Mutlaka izlenmesi gereken filmler – Bu Filmleri Kaçırmayın

Stabilhayat ekibi sizler için mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi hazırladı. Daha önce yaptığımız listenin (okumak için tıklayın) devamı niteliğinde olan bu liste siz okurlarımız ile buluşturuyoruz.

Geliş  (2016)

mutlaka izlenmesi gereken filmler
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Film, ordunun dilbilimcisi Dr. Louise Banks’in başına gelen olaylar serisini konu almaktadır. Birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya da adeta yer yerinden oynar. Amaçlarının ne olduğu bir türlü çözülemeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlanmıştır. Uzaylılarla iletişim kurması için ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Doktora yardımcı olması için de fizikçi Ian Donnelly seçilir. İkilinin artık en önemli görevi uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunu çözebilmektir. Bu süreçte bir diğer zorluk da ordunun ısrarcı bir şekilde saldırı yanlısı olması olacaktır…
Başrollerine Superman’in sevgilisi Louis Lane rolünden hatırlayacağınız  Amy Adams ve Marvel’ın Hawkeye’ı Jeremy Renner’ı yerleştiren Arrival filminin yönetmen koltuğunda Sicario’nun yönetmeni Denis Villeneuve oturuyor. Filmin senaryosunu ise Elm Sokağında Kabus ve Son Durak 5’in senaryolarına imzasını atan Eric Heisserer yazıyor. Filmin kadrosunda Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O’Brien ve Forest Whitaker da yer alıyor.

Doktor Strange (2016)

blank
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Dünyanın en önemli ve popüler beyin cerrahlarından biri olan Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği bir trafik kazası sonucunda bir cerrah olarak en önemli elleri kullanılmaz hale geldiği için meslek hayatını bitirmek zorunda kalmıştır. Hem fiziksel, hem de mental olarak tedaviye ihtiyacı olan bu kibirli doktor, bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta karşılaştığı Ancient One (Tilda Swinton) ona mistik dünyaların kapısını açacak, sihir ve paralel dünyalar yardımıyla onun yepyeni bir karaktere bürünüp hayatının değişmesine yardımcı olacaktır.

Saksı Olmanin Faydalari (2012)

mutlaka izlenmesi gereken filmler
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Charlie, arkadaşları tarafından sürekli olarak küçümsenen ve görmezden gelinen, kendi dünyasındaki kişisel sorunlarıyla başa çıkmakta zorlanan sorunlu bir gençtir. Gerek sınıf gerekse okul arkadaşlarının zulmettiği Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle iyice çökmüştür. Aynı sene liseye başlar. Bu yeni okulda tanıştığı iki kardeş, Sam ve Patrick’in kendisini arkadaş olarak kabul etmeleri başlarda imkansız gibi görünse de kısa zaman içerisinde yakın arkadaş olurlar. İki kardeş, son derece çekingen bir genç olan Charlie’yi uyandırıp ona hayattan zevk almayı öğretmeye çalışırlar. Charlie, her daim bir kenarda beklemekte olan çocukluk travmasıyla baş etmeye çalışacak; Sam ve Patrick aracılığıyla gerçek dünyayı tanımaya başlayacaktır.
Amerikalı romancı Stephen Chbosky’nin kendi kitabından sinemaya uyarladığı film, ilgiyi hak eden bir büyüme hikayesi. Başrollerde son dönemin en yetenekli genç oyuncularından Ezra Miller Logan Lerman ve Emma Watson izliyoruz.

Kingsman: Gizli Servis (2014)

mutlaka izlenmesi gereken filmler
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Bir nevi kalburüstü James Bond parodisi olarak da değerlendirilebilecek olan Kingsman, Kick Ass’in yaratıcısı olan Mark Millar ve Dave Gibbons’ın yarattığı çizgi romandan beyazperdeye aktarılıyor. Filmde çok yetenekli, ancak işlenmemiş bir sokak genci olan Eggsy’nin (Taron Eggerton) çok gizli bir casusluk organizasyonuna dahil olması ve organizasyonun çok zorlayıcı eğitim aşamalarından geçmesi konu ediliyor. Tam bu sırada sorunlu bir dahinin tüm dünyayı tehdit etmeye başlaması, işin şeklini değiştirecektir.

Stajyer (2015)

blank
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Başarılı bir şirketin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlarındn birinin tavsiyesiyle yeni bir stajyer programını devreye sokar. Biraz yaşını almış insanlara yönelik olan bu deneysel programa ilk başlayan kişi ise 70 yaşındaki Ben Whittaker olur. Şirketin genç kadrosunun yaş ortalamasını bir hayli yükselten Whittaker ile yanında çalıştığı Ostin arasında zamanla iş ilişkisi sağlam bir dostluğa dönüşecektir. Yönetmen koltuğunda Nancy Meyers’ın oturduğu, komedi filminin başrollerini ise Anne Hathaway ile Robert De Niro paylaşıyor. 

Marslı (2015)

blank
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından marsta bırakılmıştır. Fakat Watney hala hayattadır ve kendisini Mars’ta yalnız kalacaktır. Elindeki sınırlı imkanlarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir…
Geçtiğimiz yılın en sevilen bilimkurgu kitaplarından biri olan Andy Weir imzalı The Martian, ülkemizde de yakın zamanda “Marslı” adıyla basılmıştı. Marsta mahsur kalan maharetli astronot Mark’ın günlüklerinden derlenen çetin bir hayat mücadelesini anlatan filmin başrolünde Matt Damon yer alırken kadroda kendisine Sean Bean, Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi isimler eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda ise türün sevilen yönetmeni Ridley Scott var.

Aşıklar Şehri  (2016)

mutlaka izlenmesi gereken filmler
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Aşıklar Şehri, yolları kesişen iki gencin hikayesini konu alıyor. Yaşamlarına yön bulmaya çalışan iki tutkulu insan Sebastian ve Mia’nın yolları, Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir gün şans eseri kesişir. Her ikisi de sanat tutkunu olan bu iki insan, hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerlemektedir. 


Sebastian gelenekseksel jazzın kolonlardan yükseldiği bir kulüp açma hayalinde, Mia ise kafesinde çalıştığı film platosunda kendine uygun tüm oyunculuk seçmelerine katılarak bir rol kapma telaşındadır. Bu iki insanın kalpleri birbiri için atmaya başladığında ortaya çıkan manzarayı hayat şartları bozacak, onları yavaş yavaş hayallerinden uzaklaştırmaya başlayacaktır. 

Oscar ödüllü Whiplash’in yazarı Damien Chazelle’in yazıp yönettiği bu romantik müzikal, modern zamana adanmış bir Hollywood masalı. Kesinlikle izlemeye değer.

 96 saat  (2008)

film tavsiyesi
film tavsiyesi

Artık emekli olmuş bir CIA ajanı olan Bryan, eski özelliklerini yeniden hayata geçirmenin derdine düşmüştür. Zira, görüşemediği kızının kaçırılışını, cep telefonu bağlantısında hiçbir şey yapamadan dinleyen bir babanın durumundan daha kötü ne olabilir? Bu sıkıntılı durumu düzeltmek için Bryan harekete geçecektir. Fakat beyaz kadın ticareti ile uğraşan bu çetenin elinden kızını kurtarmak için önünde çok kısa bir zaman vardır. Bununla birlikte bir önemli sorun daha vardır. Bryan’ın kendisinin Los Angeles’te, kaçırılan kızının ise Paris’te olması olayları iyice içinden çıkılamaz bir hale sokar. İşler daha da sarpa sarmaya başlayacaktır.

Begin Again  (2013)

film tavsiyesi
film tavsiyesi

New York’ta dev bir müzik yapım şirketinin sahibi olan, fakat başarılı günleri maalesef geride kalmış, üstelik ailesiyle ciddi problemler yaşayan prodüktör Dan Mulligan (Mark Ruffalo) şirketteki işinden de çıkarılmıştır. Müthiş bir moral bozukluğuyla gittiği mekanda, kendi yazdığı bir şarkısını söyleyen İngiliz Gretta James’in (Keira Knightley) performansından çok hoşuna gider ve beraber bir albüm çıkarmak istediğini söyler. Yıldızı parlayan şarkıcı sevgilisinden yeni ayrılan, esasen söz yazarı olan Gretta, önce pek istemese de teklifi kabul eder. Fakat kayıt için bir stüdyo bulamayan ikili, yanlarındaki yetenekli müzisyenlerle birlikte New York’un birçok açık hava mekanında şarkılarını kaydetmeye başlayacak ve aralarında sağlam bir ilişki başlayacaktır.
Filmin yapım aşamasında başrol için başka oyuncularla birlikte Scarlett Johansson düşünülüyordu, ancak daha sonra projeden çekildi ve Gretta rolünü Keira Knightley aldı.

Kayıp Kız (2014)

film tavsiyesi
film tavsiyesi

Kayıp Kız, karısının aniden ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan bir adamın hikayesini konu alıyor. Amerika’nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamak için plan yapmaya başlarlar. Ancak o gün Amy bir anda ortadan kaybolmuştur. Geri dönmeyince, polisin gözünde kocası Nick birinci şüpheli konuma gelmiştir. Nick’in ise kafası karışmıştır zira Amy’ye ne olduğuna dair hiçbir fikri yoktur ama bir anda kendisini Amy’nin ailesinin hazırladığı bir yardım operasyonu içerisinde piyon olarak bulacaktır! Nick masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. Amy’nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır…
Yapımcılarından birinin güzel oyuncu Reese Witherspoon olduğu filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor. Başrollerde ise Ben Affleck ve Rosamund Pike bulunuyor.

Yaşam şifresi (2011)

film tavsiyesi
film tavsiyesi

Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) uyandığında kendini bir banliyö treninde, başkasının bedeninde bulmasıyla başlayan filmimiz başladıktan sonra 8 dakika içinde tren infilak eder. Gözlerini tekrar açtığında yeniden kendi bedeninde bulur. Bunu sağlayan, hükümetin geliştirdiği  ‘yaşam şifresi’ isimli bir organizasyondur. Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilme olanağı sağlıyordur. Stevens’ın görevi bombacıyı bulmak ve onun yapacağı ikinci eylemi engellemektir. Bunun için son 8 dakikayı defalarca yaşar ve her seferinde elde ettiği ipucları ile olayı çözmeye çalışır. Konusuyla gayet farklı kaliteli bir film sizleri bekliyor.

Gizli Dünya  (2015) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

blank
film tavsiyesi

24 yaşındaki Joy (Brie Larson), 7 sene önce Old Nick (Sean Bridgers) dediği bir adam tarafından kaçırılmıştır ve o günden bu yana evinin arkasındaki küçücük bir kulübede Jack ile tutsak olarak yaşamaktadır. Old Nick’in devamlı tecavüzlerine maruz kalan Ma, bu 7 yılın son 5’ini, Nick tecavüzleri sonucu doğan oğlu Jack (Jacob Tremblay) ile birlikte geçirmiştir. Gerçek dünyayı hiç bilmeyen oğlunu bu idare etmeye çalışsa da bir gün gerçek dünyayı da tanıması gerektiğini anlar.

(mutlaka izlenmesi gereken filmler)


Bu hapis hayatından binbir güçlükle kaçarak ailesinin yanına sığınan Joy için şimdi bir başka zorlu sınav başlayacaktır. Gerçek hayatla hiç karşılaşmamış Jack’i yepyeni bir hayata nasıl adapte edecek ve aynı zamanda kendi hayatına da kaldığı yerden devam edebilecek mi ?

Milyoner (2008) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

film tavsiyesi
film tavsiyesi

Dünyanın en yoksul insanlarının yaşadığı Hindistan’da geçen bir “milyonerlik” hikayesini konu olan filmde, Hindistan’ın gecekondularla dolu bir mahallesinde büyüyen genç Jamal’in ilginç hayat hikayesi aktarılıyor. Jamal, fakir ve öksüz fakat idealist bir çocuktur. En büyük düşü, Hindistan’ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Bu hayalinin gerçekleşmesi arefesinde farklı olaylar yaşamını dönüştürmeye başlayacaktır. Jamal, büyük ödüle ulaşacağı son soruya bir şekilde gelmiştir.

Tam da bu an programın süresi dolar ve son soru gelecek haftaki programa kalır. İlginç bir şekilde başarılı olan Jamal’in bu imkansız görünen başarısı herkesin dikkatini çeker ve genç adam hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu gecesinde soruları nasıl yanıtladığını tek tek anlatan genç adamın sırrı yavaş yavaş aydınlanır. Slumdog Millionaire, Hindistan’ın dünya sinemasında verdiği en ses getiren örneklerinden biri. En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan yapıt, televizyonun insanlık üzerinde kurduğu büyülü hakimiyeti yansıtan filmlerden biri.

Hayata Rövesata Çeken Adam (2015)

blank

Mahallenin huysuz ihtiyarı 59 yaşındaki Ove (Rolf Lassgård), birkaç yıl önce apartman yöneticiliği görevinden de azledilmiş olmasına rağmen bunu hala kabullenememekte ve mahalleyi bir demir yumrukla yönetmektedir. Üstelik çok sevdiği eşi Sonja’yı (Ida Engvoll) kısa zaman önce kaybetmiş, 43 yıldır aralıksız çalıştığı işinden de emekliye ayrılmaya zorlanmıştır. Artık devam etmek için hiçbir nedeni kalmadığını düşünen Ove’nin hayatını, mahalleye taşınan yeni aile ve ailenin İran kökenli annesi Pervane (Bahar Pars) değiştirecektir.

Her Şeyin Teorisi (2014) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

blank

Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.
Filmin yönetmen koltuğunda ‘Man on Wire’, ‘Project Nim’ ve ‘Shadow Dancer’ filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni James Marsh bulunurken başrolleri Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Emily Watson paylaşıyor.

Kör Nokta (2009) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

blank

Michael Lewis’in “The Blind Side: Evolution of the Game” adlı kitabından uyarlanacak olan film evsiz bir çocukken iyi bir aile tarafından büyütülerek bu yıl NFL’de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher’in hayatı anlatılacak.

V for Vendetta (2005) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

mutlaka izlenmesi gereken filmler
mutlaka izlenmesi gereken filmler

V,  2020 yılında ve İngiltere’de geçiyor. Ülke, son derece baskıcı bir toplum düzenini yaşamaktadır. Türlü yasaklar ve engellerle idare edilen halk, şiddet yanlısı bir konuma gelmiştir. Bu kargaşanın orta yerinde görünen gizemli V, belaya bulaşmış masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Ancak bu kurtarış, tam da ulusun kurtuluşunu temsil eder çünkü onun davranışı aslında toplumun uyanışını tetikleyen ve başkaldırıyı başlatan unsurdur. Tam da bu sebeple artık insanlık adına bir ayaklanma zamanıdır. Alan Moore’un romanından uyarlanan film, son derece epik bir hikayedir.

Enigma (2014) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

mutlaka izlenmesi gereken filmler
mutlaka izlenmesi gereken filmler

Tom Jericho son derece zeki bir şifre çözücü olarak, İngiltere’nin Almanya ile savaşta ihtiyaç duyduğu dahilerden biridir, bu sebeple gelen teklif üzerine Tom, Müttefik donanmasına saldırmadan önce Enigma şifrelerini çözmek için zamanla yarışan ekibe katılma kararı alır. Günden güne çalışmalarda ters giden bir şeyler sezer. Çok sevdiği sevgilisi Claire’in ortadan kaybolması da durumu daha gizemli bir hale getirir. Tom, Claire’in ev arkadaşı Hester ile iş birliği yapıp Claire’i bulmaya karar verir, amacı entrikayı ortaya çıkarmak, ve tabii Enigma’yı çözmeye çalışmaktır. Alman Nazilerin şifreleri yeniden değiştirmeleri işleri bozarken, çok yakınında bir casus oduğunun da farkında değildir!

Para Avcısı (2013) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

blank
mutlaka izlenmesi gereken filmler

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.

Savas Atı (2011) (mutlaka izlenmesi gereken filmler)

blank
mutlaka izlenmesi gereken filmler

İngiltere kırsalı ve Avrupa’da geçen film, I. Dünya Savaşı sırasında Jeremy Irvine’ın canlandırdığı Albert’ın ve onun çok sevdiği atı Joey’in öyküsünü anlatıyor. Evcilleştirip eğittiği atının satılıp, savaşta sipere gönderilmesi iki dostu ayırsa da, yaşadıkları olaylar pek çok hayatı değiştirecek epik bir maceraya dönüşecektir. Arka planda savaşın olduğu bu dostluk öyküsü, aslında serüven dolu uzun bir yol filmi…

(mutlaka izlenmesi gereken filmler)


Senaryosunu, Michael Morpurgo’nun tiyatroya da uyarlanan aynı isimli 1982 tarihli çocuk romanından Richard Curtis ve Lee Hall’un uyarladığı filmin başrollerinde Jeremy Irvine, Emily Watson, Toby Kebbell, Benedict Cumberbatch, David Thewlis, Tom Hiddleston, Eddie Marsan, David Kross, Peter Mullan gibi isimler rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg usta oturuyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir