Öz Güven Nasıl Geliştirilir? Öz Güven ile ilgili En Detaylı Rehber

Başarılı insanların en büyük sırlarının başında tabi ki özgüven geliyor. Genel olarak hepsinin ortak özelliği kendilerinden emin ve ne yaptıklarını çok iyi bilmeleridir. Bu yazımızda Öz Güven Nasıl Geliştirilir konusunu en detaylı şekilde sizler için hazırladık. Keyifli okumalar.

Karşılaştığımız Zorlukların Öz Güven Etkisi?

Hayatta yeni zorluklarla karşılaşmak güç bir durum, bu zorluklarla baş edebilmek için kendinize güvenmeli ve özgüvenli olmalısınız. Çünkü korkan veya güvensiz olan insanlar konfor bölgeleri içinde kalmayı tercih ederler. Ama konfor bölgeleri sizi hiçbir zaman ileri götürmez. Çünkü değişmek ve gelişmek her zaman risklidir. Bundan dolayı özgüvensiz insanlar çıkışı olmayan işlerde takılıp kalırlar ve değerli fırsatların elinden kayıp gitmesini seyrederler.

Sürekli Karşımıza Dikilen Engeller

Öz Güvenli ve kendinden emin  insanlar ise engellere takılmazlar ki bu da ilk başta onların başarılı olmasının sebebidir. Unutmayın kimse sizi başarmak istediğiniz şeyden alıkoyamaz! (Tabi siz izin vermezseniz) Artık kendinizden şüphe etme bariyerini ortadan kaldırmanın zamanı geldi.

Öz Güven ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

Kendinize Karşı Her Zaman Dürüst Olun

 En ünlü Amerikan futbolcularından Johnny Unitas dediği gibi ‘’Kibir ve özgüven arasında bir farklılık vardır. Kibir kendiniz hakkında övünmenizdir. Özgüven o işi alabileceğinize inanmaktır.’’ Özgüveniniz yetenek ve çalışma kapasitenizi aştığı zaman anlayın ki kibirle aranızdaki ince çizgiyi geçmişsiniz demektir. Kibir ve özgüvenin arasındaki farkı bilmelisiniz. Gerçek özgüven gerçekliğe çok iyi bir şekilde yerleştirilmiştir

KENDİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Özgüveninizi arttırmak için yeteneklerinizin doğru ve gerçekçi bir değerlendirmesini yapmak önemlidir. Ancak becerilerinizde zayıflık ve zaaflar olduğunu düşünüyorsanız bu becerilerinizi güçlendirmek ve onların negatif etkilerini azaltmak için planlar yapmalısınız. Zayıflıklarınızı görmezden gelmek bir çözüm değildir. Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi kavrar ve kendinizi tanırsanız çıkmaz sokaklarda ilerlemeye devam etmezsiniz. Kendi yükselebileceğiniz alanlara yönelirsiniz. Buda size rekabetçi çalışma ortamında yeterli özgüveni sağlayacaktır.

‘’YAPAMAM’’ DEMEYİ BIRAK, GEREKTİĞİNDE ‘HAYIR’ DE!

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre siz karşılaştığınız zorluklar karşısında ‘yapamam’, ‘başaramam’ dedikçe stres, yıpranma hatta depresyona girme ihtimaliniz tavan yapıyor. Özgüvenli insanlar hayır demenin sağlıklı olduğunu bilirler ve hayır diyebilecek özgüvenleri vardır. İş hayır demeye geldiğinde özgüven sahibi insanlar “yapabileceğimi düşünmüyorum” veya “emin değilim” gibi ifadeler kullanmazlar. Özgüvenli bir şekilde hayır derler çünkü yeni bir taahhüde hayır demek onlara daha çok bağımsızlık verir. Ve kendi devam eden işleri için başarılı bir şekilde odaklanma fırsatı verir.

Patronunuzla aranızı iyi tutun.

Patronunuzla problemli bir ilişkiye sahipseniz bu özgüveninizi azaltabilir. Ne kadar yetenekli olursanız olun bu yeteneğini yansıtacak özgüveni bulamazsınız. Daha da konuyu açarsak aslında kendi özgüveninizi arttırma ihtiyacınızı bile yok edebilir.

Peki ne yapmalı ?

Bunun yanında patronunuz tarafından sürekli eleştiriliyor ve sizin şirkete olan katkınız küçük düşürüldüğü bir ortam varsa burada sizden özgüven sahibi olmanızı beklemek imkansız olur. Patron ile ilişkinizin sıkıntılarını tespit edin ve sorunları çözmeye çalışmalısınız. Eğer durumlar kurtarılamaz vaziyette ise o zaman patron değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Her zaman başka bir yol vardır unutmayın.

Kazandığınız Küçük zaferler sizi motive eder

Özgüven sahibi insanların bir diğer özelliği ise çabaları onarla küçük zaferler kazandırsa bile kendilerini zorlamayı ve mücadele etmeyi severler. Küçük zaferler beynimizin bazı bölgelerinde yeni androgen alıcılar oluşturur. Androgen alıcılarındaki bu artış testosteron hormonunun etkisini arttırır; bu da gelecekteki zorlu işleri ele almanız adına özgüveninizi ve hevesinizi arttırır. Küçük zaferlerden oluşan bir seriye sahip olduğunuzda özgüven arttırma gibi bir hedefiniz olmaz çünkü özgüveninizdeki artış aylarca sürebilir. Sabırlı olmakta fayda var.

Her Zaman Danışın

Özgüven konusunda yardımda almak fena olmaz. Çevrenizde özgüveni yüksek olan, size yol gösterebilecek ve destek çıkacak birisinden yardım alabilirsiniz. İyi bir akıl hocası ayna gibidir. Size gerekli olan bakış açısını kazandırır. Bir başkasının tecrübeleri ve donanımı sizin özgüveninizi arttırır. Nerede ve hangi aşamada olduğunuzu bilmek enerjinize daha etkili bir şekilde odaklanmanıza yardım eder.

Egzersiz yapın

Doğu Ontario Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre 12 hafta için haftada iki yada üç defa egzersiz yapan insanlar sosyal, akademik ve atletik olarak kendilerini daha yetenekli ve zinde hissediyorlar. Araştırma aynı zamanda vücut imajını ve Öz Güven arttırma gibi konularda egzersizin etkili olduğunu da ortaya koydu. En önemlisi ise özgüvenlerindeki artışın sebebinin vücuttaki fiziksel değişimler olmasından ziyade, egzersizden gelen endorfin hormonunun etkili olması şaşırttı. Kısaca ne işle ilgileniyorsanız ilgilenin kesinlikle egzersiz yapın.

Giyinmeyi Bil

Sevseniz de sevmeseniz de nasıl giyindiğimizin insanların bizi nasıl gördüğü üzerinde büyük bir etkisi vardır. Unutmayın; İnsanlar kıyafetiyle karşılanır, ilmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır. Giydiğimiz kıyafetlerin rengi, kesimi ve stili gibi şeyler, hatta aksesuarlarımız bir şekilde diğer insanlarla iletişim kurarlar. Kim olduğunuzu ve sizin yansıtmak istediğiniz imajı verecek kıyafetler seçin, bu sabah hazırlanmak veya alışveriş merkezinde daha fazla vakit harcamak anlamına gelse bile. Sizi siz yapacak tarzı bulun.

İddialı olun, agresif değil

Agresiflik özgüven değildir, zorbalıktır. Aynı zamanda gereksiz gerilimdir. Ve insan güvensiz hissettiği zaman istemese bile agresifliğe doğru kayar. Agresiflik göstermeden kendinizi iddialı yapmayı denemelisiniz. Bunu güvensizliklerinizi emniyete almayı öğrenene kadar başaramayacaksınız. O yüzden güven problemlerinizin üstüne gidin.  Bu da özgüven konusunda ilerlerken önemli bir adımdır.

Özetlemek Gerekirse

Özgüveninizi geliştirmek ve kariyeriniz için merdiven yapmak sizin elinizde. Özgüven gerçekliğe dayanır. Kendinizin değerini bilin. Asla pes etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir