Podcast Nedir? Podcast ile Para Kazanmak ?

Podcast Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

 Podcast nedir ? Evet podcast diye bir şeyi ilk kez duymuş olabilirsiniz. Ama popülerliğini giderek arttıran bir para kazanma yöntemi daha hayatımıza girdi. Podcast nedir ? Nasıl yapılır? Podcast ile nasıl para kazanılır.Bu yazımızda sizi aydınlatmak için biraz podcast’de bahsedeceğiz.

Teknolojinin gelişme hızını takip etmek giderek zorlaşıyor. Bu kadar hızlı gelişen teknolojide yeni freelance iş kaynakları ve sizin için ek gelir kapıları açılmaya devam ediyor. Artık sadece internet üzerinden oluşan meslekler oluşmaya başladı. İnsanlık olarak neredeyse burada yaşar konuma geldik. Peki podcast nedir ? Hayatımıza yeni giren bir kavram podcast denen platformun olayıda tam olarak bu aslında. Sosyal medya aracılıyla yayın yapıp para kazanabileceğiniz bir meslek. Ne kadar çok geniş kitleye ulaşırsanız o kadar çok gelir etme şansınız artar. Buda çalışmayı seven insanlar için oldukça cazip.

Örneğin  futbola  ilginiz var, UEFA  maçları dahil olmak üzere neredeyse her maçı izliyorsunuz. Podcast sayesinde düzenli bir yayın yapmaya başlayarak binlerce hatta onbinlerce kişilik bir dinleyici kitlesine ulaşabilirsiniz. Bu tenis,voleybol,e-spor gibi sınırsız olarak çoğaltılabilir. Podcast’ı, sosyal medyanın radyosu yeni radyosu şeklinde tarif etmek, pek de yanlış olmaz.

PODCAST NEDİR ?

Dünyada İçin Podcast Nedir? Nasıl Kullanılıyor?

Podcast Avrupa ve Amerika’da ciddi bir şekilde aktif olarak kullanılıyor. Dünyaca ünlü haber sunucuları podcast sayesinde daha geniş  kitlelere hitap edebiliyor. Rahat hareket edebilme kabiliyetine sahip olduğunuz bu platformda, eğer fazla takipçi istiyorsanız tercih edeceğiniz seçenek olmalı. Fazla kişiye ulaştığınız zaman sponsorlar sayesinde ciddi paralar kazanabilme şansınız da artıyor.

Ayrıca Podcasting yaptığınız zaman abone sayınız ile de  para kazanabiliyorsunuz. Kaliteli içerik üreteceğim ve sıkılmayacağım diyorsanız podcast’ı denemekten zarar gelmez.

 Spotify neden podcast alanına giriş yaptı?

Yapılan analizler sonucu çıkan veriler oldukça dikkat çekici. Spotify Premium kullanıcıları, Spotify uygulaması üzerinden haftada ortalama 4.4 saat müzik dinliyor. Bu üyeler aynı zamanda sıkı birer podcast dinleyicisi olması gözlerden kaçmamış. Bu üyeler 4.4 saat müzik dinlerken hafta da ortalama 5.2 saat podcast dinlemeleri oldukça şaşırtıcı. Bu süre Apple Müzik üyelerinin de ise podcast dinleme süresinden 48 dakika daha fazla.Spotify kullanıcıları müzikleri spotify’den dinlerken podcast için Apple veya başka uygulamalara gidiyor. Bu veriler ışığında Spotify’ın podcast hamlesini okursak, sesli içerik sektörünü kontrol edecek olan bu adımı atması çok daha anlamlı hâle geliyor. Kullanıcı alışkanlığını kendi bünyesine çekebildiği takdirde bu podcast hamlesiyle mevcut dinleme süresini neredeyse iki katına çıkarması mümkün.

blank

Mevcut Podcast reklam gelirleri durum ne Durumda ?

Edison Research’ün yaptığı araştırma ve istatistiklere göre, Amerika’da her ay 73 milyon, her hafta 48 milyon kişi podcast dinliyor. Bu kişiler ortalama 7 podcast dinliyorlar.

IAB’nin hazırladığı IAB/PWC Podcast Reklam Gelirleri Araştırması’nı incelediğimzde ise , podcast reklam gelirleri 2017’de 314 milyon, 2018 yılında 650 milyon dolar olmasına karşın radyo reklam gelirleri 45.2 milyar dolar civarında. Aralarında ciddi bir fark olduğu açık. Ancak yukarıda bahsettiğim podcast dinleyici rakamları ve istatistiklerine baktığımızda ortada büyük bir fırsat olduğunu inkar edemeyiz. PwC’nin Global Entertainment & Media Outlook 2018-2022 öngörüsüne göre, podcast sektörünün reklam gelirlerinin önümüzdeki beş yıl içinde katlanarak artacağı ve 2023 yılında 1.6 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı bekleniyor.https://www.apple.com/tr/itunes/download/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir