Polistik Over Nedir ?

PKOS NEDİR? POLİKİSTİK OVER NEDİR SENDROMU BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Polikistik over sendromu (PKOS) günümüzde kadınlarda çok sık görülenbir hormonal bozukluktur. Polistik over nedir ? Detaylı bir şekilde inceleyelim..

Peki  PKOS kadınlarda ne sıklıkla görülür?

Doğurganlık çağındaki kadınların %6-8 inde PKOS  görülmektedir.Günümüzde ergenlik çağına giren kadınlarda görülme oranı artmıştır.

PKOS tarihte ilk defa ne zaman bulunmuştur?

 1935 yılında ilk defa Stein ve Leventhal tarafından bir hasta grubunda bildirilmiştir.

 Daha sonra 1990’da National İnstitutes of Health (NIH) PKOS tanI kriterlerini belirlemiştir.

En son ise 2003’de Rotterdam kriterleri  hastalı tanısında kullanılmaktadır.

PKOS genetik etkiler mi? (polistik over nedir)

Hastalık oluşumunda genetik etmenlerin önemli bir rolü vardır.Özellikle anne tarafından gelen genler hastalık oluşumunu arttırmaktadır.

PKOS belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden bir ya da bir kaçı sizde varsa.PKOS aklınıza gelmeli ve en yakın zamanda kadın doğum uzmanına gözükmelisiniz?

1-Adet düzensizliği veya adetten kesilme

Yılda 9 dan az adet görme,adetler arası sürenin fazla uzun ya da fazla kısa olması,hiç adet görmemeye başlanması PKOS  belirtisi olabilir.

Fakat PKOS ta  %20 gbi bir oranla  sıklıkta adetleriniz düzenli de olabilir.

2-Ultrasondaki polikistikoverlar

Ultrasonda görülen kistler PKOS belirtisi olabilir.Bunu daha detaylı sınıflandıracak olursak ulstrason kağıdınızda aşağıdakine benzer ölçümler yazılmış görülebilir.

Herhangi bir yumurtalıkta 2-9 mm çapında periferik dizilimli 12 veya daha fazla follikül  bulunması veya over hacmi büyükse (>10 ml) polikistik over olarak tanımlanır. (polistik over nedir)

Fakat her follikül için bunu demek doğru olmaz Poli kistik overlara sahip  olup  fakat PKOS’unuz olmayabilir.

Bunun tanısında doktor diğer testlerle birlikte durumunuz değerlendirecektir.

Ultrason çekildikten sonra hemen kötü düşünceler aklınıza getirmeyin ve doktorunuza sonuçları gösterin.İçiize sinmeyecekse en az iki doktora gösterebilirsiniz.

3-Yapılan hormon testlerinde anormalliklerin olması(örneğin kadınlarda erkeklik hormonunun normalden fazla salgılanması,LH fazlalığı-FSH düşüş)

Hormon testleri için adet başlangıcından itibaren 3.gün sabah erken saatte kan verilmesi sonuçların daha doğru çıkmasını sağlayacaktır.

4-Hormonal değişikliklere bağlı olarak vücuttaki tüylerin  artması,aknelerde artış

Özellikle üst dudak, çene, göğüs bölgesi, sırtın alt ve üst kısımları, alt ve üst karın, kol ve bacakların üst kısımlarında tüylenme görülmesi bir işaret olabilir.

5-İlerleyen dönemlerde insülin direnci oluşumu,kilo alımına bağlı santral obezite oluşumu .

İnsülin direncine bağlı olarak tip 2 Diyabet,hipertansiyon,kolestrol düzeyinin artması sayılabilir. (polistik over nedir)

Yapılan araştımalarda PKOS obezite görülme oranı %40-60 olarak bildirilmiştir.Bu çok yüksek bir orandır.Özellikle bel çevresinde artışa bağlı olarak PKOS görülme artmıştır.Bel çevresinn 88 cm den yüksek olması çok risklidir.

6-infertilite(kısırlık)

PKOS infertelite sebebi olabilceği yapılan diğer testlerle birlikte daha iyi anlaşılacaktır. (polistik over nedir)

PKOS Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kilo verme:

PKOS tanısı almışsanız ve fazla kilolara sahipseniz doktorunuz ilk olarak zayıflamanızı önerecektir.

PKOS ta öncelikli ve en etkin tedavi zayıflamaktır.Size tavsiyemiz zayıfalama konusunda uzman bir diyetisyenden yardım almanız.

 Ağırlık kaybı hastanın ağırlığının en az %5’i olduğunda hem insülin direnci kırılmakta ve diğer belirtilerde de azalma meydana gelmektedir.

Hamile kalma ihtimalinin artması için (adet döngüsündedüzelme) insülin hormonu düzeylerinin ve serbest testosteron düzeylerinin azalması için beden kitle endeksininin %27’nin altına indirilmesi gerekmektedir. (polistik over nedir)

Kilo verdiğinizde hamile kalma şansınızda artacaktır.

polistik over nedir

Beden kitle endeksininin yüksekliği artmış tüylenme ,adet düzensizliği ve kısırlık ile birlikte gözükür.Beden kitle endeksinin 27 den fazla çıkması bile hamile kalmayı azaltmaktadır.

Normal kilolu sayılabilmesi için Beden kitle indeksi 18,8-24,9 arasında olmalıdır.Beden kitle endeksi kilonuzun boyunuzun metre cinsinden karesine bölünerek bulunur.

Bel/kalça oranındaki artış obezite için yaygın kullanılan ölçümlerdendir.Bu orana da dikkat etmek gerekir.Bel kalça oarnı kadınlarda 0,9 dan düşük çıkmalıdır. (polistik over nedir)

Tedavi Sırasında Doktorlar Koordineli Olarak Çalışmalı (polistik over nedir)

Polikistik overde tedavi konusuna devam edecek olursak  endokrin uzmanı ve kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından kişiye özgü şekilde planlanması en öenmli hususlardan. Tedavi başladığı sırada hastalıkla mücadele ile birlikte hastalığın yol açtığı ikincil sorunların tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik farklı tedavi yöntemleri de uygulanmalı. Öncelikle kan dolaşımında normalin üzerinde seyreden erkeklik (androjen) hormonlarının seviyesi kontrol edilip, fazla ise düşürülmesine yönelik antiandrojen ilaç tedavilerinden uygulanmalıdır. Diyetisyen tarafından hazırlanacak olan kişiye özgü polikistik over sendromu diyeti  ile kişinin ideal kilosuna inmesi sağlanmalı ve insülin direncinin azaltılması hastalığın seyrini iyileştirmede en önemli tedavi ilkelerinden bir tanesidir. Halihazırda hastada insülin direnci var ise oral yoldan antidiyabetik ajanlar kullanılarak kandaki şeker ve insülin hormonu düzeylerinin stabil hale getirilmesi gerekir. Hastada hormon seviyelerinin normal hale getirilmesi çok önemlidir. (polistik over nedir)

Adetleri Düzene Sokma Konusunu Açarsak ( polistik over nedir )

Adet düzeninin normale getirilmesi ve hastalığın yol açtığı aşırı derece tüylenme (hirşutizm) ve akne gibi sorunların önlenebilmesi için çoğu zaman doğum kontrol hapları kullanılması çözüme ulaştırabilir. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda rahim iç tabakası olan endometriumun aşırı kalınlaşması ve buna bağlı olarak oluşabilecek farklı türden hastalıkların engellenmesi de katkı sağlar. Polikistik over sendromu ve saç dökülmesi de birbiri ile ilişkili olan sorunlar olduğundan gerekli görüldüğünde vitamin ve mineral takviyeleri, doğal içerikli şampuanlar ve saç ekimi tekniklerinden faydalanılabilir. Ortaya çıkan akne problemi için antibiyotikler ve sivilce kremleri, aşırı tüylenme sorunu için lazer epilasyon tekniklerinden yararlanılabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde ise yine hastalığa yönelik uygulanacak olan uygun tedavilerin yanı sıra yumurta gelişimini sağlamaya yönelik birtakım ilaç tedavileri uygulanabilir. Hastada uygulanacak olan tedavi; tamamen hastada gelişen komplikasyonlara, hastalığın evresine, neden olduğu ikincil sorunlara ve hastanın genel yapısına uygun olacak şekilde hekim tarafından kişiye özel olarak planlanmalıdır.

blank
polistik over nedir

Birçok hastalıkta olduğu gibi polikistik over sendromunda da hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi planının hastalığın evresine uygun olarak yapılması ve hastalığın ilerleyişinin engellenmesi adına  yönelik önlemler alınması kişide hastalığın yol açacağı sorunların önüne geçilmesi adına çok önemlidir. (polistik over nedir)

Polikistik over sendromlu hamile kalabilir mi yada bu hastalık çocuk sahibi olmaya engel midir gibi sorular hastaların kafasını en çok karıştıran sorulardır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde doğru bir tedavi sürecinin sonucunda bu hastalığın tamamen kontrol altına alınabilmesinin mümkün olduğu ve bu şekilde kısırlığın çok rahat bir şekilde önlenebileceği unutulmamalıdır. Yukarıda verilen bilgilerden anlayacağımız gibi eğer siz de PKOS hastasıysanız veya bu hastalığa sahip olabileceğiniz ihtimali üzerinde duruyorsanız derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tanı testlerini yaptırabilir, tedavi sürecinize hemen başlayarak yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Gelelim ilaç tedavisine.. (polistik over nedir)

İlaç: ( polistik over nedir )

Pkos tedavisinde doktorunuz size çıkan kan sonuçlarına göre ilaç önerecektir.Metformin benzeri ilaçlar insülin salgılanmasını düzelterek kilo vermede yardımcı olarak belirtileri azaltabilir. (polistik over nedir)

Doğum kontrol hapları da PKOS tedavisinde kullanılabilir.

Bunların dışında yapılan araştırmalar şunu göstermiştir:

PKOSu olan kadınların tedavi için hayat tarzı değişikliği içeren doğru sağlıklı beslenme ve egzersizin ilk sırada yer alması gerektiğidir. (polistik over nedir)

 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri Sempozyum Dizisi No:63 Mart 2008; s.99-107 (polistik over nedir)

Fertility and Sterility

Volume 91, Issue 2, February 2009, Pages 456-488February 2009, Pages 456-488 ( polistik over nedir ) http://cottages.com https://www.stabilhayat.com/egzersiz-spor-yaparken-nasil-beslenilmeli-oncesi-ve-sonrasi-beslenme/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir