Rüyada kapalı birini açık görmek – Birinin Açıldığını Görmek


Rüyada kapalı birini açık görmek rüyayı gören kişinin anlatılması güç bir yanlışın içerisinde olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Son dönemde yanlış işler peşinde koşuşturan rüya sahibi, rüyada kapalı birini açık görerek bir nevi uyarılmıştır. İnsanın rüyasında bir kişiyi açık görmesi, eğer gerçek hayatta da bu kişi açıksa sorun olmayacağı gibi, eğer gerçek hayatta kapalı olduğu takdirde rüyada açık görünmesi sadece rüya sahibi için değil, rüyadaki kişi içinde zor günlerin habercisidir.

Rüyada kapalı birini açık görmek

İnsanın sıklıkla aynı hataya düşmesine karşın geri adım atmayışı bu tip rasyonel kararlarla yüzleşmesine neden olabilir. Bireyin başını örtme kararı alması dinen her Müslüman kadına farz kılınmış bir durumdur. Ve bireylerin bundan sonraki yaşamında başörtülü olması ve başörtü ahlakına uygun bir ömür yaşaması beklenmektedir. Günümüzde çıkan yaygaranın önemli bir kısmı yine başörtülü kadınların başörtü ahlakına uygun yaşamayışından çıkmaktadır. Yine de insanoğlu önyargılı bir varlıktır.

Önyargılarını kolay kolay sindiremez. Çünkü insanın önyargıları bir gün içerisinde değil yıllar içinde oluşmuştur. Onca yıldır var olan gerçekleri sineye çekip tek kalemde yıkmak her insanda vücut bulmayacak kadar önemli bir karakter nişanesidir. İnsanın rüyada kapalı birini açık görmesi, sadece karşıdaki kişinin değil, rüyayı gören kişinin de yanlışlık deryasında sürüklendiğini simgeler.

Öte yandan, kişi, son dönemde sık sık başörtülü kadınların başını açma eylemine girişmelerine şahit olması sonucu bu tip bir rüya görmüş olabilir. Yani bu rüya, insanın bilinçaltında saklı olan hatıraların bir yanılsaması olabilir. Son günlerde başörtülü kadınların “özgürlük” başlığı altında başını açtıklarına yönelik haberlere rastlıyoruz. Bu haberlerin etkisi altında kalan bir kişi buna benzer bir rüya görmüş olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : ÇOK AZ KİŞİNİN ÇÖZEBİLDİĞİ ZEKA TESTİ

Rüyada kapalı birinin saçını görmek

Gerçek hayatta kapalı olan birinin rüya aleminde saçını görmek, rüyayı gören kişinin sıkıntıya düşeceğine işarettir. İnsanın, normal hayatta kapalı olan birinin saçının bir telini dahi görmesi hayra alamet değildir. Rüyayı gören kişinin herhangi bir sadaka kutusuna sadaka atması yaklaşan belanın defedilmesi için hayati önem arz eder. Normal hayatta kapalı olduğundan emin olunan birinin rüyada saçını görmek bazen şerre yorulduğu gibi hayra yorulmaktadır. Gördüğünüz kişinin saçı sarı ise zengin hammadde kaynağına sahip olacağınıza, saçı siyahsa ömrünüzün uzayacağına, saçı beyaz ise uzun süredir var olan bir hastalıktan kurtulacağınıza yorulur.

Rüyada kapalı birinin saçını görmek kişinin hal ve hareketlerine göre yorumlanabilmektedir. Eğer rüyayı gören kişi, saçını gördüğü kişiyi uyarırsa, “saçınız açılmış” gibi kısa bir uyarıda bulunmuşsa, rüyayı gören kişinin imanı kuvvetlenir ve etrafındaki herkes tarafından sevilen ve sayılan bir kişi olmaya başlar. Eğer rüyayı gören bir kişi bu tip basit bir uyarıda bulunmamışsa, kişinin erdem anlayışında sorunları olduğu söylenebilir. İslamiyete göre belirli bir yaşa gelmiş her kadının saçını kapatması tavsiye edilmektedir.

Bu yüzden gerek Türkiye’de gerek dünyanın geri kalan İslam coğrafyasında kadınların önemli bir kısmı başını örter. Kimi alimler, İslamiyet’te baş örtmenin zorunlu olmadığını iddia etse de Müslüman bir kadının başını örtmesi sadece dinen değil, kalben de hayırlıdır. Eşine karşı görevlerini yerine getiren bir kadın profili üç aşağı beş yukarı bu şekilde olmalıdır. ( Rüyada kapalı birini açık görmek )

Yine de, nice açık kadınların kapalı kadınlara kıyasla daha namuslu olduğu bazı durumlar olabilmektedir. Rüyada kapalı birinin saçını gördüğü halde karşıdaki kişiyi uyarmayan insan, bu durumu gerçek hayatta da önemsemiyor olabilir. Rüyalar, insan bilinçaltının bir nevi yansıması olduğu gibi bazı durumlarda geleceğe dair gösterilen kuvvetli işaretler olabilmektedir.

Rüyada kapalı birinin açıldığını görmek

Rüyada kapalı birinin açıldığını görmek, rüyayı gören kişinin ruhsal iç karışıklık içinde olduğunun bir göstergesi sayılabilir. Kişinin rüyada kapalı birinin açıldığını görmesi, bir arkadaşına yaptığı haksızlığı, hukuksuzluğu simgeleyebilir. Gerçek hayatta kapalı olan birinin rüya aleminde açıldığını görmek, kişinin özgürlüğüne düşkünlüğünü belirtir. Ancak bu özgürlük, makul bir özgürlük değildir. Özgürlüğü örtüde aramak, bir kere özgürlüğün kendisine ihanettir. Kadın için kutsal olan bir örtünün özgürlük kisvesi altında paçavra hale getirilmesi, özgürlüğü tanımamazlıktan kaynaklanır.

Rüyada kapalı birinin açıldığını görmek, rüyayı gören kişini yakın bir süre içerisinde ailesiyle tartışabileceği şeklinde yorumlanır. Eğer, bu rüyayı gören kişinin gerçek hayatta ailesiyle arası bozulacak olsa bile olaylara hoşgörüyle yaklaşması ve alttan alması tavsiye edilir. Çünkü en az başörtü kadar aile de kutsaldır. Aile dokunulmazdır. İnsanın ailesini olur olmadık sebeplerce karşısına alması, kendine yabancılaşmanın en büyük işareti sayılmaktadır. Ailesini beğenmeyen, ailesiyle zıt düşen, ailesinin fikirlerini çağ dışı bulup kendi fikirlerini en üst zeka ürünü olarak gören insan hayatı boyunca huzur bulamaz.

Biraz konuyu dağıtırsak

Fransız düşünür Jean-Jacques Rousseau, özgürlüğü tanımlarken, “Kanun dairesinde yaşamak” der. Fransız Devrimi’nin önemli figürleri arasında gösterilen Rousseau için özgürlük, kurallara ve kanunlara uymak. Yani onun deyişiyle, kanun dairesinde yaşamak. Günümüz gençliğinin en kalıtsal sorunlarından bir tanesi, özgürlüğü yanlış tanımlamasından kaynaklıdır. Özgürlük, gece boyunca dışarıda gezinebilmek için ailenizi karşınıza almanız demek değildir. Ergenlik çağında aklıyla değil de duygularıyla düşünen insanlar, empoze edilmeye en açık insanlardır.

“Neden işçi ve öğrencilerin sokak eylemlerine en çok katılan gruplar olduğu” şeklinde yapılan bir araştırma sonucunda, işçilerin ve öğrencilerin akılcı olmaktan ziyade duygusal karar verdikleri saptanmıştır. Ve yine ne gariptir ki, insanın duygu yoluyla aldığı kararların önemli bir kısmı, sonradan pişmanlık olarak geri dönmektedir. Yani akılcı kararlar, insana pişmanlık olarak geri dönmezken, insanın aldığı vicdani kararlar sonradan pişmanlık
yaratmaktadır. Siz siz olun, sonradan pişman olacağınız kararı almaktan sakının. Bir şey hakkında son karara varabilmek için uzun uzun düşünün. Bu yöntem iç karışıklığınıza merhem olacaktır.

Rüyada kapalı birinin makyaj yaptığını görmek

Rüyada kapalı birinin makyaj yaptığını görmek, rüyayı gören kişinin iman eksikliği içerisinde olduğu şeklinde yorumlanabilir. Yine de bu rüyayı yorumlarken birtakım kıstası göz önünde tutmak elzemdir. Eğer rüyada gördüğünüz kişi eşinizse, hemen endişelenmenize gerek yok, bu eşinizin size karşı ilgili olduğunu ve sizin dikkatinizi çekmeye çalıştığını simgelemektedir. Eğer rüyada gördüğünüz kişi kızınızsa, tez zamanda evlenip yuvadan uçacağına işarettir.

Eğer rüyada gördüğünüz kişi bekar bir kadınsa, dışarıdan bir kişinin yuvanızı bozmaya çalıştığı şeklinde izah edilir. Rüyayı gören kişi bir kapalı bir kadınsa ve kendisinin makyaj yaptığını görüyorsa, bu rüyayı gören kadının bilinçaltında güzel olmayı çok fazla kafasına taktığının bir nevi tezahürüdür. Kendi farkına varmak isteyen kadınların başvurduğu bir yöntem olarak bilinen makyaj yapmanın birçok sebebi olmakla beraber, en bilineni, makyajı yapan kadının kendi güzelliğinin farkına varmaya çalışması olabilir. ( Rüyada kapalı birini açık görmek )

Farklı açıdan bakacak olursak

Makyaj sektörünün her geçen gün biraz daha büyümesi ve her geçen gün biraz daha evimize dahil olmasının bir sonucu olarak, eskiye kıyasla kapalı kadınların da makyaj yaptığı çok kolay bir şekilde farkedilebilir. Eskiden makyaj yapmak, sadece kapalı kadınlar için değil açık kadınlar için de yanlış anlaşılan durumların başında geliyordu. Yeşilçam filmlerindeki kadın oyuncuların sade giyimleri ve makyajı neredeyse hiç kullanmamaları bunun en büyük kanıtıdır. Filmler, çekildiği tarihin belgesidir. 1970 yılında çekilen bir film, o dönemki toplum yapısını anlamamız için parayla satın alınamayacak kadar kıymetli bir belgedir. Günümüz dizilerindeki giyim-kuşamın bir benzerini sokakta görmemizin sebebi tam olarak budur.

İnsanların giyim-kuşamından tutun da saç kesimlerine hatta konuşma şekillerine kadar birçok şey, medyanın etkisi yüzünden meydana gelir. Rüyada kapalı birinin makyaj yaptığını görmeniz, her gün onlarca makyajlı kapalı kızı gördükten sonra bunun rüya alemindeki gerçekliğin bir yansıması olarak düşünebilirsiniz. Öte yandan rüyada kapalı birinin makyaj yaptını görmek değişen toplum yapısıyla birlikte insanlarımızda Avrupa merakının her geçen gün artmasına yorulabilir.

Avrupa merkezli yaşam sürmeye hevesli on binlerce genç, sosyal medya üzerinden takip ettikleri ünlülerin sadece giyim kuşamını değil, hal hareketlerini de özenmektedir. Bundan 50 yıl önce sokaktaki erkeklerin büyük kısmı takım elbise ile gezinirken, günümüz erkeklerinin yine önemli bir kısmı ya sıfır kollu T-shirtler ile ya da rengarenk saçlarıyla tozutuyor. / (Rüyada kapalı birini açık görmek)

Rüyada kapalı birini açık görmenin psikolojik yorumu

Eğer, gerçek hayatta kapalı bir kadının açıldığına şahit olduysanız bu durum sizi derinden etkilemiş olabilir. Sigmund Freud ile özdeşleşen psikanalist bakış açısı doğrultusunda, insan yaşadıkları anıların esiri sayılabilir. Oldukça yakından tanıdığınız bir kişinin giyim kuşamında yaptığı ufak değişiklikler bile sizi yakından ilgilendirebilir. Örneğin, sürekli olarak koyu renk giyen bir tanıdığınızın bir gün sonra açık bir renk giyip yanınıza gelmesi, sizi kısa süreliğine şaşkına çevirebilir. Renk değişimi bile insanı bu kadar etkilerken, dini bir vecibeden vazgeçilmesi kişi üzerinde travmatik etkilere neden olacaktır. Çünkü Müslüman bir kadının başını örtmesi, Allah’a (c.c.) verilen onlarca sözden sadece bir tanesidir ve bu söze sahip çıkmamanın günahı oldukça büyüktür.

Yine psikolojik yorumdan devam edecek olursak, bu tip büyük bir sözden vazgeçen bir tanıdığınızın son halini, yani açık halini görmeniz son derece etkileyici olacaktır. Bu öyle bir etkidir ki, insan o görüntüyü unuttum dediği anda Freud’un psikanalist kuramıyla bilinçaltının fonksiyonel yapısı sonucu tekrar hatırlar ve bu tip rüyalarla sık sık karşısına gelir. Eğer bu kişiyle görüşmeye devam ederseniz, bu kişinin kapalı hali ister istemez hatırınıza gelir. Arkadaşınızın tesettürlü iken davranışlarıyla tesettürü çıkardıktan sonraki davranışlarını kıyaslarsınız.

Çoğu zaman, bu kıyaslamadan ötürü nefes alamayacak hale gelirsiniz ve karşıdaki kişiye olan samimiyetiniz zaman içinde çözülür. ( Rüyada kapalı birini açık görmek ) http://www.myislamicdream.com/wearing_hijab.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir