Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır? Ve Bunu Nasıl Engelleriz?


İnsanoğlunun en çok merak ettiği soruların başında “sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır?” sorusu gelmektedir. Günlük rutin hayatımızı sürdürdüğümüz sırada karşıdaki kişinin hayali aniden zihnimizde canlanır. O an için onu düşünmek istememişizdir. Hatta aklımızın ucundan dahi böyle bir şeyin geçmemesine rağmen neden o kişiyi düşünürüz? Veya bu düşünme işlemi karşılıklı olarak gerçekleşir mi?

Sürekli Birini Düşünmek Karşılıklı Mıdır?

Yani bizim bahsi geçen kişiyi düşündüğümüz sırada karşıdaki tarafta bizi düşünüyor olabilir mi? Büyükler, “eğer birini sürekli olarak düşünüyorsanız, buna hiçbir şekilde engel olamıyorsanız, bilin ki karşı tarafta sizi düşünüyor” şeklinde bir özdeyişte bulunmuş ve bu özdeyişin üzerinden 40 yıl geçse de eskimeyeceği gözler önündedir. Müzik dinlerken, çalışırken, bir yere yetişmeye çalışırken veya bir şeyler atıştırırken aklınızın bir köşesinde hep aynı kişinin olması moralinizi fazlasıyla bozabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: NE KADAR TAKINTILISIN? TESTİ ÇÖZ ÖĞREN

Sürekli birini düşünmek hastalık mıdır?

Peki, bunun aşk olma ihtimalı var mı? Daha da öteye gidecek olursak, düşündüğümüz kişi o an için bizi düşünüyor olabilir mi? Tıpkı o da sizin gibi bir yere yetişmeye çalışırken, bir işle meşgulken hatta uyurken sizi düşünüyor, sizi hiçbir şekilde zihninin dışına itemiyor olabilir mi? İşte gerçek aşk, insana olur olmadık şeyler yaptırır. Fransız deneme yazarı Michel de Montaigne der ki, “Yaptığımız işler, kendimizden çok tesadüflerin eseridir.”
Yani sizin birini düşünmeniz ve karşıdaki kişinin de sizi o an için düşünmesi sizin özgül iradenizden tamamen bağımsız. Bir başka deyişle, karşıdaki kişiyi o an için siz istediniz diye düşünmediniz. Tamamen tesadüf eseri olacak ki aklınıza bir anda düşüverdi ve siz her ne yaptıysanız bunu tesadüf olduğu için yaptınız. Aşık olmanın birçok farklı yorumu var. Ancak aşık olmayı daha önce hiç aşık olmamış birine anlatabilmek için az da olsa bilindik yorumların dışına çıkmak gerekiyor.

Sürekli birini düşünmek telepati

Önce sürekli olarak birini düşünmenin karşılıklı olup olmadığını sorgulayalım. Sürekli olarak birini düşünmenizin ardında yatan birçok farklı etmen bulunabilir. İşin rastlantısal tarafına bakacak olusak, düşündüğünüz kişiden çok fazla etkilenmiş olabilirsiniz. Yalnız bu etkilenmeyi de detaylandırmak lazım. Bir kişiden etkilenebilmeniz için onun sizin önceki hayatınızdan daha farklı bir yapıya sahip olması gerekiyor. Yani etkilenme durumu sadece aşkı çağrıştırmamalı.

Bazen hemcinsinizin farklı bir özelliğinden etkilenebilirsiniz. Mesela, hemcinsiniz cesur bir kıyafet seçimi yaparsa veya farklı saç modeli denerse veya saçını olmadık renge boyarsa sizin dikkatinizi çekebilir. Çünkü bu tip hareketler önceki hayatınızla bağdaşmadığı için, hayatınızda ilk kez bu tip bir görüntüyle karşılaştığınız için elinizde olmadan etkilenirsiniz ve düşünmeye başlarsınız. Günlük hayatınıza devam ederken bir an için hemcinsinizin yeni saçları aklınıza gelir. Sonra yargılama süreci başlar, yalnız yargılamanın bu metinle hiçbir alakası olmadığını; tamamen bireyin kendi ahlak yapısıyla ilgili olduğunu baştan belirtmekte fayda var.

Sürekli birini düşünmekten nasıl kurtulunur?

Devam edelim. Bu tip etkilenme durumlarının sadece karşı cins için olmayacağını belirtip devam edelim. Etkilenme durumu bazen giyim kuşamın dışına çıkıp karakter üzerinden ilerleyebilir. Eğer karşınızdaki kişi olur olmadık zamanlarda aklınıza geliyorsa, bunun en mantıklı yorumu kesinlikle aşk değildir. Karşınızdaki kişinin hangi yönüyle aklınıza geldiğini iyice düşünün.

Eğer kaba-saba halleriyle aklınıza geliyorsa bunun adı aşk değil, nefrettir. Ancak, kaba-saba bir erkekten veya kadından hoşlanıyorsanız, yani sizin hoşlandığınız kişi maço yapısıyla ön plana çıkan kişilerden oluşuyorsa, bu bir nevi aşk olabilir. Genellikle hüzünle biten birlikteliklerin çoğunluğu yine bu aşk grubunda yer alır çünkü maço tabiata sahip erkeklerin büyük çoğunluğu maskulizmi ön plana çıkarırken, yani erkeklerin hegemon olduğu bir dünya tezini ileri sürerken, kadınların sert davranışlı olması, aynı şekilde feminizm destekçileri olduğunun en açık göstergesidir. Yani kadınların baskın olduğu dünya. İşte bu yüzden alttan alan insanlarla yaşayacağınız birliktelikler her zaman daha uzun süreli olur.

Konumuza geri dönmeden önce bir şeyden daha bahsetmek oldukça faydalı olacak. Karşınızdaki kişiyle tartışabilirsiniz. Üslubuyla tartışabilmek gerçek aşkı simgeleyen en büyük ölçüttür. Karşınızdaki kişiyle tartışmanızdan daha normal bir şey olamaz çünkü gökyüzü her zaman güneşli değildir. Bazen yağmur yağar, bazen kar yağar. Bazen fırtınalar kopar. İnsan tabiatı da tıpkı hava olaylarını andırır. Yani, ruh haliniz günden güne değişiklik gösterebilir. Ruh haliniz günden güne değişiklik gösteriyor diye de hemen “acaba psikolojik sorunlarım mı var?” diye kendinizi üzmeyin. Bazen hava durumu bile ruh halinizi değiştirebilir. Yani, insan fizyolojisi için gayet doğal olan bir gerçekten bahsediyoruz.

Yani, tartışabilmek ve tartıştıktan sonra kırıcı olmamayı başarabilmek gerçek aşkı simgelerken, tartışınca kavga kıyamet koparmak ruhsal bozukluğun en güçlü tezahürüdür.

Sürekli birini düşünürsek o da bizi düşünür mü?

Şimdi konumuza gönül rahatlığıyla dönebiliriz. Rahmetli fotoğraf sanatçısı Ara Güler bir keresinde, “Rastgele çekildiğimiz fotoğraflar daha güzel çıkıyor, tıpkı tesadüfen tanıştığımız insanlar gibi” şeklinde bir cümle kurmuştu. Ara Güler’in bu deyişinde o kadar çok anlam var ki. Adeta anlam deryası gibi. İnsan, sadece ve sadece kaderindeki kişilerle tesadüfen tanışır.

sürekli-birini-düşünmek-karşılıklı-mıdır-düşünmeyi-engelleyememek
sürekli-birini-düşünmek-karşılıklı-mıdır-düşünmeyi-engelleyememek

Yani, aşkınızla tesadüfen tanışırsınız. Gerçek aşkınız sizin karşınıza hiç olmadık bir anda çıkabilir. Ve siz bu ilk görüşmeden, belki ilk birkaç saniyelik bakıştan olabildiğince etkilenebilirsiniz. İşte, olur olmadık anda aklınıza o kişinin düşmesi ve sizin bu düşünceden kurtulamayışınızın bir gerekçesi bu olabilir. Gerçek aşkınızla karşılaşmış olabilirsiniz. Ve inanın siz bütün bu anlam karmaşasına düştüğünüz sırada karşınızdaki kişi de aynı karmaşa içinde soluklanıyor olabilir. Belki bu satırları, ikiniz aynı anda farklı yerlerde okuyor olabilirsiniz. Yalnız, bütün bu yaşananları söylemekten çekindiğiniz için bu merakınızı şimdiye kadar dindiremediniz.

Sürekli olarak düşündüğünüz kişinin karşısına çıkıp bu yaşananlardan bahsetmeniz durumunda başınıza gelen şeyleri az da olsa tahmin ediyorsunuz. Aşağılanabilirsiniz, yalanlanabilirsiniz, kırılabilirsiniz; belki karşıdaki kişi de sürekli olarak sizi düşünüyordur ancak sizi düşünmediğine dair yeminler edebilir. Yani düşünebilmek ile cesaret edebilmek birbirinden tamamen farklı iki ayrı kavram.

Gelin şimdi de gerçek aşkı ve gerçek aşka giden yolun gizemlerini yorumlayalım. Gerçek aşk nedir? Sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır? Gerçek aşkın habercisi olabilir mi? Rus edebiyatının önemli figürlerinden Lev Nikolayeviç Tolstoy “İnsan Ne ile Yaşar” başlıklı kısa romanının hemen girişinde cevabı verir. “İnsan sevgi ile yaşar.” ,Yani insanın bütün vücut fonksiyonlarını çalıştıran, insanı eskiye kıyasla daha dinamik, daha güçlü ve daha pozitif kılan şey sevgidir. Sevgi tek bir kalıba sığmaz. Farklı farklı çeşitleri vardır. Ana-babanızdan gördüğünüz sevgi ile hayat arkadaşınızdan göreceğiniz sevgi, arkadaşlarınızdan göreceğiniz sevgi tamamen başka şeylerdir.

Sevgi çeşitlerini detaylandırırsak..

Ana-babanızdan gördüğünüz sevgi sizin genetiğinize yansır. Eğer bu iki kişi tarafından gerçek anlamda sevgi gördüyseniz, siz de dışarıya karşı iyimser olmaktan geri kaçınmazsınız ve çoğunlukla bu tür insanlar için, “herkesi kendi gibi sanan insan” benzetmesinde bulunur. Yani dışarıya karşı koşulsuz-şartsız bir güven duyulur. (sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır? )

Aynı şekilde, hayat arkadaşınızdan göreceğiniz sevgi ise sizi gençleştirir, güzelleştirir, dinçleştirir… Bir nevi yeniden doğmuş gibi olursunuz. Eskiye kıyasla daha az yorgunluk hisseder, daha çok çalışır ve bütün bunlara rağmen daha çok mutlu olursunuz. Aslında yaşadığınız hayat aynı hayattır. Değişen tek şey sizin bu hayata daha fazla pozitif bakmanızdan ileri geliyor. Bir nevi, siz havaya pozitif enerji salarsınız ve bu pozitiflik sadece sizi değil çevrenizdeki insanları da etkiler.

Pozitif hava herkes için geçerli olur. İşte hayat arkadaşınızdan duyacağınız sevgi tam olarak budur. Arkadaşlarınızdan duyacağınız sevgi ise sizi daha özgüvenli yapar, çevrenizde daha kararlı ve daha güçlü görünürsünüz. İş hayatınızda daha başarılı olup, önünüze gelen teklifleri değerlendirirken belirli bir yol izlersiniz. Artık hayatınızda “strateji” kelimesi çok fazla anlam ifade etmeye başlar. Ve bu tip farklılıktan sonra iş hayatınızda başarılı olmanız, diğer opsiyonlara kıyasla daha fazla. Hemen belirtelim, hayat arkadaşınızdan göreceğiniz sevgi de sizi iş hayatınızda daha başarılı kılar.

Cesaretinizi yitirmeyin

Sonuçta, siz normal yaşantınıza devam ederken aklınızın bir köşesine o kişi sürekli olarak geliyorsa ve siz buna hiçbir şekilde engel olamıyorsanız hemen “acaba aşık mı oldum, acaba o da beni düşünüyor mu?” şeklinde serzenişlere düşmeyin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir kişiyi düşünmenizin ardında o kişiden etkilenmeniz yatabilir. Bu etkilenme durumu birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Karşı cinsten hoşlanmanıza rağmen hemcinsiniz olan bir kişiyi ister istemez düşünebilirsiniz. Bu gayet doğal bir durum. Sadece, neden karşıdaki kişiyi elinizde olmadık sebeplerden ötürü düşünmelisiniz.

O kişide, başkalarında olmayan neyi gördünüz? O kişinin tam olarak hangi davranışından etkilendiniz? Hangi özelliği sizi kendinize çekti? Bütün bunların siz de karşılığı tam olarak nedir? Bütün bu sorulara dürüst bir şekilde cevap vermeden yola koyulmayın. Herhangi bir hamlede bulunmayın. Eğer bütün bu sorulara verdiğiniz cevaplar, sizi hareket etmeye teşvik ettiriyorsa, tek yapmanız gereken o kişinin karşısına geçip duygularınızı paylaşmak olacaktır. Duygularınızı karşınızdaki kişiye anlatırken kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye özen gösterin. (sürekli birini düşünmek karşılıklı mıdır? )

Mutlu günler! https://www.supportiv.com/tools/steps-to-stop-thinking-about-someone https://www.regain.us/advice/attraction/the-surprising-truth-about-obsession-and-why-you-cant-stop-thinking-about-someone/ https://www.betterhelp.com/advice/relations/help-i-cant-stop-thinking-about-someone/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir