses getirdi, anlamak güç. Ancak daha çok tanınmaya başladığında, kendine devasa bir kitle edinmiş durumda. Bu yayılmayla birlikte, distopik kurgu sevenlerin de bir numarası haline geldi.

Diziyi bilenler biliyor, ama bilmeyenler için kısaca biraz anlatalım. Black Mirror, her bölümün senaryosunun -çoğunlukla- farklı kalemlerden çıktığı ve yönetmen koltuğunda farklı insanların oturduğu distopik bir kurgu. Distopya deyince aklınıza uzak gelecek ya da bugünkü dünyadan keskin farklılıklar gelmesin. Black Mirror, belki de beş sene sonra görmemizin çok muhtemel olduğu şeyleri anlatıyor. Fakat bu değişiklikleri sadece teknolojiyle sınırlamak da yanlış olur. Çoğu bölümde teknolojik gelişmelerle birlikte ahlaki değerlere değiniyor olsa da, bazı bölümler tamamen ahlaki ikilemler üzerine kurulu oluyor. Bildiklerinizi unutun ve bu dizeye başlayın diyoruz.

SADECE NETFLİX DİZİLERİNDEN OLUŞAN LİSTEMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

THE MERCEDES

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

Dizimiz şehir merkezinde düzenlenen bir iş fuarıyla başlıyor.

Onlarca kişi iş fuarında kendisine uygun bir iş aramak amacıyla toplanıyor, erkenden kalkıp fuarın önünde uzun kuyruklar oluşturmuş durumdadır. Fakat psikopat bir katil, çalıntı bir Mercedes arabayla kalabalığın içine dalar ve ortalık kan gölüne dönüşür. Bu karmaşada 16 kişi hayatını kaybeder, onlarca kişi ağır yaralanır. Dedektif Bill Hodges ve ekibi olayı araştırsa da bir sonuca ulaşamazlar.

Aradan iki yıl geçer ve Dedektif Hodges emekli olur. Ancak insanları manipüle etmekte usta olan Mercedes Katili, rahat durmaz ve bir şekilde dedektifimize ulaşarak onu kışkırtmaya devam eder. Böylece, ikili arasında sinirleri gerim gerim geren bir kedi fare oyunu da başlamış olur. Sürükleyici bir dizi sizleri bekliyor.

NARCOS MEXİCO

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

1980’lerde Guadalajara kartelinin yükselişine tanık olan Félix Gallardo (Diego Luna), başına geçeceği bir imparatorluk inşa etmek üzere insan tacirlerini bir araya getirir. Yeni bir görev için karısı ve oğlu ile birlikte Kaliforniya’dan Guadalajara’ya taşınan DEA ajanı Kiki Camarena (Michael Peña), kısa sürede bu görevin hayal ettiğinden çok daha zor olacağını anlar. Kiki, Félix hakkında istihbarat toplayıp kendini işine adadığı sırada meydana gelen gelen trajik olaylar zinciri, uyuşturucu ticaretine karşı yıllarca sürecek bir savaşı başlatır.

(mutlaka izlenmesi gereken diziler)

Gaumont Television tarafından Netflix için hazırlanan “Narcos: Mexico”’nun yapımcılığını, Eric Newman önderliğinde, José Padilha, Doug Miro ve Carlo Bernard üstleniyor.

DAHA ÇOK YABANCI DİZİ YOK MU DİYE MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN..

HOUSE OF CARDS

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

House of Cards konusu, günümüz Washington D.C’sinde geçmekte. Güney Karolina’nın 5. bölgesinden demokrat partiye seçilmiş Frank Underwood ve eşi Claire Underwood’ün hikayesine şahit olacaksınız. Frank, çalışmalarının karşılığını alacağını düşünerek Amerikan Dış İşleri Bakanı seçileceğini düşünmektedir fakat sonuç düşündüğü gibi olmaz ve seçilmez.

Frank bu olaydan sonra yükselmek için türlü türlü yollara başvuracaktır, gerektiğinde Beyaz Saray’ın içine ajan bile sokup bilgi toplayacak, gerektiğinde de ihanete uğrayacaktır. İşte biz House of Cards dizisinde buna tanık olacağız. Siyasette yükselmek için nasıl entrikaların döndüğünü göreceğiz dizide, bunun halka olan etkisini de göreceksiniz.

House of Cards dizisi başta bahsettiğimiz gibi siyaset sevenler için çok harika bir dizi.

THE 100 (mutlaka izlenmesi gereken diziler)

blank

Ark isimli uzay mekiği içerisinde toplam 2000 insan yaşamaktadır. Bu gemi içerisinde pek fazla hava, su ve gıda olmadığından dolayı da nüfusun sürekli kontrol edilmesine özen gösterilmektedir. Her ailenin tek bir çocuğa sahip olması politikası kullanılabilir olmakla beraber ikinci çocuk için de ciddi cezalar bulunmaktadır. Her yerde olduğu gibi Ark içerisinde de bir yönetici ve meclis olmakla beraber tüm kararı bu grup almaktadır ve bazen katı olmak zorundalar.

(mutlaka izlenmesi gereken diziler)

Ark adlı uzay gemisi içerisinde var olan besin kaynakları ve hava giderek bitmeye başlaması büyük tehdit oluşturabilecek olup; bu önemli soruna konsey üyeleri buna çözüm bulması da gerekecektir. Ark konseyi son çare olarak Dünya’ya göreve gidecek olan ve hapis hükümlü kişilerden oluşan bir ekip toparlamaya karar verecektir. Aynı zamanda Ark bilim adamları tarafından devamlı olarak onların sağlık durumlarını kontrol etmek ve takip etmek evresinde de tasarlanan bileklikleri vermeleri durumu söz konusu olacaktır. Dünya’ya geri dönen ekibin beklediklerinden çok farklı bir yaşam söz konusu olarak görülmekte olup; mücadele ve macera da bu dönem içerisinde başlayarak memnun edecek türde bir olay örgüsü olarak da görülmektedir. Dünya’ya giden ekip her türlü yaşam fonksiyonları Ark gemisi tarafından anlık takip edilecektir. Bakalım kıyamet kopan bu dünyaya gönderilen 100 kişinin başına neler gelecek.

GOTHAM (mutlaka izlenmesi gereken diziler)

blank

DC Comics’in ünlü kahramanı olan Batman’in şehri olarak bildiğimiz Gotham’ın, Batman’den öncesini anlatacak dizi; Polis Departmanı’nda çalışan James Gordon’ı merkezine alacak. Bruce’un Batman’e dönüşme yolculuğuna eşlik edecek Gordon, şehirdeki pek çok kötü adamla da mücadele edecek. Ayrıca Penguen, Kedi Kadın, Bilmececi ve Zehirli Sarmaşık gibi Batman evreninin birçok ünlü karakteri; gençlik halleriyle Gotham’da arz-ı endam edecek!

Agent Carter (mutlaka izlenmesi gereken diziler)

blank

Dizi, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez sonrasını gelişen olayları konu alıyor. Yıl 1946 ve barışın sağlanmasıyla ülke dışındaki insanların evlerine dönmesinden sonra ülkeyi bir erkek hegemonyası sarmış durumda. Bu sırada hayatının aşkını kaybetmiş olan ajan Peggy Carter, Gizli SSR (Stratejik Bilimsel Rezerv) için çalışmaktadır. Tabii artık erkeklerin dönmesiyle eski konumunu kaybetmiş ve diğer ajanlar için sıradan biri olarak görülmektedir, biraz da hor görülmektedir.

(mutlaka izlenmesi gereken diziler)

Bu sırada eski dostu Howard Stark’ın başı beladadır ve vatan hainliği ile suçlanmaktadır. Adının temize çıkarılması için Peggy’den yardım ister. Fakat Peggy bu işte tek başınadır; zira sırrı ortaya çıkarsa o da vatan hainliği ile suçlanacaktır. Piyasaya sızan kimyasal ve bir o kadar tehlikeli silahlarını bulup yok etmesini isteyip canını kurtarmak için kaçan Howard Stark, bu görev için yanına sadık uşağı olan Edwin Jarvis’i bırakmıştır.

THE MAGİCİANS (mutlaka izlenmesi gereken diziler)

mutlaka izlenmesi gereken diziler
mutlaka izlenmesi gereken diziler

Lev Grossman‘ın en çok satan roman serisinden televizyona uyarlanan dizi, Quentin Coldwater isimli gencin şikayetçi olduğu yalnız hayatının okuduğu Fillory and Further adlı büyülü bir dünyada geçen fantastik kitaplardaki gibi büyülenmesiyle başlıyor. Monoton hayatından sıkılan gencimiz kendisini bu kitaplara o kadar kaptırmıştır ki çevresindeki arkadaşları artık bu kitapları okumayı bırakması gerektiğini söylemekten bıkmıştır. Ve artık ciddi ciddi başrolümüzün delirdiğini düşünmektedirler.

(mutlaka izlenmesi gereken diziler)

Üniversite başvurusu için gittiği bir gün en yakın arkadaşı Julia ile kendisini bu sihirli dünyada bulur ve hayatı tamamen değişmeye başlar. Kendisinin büyülü güçlere sahip olduğunu öğrenen Quentin, New York’un kuzeyindeki çok gizli ve seçkin bir büyücülük okulu olan Brakebills Okulu’nda bu güçlerini geliştirmeye başlayacaktır.

Chilling Adventures of Sabrina

blank

Archie Comics’in aynı isimli sekiz sayılık çizgi roman serisinden uyarlanan Chilling Adventures of Sabrina, 26 Ekim’de tüm bölümleriyle Netflix’te yerini almıştı. Chilling Adventures of Sabrina dizisi, adından da anlaşılacağı üzere ana teması olarak Sabrina’nın ürpertici maceralarını anlatıyor. 

(mutlaka izlenmesi gereken diziler)

Sabrina isimli genç cadımız, 16. doğum gününde tam bir cadı olabilmek için şeytanla bir anlaşma yapması gerekiyor. Fakat Sabrina’nın durumu diğer cadılardan farklıdır çünkü o yarı insan-yarı cadıdır. Kara vaftiz adı verilen tören sonunda İblis’in kitabına kanıyla ismi yazıldığında kendisini tam anlamıyla cadılığa adadığında; yakın arkadaşlarından ve en önemlisi de erkek arkadaşından uzaklaşması gerekecektir. Fakat Sabrina, törenden kaçarak ismini kitaba yazdırmaz. Bu nedenle tüm cadıların hedefi haline gelecektir. Yarı cadı ve yarı ölümlü kimliği, onu ve çevresini tehdit edecek şeytani güçlerle mücadele etmesini gerekecektir.

KOMEDİ FİLMLERİ LİSTEMİZE GÖZ ATTINIZ MI ? TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir