Sivilce Nasıl Geçer – Kesin Çözümler Bu Listemizde

Öncelikle Sivilce Nedir bir Özet Geçelim ?

Sivilce, dünyada en sık karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından biri olduğu inkar edilemez. Bununla birlikte, insanların % 85’i hayatlarının bir noktasında sivilce ile mutlaka uğraştıkları aşikar. Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler ve bitkisel tedaviler için bu en ayrıntılı rehberi bu yazımızda bütün ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz.Sivilce için rahatlıkla evde uygulayabileceğiniz yöntemlere başlayalım..

Sivilce Neden Oluşur İşin Temeline İnelim..

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Basitce sivilceyi (akne) tanımlarsak, yağ ve ölü cilt hücrelerinin cildinizdeki gözenekleri tıkaması ile birlikte oluşur. Her gözenek, sebum adı verilen yağlı bir madde sentezleyen bir sebasöz (sebaceous) bezine bağlıdır. Eğer sebum yağı fazladan üretilirse, Propionibacteriumacnes (P. Acnes) olarak bilinen bir bakteri türünün üremesine neden olur. Bu bakteri türü ise son tahlilde cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına yol açar.

P. acnes bakterisinin vücutta çoğalması kanınızdaki akyuvar hücrelerini karşı atağa geçirir ve akyuvarlar P. Acnes bakterisine saldırır. Bu durum savaşın olduğu bölgede cilt iltihabına ve sivilce oluşumuna neden olur. Bazı sivilce vakaları diğerlerinden daha ağırdır, ancak cildinizde yaygın olarak görülen iltihap semptomlar beyaz ve siyah başlar ve sivilcedir.

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Aslında sivilcelerin bünyede oluşmasına neden olacak birden çok faktör vardır. Bu etkenler arasında ilk olarak genetik faktörler, beslenme düzeni, stres, hormonsal değişiklikler ve enfeksiyonlar diyebiliriz..

Sivilcelerden Kurtaracak Etkili Yöntemlere Başlayalım (sivilce nasıl geçer)

Limon Suyu

blank
sivilce nasıl geçer

Doğada bulunan bazı şeylerinde mucizevi etkilerini inkar edemeyiz. Mesela; limon suyu. Limon suyunun hem kurutucu hemde leke giderici gibi çok farklı özelliklere sahiptir. Bunların yanında bir başka mucizevi özelliği tabi ki Sivilcelari kurutması. Tabi ki  de şişelerde satılan hazır limon sularından bahsetmiyoruz, kendi evinizde sıktığınız limon suyu sivilceler için çok faydalı olacaktır. 

Diş Macunu

blank

Diş macununun sivilceler üzerinde ki etkisi inanılmaz. Eğer sizde sivilcenizden kurtulmak istiyorsanız diş macunu seçerken jel olmayan ve beyazlatıcı etkisi yoğun olmayan markalardan seçmeye özen göstermelisiniz. Gece yatarken cildinizi yıkayıp kuruttuktan sonra diş macununu sivilcenizin üzerine sürüp uyuyabilirsiniz. Diş macunu sivilcenin hem sıvı kısmını azaltacaktır hem de  yağını giderecektir. Sabah kalktığınızda sivilcenizden eser kalmadığını göreceksiniz.

Yeşil Çay

blank

 Yeşil çay da bildiğiniz gibi doğal bir iltihap gidericidir. Aynı zamanda cildi yenileyen antioksidanlar içermesi tam bir mucize. Bahsettiğimiz yeşil çayları, limonları, gül sularını sivilcenizin üzerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

blank

Elma sirkesinde bulunan organik asitler sivilceye neden olan bakterileri yok etmeye ve yara izlerinin görünümünü azaltıp cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Elma sirkesini sivilcelerinize uygulamak cildinizde yanmalara veya tahrişe neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanılmalısınız pamukla hafif dozlarda kullanın.

Göz Damlası

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Göz damlasının içerisinde tetrahiderozolinhidroklorür olduğu için bu madde sivilceniz de şişkinliği ve kızarıklığı alacaktır. Sivilcenizi geçirmek için göz damlası da kullanabilirsiniz. Göz damlasını bir pamuk çubuğuna döküp sivilcenin üzerine sürebilirsiniz. Uyguladıktan 10 dakika sonra yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.

Zencefil

blank

Cildimizdeki çıkan sivilcelerle de mücadele eden zencefil iltihap gidericidir. Sivilcelerin üzerine zencefil sürebiliriz.

Lavanta Yağı

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Ciddi miktarda Antioksidan özelliğiyle sivilcenin yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda sivilcelerin neden olduğu koyu lekelerin ve izlerin aydınlatılmasına yardımcı olur.Lavanta yağını doğrudan akne oluşan veya oluşabilecek bölgeye uygulayın.

Karbonat (sivilce nasıl geçer)

blank

Biliyorsunuz karbonat birçok şeyde kullanıldığı gibi yüzde ve güzellik ürünlerinde de kullanılmakta. Karbonat hem cildi temizler hem ölü hücrelerden cildinizi arındırır. Hem de mevcut sivilceleri küçültme ve onları kurutma özelliğine sahiptir. Ancak karbonat çok kullanımı halinde her şeyde olduğu gibi zarar verebilir. Bu yüzden çok sık ve bolca kullanmamak gerekiyor. 1-2 çay kaşığı karbonatı yarım su bardağının içerisine seyrelttikten sonra sivilcenizin üzerine çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Buz

blank

Aşırı sıcak ve aşırı soğuğun cilt için zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bir başka gerçek ise buzun harika bir güzellik iksiri olduğudur. Cildimize sayısız faydası olan buzun sabah akşam kullanılması ve buz küpleri ile masaj yapılması kan dolaşımını ciddi ölçüde hızlandırır ve cildi canlandırması bakımından size yardımcı olur.

Çay Ağacı Yağı

blank
sivilce nasıl geçer

Aktarlar da çok rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün çay ağacı yağı, sivilcelerden kurtulmak için doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. İçinde doğal antibakteriyel özellikler bulunur, bu da onu sert sentetik kimyasallara mükemmel bir alternatif yapar. Çay ağacı yağı, doğrudan akneye sürülebilir ya da çeşitli deri tedavilerinde malzemelerden biri olarak kullanılabilir. Akne olan bölgeyi temizlemek için hafif bir sabun ya da temizleyici kullan. Sonra cildini kurula çünkü çay ağacı yağını kuru cilde sürmek gerekir. Çay ağacını temiz cilde sürmek önemlidir çünkü üstteki deri zaten temizken çay ağacı yağının sivilce ve akneleri temizlemesi daha kolay olacaktır.

Yoğurt

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Serinletici bir özelliğe sahip yoğurt solgun ve kırışık ciltlere, özellikle istenmeyen sivilce, siyah noktalara içinde barındırdığı vitaminlerle çok iyi gelen yoğurtla daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Sivilcelerden dolayı çok kuru ve gerilmiş bir cildiniz varsa yoğurt sürüp hem nemlendirebilir hemde oradaki mikroplardan arınabilirsiniz. (sivilce nasıl geçer)

Domates

Domateslerdeki A vitamini ve karoten kaynağı sadece kırmızı rengi sağlamakla kalmaz aynı zamanda hasarlı dokuları iyileştirebilen ve hücrelerin sağlıklı büyümesini sağlayabilen antioksidan bileşiklerdir. Sivilcelerimizin üzerine sürüp bekletebiliriz. Ciddi yararı olduğunu göreceksiniz. (sivilce nasıl geçer)

Aloe Vera

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Aloe vera bitkisinin cilt için en önemli etkilerinden biri sivilce tedavisidir. Aloevera bakterilerle savaşmaya yardımcı olur ve sorunun kökenine ulaşarak sivilceyi iyileştirir. Bunun yanında iltihabı rahatlatır. Lezyonların iyileşmesini de hızlandıran Aloevera cildi nemlendirir ve besler.Bir aloevera yaprağını kesin ve içindeki jeli pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürün. 10 saat beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Sivilce temizlenene kadar bu ilacı her gün tekrarlayın.

Bunlarla birlikte sizin için evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz sivilce maskesi yapımını sizinle paylaşalım..

Nane

Nane suyu, anti-enflamasyon ve akne semptomlarında azalma ile bağlantılı olan doğal ve besin açısından zengin bir madde olduğundan rahatlıkla yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Pişik Kremleri

Çinko içermesi sebebiyle sivilceleri geçirenbu kreme eczanelerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Kremi sürmeden önce cildimizi yıkayıp kuruluyoruz, daha sonra kremi nokta halinde sivilcemizin üzerine sürüyoruz.

Gül Suyu

Gülsuyu neredeyse her cilt için uygundur. Yağlı cildin nem dengesini sağlar, kuru cildi nemlendirir, akne ve sivilcelerle savaşır. Gül suyunun cilde diğer bazı yararları ise şunlardır; ciltteki kızarıklık ve şişkinliği alır, tıkanmış gözenekleri açar, cilde ışıltı-enerji verir, sivilceleri kurutur, cilt kuruluğunu önler.Sivilceli ciltler için ise sabah saatlerinde de bir pamuk yardımı ile sivilceli bölgelerinize gül suyunu sürün. Bu işlem sivilceleri kurutacaktır.

Sivilce Oluşumuna Karşı Alınabilecek Önlemler:

Sivilce oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerin en başında cilt temizliği gelmektedir. Genellikle yağlı ciltlerde görülen sivilceler, cildin düzenli olarak temizlenmesi sonucunda belirgin bir şekilde azalacaktır. Bu nedenle özellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerin cilt tiplerine uygun kozmetik temizleyiciler veya doğal maskeler ile ciltlerinin yağ dengesini koruyabilirler.

Tükettiğiniz besinlerin sivilce oluşumu üzerindeki etkileri oldukça yüksektir. Bu nedenle vücudunuzdaki yağ dengesini olumsuz yönde etkileyecek besinlerden kaçınmanız oldukça önemlidir. Aşırı yağlı yiyeceklerin yanı sıra alkol, sigara ve stres sivilce oluşumda oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Özellikle kadınların sivilceleri ve sivilce izlerini kapatmak için çeşitli makyaj malzemelerini kullanmaları oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Kullanılan bu makyaj malzemeleri sivilceleri kısa süreli olarak gizlerken diğer yandan sivilcelerin çoğalmasına neden olacak bir zemin hazırlamaktadır. Sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsanız tedavi sürecinde makyaj yapmaktan kaçınmalı ve cildinizi sürekli olarak temiz tutmalısınız.

Peki Diğer Bir Sivilce Çeşidi İle Nasıl Başa Çıkacağız ? Kistik Sivilce.. (sivilce nasıl geçer)


Genellikle ergenliğe yeni giren erkeklerde yaygın olarak görülen sivilce türlerinden biridir. Androjenler olarak adlandırılan hormonların androjenlerde bir artış olduğunda gençlerde kistik akne ortaya çıkabilmektedir. Bu artış cildinizde, gözeneklerde ve sivilcelerde tıkanmaya neden olabilecek değişikliklere neden olur.
Tabi ki Kistik sivilce sadece erkelerde görülmez. Aynı zamanda kadınlardaki hormon değişiklikleri, adet döngüsü, hamileilik ve menopoz da kistik akneye sebeb olabilir. Kistik akne polikistik over sendromundan muzdarip kadınlar arasında daha yaygındır.

Bu Arada polistik over yazımızı okuyabilirsiniz : https://www.stabilhayat.com/polistik-over-nedir/

Kistik Akneye Neden Olan Bazı faktörleri incelersek..

-Genetik Nedenler
-Polikistik over sendromu dahil olmak üzere birçok hormonal değişiklik
-Yüksek seviyede nem ve terleme
-Gözenek tıkaması ve tahriş edici yüz ve vücut bakım ürünleri
-Bazı ilaçlar ve kimyasallar kullanmak (örneğin, kortikosteroidler , lityum , fenitoin , izoniazid ) aknenin kötüleşmesine sebeb olur.
-Kistik akne genetik olabilir bu yüzden ailelerde görülme sıklığı fazladır. Ebeveynlerinizden biri veya her ikisinde de şiddetli kistik akne varsa, o zaman buna sahip olma şansınız da artar.

Kistik sivilceye karbonatla tedavi yöntemi

Güçlü bir antiseptik olan ve cilt bakım maskelerinde sık sık kullanılan karbonat; aynı zamanda doğal bir antibakteriyel olarak, sivilce ve aknelerin yanı sıra kistik sivilceleri de tedavi ettiği ispatlanmıştır. Bir kasenin içerisine 1-2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ardından karbonata bir miktar su ilave ederek, karışımın hamurumsu bir kıvama gelmesini beklemelisiniz. Hamur kıvamında olan karışımı cildinizdeki kistik sivilcelerin üzerine uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla yıkayarak, maskeden arındırın. Ardından cildinize nemlendirici sürün. Bu maskeyi haftada birkaç kez cildinizdeki kistik sivilcelerden kurtulana dek düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Sakın patlatmayın!

Kistik sivilcenizi veya diğer sivilcelerinizi asla patlamayın ve sıkmayın. Zaten yaygın sivilcelerden farklı olarak, kistik sivilceler sizlere tipik olarak sivilceyi patlatma veya sıkma olanağı tanımaz. Kistik akne lezyonlarının derinliği nedeniyle, patlatma veya sıkma tamamen olanaksız hale gelir ve bu denendiğinde iyileşme günlerden haftalara kadar sürebilir. İltihap kapmış bir sivilceye ne kadar dokunursanız, sinir bozucu ve çirkin bir hal alır. Eğer kistik sivilceyi patlatmaya çalışırsanız ağrılarınız artmaya başlayacaktır. Ayrıca patlatmaya çalışırsanız ileri de geçmeyen bir yara izine dönebilir.  

Buz kullanmak

Ağrılı kisti besleyen küçük kan damarlarını daraltmak için birkaç saniye boyunca doğrudan bir kırılmayan buz küpü uygulayabilirsiniz. Buz, rahatsız edici sivilcenin boyutunu ve kızarıklığı hemen azaltmaya yardımcı olabilir.

Elma sirkesi 

Elma sirkesi normal sivilcenin yanında kistik akneyede ciddi yararları var.Cildinizde ki PH miktarını dengeleyen ve cildimizdeki sebum artışını önleyen elma sirkesi, yağlı cilde sahip olan bayanların en büyük doğal cilt bakım malzemeleri arasında yer alıyor. Kokusu nedeniyle pek sevilmese de hafif ve orta şiddetli sivilcelerin yanı sıra iltihaplı sivilceleri de tedavi ediyor. Aynı zamanda elma sirkesi, söz konusu kistik sivilceler olduğunda da üstün bir başarı sergiliyor. Elma sirkesi ile kistik sivilcelerinizi gidermek adına bir pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatın. Ardından pamukla cildinizdeki kistik sivilceleri güzelce silin. Birkaç saat bekledikten sonra cildinizi durulayın. Bu işlemi etkili bir sonuç elde edene dek, her gün düzenli olarak birkaç hafta boyunca tekrarlayın. (sivilce nasıl geçer)

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Havlu ve yastık kılıfı (sivilce nasıl geçer)

Havlu ve yastık kılıfı gibi günlük yüzünüze dokunan eşyaların tahriş ve hassasiyetini azaltmak için, bu eşyaları güçlü deterjan ve ağartıcılarla yıkamaktan kaçının. Bunun yerine, doğal ve kokusuz çamaşır ürünlerini tercih edin. Ayrıca sivilcenizi daha da kötüleştiren bakterilerden uzak kalmak için havlu ve yastıklarınızı sık sık değiştiriniz. (sivilce nasıl geçer)

Kaçınılması gereken yiyecekler: (sivilce nasıl geçer)

Konvansiyonel süt (sivilce nasıl geçer)

 Laktoz intoleransı olmasa bile, konvansiyonel süt ürünleri sindirim sistemi için zor olabilir. Birçok kişi süt, peynir ve dondurma gibi süt ürünlerini kestiklerinde veya ortadan kaldırdıklarında sivilcelerinde bir iyileşme görmektedir. Sütün zarar verip vermediğini kontrol etmek istiyorsanız, bunu iki hafta boyunca beslenmenizden çıkarmayı deneyin ve kistik sivilcenizin iyileşip iyileşmediğine bakın. Eğer zarar vermiyorsa, tekrardan sütü beslenmenize katabilirsiniz. Daha iyi kalitede süt tercih etmek de önemlidir.

Şeker (sivilce nasıl geçer)

Şeker ve diğer yüksek glisemik yiyecekler (ekmek ve makarna gibi) vücudunuzdaki iltihabı daha da kötüleştirebilir. İltihaplanma hassasiyetiniz ne kadar fazlaysa, kistik sivilce de o kadar kötü olur. Bunun yerine doğal tatlandırıcılar deneyin.  (sivilce nasıl geçer)

Kafein ve çikolata (sivilce nasıl geçer)

blank
sivilce nasıl geçer

 Kafein tüketimi hormonal dengenizi bozabilir. Özellikle aşırı dozda kafein, kortizol olarak bilinen stres hormonunu artırabilir. Kahve, çay ve çikolata gibi çeşitli kafein kaynaklarını azaltarak ya da içmeyerek hormonlarınızı dengede tutmanıza ve kistik sivilcenizi gidermenize yardımcı olabilir.

Düşük lifli, yüksek oranda işlenmiş gıdalar (sivilce nasıl geçer)

 Düşük lifli ve yüksek oranda işlenmiş gıdaların tüketilmesi bağırsak sağlığınızı doğrudan etkiler, bu da cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Kızarmış ve hızlı yiyecekler (sivilce nasıl geçer)

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Bu yiyecekler yüksek oranda işlenmiştir ve lif oranı da düşüktür. Ek olarak, hidrojenlenmiş yağlar, sodyum, kimyasallar, tatlandırıcılar ve şeker dahil olmak üzere iltihaplanmalara neden olan birkaç bileşen içerir. (sivilce nasıl geçer)https://www.verywellhealth.com/is-acne-caused-by-heredity-15506

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir