Mutlu Olmanın Yolları – Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Kendi hayatınızın kahramanı olmak ve yepyeni deneyimler yaşamak için bu tavsiyeleri dikkate almanızı tavsiye ederiz. Her gün yeni ve faydalı bir alışkanlık kazanıp daha mutlu olabilirsiniz. Hayatınız da yapacağınız ufak dokunuşlarla mutluluğu yakalamak çok kolay.. O zaman mutlu olmanın yolları neler ? Mutlu olmak için ne yapmalıyız ?

İlk Önce Gününüzü Planlayın

Yalnızca bugün için, bir program uygulayacağım. Her saat için ne yapmayı düşündüğümü bir kağıda yazacağım ve bunu harfiyen uygulayamam belki ama mutlaka yazacağım. Çünkü yazmak, zihnimi ve ruhumu eğitir, alışkanlık kazanmamı sağlar. Bu beni, telaştan ve kararsızlıktan korur. Evet bu şekilde günlük yapacaklarınızı erken saatlerde bir yere not almak ve uygulamaya geçmek sizi motive edecektir.

Kendinize Yeterince Zaman Ayırın

mutlu olmanın yolları
mutlu olmanın yolları

Sadece bugün için, yarım saat kendi başınıza kalıp dinlenmesini bilmelisiniz. Bu yarım saat içinde bazen dua edebilir, bazen gelecek tatlı günlerin hayalini kurabilir, bazense iç dünyanıza ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Böylece hayatıma daha yakından bakmış olacaksınız.

 Hayatınızın bir amacı, bir hedefi olsun ve de ona ulaşma çabanız:

 Hedef ve mutluluk etle tırnak gibi birbirine bağlı iki unsur. Psikologlara göre, bir amacı ne kadar kendimizin bir parçası olarak görürsek, o amaca ulaşmamız ve mutluluğumuz o kadar çok kolaylaşacaktır. Çünkü ona ulaşmak için yaptığımız şeylere bitmeyen büyük bir enerji ile sarılırız. Zürih Üniversitesi psikologlarından Bettina Wiese’nin söylediğine göre: “Deneye dayalı araştırmalar gösterdi ki kişilerin kendileriyle özdeşleştirdikleri amaçları, kişinin amacına ulaşmak için geçirdiği süreç ile mutluluğu arasındaki bağı güçlendiriyor.”

(mutlu olmanın yolları)
(mutlu olmanın yolları)

Mutluluğu Tercih Edin

Sadece bugün için, mutlu olacağınıza kendinizi ikna etmelisiniz. Böyle yapmakla Abraham Lincoln’un şu sözlerinin doğruluğunu kabul edebilirsiniz: “İnsanlar, mutlu olmaya karar verdikleri kadar mutludurlar.” Mutluluk içinizdedir, dış etkilerle meydana gelen bir durum değildir. Öncelikle onu içinizde aramalısınız.

Kabullenmeyi Bilin

Sadece bugünü esas alarak, kendimi gerçeklere adapte etmelisiniz. Her şeyi arzularıma uydurmaya çalışmamalısınız. Ailemi, işimi, talihimi oldukları gibi kabul edip hayatla uyum içinde yaşamaya odaklamalısınız.

 İşinize bir anlam yükleyin

(mutlu olmanın yolları)
(mutlu olmanın yolları)

1997 yılında, Yale Üniversitesi psikologlarından Amy Wrzesniewski ve meslektaşları, insanların işlerine nasıl yaklaştıkları hakkında detaylı incelemeleri içeren bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Sonuca göre insanlar yaptıkları iş hakkında şu 3 yaklaşıma sahip olabiliyor:

“Maddi getirilerine odaklan ve zevk almak/kendini tatmin etmek gibi unsurları düşünme çünkü bunlar seni daha mutlu bir insan yapmayacak.”

blank

• Bu bir kariyer: “Kendini geliştirmeye odaklan.”

• Bu bir meslek: “Dünya için önemli bir şey yapmanın keyfini çıkar ve sosyal anlamda faydacı bir iş yapıyor olduğuna odaklan.”

Vücudunuza iyi bakın! (mutlu olmanın yolları)

(mutlu olmanın yolları)
(mutlu olmanın yolları)

Sadece bugün için, vücudumla ilgilenenmek için motive etmelisiniz. Egzersizlerinizi düzenli yapmalı, iyi beslenmeli ve hak ettiğiniz gibi güzel davranacağım. Sıcak bir duş alıp dinlenmesini bilmelisiniz ve bol bol su içmeyi unutmayın. Bedeniniz, sizi hayallerinize götürecek mükemmel bir varlık olduğunu unutmayın.

Hollanda’da 16 ile 65 yaş arası 8000 kişi ile gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda sporun mutluluk üzerindeki etkileri hakkında oldukça ilginç ve kapsamlı bulgulara ulaşıldı. Araştırmanın en dikkat çekici cümlesi ise şu: “Spor yapan insanlar diğerlerine göre daha mutlu ve hayattan daha çok zevk alıyor.” “Zamanım yok!” bahanelerini bir kenara bırakıp sporu günlük rutin işlerimizin bir parçası haline getirmek artık şart olmuş durumda.

 Hedef ve mutluluk etle tırnak gibi birbirine bağlı iki unsur. Psikologlara göre, bir amacı ne kadar kendimizin bir parçası olarak görürsek, o amaca ulaşmamız ve mutluluğumuz o kadar kolaylaşır. Çünkü ona ulaşmak için yaptığımız şeylere bitmeyen büyük bir enerji ile sarılırız. Zürih Üniversitesi psikologlarından Bettina Wiese’nin söylediğine göre: “Deneye dayalı araştırmalar gösterdi ki kişilerin kendileriyle özdeşleştirdikleri amaçları, kişinin amacına ulaşmak için geçirdiği süreç ile mutluluğu arasındaki bağı güçlendiriyor.”

Cesaretin keyfini yaşayın! (mutlu olmanın yolları)

blank

Her gün kendinize bugünden korkmamanız konusunda motive etmelisiniz. Özellikle mutlu olmaktan, güzel şeylerden zevk almaktan, sevmekten, sizi sevenlere inanmaktan ve sevdiklerime inanmaktan korkmayın..

Devamlı Olarak Öğrenin (mutlu olmanın yolları)

Güne başladıktan sonra, zihnimi kuvvetlendirmeye çalışın. Faydalı bilgiler öğrenmeye ve bunu çevrenizle paylaşmaya gayret etmelisiniz. Zihnen tembel olmamaya özen gösterin, düşünce ve dikkat gerektiren yazılar okumayı inkar etmeyin.

Ruhunuzu güzel besleyin!

Her gün ruhunuza üç egzersiz yaptıracağım: Belli etmeden birine iyilik yapmalı, hep yapmaktan kaçındığınız en az iki şey yapma hedefi koymalı, neşeli olmayı seçmelisiniz.

Deneyimler Satın Almayı İhmal Etmeyin

mutluluk nasıl elde edilir
mutluluk nasıl elde edilir

Harvard Üniversitesi psikologlarından Daniel Gilbert’a göre, eğer para mutluluk satın almıyorsa, o halde bu para yanlış bir şekilde harcanıyor manasına gelir. Paramızı eşya yerine bizi mutlu edecek deneyimleri satın almak için harcamaya özen göstermelisiniz. Amerika’da yürütülen bir araştırmada 1000 kişiye sorular soruldu ve bu kişilerin %57’si, paralarının karşılığında bir seyahat veya konser gibi deneyimsel bir aktiviteye katıldıklarında daha mutlu olduklarını söyledi. Doktorların şiddetle tavsiye ettiği de aslında bu: “Örneğin bir araba almaktan ziyade dünya turuna çıkın. İnsanlar deneyimleri daha çok sever çünkü onları hatırlamak ve zihnimizde her zaman yaşatmak gibi bir yeteneğimiz bulunmakta.” Özetle, farklı kurslara gitmek, farklı yemekler tatmak, farklı yerler görmek gibi deneyimsel aktiviteler bizi daha çok mutlu ediyor.

İyi görünmek için çabalayın!

Güne başlarken güzel görünmeye özen göstermelisiniz. Mümkün olduğu kadar iyi giyinecek ve iyi görünecek, yavaş sesle konuşacak, kibar davranacak, eleştirmeyecek, hiçbir şeyde kusur aramamaya özen gösterin, kimseyi terbiye etmeye çalışmamak sizi daha az yoracaktır.

Adım adım çözüme Odaklanın

mutluluk nasıl elde edilir
mutluluk nasıl elde edilir

Sadece bugün için, hayatımın bütün problemleriyle aynı anda uğraşmak yerine hayatı yaşamayı seçin. Problemlerimin neler olduğunu yazacak, sıra sıra çözmek için çaba, sabır göstereceğiniz konusunda kendinizi ikna edin. Ancak, “iş zamanı iş, uyku zamanı uyku” sözlerini kendinize hatırlatın.

Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirin (mutlu olmanın yolları)

mutlu olmanın yolları
mutlu olmanın yolları

Sevdiğiniz -ve hatta yalnızca dayanabildiğiniz- insanlarla vakit geçirmek sizi daha mutlu bir birey haline getiriyor. Bununla beraber, sosyal bir ağın tam ortasında bulunmak ve çevrenizin insanlarla donatılmış olması

Uzun süreli bir ilişkiye sahip olmak (mutlu olmanın yolları)

Geçtiğimiz günlerde The New York Times gazetesi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre evli insanlar bekâr insanlara göre daha mutlu ve hayatlarından daha memnun. Bu durum özellikle insanların orta yaş krizine girdikleri 30’lu yaşlarda çok daha net bir şekilde gözlemlenmekte. Neden mi? Çünkü İki kişi bir kişiye göre zorluklara karşı çok daha güçlü ve dirençli.

Taze Besinler Tüketmeye Özen Gösterin (mutlu olmanın yolları)

2013 yılında yayınlanan Many Apples A Day Keep The Blues Away isimli araştırmaya göre, her gün taze yiyecekler -özellikle de meyve ve sebze- tüketmenin mutluluğunuz üzerinde doğrudan bir etkisi bulunuyor. Araştırmaya göre, 7-8 farklı çeşit sebze ve meyve tüketen gençlerin daha az tüketenlere göre daha mutlu olduğu saptanmış.

Evinizde pozitif bir hava için yazımıza göz atmak ister misiniz ? https://www.stabilhayat.com/eve-pozitif-enerji-yuklemek/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir