Stresle başa çıkma yolları – En Detaylı Rehber Sizlerle

Stres artık neredeyse her bireyin baş etmesi gereken bir problem haline dönüşmüş durumda. Hayatımızın temposu gün geçtikçe daha da artıyor ve bu da strese neden oluyor. Fakat strese karşı alınabilecek birçok önlem bulunmaktadır. Bu yazımızda stabil hayat editörleri, sizler için en geniş kapsamlı stresle başa çıkma yolları adlı yazısını hazırladı.

 Öncelikle doğru ve derin nefes almayı ihmal etmeyin

stresle başa çıkma yolları
stresle başa çıkma yolları

Derin nefes almak, hem stresi azalttığını hem de beyninizin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni almasını sağlayacaktır. Pek çok kişi doğru şekilde derin nefes almayı bilmediği için hipervantilasyona, yani karbondioksitin ciğerlerden dışarı kaçmasına neden olur. Karnınızı normal bir pozisyonda tutarak elinizi midenizin üstüne yerleştirin. Ardından derin nefes alıp karnınızın ve göğsünüzün nasıl şiştiğine bakın. Bunu her yaptığınızda, nefes almanın başka bir özelliği üzerine düşünün; ciğerlerinizin hava ile dolması, havanın kendisi, burun deliklerinizden geçişi…

Nefesinizi 3 saniye tutun ve ağzınızdan verin. Günde üç defa olmak üzere 5 kere bu şekilde derin nefes almak, stres seviyenizi ciddi derecede azaltacaktır. Bir çok kişi derin nefes almanın bize sunduğu avantajları hafife almaktadır. Bu, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir stres azaltma yöntemidir.

En önemlisi de bunu yaparken zihninize günün stresinden başka bir şey düşünme fırsatı vermiyor olmanızdır. Derin nefes almak kesinlikle sizi stresli düşüncelerinizden kurtaracaktır.

MUTLU OLMANIN YOLLARINI MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYIN..

Doğaya çıkın

stresle başa çıkma yolları
stresle başa çıkma yolları

Oturduğunuz yerde stresten kurtulmak aslında çok ütopik bir fikir. Stresi azaltmak içinen etkili yöntem doğaya çıkmak. Kendinizi, sizi doğa ile bir araya getirecek bir aktivite yaparken hayal edin. Bu size iyi olduğunuzu hatırlatacaktır. Dilerseniz temizlik yapmak, çamaşır yıkamak, çekmecelerinizi düzenlemek gibi sıradan günlük ev işleri yaparak da kafanızı dağıtabilirsiniz.

Ayrıca açık havada kitap okuyabilir, bir şeyler araştırabilir, arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. En azından odağınızı üzerine toplayabileceğiniz stres topu gibi bir şeyi elinizde sıkabilirsiniz. Evde tek başınıza oturmayın ve televizyon izlememenizi öneriyoruz.

Uyumadan önce kendinize vakit ayırın

stresle başa çıkma yolları
stresle başa çıkma yolları

Yoğun bir çalışma temposundan sonra eve gelip kendinizi yatağa atarak uyumak cezbedici geliyor olabilir. Yine de sıcak bir duş almak, kitap okumak gibi düzenli alışkanlıklar, kendinizi değerli hissetmenizi sağlar ve zihninizi rahatlatır. 7-8 saatlik dinlendirici bir uyku da stresi azaltmak için etkili yöntemler arasında.

KAFASINI DAĞITMAK İSTEYENLER İÇİN EN KALİTELİ KOMEDİ FİLMLERİNİ LİSTELEDİK.. GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

Kaslarınızı gevşetin

stresle başa çıkma yolları
stresle başa çıkma yolları

Rahatlatmak istediğiniz kaslarınızı yavaşça germek ve ardından serbest bırakmak kesinlikle çok önemlidir. Bu sayede iki şey başarırsınız: hem zaten stresten gerilmiş olan kaslarınızı rahatlatırsınız hem de kafanızı dağıtıp stresten başka bir şeye odaklanabilirsiniz.

Kaslarınızı esnetin. Bir kası yaklaşık 5-10 saniye kadar gerdikten sonra serbest bırakın. Bunu istediğiniz herhangi bir kas için yapabilirsiniz. Örneğin, ayaklarınız ile ayak bileklerinizden başlayıp ardından el bileklerinizi, kollarınızı ve omuzlarınızı gerdirip rahatlatabilirsiniz. Son olarak da boyun ve yüz bölgesine odaklanabilirsiniz.

Sabahları yada akşam eve geldikten sonra, sırt üstü uzanın ve sağ bacağınızı sol yana açarak diziniz yere değene kadar kalçanızı döndürün. Aynı hareketi öbür bacağınızla da tekrarlayın. Eğer isterseniz dizlerinizi göğsünüze doğru çekebilirsiniz.

Sevdiğiniz şeyler için vakit yaratın

blank

Ne kadar hiç bir şeye ayıracak zamanım yok deseniz bile aslında bazı eğlencelere ve kendinize zaman ayıracak zamanınız var. Bahanelerin arkasına saklanmak hiçbir şeyi daha iyi yapmıyor. Sizi dinlendiren, eğlendiren ya da huzurlu hissettiren aktivitelere zaman ayırın. Böylelikle zihninizi rahatlatabilir, stres etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz. 

MOTİVASYON YAZILARIMIZI GÖRDÜNÜZ MÜ? TIKLAYIN

Düşüncelerinizi Yönlendirin (stresle başa çıkma yolları)

blank

Gözlerinizi kapatın ve sizin için sakinliği ve huzuru temsil eden bir yer hayal edin. Bu yer sizin eviniz, bir sahil, orman, sevdiğiniz birinin yanı veya evcil hayvanınızın arkadaşlığı bile olabilir. Ardından bu deneyimin içine karışıp ona kucak açtığınızı hayal edin.

Ne duyuyorsunuz? Ne görüyorsunuz? Nasıl bir koku alıyorsunuz? Bu imgeleri net bir şekilde hayal edin ve kendinizi daha sakin ve rahat hissedene kadar olabildiğince detaylandırmaya odaklanın. Bunu günde iki kez yapmanız stresinizi ciddi oranda azaltacaktır. (stresle başa çıkma yolları)

 Endişelerinizi kabul edin (stresle başa çıkma yolları)

blank

Stresli olduğunuzu kabul etmeniz, stresin sizin üzerinizdeki gücünü azaltmak için ilk yapmanız gereken şeydir. Korktuğunuzu kabul edin ve aklınızdaki negatif düşünceler ile yüzleşin. Bu sizde nasıl bir hissiyat yaratıyor: sizi tehlikede mi yoksa rahatsız mı hissettiriyor?

Stres, çoğunlukla gelecekte olacak olan veya hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğinden korktuğumuz şeyler için endişe etmekten kaynaklanır. (stresle başa çıkma yolları)

Sadece gerildiğiniz ve stresli olduğunuz için sizi bekleyen gizli bir tehlike olduğunu varsaymayın. Düşüncelerinizi dağıtan ve bu şekilde hissetmenize neden olan şey stresin kendisidir.

Düşüncelerinizi değiştirin (stresle başa çıkma yolları)

stresle başa çıkma yolları

Düşünce değişikliği tekniklerinden yıllardır bahsederiz ancak işe yaraması için bu teknikleri nasıl uygulayacağınızı da bilmeniz gerekir. Size stresli hissettiren  bir düşünceniz olduğunda kendinize “dur” deyin.

Bu düşüncenizi yazarak incelemeye ve başka açılardan bakmaya çalışın. Daha mantıklı ve basit alternatifler hakkında düşünmek sizi sakinleştirecektir. Bununla beraber büyük resmi daha rahat görmenizi de sağlayacaktır.

Mesela, önemli bir toplantıya geç kaldığınız için işten atılacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Bu düşünceyi anında durdurup yerine daha makul bir alternatif yerleştirin. “Ben sadece bir insanım ve trafik her zaman önceden tahmin edilemeyebilir. Benim kendime olan güvenim, iş yerindeki mükemmel eleman olmaktan gelmiyor.”

Ufukta stres gözüküyorsa, önceden planlama yapın

blank
stresle başa çıkma yolları

Eğer yakın bir zamanda önemli bir olay size stres yaptırıyorsa öncelikle bu önemli olayla ilgili detaylı bir planlama yapın. Yaşama ihtimaliniz olan stresi önceden tahmin ederseniz, zihniniz bu stresin olağan bir durum olduğunu daha iyi kavrayacak ve sakin kalmanıza yardımcı olacak. Stresin de hayatın bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

EN FARKLI MOTİVASYON YAZILARI İÇİN TIKLAYIN..

Egzersiz yapın (stresle başa çıkma yolları)

stresle başa çıkma yolları
stresle başa çıkma yolları

Egzersiz yapmanın endorfin salgılanmasını sağladığı artık herkes tarafından biliniyor. Endorfin zihninizin kendini daha iyi hissetme kapasitesini arttırır. Egzersiz yapmak illa her gün spor salonunda saatler geçirmeniz anlamına gelmiyor. Elinizden geldiğince aktif olmanız, yani günde bir veya iki defa yaklaşık 15-30 dakika yürüyüş yapmanız da egzersiz sayılır. (stresle başa çıkma yolları)

Bisiklete binmek, kısa ama tempolu yürüyüş gibi kardiyo çalışmaları yapmak, tenis veya golf oynamak da egzersiz yapmak sayılır. Bir yoga veya pilates kursuna da katılabilirsiniz. Yada reformer gibi egzersizlerle hem stresten kurtulup hemde fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Unutmayın ki ne kadar aktif olursanız kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Eğer televizyon izleme bağımlılığınız varsa, duygusal durumunuzu ve ruh halinizi yükseltip stresi azaltmak sizin için daha zor olacaktır.

https://www.webmd.com/balance/guide/tips-to-control-stress#1 https://www.skillsyouneed.com/ps/stress-tips.html https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/stress-management/3-tips-to-manage-stress

https://www.cdc.gov/violenceprevention/suicide/copingwith-stresstips.html https://www.sutterhealth.org/health/mind-body/10-simple-ways-to-cope-with-stress https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-management.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir