Spor Sonrası Cildimize Nasıl Bakım Yapmalıyız?

İlk Önce Neden Spor ? Bir Göz Atalım

  Hepimiz spor yapmanın ne kadar faydalı olduğu konusunda hem fikiriz. Spor fit, sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin olmazsa olmazı. Ama sporun sadece bu faydaları yok. Ötesinde bir çok faydaya da sahip… Mesela yıpratıcı geçen bir gün sonunda yürüyüşe çıkmak yada spor salonunda ter atmak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Vücutta salgılanan endorfin hormonu sayesinde kendinizi daha mutlu ve daha iyi hissedeceğinizden şüpheniz olmasın. Bunun yanında bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için daha az hasta olur ve hastalıkları daha kolay atlatırsınız. Denge ve koordinasyon yeteneğiniz de bununla birlikte gelişir, dikkat ve odaklanma kabiliyetinizde artar ve daha verimli olabilirsiniz. Evet sporun daha birçok faydası var ama biz farklı bir konuya değinmek istiyoruz. Spordan sonra cilt bakımı yapacaklar nelere dikkat etmeli. İşte Spor ve Sonrasında Bakım..


 Spor Sonrası Bakım Neden Önemli


Spor yapmak cildinizi de güzelleştirir ve sıkılaştırır. Terlemek derinize detoks etkisi yaparak zararlı toksinlerin vücudunuzdan uzaklaştırmasına yardımcı olur; hormonlar, artan oksijen seviyesi ve kan akışı gibi faktörlerle cildiniz daha canlı ve sağlıklı görünecektir. Peki, sadece spor yapmak cildin güzelleşmesi için yeterli mi? Maalesef güzel bir cilt için sadece spor yapmak yeterli olmaz. Antrenmanlardan sonra eğer cildinizi temizlemezseniz sivilceler, siyah noktalar, kuruluk ve tahriş gibi sorunlar kaçınılmaz olacaktır. 

Peki Spor Sonrası Ne Yapmalıyız?


Evet cildimiz sporu çok seviyor ve spor salonunda geçen saatlerin ardından daha da güzelleşiyor. Fakat uzmanlar antrenman sonrasında sadece duş almanın cildimiz için yeterli olmadığını konusunda uyarıyorlar. Çünkü sorun sadece ter atmanız değil maalesef. Spor salonları her ne kadar temiz görünse de aslında tahmin ettiğinizden kat be kat fazla bakteri barındırıyor. Bu bakteriler, spor sonrası açılan gözeneklerinizden usulca cildinize sızarak sivilceye ve cilt enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bunun için özel olarak tasarlanmış cilt temizleme fırçaları kulanabilirsiniz.

Spordan sonra oluşan nem kaybını önleyebilmek adına mutlaka banyo sonrasında tüm cildi nemlendirmeniz gerekmektedir. Eğer siyah nokta sorununuz var ise, banyodan sonra yumuşayan cilde peeling yapmak oldukça etkili olacaktır.

Peeling sonrasında oluşan bir diğer sıkıntı ise açılan gözeneklerin tekrar dolması.  Burada dikkat etmeniz gereken nokta tonik yardımı ile gözenekleri sıkıştırmak, olacaktır. Spor sonrası sıkılaşan cildiniz bu bakım ile beraber daha pürüzsüz bir yapıya sahip olacaktır. Eğer banyo da peeling ve keseleme yaptıysanız, sadece tonik uygulaması yapmanızda yeterli olur.

Ayrıca tüm bu uygulamalardan sonra cildinizi bolca nemlendirmek gereklidir. Sporda kaybettiğiniz su miktarı arttığı için cildinizin daha fazla neme ihtiyacı olacaktır. Islak cilt nemi daha iyi tuttuğu için duş sonrası nemlendirici sürmek daha doğru olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise nemlendiriciyi cildinize uygularken normalde kullandığınız miktardan biraz daha fazla ürün kullanmanız, olacaktır. Çünkü banyo sonrası cilt neme doyma ihtiyacı duymaktadır. Bu yüzden nem dengesi sağlamak adına bol nemlendirici tercih etmeniz en iyi seçenek. https://www.everydayhealth.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir