Paradoks Filmleri Ve Beyin Yakan Filmler Karşınızda

Bazı filmler var ki bittikten sonra ekrana bakmaya devam edersiniz. İşte biz o filmleri siz yorulmayın diye burada tek tek listeledik. Bu listemizde ki paradoks filmleri ve özel olarak seçtiğimiz beyin yakan filmler i göreceksiniz. Bu filmleri seyrederken nefesinizi tutacaksınız. Bir sonraki sahne için tahminler yürütmeye çalışacaksınız ama maalesef çoğu zaman sizin bile tahmin edemeyeceğiniz olay akışı sizleri bekliyor.

Paradoks Filmleri ve Beyin Yakan Filmler Karşınızda

Gothika (2003)

paradoks filmler ve beyin yakan filmler
paradoks filmler ve beyin yakan filmler


Akıl hastanesinde geçen filmde olaylar psikiyatri uzmanı olan Miranda üzerinden gelişiyor. İşini çok iyi yapan doktorumuz hastalarıyla çok iyi iletişime sahip ve yaptığı sohbetlerle onlara daha yakın davranarak ilaç tedavilerini hastalarının yararına değiştirerek onları iyileştirmeyi planlamaktadır. Hava şartlarının berbat olduğu bir günde işten eve dönerken kaza geçiren Miranda kaza sırasında genç bir kıza çarpar. Kazadan sonra kendine gelen Miranda kendini akıl hastanesinde tedavi altında bulur. Olanları hatırlayamayan miranda kocasını öldürdüğüne inanmaya başlayacaktır. Olayın perde arkası ise çok farklı..

DAHA ÇOK FİLM İÇİN BU LİSTEYE KESİNLİKLE BAKMALISINIZ..

Turist – The Tourist (2010)

paradoks filmleri ve beyin yakan filmler
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Rüyalar şehri Venedik’te geçen filmimizde başrol olarak karşımıza Elise isimli kadın karakter çıkıyor., Yakışıklı aktör Johnny Deep’in canlandırdığı Frank, aşk acısından muzdarip bir serüvenci olarak kendini İtalya’da bulur. Bu seyahat sonunda, aşk acısının hafifleyeceğini düşünmektedir. Artık sıkılmaktan kurtulmak için İtalya’ya giden Amerikalı turist, Frank’in etrafında şekillenen bu karşımıza Elise isimli kadın karakter çıkıyor. Angelina Jolie, mükemmel oyunculuğu ile Elise karakterine canlandırmaktadır.. Olağanüstü bir şekilde Elise ile Frank’in yolları bir şekilde kesişmiş ve artık işler değişmiştir. Ancak Elise’nin onunla karşılaşması aslında tesadüf değildir. Arka planda Venedik’in harika manzaraları eşliğinde Frank, bir ilişkinin ardından koşarken aslında etrafında tehlikeli entrikaların döndüğünü fark ediyor.

 23 Numara – The Number 23 (2007)

paradoks filmler ve beyin yakan filmler
paradoks filmler ve beyin yakan filmler


Genellikle komedi filmleriyle ekranlarda görmeye alıştığımız Jim Carrey’i bu kez bir şaşırtıcı bir gizem filminde seyretmek gerçekten ilginç. Eşinin kendisine verdiği bir romanla 23 sayısının gizemine kapılan başrolümüz, 23 sayısını kullanarak bir seri katili yakalama çabaları konu edilmiş olan filmimizde Jim Carrey iki rol üstleniyor Walter Sparrow, kendi yaş gününde eşini almaya gecikecektir. Agatha, bir kitapçıda kan kırmızısı kapağı olan bir roman bulur. Bu kitaptaki hikaye, numeroloji ile ilgili bir cinayet gizemini içermektedir. Yirmi üç sayısı etrafında döner her şey. Kitaptaki hikaye Walter’ı fazlası ile etki altına alır. Hayal kurmaya başlar. Hayatında “23” sayısı ile yorumlayabileceği olaylara dikkat kesilir. Kitabın yazarının peşine düşer. Bir otelde 23 numaralı odada kalır ve olaylarımız gelişmeye başlar. Çoğu zaman çok korkutucu olabilen sahnelerin dışında, izleyen bir süre her şeyde 23 rakamını arayabilir.

Da Vinci Şifresi – The Da Vinci Code (2006) – IMDb: 6,5

paradoks filmleri ve beyin yakan filmler
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Bu sefer ki filmimiz bir romandan uyarlanmış bir şaheser. Dan Brown yine klasını konuşturmuş diyebiliriz. Filmin sonunda tahminleriniz hiç umduğunuz gibi olmayacağından eminiz. Sembol uzmanı olan Robert Langdon, kendini bir anda esrarengiz bir cinayet olayının içinde bulmaktadır. Kurbanlar, torunu ve Robert ile birlikte Da Vinci tablosunda bir takım ip uçları bulan kriptoloji uzmanı Sophie Neveu ona eşlik ediyor. Robert ile Sophie, gerçeğe ulaşabilmek için Paris’ten Londra’ya doğru yola çıkacaklar. Bu yolculukta kendileri ile hem dost ve müttefik olan hem de düşman olanlarla karşılaşacaklardır kısaca zor bir yolculuk onları beklemektedir.Kısaca cinayetle başlayan filmimizde, cinayeti çözmeye çalışan dedektifin da vincinin tablosuyla cinayetin alakalı olduğunu düşünmesiyle olaylar gelişmekte. Hz. İsa Peygamberin evlendiği ve soyunun devam ettiği iddiası Hıristiyan dünyasını ayağa kaldıracak, işin içine Vatikan’ın girişiyle şeytan avı başlayacak. Muhteşem bir film desek az mı kalır?

PEKİ DİZİ ÖNERİSİ YOK MU? DİYE SORANLAR BURAYA TIKLAYABİLİR..

The Edge of Tomorrow

blank

Gelecek dünyayı konu alan filmimiz dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri imha eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülmüştür… Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıca döner. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur.

Harika bir paradoks döngüsü içeren filmimiz garip bir hal almaya başlar. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics’lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevi konumuna gelmiştir.

Anestezi – Awake (2007) – IMDb: 6,5

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Filmimiz harika hayatı olan bir adamı konu almakta. Çevresi tarafından kıskanılacak derecede hayatı güzel olan başrolümüz kalp ameliyatı esnasında yaşadıkları anlatılmakta. Başrolümüz Clay, açık kalp ameliyatına girmek üzereyken anestezi işe yaramayınca uyanıyor ve her şey bir kabusa dönüşüyor. Ameliyat sırasında uyanık kalan Clay, Anesteziden ayılmış olması sonucu acıyı ve olayları duyar ve farkındadır ancak bedeni etki altındadır halen. Olaydan haberi olmayan ameliyathanedekiler işlerine devam ederlerken çaresiz Clay de kendi iç yolculuğuna çıkar.  Aslında gerçek hiçte düşünüldüğü gibi değildir. Nişanlısı ve sevgilisi arasında kalan Clay, ailesini karşısına alıp sevgilisiyle evlenmesi ve kalp ameliyatı sırasında anestezi yapılmasına rağmen etrafında olup bitenleri duyması, acıyı hissedebilmesi ancak bunu dile getirememesi üzerinden gelişen filmimizde çok farklı ve şaşırtıcı bir entrika olması işleri daha ilginç hale getiriyor. İzlemeye değer.

Gizli Pencere – Secret Window (2004) – IMDb: 6,6

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Stephen King’in romanından beyaz perdeye aktarılan filmimiz, ünlü yazarımız karısından boşanmak üzere ve sakin bir kasabada inzivaya çekilmiş. Ancak kendisine musallat olan bir adamın köpeğini öldürmesiyle dedektif tutan yazarımızı daha büyük bir sürpriz mi beklemekte? Gerilim romanlarıyla ünlenen başarılı yazarımız Mort Rainey karısı Amy’nin kendisini aldattığını gördüğünde büyük bir psikolojik yıkıma uğramasını atlatmaya çalışan Mort. Bir gün kapısını çalan John Shooter isimli esrarengiz adamla karşılaşır, Rainey’i kendi hikayesini çalmakla suçlar. Başta adamı dikkate almayan yazarımız zamanla olayın büyüklüğünün ve tehlikesinin farkına varacaktır. Olayların birbirine karıştığı filmin ortasında sonunu tahmin edebiliyorsunuz. Ancak bu sona ulaşmak epey zor olmalı ve bunu nasıl başaracaklar diye düşünmeden edemiyorsunuz.

1408 Numaralı Oda – 1408 (2007) – IMDb: 6,8

paradoks filmleri ve beyin yakan filmler
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Stephen King hayranları için tüyler ürpertici bir film daha. Ünlü korku romanları yazarı Mike, kendisinin bile inanmadığı, uyduruk doğa üstü olayları kötüleyen bir çok  kitap yazmıştır. Yeni projesi ise halk arasında dillenmiş, kötü yaşanmışlıklarıyla ün salmış olan bir otel’in 1408 numaralı odasında kalacak ve bu saçmalıkları sonlandırmak istemektedir. Otel müdürünün uyarılarına rağmen o odada kalmak isteyen yazarımız . Artık onu bu durumdan kimse kurtaramayacaktır. Güzel bir gerilim size bekliyor.

Toprak Altında – Buried (2010) – IMDb: 7,0

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Bir gün uyandığınızda, toprağın derinliklerine bir tabut içinde gömüldüğünüzü fark etseniz ne yapardınız? Filmimizin konusu işte bu . Tek oyuncu, tek mekân filmlerini her zaman iddialı bulmuşuzdur. Öyle ki; bu kadar az malzemeyle seyirciyi tatmin etmek zordur. Filme bu açıdan yöneldiğimizde, zoru başarmış gözüyle bakılabilir. Elbette filmin duraksadığı çok oluyor ama kimi zaman da kendimi kaptırmış vaziyette bulacaksınız. Toprak Altında filminde de uyandığında kendini bir tabutun içinde gömülmüş olarak bulan bir adamın hayatta kalma savaşını seyredeceksiniz. Kahramanımızın elinde kurtulmak için sadece bir cep telefonu bulunmaktadır ve zaman her saniye kahramanımızın aleyhine işlemektedir.

Kar Küreyici – Snowpiercer (2013) – IMDb: 7,0

paradoks filmleri
paradoks filmleri


1982 tarihinde yayımlanan Le Transperceneige isimli çizgi romandan sinemaya uyarlanan filmde, küresel ısınma etkilerini göstermiş ve buzul çağı başlamıştır. 2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. Bu felaketten geride kalan az sayıda insan, Snowpiercer adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalırlar. Fakat trendeki insanlar alt ve üst tabaka olarak  olarak ikiye ayrılmıştır. Sürekli ezilen arka vagon halkı, artık bu duruma bir son vermek istemektedir. Bir hayli ilginç konusu ve toplumsal sorunlara değinmesi nedeniyle gerçekten ilginç bir filmi sizi bekliyor.

Kök – I Origins (2014)

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Önce korku filmi zannedebilirsiz daha sonra bir aşk ama film ilerledikçe işler karışıyor. Din, ahlak, var oluş, bilim, hiç bu kadar birbirine karışmamıştı. Bir moleküler biyoloji uzmanı ve laboratuvarda araştımaları yürttüğü ekip arkadaşı, yaptıkları deneyler sonucunda insanlığı derinden sarsacak bazı kanıtlara ulaşırlar. Genetik, biyoloji ve reenkarnasyon konuları itibariyle gerçekten şaşırtıcı sonuçlar çıkartabileceğiniz mükemmel bir film izleyeceksiniz.

K-Pax (2001) – IMDb: 7,4

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Bir akıl hastanesinde, kendisini K-Pax isimli gezegenden gelmiş zanneden bir hastanın, diğer akıl hastalarını buna ikna edişi, bir doktorun ilgisini çeker ve gelişen olaylar bizi enteresan şeylerle tanıştırır. Prot isimli esrarengiz bir adam, tuhaf tavırları nedeniyle bir psikiyatri kliniğinde stabilize hale getirilmeye çalışılmaktadır. Prot, K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia etmekte ve doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen sunduğu bu geçmişinde diretmektedir. Filmin ödül almaması çok ilginç diyebiliriz.

Kader – Predestination (2014) (PARADOKS FİLMLERİ)

paradoks filmleri
paradoks filmleri


Paradoks filmlerinin zirvelerinden biri diyebiliriz. Kader filmi sonsuz döngü ve paradokslar hakkında yapılan en çarpıcı filmlerden birisi kesinlikle. Filmin konusu çok özel insanların bulunduğu bir ajan grubunun geçmişe yaptığı yolculuklarla kaderi değiştirmeden suçları yok etmeye çalışmaları anlatılsa da, filmde sizleri şok edecek bir çok duruma rastlamak mümkün. Sıkı bir bilimkurgu filmi olan Predestination, zamanda seyahat edip olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye veya suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu eder. Gizli bir serivise bağlı çalışan ajanın son görevi ise; 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı adlı kişiyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır… Görevi için 1970 yılına New York’ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan ajan orada “Evlenmemiş Anne” rumuzlu John isimli bir köşe yazarıyla tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşir… Cinsiyet değiştirme ve eski haliyle yeni halini aynı zamanda karşılaştırma gibi bir senaryo nasıl düşünülmüş, ve böyle bir son kırk yıl düşünülse akla nasıl gelir, kesinlikle şaşıracaksınız. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Yaşam Şifresi – Source Code (2011) – IMDb: 7,5

paradoks filmler ve beyin yakan filmler
paradoks filmler ve beyin yakan filmler


Bir trende uyanan yüzbaşı, aslında başka birisinin kimliğinde olduğunu fark eder. Ancak bu durum dakikalarla sınırlıdır ve tren havaya uçar, yüzbaşı bir kabinde tekrar uyanır. karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği bulunuyordur. Bu bir görevdir ve bir teröristi yakalamak için yüzbaşı tekrar kısıtlı bir zaman aralığında trene gönderilecektir. Bu tarz senaryoları düşünen ve yazan insanlara gerçekten hayranım. Filmi izlerken yok artık diyeceksiniz. Zamanın içinde kaybolacağınız bir film sizi bekliyor.

Tetikçiler – Looper (2012) – IMDb: 7,4

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Hükumet tarafından yasaklanan zamanda yolculuk, yasa dışı bir ölüm karaborsasına dönüştürülmüş durumdadır. Gelecek zamandayız; 2072’de. Zamanlar arasında yolculuk gerçek olmuş, fakat yasa dışı olarak karaborsacıların eline düşmüş durumdadır. Teknolojiyi elinde tutanlar ne zaman birinden kurtulmak isterlerse onu 30 yıl geriye, 2042’ye göndererek “Looper” adı verilen bir grup suikastçıya öldürmesi için “paketler”. Bu grupta yer alan suikastçılardan biri olan Joe için 2042’de zengin hayatı gayet yolunda gitmektedir; ta ki karşısına öldürmesi için 2072’den gelen yaşlı Joe çıkıncaya kadar… Ortadan kaldırılmak istenilenler zamanda geri gönderilir ve orada görevli tetikçiler tarafından öldürülürler. Ya öldürmek zorunda kalacağınız kişi otuz yıl sonra ki kendiniz ise? Soluksuz izlenecek bir gizem filmi daha sizlere. Zamanlar arası geçişleri harika

Limit Yok – Limitless (2011)

paradoks filmler ve beyin yakan filmler
paradoks filmler ve beyin yakan filmler


Başrolde başarısız bir yazarımız bulunuyor bir gün bir hap ile tanışır ve birkaç günde senelerdir yazamadığı romanını yazar. Etkisi bir süre sonra geçen bu ilaçtan temin eden yazar, ilacı aldıkça beyninin çalışmadığı köşesinin kalmadığını fark eder. Bu durumu zengin olmak için kullanan yazarı bu ilacı elde etmek isteyen güçlü insanlar beklemektedir. Ve işler çığırından çıkıverir. Soluksuz bir adrenalin sizi bekliyor.

Diğerleri – The Others (2001) –

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Savaşa giden kocasını iki küçük çocuğuyla bekleyen bir genç kadın. Küçük kızın evde karşılaştığı bir çocuğun ruhu. Bir evde yaşayan iki aile ve kim hayal, kim gerçek, ya da yaşananlar sadece bir yanılsamadan mı ibaret. Filmin sonunda çok şaşıracaksınız.

Kelebek Etkisi – The Butterfly Effect (2004) –

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Kötü bir çocukluk geçiren kahramanımı zın Evan Treborn, özellikle yoğun strese yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun nedeni ise karanlık geçmişidir… Treborn çocukluğunda cinsel tacizlere maruz kalmış ve kuvvetli psikolojik travmalar yaşamıştır. Treborn tesadüf eseri zamanda yolculuk yapıp geçmişe dönebildiğini fark eder ve geçmişinin bu bölümlerini silmek için uğraşmaya başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran genç adam geçmişini yeniden kurgulamaya başlar.  onun bazı yaşanılanları düzeltmek istemesine yol açacaktır. Bildiği tek şey bu şansı iyi değerlendirmesi ve geçmişiyle yüzleşerek çevresine verdiği zararları telefi etmesi gerektiğidir. Ancak geçmişe her müdahalesinde işler içinden çıkılmaz bir hale gelecektir. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi – The Curious Case Of Benjamin Button (2008) –

paradoks filmleri
paradoks filmleri


Katrina Kasırgası’nın New Orleans’ı vurduğu zaman ölmek üzere olan Daisy Williams hastane odasındaki yatağındadır. Yanında kızı Caroline vardır. Daisy, Benjamin ‘ in enterasan bir yaşam öyküsü vardır. 1. Dünya Savaşı sırasında saatçilik yapan bir adam oğlunu savaşta kaybeder. Kör olan saatçi, tren istasyonu için imal ettiği bir saatin geriye doğru işlemesini sağlar. Hayalindeki şey, bu yolla gidenlerin bir ihtimal geri dönmelerini sağlamaktır. Ancak saatin mucizeler yarattığını farkederler. Savaşın sona erdiği gün dünyaya gelen Benjamin Button, hayatını tersten yaşamaya başlar.Çirkin ve yaşlı olarak doğan Benjamin Button babası tarafından bir evin kapısına bırakılır. Kendisine annelik yapacak olan bir kadın tarafından sahiplenen Benjamin gittikçe gençleşmektedir. Aslında bu durum bir çok dramı da yanında taşıyacaktır. Bu harika film zaman algınızı bozacağından eminiz. KESİNLİKLE İZLEMELİSİNİZ.

 Bay Hiçkimse – Mr. Nobody (2009) ( Paradoks Filmleri)

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


İki bin’li yılların sonu. Robotlar dünyasında yaşayan 117 yaşındaki son ölümlü insanın anıları incelenmeye çalışılıyor. Indiewire, Belçikalı yönetmenin bugüne kadarki en yüksek maliyetli bu filmi olarak nitelendirdiği bu film ‘hem bilimkurgu, hem romans hem de Lynchvari bir zihin oyunu’ diye nitelendiriyor. Mr. Nobody diye kendini tanıtan başrolümüz, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar…Yaşlı adam bir kargaşa içerisinde, hatırlamakla unutmak arasında adeta ölümle savaşmaktadır. Peki Kadere inanır mısınız? Yaşlı adamın anılarında bir yerde Nemo isimli bir çocuk bir tren istasyonunda çok zor bir seçim yapmak zorunda kalmıştır. Boşanmış olan annesiyle birlikte trene binip gitmek ya da babasıyla istasyonda kalmak kararıyla başlayacak sonsuz sayıda olasılık oluşabilir ve bu durum bir çok hayatı etkileyebilir. Tek kelimeyle şaşırtıcı bir film.

Paradoks filmleri ve Beyin Yakan Filmler

JUMPER

blank

Çoğu zaman sahip olduğumuz doğuştan gelen yetenekler, doğru kullanılmadığında tehlikeli sonuçlara neden olabilir. O yüzden en doğru şekilde değerlendirmek lazım. Davey için zıplayabilmek böyle bir risk içerir. O babası ile beraber yaşadığı hayatın içinde mutlu olmayan biridir. Evden kaçmaya karar verince yaşamak için seçtiği yer aslında her yerdir. Yeteneği onun en büyük arkadaşı olacaktır. Çok yüksek mesafelere kadar zıplayabilme özelliği harika bir seyir zevki verecek. Ama bu özelliği başa bela olmaya başlamıyor değil. Film, Steven Gould’un kitabından uyarlanarak perdeye aktarılmıştır. Gayet başarılı bir yapım. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Onur Savaşı – Jagten (2013) –

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


40’lı yaşlarda olan Lucas, eşinden boşanmıştır ve geçirdiği zor zamanların ardından hayatını yeniden düzene koymak ister. Öğretmen olarak iş bulduğu bir kreşte çalışmakta, yeni kız arkadaşı ile gelecek hayalleri kurmaya başlamıştır bile. Ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunları halletmeye çalışmaktadır. Tam her şey yoluna girmek üzereyken Lucas’ın hayatı yeniden alt üst olur. Kreşteki küçük çocuğun söylenmiş olduğu küçücük bir yalan kasabaya bir virüs gibi yayılacak ve Lucas’ı saygınlığı ve hayatı için tekrar savaşmak durumunda bırakacaktır. Empati yaparken sizi yoracak olan film. Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg‘in kamera arkasına geçtiği filmin başrolünde, yeri geldiğinde komedi, yeri geldiğinde dram, yeri geldiğinde aşk, yeri geldiğinde de savaş filminde yer alıp, sadece yer almayla kalmayıp döktürmeyi bilen Mads Mikkelsen ön plana çıkıyor.Masumane gibi duran bir yalandan sonra başına gelmedik kalmayan Lucas’ı anlatan film, aslında insan evladının ne kadar insan evladı olduğunu gözler önüne seriyor. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

 Pan’ın Labirenti – Pan’s Labyrinth (2006)

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Fantastik bir maceraya ve gizemler dünyasına girmeye hazır olun. Ofelia annesiyle beraber üvey babasının çiftlik evine yerleşirler. Savaş zamanı, isyancıların tehdidi altındadırlar. Meraklı ve hayalperest bir çocuk olan Ofelia yeni evlerinin bahçesinde keşfettiği labirentte bir bulmacayla, bulmaca içerisinde de kendisine çeşitli görevler veren bir yaratıkla karşılaşır. Pan’ın Labirenti, fantastik bir dünyaya kaçan küçük bir kızın hikayesini anlatıyor. İspanya’da faşist iktidarın tüm vahşetinin gölgesinde yalnız bir kız çocuğu olan Ofelia, sadist eğilimleri olan babasının etrafındakilere yaptığı tüm eziyetleri bizzat gözlemlemektedir. Bu küçük kız çocuğunun gerçeklikten kaçabileceği tek yer kendi hayal gücüdür. Ofelia, gerçeklikte bulamadığı huzuru, hayallerinde aramaya başlayacaktır. Bu esnada vahşet ise tüm sertliğiyle Ofelia’nın çevresinde vuku bulmaya devam edecektir.  ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

 Akıl Defteri – Memento (2000)

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler

( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )
Film birbirlerine eşit sayıda 22 adet siyah beyaz, 22 adette renkli sahneden oluşuyor ve farklı bir tarzda sondan başa doğru ilerliyor. Filmin konusuna gelince, Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu ediyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. Şık giysiler giyip, Jaguar marka araba kullanan Leonard, dışarıdan işadamı gibi görünmektedir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adayan biridir. Ve eve gelen insanlar içinde karısına tecavüz eden iki kişiyle karşılaşıyor ve birisini elinden kaçırıyor. Bu arada başına darbe alan kahramanımız beş dakikalık hatırlamalara yol açan sürekli bir hafıza kaybına yakalanıyor. Şimdi hem olanları her zaman hatırlayacak bir yol bulmalı, hem de karısına bunu yapanları yakalamalı. Nefes kesici bir film sizleri bekliyor.

Paradoks filmleri ve Beyin Yakan Filmler

 Başlangıç – Inception (2010)

paradoks filmleri
paradoks filmleri


Bu filmi izlemediğinizi sanmıyoruz ama izlemediyseniz filmi tekrar tekrar izleyeceğinize emin olabilirsiniz. Bu filmin üzerinedaha  neler düşünülecek ve senaryolaştırılacak bilemiyoruz ama, bu filmde yapacaklarını yapmışlar sanırım. İnsanların rüyalarına girerek fikir hırsızlığı yapan kahramanımız bu suç nedeniyle ülkesinde aranmakta. Tek amacı cocuklarını görmeyi çok isteyen kahramanımız bu defa fikir yerleştirme istemiyle kiralanıyor. Başarması durumunda çocuklarına kavuşacak ancak fikir aşılamak oldukça karmaşık bir konu. Birkaç katmanlı rüya, yani rüya içerisinde rüya ve içerisinde rüya, yine rüya, acaba kaç rüyaya kadar inilebilir? İzlediğiniz en iyi 5 film arasında olacağından eminiz. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

 Dövüş Kulübü – Fight Club (1999) (paradoks filmleri)

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler


Kafası karışık bir adam, uykusuzluk sorunu ve yalnızlık. Doktoru onu kanserli hastaların katıldığı bir terapiye yönlendiriyor ve orada tanıştığı kız adeta adamın hayatını değiştiriyor. Kendine özgü konusu, son derece akıcı işleniş, olağanüstü kadrosu ve brad pitt ile edward norton’ın mükemmel üstü oyunculuğu, David fincher’ın insan zihnini ele geçiren ‘maddenin yapısına inen’ yönetmenlik tarzı, insanların makineleştikleri sistemi ve ‘kapital endüstrinin’ bilinçaltısal işgaşini, tüm dünya edebiyatı ve felsefesinden alıntılar yaparak ince bir mizah anlayışıyla hicvi; kostüm, müzik, dahiyane replikler ve fantastik, şaşırtıcı sonuyla fight club, yaklaşık 150 yıllık sinema tarihinin bence tartışmasız en iyisidir..Filmin sonunda ne olduğunu epey düşüneceksiniz ve sanırım birçok kez filmi izleyeceksiniz. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Makinist / The Machinist (2004) ( Paradoks Filmleri )

blank
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler

IMDb: 7.7

Bulmacalar arasında en sevdiklerinizden biri adam asmacaysa doğru yerdesiniz Bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli ağır olacaktır. Trevor ise her şeye çok zor konsantre olmaktadır. Trevor, kendisine bir takım notlar bırakmaya ve giderek azalan kilosunu sarı kağıtlara yazıp dairesine asmaya çok meraklıdır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. İş arkadaşları kendisine, bu gözle görünür kilo kaybı ve bedensel çöküşün arkasında ne olduğunu bilmemekten ötürü güven duymazlar.. Christina Bale’in performansıyla çok konuşulan filmde karakter, gizemi çözmeye çalışırken siz de adeta bu işin nereye varacağını karakter kadar merak ediyorsunuz. (paradoks filmleri)

Oyun / The Game (1997)

beyin yakan filmler
paradoks filmleri ve beyin yakan filmler

IMDb: 7.8

David Fincher’ın gizem dolu filmlerinden biri daha sizlerle. Tüm hayatı kontrol altında olan bir adamın doğum gününde bu kontrol tamamen elinden çıkacaktır ve kime, neye inanacağını bilemez duruma düşer. Çözmesi gereken çok soru vardır. Van Orton, engel olunamaz bir kontrolsüzlük ile karşı karşıya gelmek üzeredir. Hayatındaki başarıları, insanlarla ilişkileri ve huzurlu hayatı alacağı bir doğum günü hediyesi ile beraber değişecektir. Kardeşi Conrad, Nicholas’a sonunda çok büyük bir ödülün olduğu bir oyun hazırlar. Bu esrarengiz oyun bir süre sonra oyun olmaktan çıkacak ve Nicholas’ın tüm kararlarının tamamen gerçek bir şekilde yansıdığı bir ölüm kalım mücadelesine dönüşecektir. Sizi sürekli ters köşe yapacak bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

The Thirteenth Floor (1999)

Bilim kurgu severlerin mutlaka seyretmesi gereken film beyin açan bir senaryoya sahip. Aynı yıl gösterime girdiği Matrix ile benzerlikler gösterse de konuyu aksiyonsuz bir şekilde çekmişler. Sanal gerçeklik simülasyonu geliştiren bir firma ve sahibi olan Hannon Fuller, çok önemli bir şey keşfeder. Bunu çalışanı Douglas Hall’a anlatmak için sanal dünyadayken ona bir mektup bırakır. Gerçek dünyaya dönen Hannon, öğrendiği gerçekleri açıklayamadan bir cinayete kurban gider. Firma çalışanları büyük bir gizemle baş başa kalırlar. Bu esnada ortaya çıkan gizemli güzel Jane, Hannon’un kızı olduğunu söyler. Bir süre sonra sanal ortam süreçleri, tuhaf olaylar ve gündelik yaşam arasındaki bağ bulanıklaşmaya başladığında, Douglas’ın en korkunç kabusunda bile görmek istemeyeceği bir şey gerçek olmaya başlayacaktır… ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Yıldızlararası

paradoks filmleri
paradoks filmleri

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…  Zaman konusu hiç bu kadar net işlenmemişti.. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Paradoks filmleri ve Beyin Yakan Filmler

Primer (2004)

Sadece 7.000 dolarlık bir bütçeyle çekilmiş film iki mühendis arkadaşın tesadüfen bir zaman makinesi icad etmesini konu ediniyor. Anlaşılması zor, bayağı bir karmaşık film. Zamanda yolculuk konusuyla ilgilenenlerin izlemesini tavsiye ederim ancak filmi çözmek pek kolay olmayacak. Kendisi de eski bir mühendis olan ve filmin senaryosunu yazarken teorik fiziğin içinde bir hayli zaman harcayan Carruth, özgün görsel dili ve karmaşık senaryosuyla son derece zor ama bir o kadar da heyecan verici bir işe imza atmış. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

The Fountain (2006)

Duygusal, hüzünlü ama aynı zamanda da mistik bir film. Hatta anlaşılması en güç filmlerden birisi diyebiliriz. Öyle ki her izleyicinin kendine göre farklı bir açıklaması olabiliyor. Farklı zamanlarda üç hikayenin anlatıldığı film, kurgusu ve müzikleriyle masal gibi bir tat veriyor. Türlü ağaçlar üzerine çalışan bir tıp araştırmacısı, ölmek üzere olan eşini kurtaracak bir ilaç aramaktadır. Bir uzay yolcusu ise hava kabarcığı içindeki kapsül halindeki yaşlı bir ağaç ile seyahat etmektedir. Nebula ile örtülü, ölmek üzere olan bir yıldıza doğru yol almaktadır. Aşkı ve ölümsüzlüğü arayan üç hikâye kesişir. (paradoks filmleri)

“Time Lapse”

blank

Üç yakın arkadaş ilginç bir cihaz bulurlar. Kısa süre sonra bu cihazın inanılmaz bir mucize gerçekleştirdiğini anlarlar. Alet, 24 saat sonrasının fotoğraflarını göstermektedir. Geleceği tahmin için kullanmaya başladıkları bu tuhaf cihaz, bir süre sonra rahatsız edici bazı fotoğraflar göstermeye başlar. Üç arkadaş, kendilerini tehlike dolu olayların tam ortasında bulurlar (paradoks filmleri)

Paradoks filmleri

Minority Report (2002) Minority Report (2002)

paradoks filmleri
paradoks filmleri

Tom Cruise’un iyi bir performans gösterdiği Azınlık Raporu, zeki senaryosunun temelini meşhur bilim kurgu öyküsünden alıyor. Efsanevi yazar Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçen, heyecanlı bir aksiyon filmi. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur… Şimdiye kadar kölesi olduğu sistem artık John’un başının belası haline gelmiştir. (paradoks filmleri)

Paradoks filmleri ve Beyin Yakan Filmler

Karanlık Yolculuk

paradoks filmleri
paradoks filmleri

Karanlık Yolculuk, bir gencin gizemli serüvenini konu ediyor. Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenmektedir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir. Genç yönetmen Richard Kelly’nin henüz ilk uzun metrajı olan bu esrarengiz filmi 2000’li yılların en dikkat çeken yapımları arasında. Donnie Darko özellikle Brokeback Mountain ve Zodiac gibi filmlerle başarılı kariyerini sürdüren Jake Gyllenhaal’ın keşfedilmesinde önemli bir faktör olmuştur. (paradoks filmleri)

“About Time” “Zamanda Aşk”

blank
“About Time”, yani “Zamanda Aşk”

Genç yaştaki Tim Lake, ailesiyle beraber ilginç bir yeteneğe sahiptir:Tim hayatının farklı yönlerini değiştirmek için bu özelliğini kullanmaya başlar. Mary adında bir kıza aşık olması ve çalışmak için Londra’ya taşınması. Tim gizli yeteneği ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirir ama genç adam yakın zamanda her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini fark edecektir. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Cloud Atlas / Bulut Atlası (2012)

paradoks filmleri
paradoks filmleri

1850 yılında Pasifik Okyanusu’nda geçen hikayemiz. Adam Ewing Yeni Zelanda’daki takım adalardan zorlu bir deniz yolculuğu yaptığı esnada Californiya’daki evine dönmektedir. 1930’lu yıllarda Belçika’da yaşayan maddi zorluklar çeken ama yetenekli bir bestekar olan Robert Frobisher’ın elinde Adam Ewing’in günlüğü vardır. Luisa Rey ise Reagan yönetimindeki Amerika’da yaşayan isyankar ruhlu bir gazetecidir. Yayın evi sahibi Timothy Cavendish ise alıcaklılarından canını kurtarmaya çalışır. Kendisini var eden sisteme isyan eden android garson Sonmi~451 ise yakın gelecekte Güney Kore’dedir. Zachry ise medeniyetin çöküşüne ve ilkel kabilelerin insanlığa hükmetmesine şahit olmak üzeredir… (paradoks filmleri)
Alt başlığının da dediği gibi Bulut Atlası’nda Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her Şey Birbiriyle Bağlantılı. ( paradoks filmleri ve beyin yakan filmler )

Paradoks filmleri ve beyin yakan filmler listemiz sürekli güncellenerek sizlerle olacak. https://www.imdb.com/ https://www.stabilhayat.com/netflix-dizi-onerileri/ https://nerdist.com/article/best-time-paradox-movies-cloverfield/ https://onmilwaukee.com/movies/articles/netflix-streaming-film-guide-coronavirus.html https://www.imdb.com/search/keyword/?page=2&sort=moviemeter,asc&keywords=paradox&explore=keywords&mode=detail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir