Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

İnsanların büyük bir kısmı sabahları uyandıkları zaman midelerinde bulantı ve yanma tarzı sıkıntılar yaşıyor. Mide bulantısı durumunda ilk olarak bir ilaç alarak çözmeye çalışıyoruz. Fakat sürekli olarak bulantı durumuyla karşı karşıya isek sürekli ilaç olarak diğer organlarımıza zarar verebiliriz. O zaman gelin sabahları mide bulantısı neden olur meselesini detaylı olarak inceleyelim ve doğal olarak ne tarz önlemler alabiliriz bakalım.

Mide bulantısı, bazı hastalıkların veya vücutta meydana gelen ani değişimlerden ötürü olabilir. Bu sebeble ilk olarak mide bulantısının neyden kaynaklandığını bulmanız burada ki en kritik noktadır. Eğer, sık sık yaşıyorsanız doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle sabah saatlerinde yaşanan mide bulantısı nasıl geçer bakalım..

Sabah mide bulantısı neden olur?

Genellikle sabah uyandığınızda bulantı hissi varsa bunun nedeni uyku süresi içinde uzamış olan açlık süresinin getirdiği bir problem olabilir. Eğer bir şeyler atıştırdıktan sonra bulantınız geçiyorsa çok ciddiye alınacak bir problem değil. Fakat hissedilen mide bulantısına halsizlik, terleme, çarpıntı gibi problemlerle beraber ise kan şekeri düşüklüğü olabilir. Bununla birlikte mide bulantısına halsizlik ve hiçbir şey yapmak istememe gibi durumlarda ise depresyondan şüphelenilebilir. Bununla birlikte geniz akıntıları da sabah uyanıldığında mide bulantısına neden olabilir.

Sürekli mide bulantısı neden olur?

Eğer gün içi da dahil olmak üzere sürekli devam eden mide bulantıları olan hastalar mutlaka hekim kontrolünden geçmelidir. Sindirim sistemi kaynaklı uzun süren bulantılara kilo kaybı, halsizlik de ekleniyorsa mide kanseri gibi ciddi sıkıntılara bile işaret edebilir. Yıllarca süren mide bulantıları ise sorunun psikolojik olduğunu gösterir. Özellikle mide bulantısına eşlik eden diğer bulguları birlikte değerlendirmek gerekir.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BAZI PÜF NOKTALAR ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ TIKLAYIN..

Gelelim Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

sabahlari-mide-bulantisi
sabahlari-mide-bulantisi

Eğer sürekli olarak mide bulantısı yaşanmıyorsa ciddi bir rahatsızlık nedeniyle olmuyor demektir. Günlük hayatımızda başımıza gelebilen mide bulantısı bazı uygulamalar ile kolaylıkla kurtulabiliriz. Mide bulantısına iyi gelen şeyleri kısaca özet geçelim o zaman;

 1. Limonata gibi ekşi bir içecekten birkaç yudum almak
 2. Mide bulantısı sonrasında kusarsanız vücudun su kaybını azaltmak için sıvı tüketmek gerekir. Fakat bu sıvı su, meyve suyu, soda veya limonata olsun yudum yudum içmek gerekir. Yoksa bulantının yeniden ortaya çıkmasına neden olur.
 3. Mide bulantısı sırasında sütten daha çok yoğurt yenilmesi tavsiye edilmektedir.
 4. Temiz hava almak mide bulantısı için iyi gelir. Böylece bulantı sonrasında gelen ani sıcaklık basması duruma ile birlikte mide bulantısı azalır.
 5. Kolonya ve kolonya gibi ferahlatıcı kokular (lavanta, nane, zenfecil) koklamak
 6. Mide bulantısı ile birlikte baş dönmeniz var ise kısa bir süre uzanmak
 7. Kola gibi gazlı içecekler ile çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmanız gerekir.
 8. Araba tutması nedeniyle mide bulantısı için tuzlu çubuk kraker iyi gelir.
 9. Mide bulantısını tetikleyecek kötü kokulardan uzaklaşmak
 10. Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmak ( sabahları mide bulantısı )

AKCİĞERİNİZE YETERİNCE İYİ BAKIYOR MUSUNUZ ? TIKLAYIN

MİDE BULANTISINA İYİ GELEN YİYECEKLER VE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçların yanında bunlara ek olarak mide bulantısına iyi gelen doğal çözümler de vardır. Bazı yiyecekler, bu rahatsız dönemi atlatmanıza yardımcı olacaktır. Sizinde önerdiğiniz şeyler varsa yoruma ekleyebilirsiniz.

Sabahları mide bulantısı neden olur? ve Nasıl Geçer?

Zencefil

Zencefil, sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir. Hasta olsak da olmasak da günlük olarak düzenli tüketimi birçok hastalığı önleyebilir. Aynı zamanda mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerin başında zencefil gelir. Bu sebeple mide bulantısı sırasında zencefil tüketmek bulantının geçmesine yardımcı olacaktır.

Zencefil, araba tutması ile oluşan veya hamilelik döneminde yaşanan sabah bulantıları gibi mide bulantılarına iyi gelmektedir. Bu şekilde oluşan mide bulantısı için zencefil çayı hazırlayarak günde 2-3 bardaktan fazla olmamak şartıyla tüketebilirsiniz. Zencefil çayı yaparken toz olarak değil taze zencefilden dilimlenerek yapılanı tercih etmelisiniz.

Mide bulantısı için zencefil çayı tarifi: bir tutam taze zencefili soyduktan sonra rendeleyin. Yaklaşık 2 su bardağı içinde 5 dakika kadar kaynatın. Zencefilin acı tadına karşı bal karıştırarak tüketebilirsiniz. ( sabahları mide bulantısı )

Limon

Vücudumuz için yararlı bir besin de limondur. Limon, çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen mide bulantılarına iyi gelmektedir. Özellikle hamilelik döneminde oluşan mide bulantısı için limon faydalıdır. Limonun ekşi bir tadı olması ile bazen sadece limonu koklamak mide bulantısına iyi geldiği gözlenmektedir.

Limonun mide bastırmaya yardımcı özelliği vardır. Ancak bu aşırıya kaçmadan yapılması gerektiğini unutmayın. Yoksa yarardan çok zarar görebiliriz. İster sade su içine isterseniz bitki çayların içine sıkacağınız yarım limon suyu ile mide bulantısına deva bulabilirsiniz.

Nane

Mide bulantısı için nane, hem kokusu ile hem de aroması ile iyi gelir. Mide bulantısı sırasında naneyi koklamak bile sizi ciddi manada rahatlattığını göreceksiniz. Yemeklere verdiği lezzet ile birlikte sağlımıza çok faydası olan naneden bir iki yaprağını çiğnemeniz mide bulantınızı azaltacaktır.

Nane limon çayı ya da sadece nane çayı içmeniz de midenizi rahatlatacak ve mide bulantısının geçmesine yardım edecektir. Nane çayı için bir bardak suda bir kaşık nane ekleyerek beş dakika kaynatmanız yeterlidir. İsterseniz bal veya limon ekleyebilirsiniz.

Bununla beraber nane yağı da ferahlatıcı özelliği ile mide bulantınıza iyi gelir. Düzenli olarak nane tüketmek sağlık için faydalıdır. Fakat nane mide ekşimesine iyi gelmemektedir. Mide ekşimesi sırasında nane tüketmek rahatsızlığı gidermek yerine artırabilir.

Elma

Elma, içeriği ve lifli yapısı ile sağlığımız için oldukça yararlı bir besindir. Elmanın bu lifli yapısı mide bulantısına da iyi gelmektedir. Diğer yandan vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlayan elmayı birden fazla miktarda bir seferde tüketmek mide bulantısının artmasına neden olabileceğini unutmayın. Elmayı direk olarak yiyebileceğiniz gibi püre şeklinde tüketmeniz de mide bulantısına iyi gelecektir. ( sabahları mide bulantısı )

BOYUN AĞRILARINA SON VERMEK İSTİYORSANIZ İÇİN TIKLAYIN..

Diğer Öneriler

Mide bulantısı için iyi gelen besinler listesine ek olarak içine limon sıkılan papatya ve ıhlamur çaylarını da ekleyebiliriz. Kekik çayı yine aynı şekilde mide bulantısına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Haşlanmış patates veya patates püresi, muz, pirinç lapası gibi mideyi rahatsız etmeyecek türden katı yiyecekler ayrı bir çözüm olduğunu unutmayın. Mide bulantısı ile birlikte gelişen olay olan kusma sonrasında su kaybını önlemek için karpuz yemek midenize iyi gelecektir.

DOKTORA BAŞVURMAYI GEREKTİREN MİDE BULANTISI

Mide bulantısının yanında aşağıdaki maddelerde verilen şikâyetler de görülüyorsa vakit kaybetmemeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı unutmayın. ( sabahları mide bulantısı )

 • Göğüs ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı veya krampları
 • Şiddetli ishal
 • Bulanık görme
 • Bayılma
 • Zihin karışıklığı
 • Soğuk, nemli, soluk cilt
 • Yüksek ateş ve boyun ağrıları
 • Kusmuk içinde dışkı kokusu veya kan
 • Hızlı nefes alma veya çarpıntı gibi belirtiler ciddi sağlık problemlerinin habercisidir. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324955.php

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size sadece doktorunuz yardımcı olabilir. (sabahları mide bulantısı neden olur) https://www.medicalnewstoday.com/articles/324955 https://www.insider.com/4-reasons-you-feel-sick-in-the-morning-even-when-not-pregnant-2018-12 https://www.healthline.com/health/nausea-in-the-morning

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir